• Advertisement

Gewerbe и банкова сметка

Форумът, който касае всеки!

Gewerbe и банкова сметка

Мнениеот tommyshelby » 8 Февруари 2020, 20:40:46

Здравейте! Казусът е следният. Имам Gewerbe и съответно Geschäftskonto. Въпросът ми е, мога ли от тази сметка, която реално се води фирмена (уж?) да превеждам пари примерно на сина ми, който е в България? Реално аз няма да ги декларирам като разход на фирмата, защото фактически не такъв. Но питането ми е дали ще имам проблем в счетоводството или пък с Finanzamt-а?

Поздрави.
tommyshelby
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Gewerbe и банкова сметка

Мнениеот Stojan » 9 Февруари 2020, 12:36:54

Няма никакъв проблем.
Сметката съвсем не е "уж" фирмена, ами си е точно фирмена. Банката не ти ли взема 45 - 50 Евро на тримесечие за нея?
Заведи си една тетрадка и си пиши в нея тегленията и банковите преводи. За частни вземания/тегления/преводи нанасяй Privatentnahme. За това имаш законно право, тъй като не получаваш заплата, а се "храниш" от същата сметка.
Това отбелязване с "Privatentnahme" е предвидено за да се вижда дали с това не намаляваш доходите на фирмата и съответно не намаляваш данъците си.
Ако теглиш/превеждаш пари за частни цели - собствено потребление, издръжка и пр. - сумите не подлежат на облагане с Umsatzsteuer. Внимавай, обаче, за друго. Ако купиш някоя стока (и се полакомиш да я пишеш "частно вземане") за примерно 600 Евро и после я препродадеш за повече, финанцамтът ще ти иска ДДС-то. Безпардонни са! Внимавай.
---
Сега пак по твоя въпрос. Най-добре си направи още една частна банкова сметка, от каквато и без това имаш нужда. Може да е в същата банка, може в друга. Даже по-добре в друга банка по други причини, които няма да разяснявам сега. Всички банкови разходи се свалят от данъците.
От фирмената превеждай под Privatentnahme сумата за издръжката и вече от втората сметка превеждай издръжката под "издръжка". Най-добре като Dauerauftrag и за двете сметки. По-прегледно е.
Втора сметка ти е нужна и заради депото, ако решиш да купуваш акции, които поначало са частни. Ако депото ти го лепнат към фирмената сметка (защото не си бил имал друга - те така правят без да питат), акциите са фирмени и се набутваш много здраво. Няма да ти обяснявам какво може да стане. Само ти напомням, че при финанцамта празно няма.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот tommyshelby » 9 Февруари 2020, 23:19:24

Stojan написа:Няма никакъв проблем.
Сметката съвсем не е "уж" фирмена, ами си е точно фирмена. Банката не ти ли взема 45 - 50 Евро на тримесечие за нея?
Заведи си една тетрадка и си пиши в нея тегленията и банковите преводи. За частни вземания/тегления/преводи нанасяй Privatentnahme. За това имаш законно право, тъй като не получаваш заплата, а се "храниш" от същата сметка.
Това отбелязване с "Privatentnahme" е предвидено за да се вижда дали с това не намаляваш доходите на фирмата и съответно не намаляваш данъците си.
Ако теглиш/превеждаш пари за частни цели - собствено потребление, издръжка и пр. - сумите не подлежат на облагане с Umsatzsteuer. Внимавай, обаче, за друго. Ако купиш някоя стока (и се полакомиш да я пишеш "частно вземане") за примерно 600 Евро и после я препродадеш за повече, финанцамтът ще ти иска ДДС-то. Безпардонни са! Внимавай.
---
Сега пак по твоя въпрос. Най-добре си направи още една частна банкова сметка, от каквато и без това имаш нужда. Може да е в същата банка, може в друга. Даже по-добре в друга банка по други причини, които няма да разяснявам сега. Всички банкови разходи се свалят от данъците.
От фирмената превеждай под Privatentnahme сумата за издръжката и вече от втората сметка превеждай издръжката под "издръжка". Най-добре като Dauerauftrag и за двете сметки. По-прегледно е.
Втора сметка ти е нужна и заради депото, ако решиш да купуваш акции, които поначало са частни. Ако депото ти го лепнат към фирмената сметка (защото не си бил имал друга - те така правят без да питат), акциите са фирмени и се набутваш много здраво. Няма да ти обяснявам какво може да стане. Само ти напомням, че при финанцамта празно няма.

Благодаря много за изчерпателния отговор! Само не разбрах, за това "Внимавай, обаче, за друго. Ако купиш някоя стока (и се полакомиш да я пишеш "частно вземане") за примерно 600 Евро и после я препродадеш за повече, финанцамтът ще ти иска ДДС-то. Безпардонни са! Внимавай. " Те как по-точно ще разберат, че съм я продал тази стока, ако примерно я пратя в България и бъде продадена там? Не, че имам за цел да правя нещо такова, просто да знам ако купувам нещо и евентуално в последсвтие ми се наложи да го продам.

Поздрави.
tommyshelby
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 15 Февруари 2020, 14:12:34

Не, че имам за цел да правя нещо такова, просто да знам ако купувам нещо и евентуално в последсвтие ми се наложи да го продам.

Където и да продадеш една стока, на която си ѝ взел ДДС-то, след като си я купил за фирмата - трябва да я продадеш пак с ДДС (USt.). И да го отчетеш, независимо от размера на сумата.
За това как ще разберат - няма да разберат. Но повечето хора като усетят, че нещо "минава", не пропускат да започнат да прекаляват. А документацията трябва да се пази 10 години, което на практика означава 12 календарни.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки