• Advertisement

Данъчни съвети- тук

Форумът, който касае всеки!

Данъчни съвети- тук

Мнениеот 01Sirius » 18 Ноември 2010, 23:39:45

Здравейте,
нека се представя в резюме:
Знам немски от немска гимназия и имам опита на 20 години престой в Германия.
Завършил съм финанси в България, водя собствена еднолична агенция от 10 години насам в Германия и ако съдбата е благосклонна ще защитя в следващата календарна година титлата Стеуербератер за немскоговорящото пространство.
Не съм алтруист, мисля че добрия човек сумява да печели парите си сам.
Но виждам и колко от нас печелят трудни пари, за да ги наливат в едно отечество, което е обсебено от посткомунистически, непродуктивен ред.
Нека моите съвети тук Ви върнат пари, които Вие сте изпратите до БГ, част от тях сте бъдат обсебени от тамошната смрадлива власт, но поне 1/3 сте помогнат на хората. Дано част от тези пари да отидат за здраве и образование на деца.
Ще помогна със знанията си.
Чакам Вашите въпроси във форума, на лични не отговарям.
Нямам време да чета и междинни коментари от сорта на прочетох, еди какво си. Това, което сте прочели са журналистически продукти от медиите. Такива неща не коментирам.
Надявам се да помогна на истински нуждаещи се онеправдани хора.
Моята печалба е, че се срещам, с конкрети казуси в практиката, което за мен е важно.
Тъй, че пишете не ме жалете.

Потребители благодарили на автора 01Sirius за мнението (общо 4):
Burgas83daisymmneo777Stojan
Рейтинг: 17%

01Sirius
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Re: Данъчни съвети- само тук

Мнениеот velingrad » 18 Ноември 2010, 23:55:09

Прощавай, позволявам си да основа нова Тема, защото такова предложение (твоето), е толкова прекрасно, че съм във възторг. Дано, да не се откажеш преждевременно. :thumbleft:

Подкрепа от моя (наша) страна, имаш колкото искаш!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот paz0 » 23 Ноември 2010, 14:44:25

Поздравления и от мен.Темата,ще е полезна за всички,а колкото до питания и запитвания,те са толкова много,че незнаеш откаде да започнеш.
Аватар
paz0
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот velingrad » 23 Ноември 2010, 21:52:31

Не мога да повярвам... През ден (почти), се търсеше данъчен съветник с български език. Сега, когато има такъв, който дори безплатно иска да дава съвети, няма джин-джан заинтересувани.
Задавай въпроси бре народе! Задавайте, докато не му е минало желанието. Анонимни сте, няма страшно да бъдете разконспирирани. ;-)

p.p. Ама гледайте, да са конкретни въпроси- молим.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот foreman » 24 Ноември 2010, 01:14:49

Здравейте,вопрос по темата:1-какви примерни налогови расходи(месец/година) на строителна фирма,расчет взимат от сметна стоимост на исполнени работи ,за наемни работники фирмата плашта ли -малка фирма до 10 работники. 2-Самозаетно лицо с Геверве(fliesenleger)-какви налогови расходи (месец/година) и как са плашта-месец/квартал/годишно? Зимата ,1-2 месеца няма работа-налоги тожи са плашта? Благодаря за отговор!
Аватар
foreman
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот 01Sirius » 26 Ноември 2010, 00:38:44

За малката фирма от въпрос номер едно е необходимо да се изясни, \"Gewerbe\" ли е или GbR, или ARGE, или може би GmbH?

Какво значи дали плаща за "наемни работници"?.....наети работници?

Налучквам, обаче ми се струва, че искате докато тече обекта да оперирате няколко гевербета в \"GbR\"?
Разходите по заплащането на 1 наето лице сте ги напиша тук - скоро, но те не са същите при самонаети лица - напр. Gewerbeinhaber/Eigentümer
01Sirius
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот foreman » 26 Ноември 2010, 09:39:29

Да,за GmbH-строителна фирма- имам интерес,налогови нагрузки в месяц/година-от минимален-обязателни в разни фонди ,изменяват ли са от кол-во наети работники или от месячен оборот(сметна стоимост на исполнени работи)-?Отчислява ли фирмата в пенсионой фонд за работники ? И за Gewerbe-самонаето лице(над 50 годишен)-с месечен доход 2000-4000 Ewro- обязателни страховки+налогови сплати=% -примерно?Благодаря за отговор!
Аватар
foreman
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот hrisi123 » 27 Ноември 2010, 23:59:11

Здравейте! Мен ме интересува за Selbstständig (на български - едноличен търговец ли е) сам без назначени работници кога е изгодно да се води Fahrtenbuch, кога да бъде 1% Regelung, кога Кm Pauschale? Извинявам се много но не знам на български как се превеждат тези думи. Собственика на фирмата пътувана ден около 300 км на ден, колата е на лизинг и разходите по колата- лизинга, бензин и т.н. са почти единствените разходи, които има. Ако ви е нужна още някаква информация, ви я давам веднага...
Благодаря предварително.
Аватар
hrisi123
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот vdmk » 28 Ноември 2010, 21:46:47

привет!във фирмата в която работя ми удържат само ДОД.интересува долу горе на месец по колко са удръжките за здравно и социално усигоряване.благодаря предварително
vdmk
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот 01Sirius » 29 Ноември 2010, 00:58:16

до foreman:
еветуалностите във вашите въпроси са много! при 4.000 x 12 = 48.000 е по-добре да се работи по § 4 Abs. 3 EStG,
защото там има повече свобода да се натискат данъчните основи надолу.
При GmbH това не е възможно в този мащаб, както би ви се искало.
А реално как ще финансирате 10 "работники" с 48 000 EUR годишно? 8-[

На 400 EUR Basis x 12 месеца x 10 = 48.000,- . Смятате ли да се храните?
01Sirius
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот 01Sirius » 29 Ноември 2010, 01:14:34

до hrisi123:
по принцип съм привърженик на Fahrtenbuch:
дава много по-големи възможности за начисляване на разходи, т.е. признаването им от Finanzamt (FA), но е голяма тегоба откъм писане и смятане
за да съм категоричен трябва да съм наясно с:
Baujahr на колата /АfА/
дизел или бензин, кубатура на мотора
горе - долу колко общо и колко служебни километри /Jahresleistung/,
служител или selbsändig
Поздрави, засега:)
01Sirius
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот 01Sirius » 29 Ноември 2010, 01:52:20

до vdmk: за наети лица, за 2010:
месечно брутто: X
- Rentenversicherung /пенсионна застраховка/: X x 0.199
- Krankenversicherung
/здравна застраховка/: X x 0.14
- Arbeitslosenversicherung/застраховка незаетост/: X x 0.028
- Pflegeversicherung / инвалидност, грижи от друг човек/: X x 0.0195

+ -/X x 0.009 Krankengeld und Zahnersatz/
+ -/X x 0,0025 за бездетни след навършени 23 години допълнително към 0.0195/
01Sirius
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот vdmk » 29 Ноември 2010, 12:37:00

До Sirius .Благодаря за изчерпателния и бърз отговор
vdmk
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот foreman » 30 Ноември 2010, 00:13:20

до Sirius: благодаря за отговор,за Gewerbe-самонаето лице-ясно,при возможност укажети по-точни адреси на документи,за поиск.За GmbH-отделен вопрос,там друг зарплатен фонд-от договор с заказчика и от сметна стоимост на объекта,има % на зарплата -при платени материали,налоги,и други расходи.Расчет върви за сделна работа.Например за котедж фирмата получва-350.000 EWRO.На зарплата допустим от15 до 30% .Ас ми интересни налогови нагрузки на фирмата?По конкретен вопрос-на строителна фирма-найисгодна юридична форма на регистрация(за данници,налоги)-1-Ein-Mann-GmbH;2-GmbH&Co.KG;3-GbR;4-GmbH;-???? Вопроса объемен,за отговор не бързам,но са надявам и Благодаря за подробен отговор от специалист!
Аватар
foreman
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kremak1 » 1 Декември 2010, 00:59:12

Здравейте имам ГмБХ , но е за момента УГ , защото е ГмБХ за едно Евро , фирмата се занимава със строителство , имам 20 души които работят към фирмата , но са с Гевербета , това проблем ли е , ако е такъв до каква степен е проблем , как мога да ги назнача на постоянен договор но така , че те да са доволни и да си получават същите пари без да се налага нито те , нито аз да плащаме големи данъци ? Трябва ли Гевербетата да представят разходите си на стоербератера всеки месец или това се прави веднъж в годината , Аз като ГмБХ го правя всеки месец защото така ми каза стоербератера. Плащам гевербе щоер и киорпершафт щоер също , как могат да се спестят, като управител във фирмата мога ли накрая на годината да си изплатя някакво възнаграждение за добре свършена работа :) и плаща ли се данък за него. Съвет ми е необходим как да спестя откъм данъци оказа се че не са малко , а нали идеята на темата е точно тази . Благодаря предварително и предполагам , че тези въпроси ги вълнуват много читатели в сайта. Успех на всички СЪОТЕЧЕСТВЕНИЦИ.
kremak1
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки