• Advertisement

Необходими документи за студентстване и работа в Брюксел

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Необходими документи за студентстване и работа в Брюксел

Мнениеот bruxelles1311 » 20 Юли 2009, 19:46:02

Здравейте,

първо искам да се извиня ако има такава тема вече.

Ако някой знае или може да провери спешно, какви са всички неоходими документи за записване във ВУЗ в Брюксел.
Също и ако се започне работа примерно три месеца преди записвавето във ВУЗ-а, след това променят ли се и правят ли някакви нови регистрации.
Как студентите там се осигуряват здравно? Какво медицинско свидетелство се представя във ВУЗ-а?

](*,)
Аватар
bruxelles1311
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Необходими документи за студентстване и работа в Брюксел

Мнениеот Boby1985 » 23 Юли 2009, 13:23:53

Здравей. Виж, документите ти за записване за висше си зависят от конкретния университет според мен. Ако си за бакалавър са едни, за магистър са други - най-често дипломи, копие от лична карта, снимки и доказателство за владеене на език. Тук-таме си трябват препоръки и пр. Също така, отворил съм такава тема, но очаквам евентуално някой да отговори, трябва да имаш здравна застраховка, направена в България. Предполагам, че тази здравна застраховка може да се направи навсякъде, но си трябвало някакви специални форми и пр. Като разбера нещо ще пиша в конкретната тема. За работа - българите и румънците трябва да имат разрешително категория С, за да работят в Белгия. По принцип знам, че работодателя трябва да поеме "инициативата" да ти го изкара, но предполагам, че процедурата е доста усложнена и май-май трябва сами да си подадем формулярите за кандидатстване за такова разрешително. Аз ги намерих, но кофтито е, че са на дъч и НИЩО не отбирам от тях, та и за това ще звънна в посолството на Белгия в София и ще видя каква информация ще ми дадат :) Утре мисля да им звънна, та след това веднага ще пиша за какво иде реч :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот lotosplam » 11 Март 2010, 17:03:17

kakvo e nuzno za zapo4vane na rabota ?
i men me valnuva tozi vapros.
ste se radvam , ako dadesh pove4e informacia.
lotosplam
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 12 Март 2010, 00:53:16

За започване на работа в Белгия ти е нужно разрешително за работа. На мен, като студент в Белгия, ще ми издадат Work Permit C. За да ми го изкарат трябваше да чакам около 2-3 месеца да ме регистрират в общината, след това от там ми дадоха документи за кандидатстване за това разрешително. Тези документи са на дъч или френски, но попълването им е елементарно, дори и да не знаеш тези езици - имена, кога, къде си роден и пр. Това ти дава право да работиш до 20ч. в седмицата. За другите видове разрешителни за работа не съм запознат, по-добре някой друг да отговори, за да не те подвеждам. Успех :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот zz136 » 24 Март 2010, 10:50:42

lotosplam написа:kakvo e nuzno za zapo4vane na rabota ?
i men me valnuva tozi vapros.
ste se radvam , ako dadesh pove4e informacia.

зависи за каква работа става въпрос, ако си инженер, лекар, научен работник или подобен висококвалифициран кадър, изкарването на разрешение за работа е лесно и бързо, ако си неквалифициран е практически невъзможно да изкараш разрешение за работа, в този случай единственият изход е да се регистрираш като независим, но то е свързано с разходи (сам си плащаш осигуровките и пенсионните) а и трябва да знаеш поне малко някой от езиците (защото има изпит) и да имаш легализирана диплома за поне средно професионално образование ... очаквай минимум 3 месеца да трае процедурата, на практика може и да е повече
zz136
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Общ форум