• Advertisement

Учение, работа и живот в Белгия

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Учение, работа и живот в Белгия

Мнениеот delqna » 10 Март 2010, 17:44:16

Здравейте ние сме младо семейство и искаме да заминем за Белгия и по спецялно в Брюксел просто ни писна от живота в България,за да учим и работим.Интересуваме се от на първо място детски градини защото имаме малко бебе дали има към университетите или въобще как стои въпроса с тях!Може ли някои да помогне как стои въпроса с работата,социални осигуровки,квартири,цени на основни продукти там и въобще за всичко,което е вайно за емигрирането на един човек там.ще съм благодарна на всякаква информация.
Последна промяна Yura на 10 Март 2010, 18:25:17, променена общо 1 път
Причина: Главни букви!!!
delqna
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Учение, работа и живот в Белгия

Мнениеот elle » 10 Март 2010, 19:52:53

delqna написа:Интересуваме се от на първо място детски градини защото имаме малко бебе дали има към университетите

Не, няма детски градини към университетите.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот petarb » 16 Март 2010, 11:33:35

През учебната година студентите имат право да работят до 20ч. седмично с разрешително за работа категория “C”. През лятната ваканция няма ограничение на работните часове.

Българите, които плащат здравноосигурителни вноски в България и имат Европейска здравноосигурителна карта (European Health Insurance Card), могат да ползват медицински услуги, при същите условия като белгийците. Картата се издава от НЗОК. При липса на такава карта, студентите могат да се регистрират в местна здравноосигурителна компания и да се осигуряват тук.

Цените на хранителните стоки в някои супермаркети (Aldi, Lidl, GB Carrefour, Colruyt) са като цяло по-ниски отколкото в България.
petarb
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот delqna » 16 Март 2010, 22:16:19

А ми аз някъде бях чела че нямало огранечение за работа на студентите.Нама ли някакъв вариант да се работи свободно и да се учи става въпрос за моя съпруг искаме той да работи и да учи няма ли такъв вариант.Защото от едни приятели разбрах че примерно в Холандия ако се регистрирал там като самонаето лице можел да работи и даучи без проблем не знам и това колко е вярно но така ми казаха.Моля някой да ме насочи какъв е варианта да се учи и работи?И можете ли да ме насочите към някой университет за право и как се кандидатства?
delqna
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот delqna » 16 Март 2010, 22:18:51

Съжалявам пак за въпросите но се интересувам също и как стои въпросът с наемането на квартири сайтове,цени и.т.н.
delqna
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 17 Март 2010, 00:00:24

Поразрови се в другите теми в този подфорум и ще намериш отговор на някои от въпросите си. След това пиши пак в темата. Нали не очакваш някой да ти направи сбит преразказ на съществуващите вече теми + всичко останало каквото се сети. Нищо не идва наготово в тоя живот.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Boby1985 » 17 Март 2010, 15:06:13

По отношение на цените на жилищата - според зависи. Аз живея с приятелката ми и си делкаме сметките и наема и храната и всичко. Та, на месец, с абсолютно всичко, ни излиза 1000евро за двама човека - имай предивд, че аз съм пушач :) По принцип има една много хубава тема, в която можеш да видиш сайтове за търсене на работа, жилище, транспорт и пр.

viewtopic.php?f=142&t=10093

Ето това е линка към тази тема. За унитата: всичко е описано в тази тема:

viewtopic.php?f=138&t=4367

Приятелката ми учи Право в университета в Лювен, но доколкото знам и в Брюксел има Право - в Свободния университет. Повече подробности можеш да видиш на www.llm-guide.com/belgium Там са всички магистратури по право (предполагам, че говориш за магистратура), така че можеш да придобиеш обща представа за какво иде реч, какви са таксите, изискванията и пр.
За работата все още не съм запознат, но ако работиш в Европейска институция не ти искат разрешително за работа - аз принципно натам бия. Като студент имаш ограничение за работа - до 20ч. на седмица при положение, че имаш Work Permit C. Повече инфо има в гореспоменатите линкове. Може да съм пропуснал нещо, но най-добре е да провериш целия форум, както каза elle - просто отиваш на Бенелюкс - и оттам различните теми - Работа, Новобранци и пр. - доста информация има :) Успех и ако има нещо друго - питай и ако мога ще помогна :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот delqna » 17 Март 2010, 18:32:55

Благодаря много ще разгледам линка и останалата информация и пак ще пиша.
delqna
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 17 Март 2010, 19:43:13

Каквото има - питай. Това е идеята на форума :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот zz136 » 23 Март 2010, 11:51:40

за квартири вижте този сайт http://www.immoweb.be, необходимо е да блокирате в банкова сметка наем за два месеца като гаранция, през първите три години ако решите да напуснете жилището дължите глоба от 3, 2 и 1 месечни наема съответно ако напуснете през първата, втората или третата година, a за да се регистрирате в общината ще трябва да имате удостоверение че сте записани в университета или че имате работа.

към университета има общежития, но цените в тях не са от най ниските, вижте условията на сайта на университета

с детските градини е голям проблем, места се намират много трудно дори в частните градини, които са скъпи, очаквайте да не може да намерите градина

ако имате други въпроси - питайте!
zz136
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот delqna » 23 Март 2010, 22:03:05

Здравей ,
благодаря за информанцията! Може ли да дадеш някакъв скайп за да се чуем и ако може да поговориш със съпруга ми да те разпита, че имаме много въпроси :)
Последна промяна delqna на 23 Март 2010, 23:02:30, променена общо 1 път
delqna
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 23 Март 2010, 22:26:53

zz136 написа:за квартири вижте този сайт http://www.immoweb.be, необходимо е да блокирате в банкова сметка наем за два месеца като гаранция, през първите три години ако решите да напуснете жилището дължите глоба от 3, 2 и 1 месечни наема съответно ако напуснете през първата, втората или третата година, a за да се регистрирате в общината ще трябва да имате удостоверение че сте записани в университета или че имате работа.

към университета има общежития, но цените в тях не са от най ниските, вижте условията на сайта на университета

с детските градини е голям проблем, места се намират много трудно дори в частните градини, които са скъпи, очаквайте да не може да намерите градина

ако имате други въпроси - питайте!

Аз досега не съм чувал за университет в Белгия, който има общежитие. Има си сайтове, които ти офертират евтини студиа, но чак пък общежитие не съм чувал досега... Но може и да има :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот elle » 24 Март 2010, 02:26:22

Boby1985 написа:Аз досега не съм чувал за университет в Белгия, който има общежитие. Има си сайтове, които ти офертират евтини студиа, но чак пък общежитие не съм чувал досега... Но може и да има :)

ами някой имат, примерно ULB/VUB, в сaйтовете им са дадени адресите на общежитията (няколко сгради има всеки) и цените
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот elle » 24 Март 2010, 02:28:47

zz136 написа:през първите три години ако решите да напуснете жилището дължите глоба от 3, 2 и 1 месечни наема

Това не е закон.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот zz136 » 24 Март 2010, 09:51:47

Boby1985 написа:Аз досега не съм чувал за университет в Белгия, който има общежитие. Има си сайтове, които ти офертират евтини студиа, но чак пък общежитие не съм чувал досега... Но може и да има :)

VUB има общежитие, евтините студия в офертите на университетите изобщо не са евтини, по-добре е сам да си търсиш
zz136
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Общ форум