• Advertisement

Частна здравна застраховка, private Krankenversicherung

Форумът, който касае всеки!

Частна здравна застраховка

Мнениеот beberu » 23 Май 2005, 14:43:05

Здравейте,

някой може ли да ме посъветва дали си струва да премина към 4астна zдравна каса?
благодаря zа всякакви мнения.
Аватар
beberu
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот anita66 » 24 Май 2005, 12:18:35

zdraveite, ot tri godini imam chastna zdravna zastrahovka. ima polojitelni oi otzizatelni strani.
polojitelno e : poluchavate opredeleno po-specialno otnosenie pri posestenie pri lekar, imate pravo da badete pazient na glavnia lekar ili negov asistent, pri bolnichen prestoi-v zavisimost ot vida na zastrahovkata- v staia s edno ili 2 legla, v povecheto bolnici imat otdelenia za chastni pacienti i tam usloviata sa po-dobri, obiknoveno chastnite kasi poemat dopalnitelni proceduri, koito pri darjavnite lipsvat.
otricatelno: zastrahovatelnite sumi se uvelichavat znachitelno sas vazrastta, ako imate chlenove na semeistvoto, koito ne rabotiat ili deca, te ne sa zdravno zastrahovani s vasata zastrahovka, kakto e s darjavnata takava, smetkite za lekarsko posestenie i rezeptite plastate parvo vie i posle kasata vi vrasta sumata(ako ne osporva), pochti niama zakonov nachin da preminete otnovo kam darjavna zastrahovka, edinstvenata vazmojnost e, ako dohodat vi spadne pod minimalno neobhodimia.
bih vi posavetvala da razuchite vnimatelno usloviata predi da reshite, tai kato razlichnite paketi, predlagani ot edna i sasta zdravna kasa se razlichavat znachitelno. za sebe si moga da kaja, che ima momenti, kogato sam dovolna ot resenieto da se zastrahovam chastno i drugi, v koito naistina sajaliavam.
Аватар
anita66
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Lubo » 6 Юни 2005, 10:13:05

Nе.
Аватар
Lubo
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Luke » 6 Юни 2005, 10:39:57

Моето мнение е, че ако от някъде не те пускат да си ходиш - не е добре да влизаш там доброволно :D :lol:

Иначе не вярвам да е по-изгодно. Има само едно нещо по-лошо от държавните монополи и това са частните такива 8)
„Die Philosophen haben die Welt nur verschieden interpretiert, es kömmt darauf an, sie zu verändern.“
Karl Marx
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот satbradar » 7 Юни 2005, 18:14:39

Все пак има далавера в един слу4аи.
ако смята6 да седи6 по малко от 60месеца в немско си струва-при 4асните сте затвори6 по мако кинти-а после като иде6 да си ги иска6 по закон няма де да мардат - сте ти ги варант.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот beberu » 7 Юни 2005, 18:23:15

e, az smjatam da stoja poveche ot 60 meseza, ako stava:-)
A njakoj da ima njakakvi otzivi za BKK Gruner +Jahr? ot 1.7. sa s 12,4%, a imat interesna dopalnitelna programa.
Аватар
beberu
Нов потребител
Нов потребител

???

Мнениеот polia » 15 Юли 2005, 18:22:05

Аз доколкото знам, човек трябва да получава над една опредeлена сума НЕТО, за да може да си направи частна здравна застраховка.

Иначе аз познавам няколко Selbstständige ... и не знам, значи зависи. По принцип в този Einkommensabschnitt доколкото знам частната излиза по-евтино.

Аз примерно имам един познат, който е selbstständig и въпреки това е при държавна здравна каса. Той казва, че било по-добре за пенсията. Нямам представа, но това са няколко отзива, които съм чувала.
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот nona » 5 Октомври 2005, 13:59:17

satbrader, споменаваш, че ако стоиш по-малко от 60 месеца можеш да си върнеш здравната??? За пенсионните вноски е така, з. вече познати са го правили, но за здравната. При частната здравна се плаща примерно 218еуро, а за същите доходи при държавната АОК-примерно 571еуро, но децата и др. полвинка при АОК-то може да са митферсихерт, май това е само далаверата. Ще съм много доволна ,ако дадеш някякъв закон, алинейка. Линк, инфо! Предварително мерси!
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот valjo » 5 Октомври 2005, 16:48:25

Частната здравна застраховка е по-изгодна само ако си сам. Получават се и някои привилегии при медицинското обслужване. Лошото е, че после е почти невъзможно да се върнеш към обществените каси. Няма начин да си вземеш накрая вноските обратно - това важи само за пенсионната осигуровка (при по-малко от 60 месеца вноски, значителна бюрокрация, не по-рано от 2 години след приключването). Здравната и пенсионната осигуровки нямат никаква връзка.
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот satbradar » 7 Октомври 2005, 02:48:31

В момента ми е трудно да кажа кои закон бе6е -всастност не закон . Бг и немско имат склу4ен договорза обмен на работна сила не занм то4но как е формулирано- Някаде 1991-93 не не помня то4но. та освен за врастане на пенсионните осигуровки има6е несто и за здравните . аз се бяь запатил осте тогава да идвам в немско и бях попро4ел това онова. вазможно е и да сам се обаркал. като се варна в немско сте си прегледам архивите.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот valjo » 7 Октомври 2005, 10:40:38

Здравей, satbradar!
През 91-92-а бях тук точно по тази спогодба между БГ и ДЕ. Тя беше временна, с квота за 4000 строителни работници от български фирми, които можеха да работят в ДЕ. Е, покрай тях минаваха и други, като мен. За тях в ДЕ не се плащаше пенсионна осигуровка - тя се плащаше в БГ от фирмата, изпратила работника. Здравна застраховка обаче се плащаше в ДЕ. И не се връщаше накрая. Това просто е невъзможно. Тази застраховка е от тип "рискова" (за разлика от пенсионната, която е капиталова). Ако се случи рискът (заболяване), застрахователят плаща. Ако не - губиш вноските. Няма как да ти ги върнат.
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот nona » 7 Октомври 2005, 11:39:40

Колко жалко, че няма да ни връщат паричките!
Някой да има опит с Алианс? Мерси!
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот valjo » 7 Октомври 2005, 14:33:59

На мен всички застраховки са ми в Алианц: автокаско, гр.отговорност - авто, гр.отговорност - обща, домашна (за пожар, кражби, и пр.), здравна - обща (не частна), здравна - за чужбина. Само че аз съм в системата на Алианц (Дрезднер Банк) и ползвам 25% намаление. Не мога да се оплача - точни са, досега всичко са ми плащали (не е имало много случаи), обслужването е добро.
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

за nona

Мнениеот Privet » 7 Октомври 2005, 16:24:31

Предполагам, че Алианц те интересува във връзка с Riesterrente+Zulagen.

При пенсионна осигуровка от типа на Riester, която може да се сключи не само с Алианц, се счита, че по времето на ползване ти получаваш от германската държава ДАНЪЧНИ ОБЛЕГЧЕНИЯ по два начина.

Затова, ако някога си тръгнеш обратно за Бг, ще трябва да изчакаш пенсионната си възраст, докато можеш да използваш спестеното като дойче ренте в Бг. Riester- ренте се изплаща едва като излезеш на пенсия, НЕ по-рано!!
Освен тава ти спадат горепосочените данъчни облегчения от общата сума, като ти остава по-малка сума, отколкото сумата, която би получил(а),ако не напуснеш Германия, преди да си станал(а) пенсионер(ка).

Затова, ако ти предстои допълнително пенсионно осигуряване НЕ избирай такова от типа на Riester.

Пълната сума, която си спестила, ако избереш Gehaltsumwandlung,
след спадане на Verwaltungsgebühren, можеш да си вземеш на отиване и преди пенсионна възраст...по всяко време, реално след известна бюрокрация...
:)
Пак питай!
Аватар
Privet
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 5 пъти

Re: за nona

Мнениеот iv_ski » 7 Октомври 2005, 22:27:23

Privet написа:Освен тава ти спадат горепосочените данъчни облегчения от общата сума, като ти остава по-малка сума, отколкото сумата, която би получил(а),ако не напуснеш Германия, преди да си станал(а) пенсионер(ка).

Затова, ако ти предстои допълнително пенсионно осигуряване НЕ избирай такова от типа на Riester.

Privet,

ти явно си в системата на застраховането. Защо да не избера Riester ако остана до пенсия в Германия. Мисля, че тогава си струва. Ти какво мислиш в този случай?

Поздрави
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки