• Advertisement

Данъчни съвети- тук

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчни съвети- тук

Мнениеот Stojan » 1 Декември 2017, 11:31:45

1. Годините не са 4, а са 6. Освен ако въпросният не кара по 50 – 60.000 км на година. Тогава може и даже 3.
2. Свалянето от данъка първата година става пропорционално на броя на месеците. Което значи, че ако купиш през декември, за текущата година ще се свали само 1/12 от първата година.
3. ДДС-то, USt – се сваля веднага от събраното от фирмата ДДС. Ако се получи минус на USt-Anmeldung-a, финанцамтът възстановява веднага сумата, но същата сума следващата година се смята като доход и се облага с данък.
4. Фирмена кола означава кола, която се кара изключително за фирмени цели, с Fahrtenbuch. Тоест всеки километър се пише кога си тръгнал, на какви километри в коя фирма си ходил и кога си пристигнал, пак на какви километри. В този случай ти се признават разходите за данък, застраховки, бензин гуми, масла, сервизи – 100%. Ако тръгнеш за България с нея се вижда, че си направил 4.000 км частно. В такъв случай ще ти изчислят процентуално колко са частните разходи и процентуално ще ти съкратят разходите, които сваляш от данъците. Няма сметка. Затова трябва да държиш и частна кола. На нея се сваля от данъците застраховката ГО – това е за да се поощри застраховането на гражданите.
5. Ако ползваш колата и като частна, дори с Fahrtenbuch, трябва да внимаваш частното да не е повече от 49% от фирменото. За подробности питай данъчния съветник, че става сложно. Някои частни можеш да ги пишеш като Betriebseinkauf.
6. Във всеки случай, ако не караш с Fahrtenbuch (а и да караш с Fahrtenbuch пак някои финансови служби не го признават) се взема за база лично ползване 1% от брутната цена на автомобила месечно. Сметката е проста. Кола за 40.000 Евро (с ДДС) прави по 400 Евро на месец х 12 месеца = 4.800 Евро, които ти се смятат за доход и се облагат с данък, а пък върху тях има 19% ДДС, а това са 912 Евро, които трябва да се платят.
7. Ако колата е на оперативен лизинг, можеш да я купиш след като и мине лизинговият период. Ти си първият с право да я купиш на остатъчната цена. Само че си помисли добре дали искаш стара кола или ще си вземеш пак нова. Като цяло оперативният лизинг не си струва вече. Няма да обяснявам защо. Питай си данъчния съветник, ако не знае – смени съветника.
8. Ако има лихви по оперативния лизинг или по изплащането, то същите се свалят от данъците. Иначе както и да купиш колата, получаваш сметка от търговеца, с която си сваляш колата от данъците в продължение на 6 години, а ДДС-то веднага – същия месец, ако отчиташ ДДС месечно или в същото тримесечие, ако отчиташ на 3 месеца.
---
Ако искаш да харчиш пари за да си намалиш данъците и вноските за застрахователната каса, купувай: компютри, лаптопи, таблети – безкрай (никой не се чуди, че имаш 5 компютъра, ама трябва и да са наблизо, ако ти дойде проверка), мобилни и стационарни телефони, рутери и всякаква Интернет техника, скъпи монитори – има по 2 и повече хиляди. Ако имаш бюро, офис, който даже да е в къщи – офис мебели, телевизор, картина за стената. От догодина цените, които мога да се свалят от данъците в същата година стават двойни. От 415 на 830. Не забравяй напитки за подаръци – поне едно 500 – 600 Евро на година – до 35 Евро нето на подарък. Ходи на ресторант – Geschäftsessen. Гледай да не е петък вечер, събота или неделя. Всички очила, доплащания, доплащания за медикаменти, зъболекар, лазер за очите на баща ти и пр. – се слагат на декларацията. Не винаги се свалят, но за това ще ти каже съветникът защо. Но е хубаво да се сложат, защото в момента още няма решение по въпроса, а процесът се гледа.
---
Колата може да се приватизира по всяко време по сравнима цена. Тоест баща ти да си я продаде на себе си и сумата да заяви като данък, включващ 19% ДДС. Ако изчака 10-ина години може да си я продаде и за 100 Евро, че и за 1 Евро, ако е одрана, опрашена и износена. Иначе сравняваш с обявите - това и е цената.
Последна промяна Stojan на 1 Декември 2017, 12:33:25, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
db88
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот Stojan » 1 Декември 2017, 11:55:41

Акции:
От 2018 година има някои изменения, но основното остава. Банката ти взема автоматично 25% над освободените от данъци 801 Евро (ако си подал Freistellungsаuftrag). За семейства х2.
Практически пример.
Купуваш 100 Акции Даймлер по 67,30 за 6.730 Евро плюс маклер куртаж.
Продаваш след време акциите по 71,30 за 7.130 минус куртаж.
Разликата, печалбата ти, е 400 Евро. От тях банката удържа автоматично 25% и ти изпраща отчет за удържаните 100 Евро. Останалите 300, които са ти преведени по банковата сметка СА само твои. Те вече не се облагат никъде с нищо.
След края на финансовата година получаваш от банката си Jahressteuerbescheinigung. Там си пише ясно кое в кой ред на данъчната декларация се нанася. Този документ се подава в оригинал на финанцамта. Лесна работа.
Акциите изобщо не са голяма наука. Купуваш/продаваш през интернет банкирането. Но в конкретния случай Даймлер не бих продал за спекула, защото имат много добри дивиденти. Тази и миналата година бяха по 3,25 Евро на акция. Така че там си струва да влагаш в Даймлер, а не да ги продаваш. За спекула има достатъчно други акции. Алианц е опасна акция, макар и да са се вдигнали последните 3 години с цели 44%.
Ако продадеш на загуба, загубите се вадят от печалбите, но и там няма какво да смяташ - това го има с годишния отчет, съответно го прави компютър като нанасяш ред по ред сумите в декларацията.

db88

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот db88 » 2 Декември 2017, 11:56:12

Благодаря много за изчерпателния отговор. Само едно не разбрах. В случай, че не искам да ми свалят от данъците за, гориво, смяна на масло и т.н, може ли тази кола да се купи само с цел сваляне на печалбата от предходна година и след това да се ползва като частна и да се плаща този 1% месечно върху брутната цена? И какво се случва ако след известно време (6-7 месеца или година примерно) реша да затворя фирмата, трябва ли да върна част от усвоеното ДДС и ще ми бъде ли преисчислена печалбата за тази конкретна година в която съм купил колата? Мисълта ми е няма ли да си вкарам автогол по този начин вместо да си помогна?
db88
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 2 Декември 2017, 14:56:17

То не е едно, ами поне пет. И не всичко, ами почти нищо.
1. Няма такова нещо "не искам да си свалям горивото, сервиза, гумите" и пр. Ще ги подаряваш на държавата ли? Ти може да не ги сваляш, ама несвалянето не изисква заявяване. Ще си ги плащаш от доходите, похвала няма да получиш.
2. Какво сваляне на предходната година! Писал съм - в който месец - толкова месеца до края на годината, след това още 5 години, а в последната година месеците до месеца на купуване. 6 х 12
3. Частна - като си я купиш от себе си. Трябва да си я продадеш на самия себе си, да си платиш ДДС-то от покупката, да заявиш останалите пари като доход и да платиуш данък върху тях. После карай до село да покажеш автомобила.
4. Ако затвориш фирмата, не се случва нищо. Няма да връщаш ддс, ако си събрал толкова ДДС, че държавата да ти дължи ДДС, но ако не си събрал достатъчно ДДС, държавата ще ти върне разликата между събраното от тебе и ДДС-то на колата, като и няма да забрави да ти иска данъци върху сумата следващата година, защото това е чист доход.
5. По принцип доходите мога да бъдат преизчисляване в протежение на 11 календарни години, което са 10 финансови. Не го правят често и не на всеки, но трябва да си готов винаги с всички фактури и банкови извлечения цели 11 календарни години (10 финансови). В твоя случай, ако затвориш фирмата, няма никой да ти преизчислява нищо, но няма и да свалиш колата от никакви данъци, защото ако си я купил преди 6-7 месеца, ще си свалил само тези 6-7 месеца, останалото ще си го понесеш ти. Сметката е проста - 40.000 минус ДДС-то делено на 72, умножено по 6-7. Това ще си свалил. Същото го раздели сега на две - и това ще ти е "кярът".

novia

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот db88 » 2 Декември 2017, 15:30:06

Ясно. Благодаря ти за пояснението!

Поздрави.
db88
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот витков » 20 Декември 2017, 13:23:58

здравейте , може ли да ме информирате при продажба на апартамент в бг , трябва ли да се декларира в годишната данъчна декларация в германия
витков
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот rikiking » 20 Декември 2017, 17:31:04

ivo75 написа:
витков написа:здравейте , може ли да ме информирате при продажба на апартамент в бг , трябва ли да се декларира в годишната данъчна декларация в германия

Ако подаваш данъчна декларация е редно да включиш продажбата. Ако забравиш, ще се отрази положително на данъчните задължения, но всичко е прекалено общо. Най-добре консултация с данъчен съветник.

Данъчният съветник ще му каже със сигурност, че трябва да включи продажбата на имота в България в декларацията, ако е данъчно задължен в Германия.

@ витков Ако продажбата не е спешна, просто се отпишете до края на годината от Германия,приберете се със семейството си в България и продайте апартамента през Новата Година ...така просто няма да сте данъчно задължен в Германия. Но така или иначе се консултирайте не само със Steuerberater, но и с адвокат, защото при немците понятието "данъчно задължен" е доста хлъзгаво и зависи както от периода ви на престой в страната , така и от факта дали имате "Wohnsitz" в Германия и дори и да не сте физически там през годината, дали семейството ви живее там итн. Не е като при англичаните - отсъстваш от острова 6 месеца + един ден и си свиркаш...
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот bknf » 20 Декември 2017, 17:57:14

Е тука има следния отговор, за нещо подобно.
https://www.frag-einen-anwalt.de/Steuer ... 72455.html
Entsprechend § 23 Abs. 1 EStG liegt ein privates Veräußerungsgeschäft jedoch nur dann vor, wenn zwischen dem Zeitpunkt des Erwerbs des Grundstücks und dem Zeitpunkt der Veräußerung nicht mehr als 10 Jahre liegen.

Тоест - ако от времето на купуването и после на продаванетo, е минало повече от 10 години - няма данъчно задължение по § 23 Abs. 1 EStG. Освен това, вие не търгувате постоянно с недвижими имоти и т.н.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот rikiking » 20 Декември 2017, 18:17:09

bknf написа:Е тука има следния отговор, за нещо подобно.
https://www.frag-einen-anwalt.de/Steuer ... 72455.html
Entsprechend § 23 Abs. 1 EStG liegt ein privates Veräußerungsgeschäft jedoch nur dann vor, wenn zwischen dem Zeitpunkt des Erwerbs des Grundstücks und dem Zeitpunkt der Veräußerung nicht mehr als 10 Jahre liegen.

Тоест - ако от времето на купуването и после на продаванетo, е минало повече от 10 години - няма данъчно задължение по § 23 Abs. 1 EStG. Освен това, вие не търгувате постоянно с недвижими имоти и т.н.

Това добре, но не го освобождава от задължението да включи финансовия резултат от тази продажба в декларацията.
Друг е въпросът дали и как ще се обложи с данък.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот bknf » 20 Декември 2017, 21:01:23

rikiking написа:Това добре, но не го освобождава от задължението да включи финансовия резултат от тази продажба в декларацията. Друг е въпросът дали и как ще се обложи с данък.

Да разбира се. А тоя § 23 Abs. 1 EStG, засяга: "Private Veräußerungsgeschäfte":
https://www.steuertipps.de/gesetze/estg ... geschaefte
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот витков » 21 Декември 2017, 12:07:19

благодаря за мненията , но все пак да уточня , имота е в Бг , аз ще подам там декларация , защото са минали по малко от 3 години между покупка и продажба , иначе резултата е отрицателен . Очаквам още съвети и мнения , благодаря.
витков
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 21 Декември 2017, 12:25:21

витков написа:благодаря за мненията , но все пак да уточня , имота е в Бг , аз ще подам там декларация , защото са минали по малко от 3 години между покупка и продажба , иначе резултата е отрицателен . Очаквам още съвети и мнения , благодаря.

Двойно данъчно облагане между България и Германия
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот Роза Спирова » 6 Януари 2018, 18:11:45

Здравейте,
Имам въпрос и се надявам тук да намеря малко помощ.
Живеем и съпруга ми работи в Германия от 1,5 години /тоест цялата 2017 година/. Под наем сме, децата ни са тук /тоест центъра на жизнените интереси би следвало да ни е в Германия/. Имаме собствено жилище в България, което отдаваме под наем. Въпросът е къде плащаме данъка за този наем...
Според бг НАП плащам в България, според немския - тук в Германия. Моето желание е разбира се да платя в България...
Та...
Според спогодбата за избягване на двойно данъчно облагане очевидно сме местни лица в Германия, защото "...всяко лице, което съгласно законодателството на тази държава подлежи на данъчно облагане в нея поради своето местожителство, местопребиваване, място на учредяване, място на управление или всеки друг критерий от подобно естество"...
Оттук обаче намерих друг член, който не зная как да тълкувам:
Член 6
Доходи от недвижимо имущество

1. Доходи, получени от местно лице на едната договаряща държава от недвижимо имущество (включително доходи от селско и горско стопанство), намиращо се в другата договаряща държава, могат да се облагат с данък в тази друга държава.
тоест реално аз като местно лице на Германия мога да обложа прихода от имуществото си в България, защото то /имуществото/ се намира в България... С оглед разпоредбата на чл. 8, ал. 6, т. 5 от ЗДДФЛ доходите от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество, намиращо се на територията на страната, са от източник в България.
И изобщо.... Много ми е неясно. Ясно е, че най-чистия вариант е да платя данъка в Германия и да пия студената вода, но ако има законов механизъм да спестя малко данък би било полезно. За информация за предишната декларация /2016/ - подала съм декларация в България, платила съм данък там /за същия наем/, извадих документ от бг данъчно и го приложих към годишната декларация в Германия за платени данъци и приходи в друга държава, но пък за предишния период аз имах по-малко от половин година в германия и се водех местно лице в БГ. не съм имала проблеми с данъчните. Приеха си всичко и си ми върнаха данъците, както си ги бях сметнала, но за тази година...

въпрос 2 имам ли право да си включа наема /живеем в Германия под наем/ като разход в годишната данъчна декларация. Не намирам къде и според мен не може, но тук познати, ползващи услуги на щоербератър твърдят, че разходите по наема също се вписват.
Ще бъда много благодарна ако получа отговор. Благодаря предварително
Роза Спирова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stanimira » 14 Март 2018, 22:47:28

Здравейте, само аз от семейството работя в Германия от скоро съм с немски трудов договор. Разбрах че е възможно да ми бъде намален данъка който ми удържат от трудовото възнаграждение. Ако предоставя удостоверение за граждански брак и удостоверение за постоянен адрес на съпруга ми. Удостоверението за граждански брак го имам преведено на немски но удостоверение за адрес не мога да предоставя. Има ли някакъв формуляр който трябва да попълвам. Мога ли онлайн с Identificasion nommer finnantzam да се справя.
Stanimira
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот itzo » 14 Март 2018, 23:13:41

Stanimira написа:...удостоверение за адрес не мога да предоставя...

Защо не? В България също се издава от общината удостоверение за постоянен адрес, при поискване.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки