• Advertisement

Частна здравна застраховка, private Krankenversicherung

Форумът, който касае всеки!

Re: Частна здравна застраховка, private Krankenversicherung

Мнениеот dar » 20 Февруари 2012, 17:10:28

asiajordanova написа:имам познати тук които казват едно и друго по повод тия осигуровки, но на мен нищо не ми стана ясно, навсякъде тук чета че ако нямаш внасяни вноски в бг, тук дължиш за времето назад ако се регистрираш към някоя здравна каса.

Не е така. Възможно е да поискат да платиш вноски за времето от когато си се регистрирала в Германия, при положение че не можеш да докажеш, че през това време си била здравно осигурявана другаде. Ако представиш документ от полската каса, че си била застрахована там до момента на сключването на договор с немската каса, не трябва да плащаш нищо.
dar
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот Makler » 20 Февруари 2012, 22:25:22

Здравейте,

благодария на dar за точния коментар. Да така е, ако имате държавна здравна застраховка в Полша, което предполагам е и случаят при вас, с издаването на Е104 от полската каса, можете да докажете на тукашната държавна здравна каса, че сте имали медицинска застраховка без прекъсване и поради факта, че двойното застраховане в Германия в тази област не се допуска, не могат от тук да ви начислят вноски за изминали периоди. Тук трябва да отворя една скоба, става въпрос че сте изпратени на работа в Германия от полска фирма. Същото правило важи и за някои частни здравни компании. Проблемът при вас е не обаче доказването на здравните ви права, а вашият статус в Германия, т.е. като назначени на трудов договор в Полша, не можете с този договор да се застраховате тук. След изтичането на 12 мес. имате правото, но не и задължението да се прехвърлите към тукашна здравна каса ( поне с българската каса е така ).
И тъй като се отклониаваме доста от темата и вашият случай не е обичаен, бих ви помолил, ако имате още въпроси да ми пишете на лични.
Поздрави от Берлин
Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 102 пъти

Мнениеот sky9smile » 1 Март 2012, 21:48:41

Здравей, аз имам същия проблем като RallyTL. От 01.09.2011 аз и мъжът ми сме в Германия. От тази дата имаме Gewrbe Anmeldung -аз за почистване, а той - за строител,както и адресна регистрация. Още продължаваме да се осигуряваме здравно в България. Но имаме намерение вече да имаме немска здравна застраховка. Имам някаква информация, че като идеш да подадеш заявление за немска застраховка трябва да представиш документ за платените осигуровки в Б-я до сега(Е104- се казва ако не се лъжа). Така ли е? Можеш ли да ме посъветваш към коя Krankenversicherungskasse да се обърнем, имам предвид където е най-изгодно .Вярно ли е , че тук здравните и пенсионните осигуровки са заедно, не като в Б-я- можеш да ги плащаш отделно. Знаеш ли колко е и пенсионната застраховка. Ние имаме ли право на семейна застраховка, изобщо какви са условията за нея и дали е добър избор.Имаме намерение да имаме дете. Ако плащаме здравната застраховка тук, ще имам ли право на майчинство или детски?
Благодаря предварително
sky9smile
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот Makler » 10 Март 2012, 02:44:02

Здравейте,
въпросите който задавате биха отнели около 1 ч. консултация ;-) , но ще се се опитам да ви отговоря ( ако остане нещо недоизяснено можете да ми пишете на лични):
1. Ако работите в Германия официално, трябва и да се осигурявате здравно тук. Опастноста е, че при сериозни заболявания, българската застраховка може да не ви покрие всички разходи.
2. Фамилна застраховка не можете да ползвате тъй като и двамата работите. След като единият от вас има доход над 365€ в месец, тогава излиза от фамилната застраховка и си плаща сам вноска към касата. Фамилната застраховка е валидана само за държавната здравна каса. Единствено ако имате дете, за него не бихте плащали, ако единият от вас е в държавната каса.
3. Дали ще се насочите към държавна или частна каса, трябва да се прецени в индивидуалена консултация, генерални заключения не правя. Още по малко мога да ви препоръчам здравна каса, въз основа на данните, който сте ми дали. Ако желаете мога аз да ви оформя документите за здравна застраховка,без да се занимавате вие, след консултация.
4. Ако имате Е104 този формуляр важи само за държавната здравна застраховка, при частната зависи от застрахователя, но 95% или повечето не признават застраховката от България като такава. Ако го имате няма да плащате назад при държавната каса, при частната зависи кой застраховател.
5. Като самонает, при положение, че имате повече от 1 работодател, не сте длъжни да плащате в пенсионния държавен институт, а трябва да се осигурявате сами в частен. И тук можете да се възползвате от услугите ми.
6. В зависимост от това, колко пенсия искате да получавате, какъв модел на пенсионна осигуравка е добра за вас, мога да ви кажа колко трябва да отделяте на месец днес.
7. Ако сте в държавната каса и сте сключили застраховка mit Anspruch auf Krankentagesgeld 15,5%, то тогава ще имате право на 13€ на ден 6 седмици преди и 8 седмици след раждане на детето. Ако сте частно застраховани имате право до 210€ на месец от Bundesversicherungsamt.
8. След това имате право на Elterngeld, като тук се взема в предвид приходите, които сте имали от последните 12 месеца, мак. до 1200€ на месец. От тях се смята 65 % до максимум 14 месеца, ако майката и бащата се включат в отглеждането на детето. Има и облекчени условия за хора с под 1000€ месечен доход.Ако не работите имате право на 300€ на месец.
Надявам се да съм ви бил полезен.
И един съвет от мен преди да пристъпите към действия пишете ми.
Поздрави от Берлин

Потребители благодарили на автора Makler за мнението (общо 4):
neo777stoichkov_88888velingradsky9smile
Рейтинг: 17%

Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот omerta » 19 Март 2012, 20:07:21

Здравейте ,

Аз и приятелката ми имаме следният проблем . 10.01.2006 до 31.05.2007 работихме в Макдоналдс и бяхме осигурявани към KEH ERZATZKASSE която вече е фалирала отговорна за нея в момента е BKK Mobil Oil . Някъде към 01.06.2007 се прибрахме в БГ и се върнахме в Мюнхен два месеца по късно и започнахме на работа с договор от 10.08.2007 до 10.05.2008 напуснахме и двамата и започнахме на друго място на 400 евро Басис до 01.08.2008 . След това се прибрахме в България и си отворихме фирма в която бях управител и се осигурявах както и тя . Пак се върнахме в Мюнхен и нова адресна регистрация от 05.08.2011 . Приятелката ми работи на Басис 400 евро от тогава до сега , а аз още не знам дали съм на Басис или въобще дали съм назначен. Днес се обаждах на BKK Motor Oil Krankenversiherung фирмата и ми обясняват ,че от тази дата насам т.е . 05.08.2011 трябва да платя 1200 евро . Обаче аз имам Европейска здравна карта . И за която ми казват да им покажа формуляр Е106 за да не плащам грешни пари .До тук ясно . Моят следващ въпрос към тях беше . Ако отида да се застраховам в конкурентна фирма например АОК или друго и конкурентите не ми искат нищо и няма да плащам никаква глоба дали ще получа от BKK Motor Oil някой ден рехнунг с глоба . Жената ми отговори ,че никога няма да получа . Къде е логиката ? И сме в дилема какво да правим . Тя също ми отговори ,че ако предоставя Е106 ,то тогава ще ни издадат немска здравна карта, но ще си плащаме осигуровките в България . Пак не схващам тяхната логика . Бихте ли ни съветвали какво да направим и да не плащаме глоби или там подобни. Молим Ви да ни помогнете и да ни препоръчате какво да правим и при кого да се застраховаме .
omerta
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Lea » 20 Март 2012, 00:15:28

Makler написа:ако сте в процес на търсене на работа,можете да ползвате все още българската застраховка. В момента в който започнете работа по трудов договор, ще трябва да се застраховате в държавната каса, като имайте в предвид, че работодателя не може да ви задължи в коя каса да се застраховате, избора е ваш.
Ако откриете тук Gewerbe, тогава ще трябва да се застраховате и здравно тук.

Както на омерта, така и на мен понякога ми се губи логиката и се чудя ндали има врътка в системата или не. Ситуацията е следната - студент, който по време на следването си е бил застрахован както в немската държавна каса, така и в БГ. След влизане на БГ в ЕУ, човекът продължава да си плаща застраховката в ДЕ и не си е връщал никакви пари от касата -бил е двойно осигоряван през цялото време. След завършване се регистрира като freiberufler / уточнявам не Gewerbe, a freiberufler.
Възможно ли е да продължи да се осигурява в БГ и да напусне немската каса под предлог, че иначе би бил осигуряван двойно???
Аватар
Lea
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот velingrad » 20 Март 2012, 00:26:34

Lea написа:
Makler написа:ако сте в процес на търсене на работа,можете да ползвате все още българската застраховка. В момента в който започнете работа по трудов договор, ще трябва да се застраховате в държавната каса, като имайте в предвид, че работодателя не може да ви задължи в коя каса да се застраховате, избора е ваш.
Ако откриете тук Gewerbe, тогава ще трябва да се застраховате и здравно тук.

Както на омерта, така и на мен понякога ми се губи логиката и се чудя ндали има врътка в системата или не. Ситуацията е следната - студент, който по време на следването си е бил застрахован както в немската държавна каса, така и в БГ. След влизане на БГ в ЕУ, човекът продължава да си плаща застраховката в ДЕ и не си е връщал никакви пари от касата -бил е двойно осигоряван през цялото време. След завършване се регистрира като freiberufler / уточнявам не Gewerbe, a freiberufler.
Възможно ли е да продължи да се осигурява в БГ и да напусне немската каса под предлог, че иначе би бил осигуряван двойно???

В Германия= германско застраховане (без студенти например), независимо, "свободен" или "заангажиран":
Freiberuflichkeit
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Lea » 20 Март 2012, 11:13:16

velingrad, и аз така си мислех, но горният пост на омерта ме накара пак да се замисля. Особено следното изречение
omerta написа: Тя също ми отговори ,че ако предоставя Е106 ,то тогава ще ни издадат немска здравна карта, но ще си плащаме осигуровките в България .
Аватар
Lea
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот velingrad » 20 Март 2012, 12:44:58

Добре де... законните положения са писани и тук стотици пъти. "Тя" (някоя си) казала така!? Немска карта, но да си плащаш осигуровките по нея в БГ? И аз искам! Да го покажат черно на бяло, та току виж и други се облажили, или?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот stanimiranikolai » 10 Ноември 2012, 23:51:50

Здравейте,искам да попитам,с приятелят ми сме в Германия от месец и половина,той си направи Gewerbe- със строителство,интересува ме може ли да си плаща първоначално здравните осигуровки в българската здравна каса и след известно време когато реши да премине към немската държавна здравна каса ще му поискат ли да заплати здравните застраховки със задна дата от момента в който е регистриран като фирма в Германия?Много спешно ни интересува,ако някой е наистина много наясно,нека ни помогне!!!Благодарим от сърце предварително!!!
stanimiranikolai
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот essied » 11 Ноември 2012, 17:31:00

От началото на 2013 година става задължително пенсионното и здравно осигуряване и за работещите с Гевербе.
essied
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот velingrad » 11 Ноември 2012, 18:01:05

essied написа:От началото на 2013 година става задължително пенсионното и здравно осигуряване и за работещите с Гевербе.

Доколкото ми е известно, това са все още "работен план". Ако съм пропуснал приемането на закона, то споделете инфо, къде може да се прочете, за да попълним подходящата Тема.

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
stanimiranikolai
Рейтинг: 4%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот Makler » 11 Ноември 2012, 20:41:43

Да има такива планове, но за сега се мълчи по този въпрос. Скоро и SPD ще излезе с концепция относно задължителното пенсионно осигуряване на самонаетите. Аз публикувах кратка информация в темата Пенсия с линк към статия от Süddeutsche Zeitung. Така или иначе това ще стане факт. Но тъй като тази тема е за здравни застраховки, по добре пишете в другата, за да не разбъркваме нещата.
Поздрави
Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Makler » 11 Ноември 2012, 20:47:07

stanimiranikolai написа:Здравейте,искам да попитам,с приятелят ми сме в Германия от месец и половина,той си направи Gewerbe- със строителство,интересува ме може ли да си плаща първоначално здравните осигуровки в българската здравна каса и след известно време когато реши да премине към немската държавна здравна каса ще му поискат ли да заплати здравните застраховки със задна дата от момента в който е регистриран като фирма в Германия?Много спешно ни интересува,ако някой е наистина много наясно,нека ни помогне!!!Благодарим от сърце предварително!!!

Принципно не можете да сте застраховани в България и да имате фирма в Германия. То е все едно да си направите фирма в България и да сте застраховани в Германия. И въпреки, че в момента има 137 000 самонаети без здравна застраховка в Германия, това не значи че държавата няма да потърси отговорност на нарушителите на закона. Колкото за това дали ще ви върнат назад..има изход от ситуацията, изпробван многократно ( но това между нас ;-)
Поздрави

Потребители благодарили на автора Makler за мнението (общо 2):
stanimiranikolaivelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот stanimiranikolai » 12 Ноември 2012, 17:12:32

Здравейте Маkler ,благодарим изключително за бързият отговор!!!Как можем да разберем изхода от ситуацията ако ни накарат да плащаме със задна дата?Можем ли по някакъв начин да се свържем с вас ?Отново ви благодарим предварително!!! Поздрави !!!
stanimiranikolai
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки