• Advertisement

Скоро заминаваме.

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Скоро заминаваме.

Мнениеот klimata » 31 Август 2011, 00:11:44

Здравейте сънародници!Съвсем скоро аз и семейството ми се устремяваме към емигриране.Смятаме да се установим в Брюксел,имаме уредена квартира за работа още не смея да коментирам.На 31г. съм образованието ми е средно специално(автомобили и кари ) следвам компютърна техника.Всяка информация би ми била полезна!?
klimata
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Скоро заминаваме.

Мнениеот iniuta » 31 Август 2011, 07:47:21

Ще бъде по-добре, ако зададете конкретни въпроси.

А какви чужди езици владеете?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот klimata » 31 Август 2011, 19:23:51

В момента учим френски на края на първо ниво сме,ще имаме време и за второ,а съм добре и с английския смятам(колкото да си изкарам боя).Трудно ли се намира работа,какво може да се работи първоначално(нискоквалифицирано),достига ли се минималната белгийска заплата с такъв труд?Ще имаме ли проблем с детската градина на детето?Ако реша да си взема колата ще мога ли да я карам с бг номерата там и колко време и мотор имам за него същият въпрос?Споделете всяко мнение ще е от полза.
klimata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 31 Август 2011, 21:44:36

Трудовият пазар не е отворен за българи и трябва работодателят да ви съдейства за издаване на разрешително за работа.
Това е списък с професиите, за които има недостиг и за които разрешителното за работа се изважда по ускорена процедура. Което разбира се не означава намиране на работа непосредствено след пристигането ви.

След като ще емигрирате семейно е много важно да разберете дали здравните ви осигуровки ще се покриват от работодателя. Защото ако не е така говорим за много сериозно перо в бюджета ...

Стандартът на живот в Брюксел е доста висок, наемите - също. Минималната брутна работна заплата е 1387 Е. При положение, че сте с дете и вероятно ще живеете в поне двустайно жилище не мисля, че е достатъчна за поддържане на приличен стандарт на живот. Но това е субективно мнение, в крайна сметка всеки се разполага според чергата.

Що се отнася до колата - можете да я карате с българския си номер до максимум 6 месеца. Имайте обаче предвид, че застраховките на колите са високи.

За детските градини не мога да бъда полезна.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот klimata » 31 Август 2011, 22:20:22

Благодаря ти за отговора iniuta.Като гледам списъка с професиите смятам,че бих могъл да работя по специалността,което малко ме успокоява на този етап.За здравните осигуровки да питам,ако тук в БГ имам неплатени такива биха ли могли да са спънка в известен смисъл?Да зная дали да се пъна да ги платя преди да заминем?
klimata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 1 Септември 2011, 10:59:31

Когато аз се регистрирах в общината в Брюксел, преди около година, ми искаха копие от ЕЗОК. Сега не знам дали е така.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот klimata » 13 Септември 2011, 21:05:19

Супер,сега се закучиха нещата и със здравните карти,трябва да им доказвам че ще съм в Белгия повече от два месеца,не се издържа вече тук.
klimata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 14 Септември 2011, 06:48:14

Поискай си временно удостоверение от РЗОК, което да доказва, че все пак си здравно осигурен и го дай на заклет преводач ( най-добре на френски да ти го преведат, ако ще ходиш във френско-говорящата част на Белгия или в Брюксел). Легализация не знам дали е нужна в случая честно казано.

А ако си намериш работа оттук и всичко е както трябва ( в смисъл легална работа), работодателят ще ти плаща здравните осигуровки, така че проблемът с европейската ти здравна карта отпада.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот klimata » 21 Ноември 2011, 13:57:57

Сори че не влизам често и тръгвам с въпроси,но в момента съм баща-майка и нямам много време за ровчене в интернет.Курсове по френски мога ли да запиша като пристигна и колко ще струват?
klimata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 21 Ноември 2011, 14:13:26

В тази тема сме дискутирали курсовете по френски. А за актуални цени можеш да погледнеш на съответните сайтове на езиковите училища или да попиташ в общината.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Назад към Общ форум