• Advertisement

Месечни разходи на работещите в Германия

Форумът, който касае всеки!

Месечни разходи на работещите в Германия

Мнениеот Ronin » 13 Януари 2006, 12:59:17

Надявам се да няма подобна тема, аз поне не открих такава.
Понеже има тема за разходите на студентите (те ползват някой преференции за наема, транспорта и т.н.) ще е полезно да се разбере колко харчи на месец човек работещ в Германия и за какво. Също така и какви са разходите на семействата и на тези с деца. Все пак в едно семейство двамата плащат общ наем, а при семействата с деца има и специфични разходи свързани с децата.

Например:

Несемеен( семеен, семеен с деца)

наем(студен, топъл) - ?
телефон, интернет и т.н. - ?
храна -?
транспорт( карта за транспорт или разходи по автомобил) -?
дрехи, книги и т.н. -?
развлечения( кафета, ресторанти и т.н.) -?

Сигурно съм изпуснал някой разходи, но вие ги добавете, ако присъстват във вашия бюджет.
Ronin
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Luke » 13 Януари 2006, 14:34:42

Не мисля, че подобна информация ще ти е от полза. Ще получиш цифри от 300-400 до 3000 евро на месец. Всеки според чергата и пороците си ;)

Основните разходи варират доста в различните населени места и начина на живот на хората тук е различен.
Грубо казано си пресметни колко ти струва на месец сега ТВОЯТ начин на живот и тук сложи същата цифра в евро +-20%. Според мен е така.
Разбира се наема е най-голямото перо в бюджета и ако сега не го плащаш трябва да го вземеш под внимание. Но останалото малко или много е съпоставимо.
„Die Philosophen haben die Welt nur verschieden interpretiert, es kömmt darauf an, sie zu verändern.“
Karl Marx
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

Re: Месечни разходи на работещите в Германия

Мнениеот kukla » 13 Януари 2006, 15:25:56

Ronin написа: телефон, интернет и т.н. - ?

развлечения( кафета, ресторанти и т.н.) -?

По точка "телефон" ти казвам, че месечно ми отиват към 150 евро,
което посмъртно в БГ не можеше да ми се случи.

По точка "кафета, ресторанти, театри", ако в БГ всичко това си
беше ежедневие, тук се случва все по-рядко.
Не ходя вече по два пъти в седмица на театър, кафето е към
3 евро, бирата по пъбовете е към 6, направи си сметката.

И друго. Ако си свикнал в обедната почивка да ядеш навън,
най-евтино ще ти е дюнер, някъде към 2.50 бройката.
Ние с моите колеги бяхме открили един тайландски ресторант,
дето порцията струваше към 3-4 евро, и един индиец,
където по обяд имаше порции по 4-5 Евро.
Това за Германия е евтино.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Мнениеот velingrad » 13 Януари 2006, 15:31:35

Luke написа:Не мисля, че подобна информация ще ти е от полза. Ще получиш цифри от 300-400 до 3000 евро на месец. Всеки според чергата и пороците си ;)

Основните разходи варират доста в различните населени места и начина на живот на хората тук е различен.
Грубо казано си пресметни колко ти струва на месец сега ТВОЯТ начин на живот и тук сложи същата цифра в евро +-20%. Според мен е така.
Разбира се наема е най-голямото перо в бюджета и ако сега не го плащаш трябва да го вземеш под внимание. Но останалото малко или много е съпоставимо.

Напълно си прав, приятелю, но за да разбере @Ronin, че няма смисъл да сравняваме 2 примера:

наем -------- 780€
транспорт --250€ (горе долу)
кръв ми капе от сърцето :cry:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Luke » 13 Януари 2006, 15:39:12

:) Не сте прави с Кукла. Не обръщайте валутите-тук печелите евро и харчите евро. В БГ се печелят левове и се харчат левове. Говорете за цифри. А цифрите са:

Телефон + ДСЛ + ГСМ в БГ е както следва:

30 + 40(до 100) + 30 (до 200) = 100 до 300+ лева на месец

тук:
30 + 30 + 20 = 80 евро на месец.
Понеже не обръщаме валутите - в БГ плащах 100 пари, тук 80. В алабама може и 5 цента да е, но след като не съм там и не получавам центове ми е все едно. ;)

За мен сметката се намали в Германия с 20%.

Наема Велинград ти е 780 евро, но в БГ с парното и тока щеше да ти е над 700 лева за подобно местоположение във София, Пловдив или Варна. Все пак Дюселдорф... ;) И какво излезе с парите?

Кола - колкото си изхарчите. Имайте предвид че тук поддръжката е доста по-скъпа, но не правите шарнири, амортисьори и втулки всеки 3 месеца ;)
Застраховките тук са по-евтини от БГ, горивата мисля са на същите пари. Консумативите също.
„Die Philosophen haben die Welt nur verschieden interpretiert, es kömmt darauf an, sie zu verändern.“
Karl Marx
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Мнениеот kukla » 13 Януари 2006, 16:21:47

Luke написа::) втулки

Ах, "втулка", бях я забравила тая сочна българска дума, ах...

Що се отнася за печеленето и харченето, тука парите отиват
незнайно къде и кога, абе по-скъпо си е и това е.
Само че в България не е така спокойно и уредено, да не говорим,
че там времето го нямат за нищо, особено чуждото.
И ако си по-усмихнат и ведър, веднaгa ти намират цакатa.
Остави материалното, морално тук е пó на далавера да се живее.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Ronin » 13 Януари 2006, 16:31:49

Luke написа:Грубо казано си пресметни колко ти струва на месец сега ТВОЯТ начин на живот и тук сложи същата цифра в евро +-20%. Според мен е така.

Същото мисля и аз, ако сега ми стигат горедолу 1200 лв на месец, в Германия излиза 1200 euro с много малки разлики. Отношението е 1 към 2, колкото е и еврото към лева.
Ronin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Ronin » 13 Януари 2006, 16:36:11

velingrad написа:
наем -------- 780€
транспорт --250€ (горе долу)
кръв ми капе от сърдцето :cry:

Какво влиза в този наем и какъв транспорт използваш та плащаш 250, на месец? Колко километра пътуваш на ден?
Ronin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pi4 » 13 Януари 2006, 16:56:21

Ronin, "умираш" прав с 1200еуро на месец, НЯМА льжа. Жената прави все едни сметки от 2003 насам/преди това бях доста дьлго време сам, от 1999, но се врьщах за по 6 м. НЕЗНАЕХ какво е по-добро: Без пари или без сем-во?!/ И така : 2388, 2664,2652, ...2883,3242,.... 3398,...3829,3857 и това са последните месеци. Мога и да ти ги разбия, но няма смисьл. Ведньж в годината летим 4ма души- деца на 13 и 7г. до Бургас и през 2-3 месец до Прага, Виена...,но там за не пове4е от 3дни /без много изгьзици/. Познавам и студенти, к. пьтуват и летят за по 29еуро 2-3 пьти пове4е от нас. НО ВСЕКИ според 4ергата, ние не се оплакваме. Децата не са лишени от годишния класенфарт, а жената е през 3-4 седмици на ваитербилдунг, ама после някаква 4аст от сумите се врьща...има много тьнкости. Сьвет-1 пьт иди на стоербератер, после ,ако ти се иска. Цената е според дохода,а не според работата.Но и живота в ДЕ поскьпна, ли4и си и по разходите. Най-важното е след толкова много ба4кане да останеш ЖИВ И ЗДРАВ!
Аз ставам в 5,00 и се прибирам кьм 17-18 h! Имам пове4е от 100 4аса извьнреден ПЛАТЕН труд, слава Богу!
Успех!
Аватар
pi4
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Ronin » 13 Януари 2006, 17:56:14

pi4 написа:Ronin, "умираш" прав с 1200еуро на месец, НЯМА льжа.

Все си мисля, че за 6 месеца едва ли ще умра прав с 1800 :)
1500 остават след облагане с данъци и още 300 детски. Ще има и извънреден труд, който също е платен - около 2 до 10 часа на седмица.
Ronin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nona » 13 Януари 2006, 18:12:16

Не искам да се заяждам, хубаво е, че си ГОЛЯМ оптимист,но виж дали наистина ще ти плащат извънредния труд. ПИ4 е късметлия, з. на мен НЕ ми плащат и един час, дават ми ги като ПОЧИВКА, но това ме устройва/имам деца и съм и мама/. СЕГА има вече НОВ закон за извънредния труд и много се съмнявам, че вече така яко ще се плаща!
Надявам се да не се сърдиш, ние всички само се опитваме да ти покажем колко подготвен трябва да ДОЙДЕШ!
Тук ЗАЕМИ дават САМО банките и роднините. Ако нямаш банк. минало, не се надявай на кредит, даже за легло, но потърси приятели или роднини, или колеги, все още има и ХОРА по света!
Това са само съвети!
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Ronin » 13 Януари 2006, 18:39:16

Помоща на всички ви е голяма.
Истината е, че вече съм наясно със ситуацията и мога да преценя какви рискове поемам, след като приемам така неизгодната оферта да работя от България за нищожния за българската действителност месечен доход от близо 3000 лв. Като за това е необходимо да поработя на място в немската фирмата за не повече от 6 месеца и да се справя с много ниския за Германия доход от 1500 (евентуално 1800 с детските) евро.
Не бих искал да се заяждам с никой, защото истината е, че този форум и вие действително много ми помагате да си представя максимално ясно какво да очаквам от живота извън България.
Все пак тази тема не е дали ще ми стигне дохода, а какви разходи се правят всеки месец от тези които живеят в Германия постоянно за да мога да се сравня с тях. Мислех, че темата може да бъде полезна не само за мен, затова който иска да се включи нека пише за собствените си разходи, а не за моето бъдещо оцеляване :)
Ако въпросите касаещи личните ви разходи ви се струват неуместни за споделяне във форума, просто не пишете по темата.
Поздрави на всички от родината :)
Последна промяна Ronin на 13 Януари 2006, 18:54:04, променена общо 1 път
Ronin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nona » 13 Януари 2006, 18:53:43

Е, добре, щом искаш цифри ще ги ИМАШ, но моля после без ифаркти и сълзи. Съпруг- голям спец. бруто 4500, аз съм по-малък спец- бруто 3200. Едната заплата е за кредитите на колите и за строежа на дома...в БГ, искаме да имаме нещо за децата и в БЪЛГАРИЯ!Другата ни стига за живота в ДЕ!
Някой питаше в някоя от темите, откъде идвали парите в БГ?! Що за риторични въпроси?
И бъдете здрави!
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Ronin » 13 Януари 2006, 19:02:07

nona написа:Е, добре, щом искаш цифри ще ги ИМАШ, но моля после без ифаркти и сълзи. Съпруг- голям спец. бруто 4500, аз съм по-малък спец- бруто 3200. Едната заплата е за кредитите на колите и за строежа на дома...в БГ, искаме да имаме нещо за децата и в БЪЛГАРИЯ!Другата ни стига за живота в ДЕ!
Някой питаше в някоя от темите, откъде идвали парите в БГ?! Що за риторични въпроси?
И бъдете здрави!

няма значение колко взимате, важно е колко харчите и какво остава ...
та, няколко конкретни въпроса:

Колко ви отиват за храна?
Колко за наем?
Колко за транспорт?
Колко 'други' разходи?
Ronin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот first » 13 Януари 2006, 19:31:05

Според мен с толкова пари ще се оправиш спокойно.
По мои наблюдения хората тук в Германия губят оптимизма си, затова са тези писаници от тяхна страна. Аз като нов тук, все още не съм си загубил оптимизма (дай Боже никога) та ето ти малка разбивка:
Наем (най-големия разход) - 500 - 600
Парно, вода - 100 - 150
Телефон, ДСЛ, Интернет - 50 - 60
Храна за 4-ма - не вярвам повече от 200
Карта за транспорт - 35 - 55
Кола гориво - не вярвам повече от 100
Дрехи има от 2 до 2000 Евро. Можеш да се облечеш от/до за по-малко от 100.

И още нещо - доколкото си спомням за студент искаха 600 Евро месечно да покажат като гаранция. Щом толкова искат значи са го изчислили че толкова стигат на човек да живее по тукашните стандарти. Така че ти влизаш напълно в изчисленията.

Лошото тук е че всеки дава някакви ОБЩИ съвети без нищо КОНКРЕТНО да ти каже. А още по-лошото е че никой не казва нищо (конкретно) и трябва да питаш като идиот за всяко едно нещо, например: "Абе дали мога да преживея със ... на месец" - "Може да можеш, но може и да не можеш. Зависи" или "Абе умрял си прав с толкова ..." или "Абе ти знаеш ли колко е скъпо тук" ...

И най-важното - Винаги можеш да се върнеш!
Аватар
first
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 11 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки