• Advertisement

Данъчни съвети- тук

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчни съвети- тук

Мнениеот S800918 » 21 Януари 2017, 15:24:54

Здравей обърка ли са ми штоя класа и вече от една година ми одържат за штоя клас 4 пари а яз съм 3 клас какво да направя и дали ще ми върнат парите
S800918
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот ivailoiti@abv.bg » 25 Март 2017, 14:49:23

Freier Beruf oder Gewerbe
Здравейте!
Работя от 7 месеца на безсрочен договор в немска фирма, като капитан на кораб(по вътрешните водни пътища) и имам немски адрес и всички осигуровки, но работодателят ми желае да смени флага на кораба и да пререгистрира фирмата в друга държава, заради по ниски данъци. Въпросите ми са:
- Желая да остана в Германия и ме интересува , кой е правилният начин да продължа да упражнявам капитанската професия?
- Какви са плюсовете и минусите при "Свободна професия" и "Частен предприемач"?
- Към кого мога да се обърна за едновременно, правна и счетоводна помощ?
Предварително благодаря за отделеното време за отговор.
Поздрави!
ivailoiti@abv.bg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот bknf » 25 Март 2017, 21:01:04

ivailoiti@abv.bg написа:Freier Beruf oder Gewerbe
Работя от 7 месеца на безсрочен договор в немска фирма, като капитан на кораб(по вътрешните водни пътища) и имам немски адрес и всички осигуровки, но работодателят ми желае да смени флага на кораба и да пререгистрира фирмата в друга държава, заради по ниски данъци. Въпросите ми са:
- Желая да остана в Германия и ме интересува , кой е правилният начин да продължа да упражнявам капитанската професия?
- Какви са плюсовете и минусите при "Свободна професия" и "Частен предприемач"?
- Към кого мога да се обърна за едновременно, правна и счетоводна помощ?

http://erfolgreich-wirtschaften.de/kata ... iberufler/
Wer ist Freiberufler, wer Gewerbetreibender?
Wer Freiberufler im steuerrechtlichen Sinne ist, legt das Einkommensteuergesetz in § 18 EStG fest („Katalog der Freiberufler“. Wenn Sie Ihren Beruf in dieser Vorschrift wiederfinden, brauchen Sie keine Bilanz zu erstellen, zahlen keine Gewerbesteuer und sind auch nicht Zwangsmitglied bei der Industrie- und Handelskammer (wohl aber bei einigen Berufen in den entsprechenden berufsständischen Kammern).

Има каталог, където са посочени, кои влизат в тия "свободни професии". Според мен - "капитан на кораб" не може да бъде такъв. Защото ти работиш за 1 работодател, за 1 юр. лице. А не за много такива, в течение на годината - на които да си предлагаш капитанските услуги. А "частен предприемач" е, когато имаш юр. лице - и извършваш с него определени услуги. Произвеждаш нещо, строиш, създаваш софтуер и т.н.

Тука на К не видях да има "капитан" / Kapitän.
http://www.freie-berufe.de/fileadmin/bf ... berufe.pdf

И ето какво означава "gewerbetreibend".
https://debitoor.de/lexikon/gewerbetreibender

Обаче все пак, най-добре ще e, да намериш някой Steuerberater по Binnenschiffahrt. Не знам дали всички са запознати.
https://www.bmvit.gv.at/verkehr/schifff ... index.html

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
ivailoiti@abv.bg
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот ivailoiti@abv.bg » 28 Март 2017, 08:03:20

Благодаря Ви за отговора.
Аз имам регистрирана свободна професия в България"Капитан на кораб", както и европеиски образец "А 1" издаден от българската данъчна служба, дали има шанс да получа въз основа на това - приравняване към немска свободна професия и документ който да удостовурява, че ще си плащам данъците в Германия? Има ли шанс за допускане на професии, които не фигурират в католога да упражняват дейност под тази форма?
По принцип се очаква да работя с различни корабособственици през годината, но доколкото разбрах откъм данъчно натоварване, свободната професия е за предпочитане пред Gewerbe.
Желая Ви всичко добро и хубав ден!
ivailoiti@abv.bg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот decard » 4 Май 2017, 21:20:43

Привет,
На кратко ситуацията е следната с ЕООД от България извършвам дейност в Германия. За услугата плащането е от друга европейска членка, като управител аз се самоосигурявам, работниците ми са на максимума заплата за България, работим с 20-дневни командировачни и се прибираме за десет дни в България, какво се случва като минем 183 дни престой сумарно за годината. Престоя е предимно в хотели, поради естеството на работата, тоест нямаме мелдунг.
Трябва ли някъде да се докладвам в Германия, как седи въпроса с данъците и осгуровките, тъй като българското счетоводство не е може да ми даде сигурен отговор, бих искал да науча повече за казуса.
Поздрави!
Д.
decard
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rikiking » 4 Май 2017, 22:07:00

Тоя път ме изпревари.
Тамън се бях наканил да пиша, да извадят 300 Евро за финанцбератер , а не да не се циганят и да си вадят кирливите ризи по форумите и то за сериозни неща. :mrgreen:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот bknf » 5 Май 2017, 13:09:53

На кратко ситуацията е следната с ЕООД от България извършвам дейност в Германия. За услугата плащането е от друга европейска членка, като управител аз се самоосигурявам, работниците ми са на максимума заплата за България, работим с 20-дневни командировачни и се прибираме за десет дни в България, какво се случва като минем 183 дни престой сумарно за годината. Престоя е предимно в хотели, поради естеството на работата, тоест нямаме мелдунг.
Трябва ли някъде да се докладвам в Германия, как седи въпроса с данъците и осгуровките, тъй като българското счетоводство не е може да ми даде сигурен отговор, бих искал да науча повече за казуса.

Да за такъв един въпрос наистина трябва да намериш някой немски Steuerberater - който да е наясно с тия въпроси. Как да го намериш обаче, не знам. Това май не е стандартен въпрос и за тях. И също - ще има и такива, които няма да са наясно. Но ако са голяма фирма, то имат и достъп до други база данни (за които фирмата плаща месечен абонамент).

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Stefanov85 » 6 Май 2017, 08:17:52

decard написа:Привет,
Поздрави!
Д.

Мисля, че трябва поне 30% от работниците във фирмата ти да работят в България. Иначе направите ли над 180 дни в чужбина ще те погнат данъчните в Германия. Данъчните в Бг не им пука щом парите влизат в България.
И тогава мисля, че фирмата трябва да се пререгистрира в Германия и да започнеш да плащаш данъците си там.
Тези неща ми ги е казвал счетоводител, но разбирасе не мога да ти гарантирам, че е точно така.
Stefanov85
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот bknf » 7 Май 2017, 18:21:36

Е тука някой е задал един въпрос за една фирма от Словакия.
http://www.finanzfrage.net/frage/steuer ... eutschland

А тука може да прочетеш,какво означава
Betriebsstätte im Sinne des Artikel 5 DAB

https://www.smartsteuer.de/online/lexik ... uerrechts/
http://www.iww.de/pistb/archiv/betriebs ... cht-f35475
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Valentin1 » 3 Септември 2017, 18:25:52

Здравейте, ако по някакъв начин си купя акции на даймлер и алианц/ .de/ , това ще рефлектира ли върху данъка който трябва да платя и ще трябва ли евентуално да се плаща ако съм ги купил да кажем на 60 евро, а към момента са 100
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот rikiking » 3 Септември 2017, 18:34:04

Valentin1 написа:Здравейте, ако по някакъв начин си купя акции на даймлер и алианц/ .de/ , това ще рефлектира ли върху данъка който трябва да платя и ще трябва ли евентуално да се плаща ако съм ги купил да кажем на 60 евро, а към момента са 100

Да , ще трябва.

Ако нямаш сериозен щоербератер, просто не се занимавай с немски акции ако си данъчно задължен в Германия.

Светът е голям. :mrgreen:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот Valentin1 » 4 Септември 2017, 17:52:52

rikiking написа:
Valentin1 написа:Здравейте, ако по някакъв начин си купя акции на даймлер и алианц/ .de/ , това ще рефлектира ли върху данъка който трябва да платя и ще трябва ли евентуално да се плаща ако съм ги купил да кажем на 60 евро, а към момента са 100

Да , ще трябва.

Ако нямаш сериозен щоербератер, просто не се занимавай с немски акции ако си данъчно задължен в Германия.

Светът е голям. :mrgreen:

Какво значи сериозен щоербератор. Не съм гледал декларацията, но си мисля че би трябвало да има графа където да се отбележат акциите. Интересува ме дали тази сума/ която съм платил/ ще се приспадне от данъците или и върху нея ще се трябва да се плати данък- тоест какви данъчни облекчения мога да ползувам. Всъщност идеята е след покупката да се реализира продажба и да се направи някой лев и пак и пак :mrgreen: :mrgreen:
Valentin1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот db88 » 30 Ноември 2017, 13:01:04

Здравейте! Имам едно доста сериозно питане отностно Gewerbe данъци и ДДС. Така, ще започна от там, че баща ми има Gewerbe и се занимава със строителство. Има си счетоводител който се занимава с тези неща, но баща ми не знае немски и чрез 3ти човек става комуникацията със счетоводителя. Тази година явно има много приходи и почти никакви разходи и става така, че трябва да плати бая данъци. Той иска да купува кола така или иначе и седим и се чудим дали е възможно тази кола да се вземе като фирмен автомобил и съответно сумата платена за нея да се отчете като разход и така да се достигне до необлагаемия минимум за Gewerbe. Колата трябва ли да се плати кеш или може и на лизинг да е? И съответно дали ще бъде върнато ДДС-то за сумата на покупката на автомобила. Другото което ме интересува е, след колко време тази кола може вече да не се води като фирмена и примерно да се закара в България и да се регистрира там. И ако се направи това, ще трябва ли ние да върнем това ДДС което ни е възстановено за този разход? Като цяло ако може някой който се е сблъсквал с нещо подобно да ми разясни с 5 изречения изобщо може ли да стане или не. Искам да поясня само, че не целим някакви далавери или измами искаме всичко да стане по законов път и в законови срокове и регулации. Питам просто информативно, не търся съвети за данъчни измами. Благодаря предварително!

Поздрави.
db88
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот onufriy » 30 Ноември 2017, 20:49:07

db88 написа:Здравейте! Имам едно доста сериозно питане отностно Gewerbe данъци и ДДС. Така, ще започна от там, че баща ми има Gewerbe и се занимава със строителство. Има си счетоводител който се занимава с тези неща, но баща ми не знае немски и чрез 3ти човек става комуникацията със счетоводителя. Тази година явно има много приходи и почти никакви разходи и става така, че трябва да плати бая данъци. Той иска да купува кола така или иначе и седим и се чудим дали е възможно тази кола да се вземе като фирмен автомобил и съответно сумата платена за нея да се отчете като разход и така да се достигне до необлагаемия минимум за Gewerbe.
Може. Колата се отчита линейно в четири години, доколкото си спомням.
Колата трябва ли да се плати кеш или може и на лизинг да е?
може, що да не може
И съответно дали ще бъде върнато ДДС-то за сумата на покупката на автомобила.

Ако е регистриран по ДДС, може да я купи направо без ДДС.
Другото което ме интересува е, след колко време тази кола може вече да не се води като фирмена и примерно да се закара в България и да се регистрира там. И ако се направи това, ще трябва ли ние да върнем това ДДС което ни е възстановено за този разход?

Можете утре да я продадете. Дължите данък печалба + ДДС на продажната сума.
Като цяло ако може някой който се е сблъсквал с нещо подобно да ми разясни с 5 изречения изобщо може ли да стане или не. Искам да поясня само, че не целим някакви далавери или измами искаме всичко да стане по законов път и в законови срокове и регулации. Питам просто информативно, не търся съвети за данъчни измами. Благодаря предварително!

Поздрави.

Що бе, далаверите с данъци са национален спорт.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот db88 » 30 Ноември 2017, 21:10:31

onufriy написа:
db88 написа:Здравейте! Имам едно доста сериозно питане отностно Gewerbe данъци и ДДС. Така, ще започна от там, че баща ми има Gewerbe и се занимава със строителство. Има си счетоводител който се занимава с тези неща, но баща ми не знае немски и чрез 3ти човек става комуникацията със счетоводителя. Тази година явно има много приходи и почти никакви разходи и става така, че трябва да плати бая данъци. Той иска да купува кола така или иначе и седим и се чудим дали е възможно тази кола да се вземе като фирмен автомобил и съответно сумата платена за нея да се отчете като разход и така да се достигне до необлагаемия минимум за Gewerbe.
Може. Колата се отчита линейно в четири години, доколкото си спомням.
Колата трябва ли да се плати кеш или може и на лизинг да е?
може, що да не може
И съответно дали ще бъде върнато ДДС-то за сумата на покупката на автомобила.

Ако е регистриран по ДДС, може да я купи направо без ДДС.

Благодаря за отговорите! Само не разбирам какво значи линейно в 4 години. Няма ли ако се плати кеш цялата сума, да се отчете като разход за текущата година и по този начин да се намали печалбата за да не се платят толкова големи данъци? И съответно да бъде възстановено ДДС-то за тази сума.

Аз си мислех, че всички стават по ДДС когато надвишат оборот от 17.500 евро в годината. Може да не съм разбрал нищо от това което четох де, защото немския не ми е на ниво.

Поздрави
db88
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки