• Advertisement

Месечни разходи на работещите в Германия

Форумът, който касае всеки!

Мнениеот Ronin » 13 Януари 2006, 19:48:43

@first, благодаря за конкретния отговор. Резултатите от моите изчисления съвпадат в голяма степен с твоите. Убеден съм, че ще се справим.
Ronin
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот first » 13 Януари 2006, 20:08:16

Много ще се радвам да съм ти помогнал поне малко.

Когато аз бях на твоето място и се чудех дали ще ми стигнат парите и по цяла нощ ровех в Интернет да намеря конкрета информация за разходите които ме чакат и дали ще ми стигне заплатата, се натъкнах на една страница която изчислява колко пари ще ти трябват в съответната държава и град. Изчисленията се правят на база на текущите ти заплата или разходи.

Страницата е (търсих я пак половин час):
http://www.homefair.com/homefair/calc/intsalcalc.html?cid=homefair

Сега когато съм тук мога да кажа че калкулацията която ми показа страницата е около 90% вярна.
Доколкото сега проверих - показа ми различна калкулация което ме навежда на мисълта че обновяват редовно стойностите.
Аватар
first
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 11 пъти

Мнениеот velingrad » 13 Януари 2006, 22:10:50

first написа:Според мен с толкова пари ще се оправиш спокойно.
По мои наблюдения хората тук в Германия губят оптимизма си, затова са тези писаници от тяхна страна. Аз като нов тук, все още не съм си загубил оптимизма (дай Боже никога) та ето ти малка разбивка:
Наем (най-големия разход) - 500 - 600
Парно, вода - 100 - 150
Телефон, ДСЛ, Интернет - 50 - 60
Храна за 4-ма - не вярвам повече от 200
Карта за транспорт - 35 - 55
Кола гориво - не вярвам повече от 100
Дрехи има от 2 до 2000 Евро. Можеш да се облечеш от/до за по-малко от 100.

И още нещо - доколкото си спомням за студент искаха 600 Евро месечно да покажат като гаранция. Щом толкова искат значи са го изчислили че толкова стигат на човек да живее по тукашните стандарти. Така че ти влизаш напълно в изчисленията.

Лошото тук е че всеки дава някакви ОБЩИ съвети без нищо КОНКРЕТНО да ти каже. А още по-лошото е че никой не казва нищо (конкретно) и трябва да питаш като идиот за всяко едно нещо, например: "Абе дали мога да преживея със ... на месец" - "Може да можеш, но може и да не можеш. Зависи" или "Абе умрял си прав с толкова ..." или "Абе ти знаеш ли колко е скъпо тук" ...

И най-важното - Винаги можеш да се върнеш!

@first
Вижда се, че си най-отвореният измежди нас "неконкретните". :wink:
Ако не желаеш да питаш "като идиот", не питай.ЗАЕДНО.ДЕ означава, че всеки има право да напише една "малка" истина, от която питащят да си извади заключенията, за да стигне до "Голямата".Всички случаи са РАЗЛИЧНИ, и е практически невъзможно да се приемат 1:1.Всеки от нас се сблъсква с проблеми, но те са само приблизително еднакви.
Неразбирам, откъде накъде идваш до заключението, че хората! в Германия губят оптимизма си-още повече пишеш сам, че си отскоро тук?Аз лично не забелязвам подобно нещо-поне тук в заедно не.
@Ronin
Молбата ти за само конкретни отговори е разбираема, но неосъществима -виж по-горе.Ти питаш / ние отговаряме- отсявай сам зърното от плявата.Успех във всяко едно начинание. :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Ronin » 13 Януари 2006, 22:35:08

Вижте хора, всички имате право, всеки за своята истина.
Радвам се, че се включвате и помагате, всеки както може, това наистина ми е от голяма полза. Няма смисъл от форума ако няма отговори на въпросите.
Основната теза която споделям е следната: Няма значение кой колко печели и какво си прави с парите. Но във всички случаи разходите за храна на семейство със две деца, без значение че едното семейство има например доход 5000 а другото 9000 евро, възлизат на средно 300 евро. Ей това 300, е от значение за мен, не 5000 или 9000 или малко или много са тези пари, за да мога да си направя сметка.
Въпросите ми са свързани единственно със средно месечните разходи за основни неща от живота.
Иначе сте много готини :)
Ronin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Luke » 13 Януари 2006, 23:07:43

Но във всички случаи разходите за храна на семейство със две деца, без значение че едното семейство има например доход 5000 а другото 9000 евро, възлизат на средно 300 евро

Мда...с 10 евро на ден ако успееш да нахраниш теб, жена и две деца и сте щаствливи - аз лично ще дойда да те поздравя. Затова ти казах и преди -някой могат да ядат, някой могат и на фотосинтеза.

Според мен за транспорт за теб + жена ти и децата = 100 евро на месец
Храна = 500-600 евро на месец. Може и повече да отиде с домакинските и тоалетни консумативи.

Медицинските застраховки смяташ ли ги?

Останалото са ти фиксирани разходи за наем и консумативи по жилището. Ако е мебелирано може и над 800-900 да скочи от раз наема. А ако е с някакъв сервиз - над 1200.

Това е. Аз смятам, че с този доход и за 6 месечен престой може да вземеш семейството при теб за максимум 3 месеца без да си опънете нервите. Първия месец ако не искаш да има инфарктни ситуации и да летят чинии - ела сам. Но като гледам, че много обичаш съветите може доведеш и тъщата ;)
Майтапа на страна. Парите няма да стигнат за 4 членно семейство с 2 малки деца. Както и да ги смяташ. Това е моето мнение и не смятам да разводнявам още темата с цел чешене на езици.
„Die Philosophen haben die Welt nur verschieden interpretiert, es kömmt darauf an, sie zu verändern.“
Karl Marx
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот kukla » 14 Януари 2006, 00:27:24

Ronin написа:Ей това 300, е от значение за мен, не 5000 или 9000 или малко или много са тези пари, за да мога да си направя сметка.
Иначе сте много готини :)

В кой град ще си, бре, човек? В някой затънтен саксонски градец
наемът може да ти е към 350 евро за 50 кв.м. апартамент.
По-реално почвай да смяташ от 500 нагоре.
Както си решиш, може първия месец сам да дойдеш, да поразучиш
обстановката, пък после да си докараш домочадието.
Да, дупе знае две и двеста, ама нали знаем,
задоволени жена и деца е по-добрият вариант.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 14 Януари 2006, 01:08:56

Ронин, понеже се е видяло че ще цепите стотинката, ще допринеса още малко с тъмни краски. Знаеш ли че при наемането на жилище ти удържат 2-3 месечни наема (студено) като гаранция че няма да навиеш мокета/счупиш тоалетната дъска и т.н. и да избягаш без да си платиш. После ти се връщат парите, но нали ти ги взимат когато ти трябват най-много. Желателно е твоята позната да ти помогне при наемането, за да следи за разни тарикатлъци.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот Ronin » 14 Януари 2006, 01:13:08

Имаш в предвид kaution, да знам. Не ми е проблем.
Ronin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот first » 14 Януари 2006, 01:54:12

@velingrad
Отворен или затворен все тая. Както искаш го тълкувай. Както аз тълкувам че ти или пътуваш 75мин. всяка сутрин и всяка вечер, или имаш нает частен шофьор. :roll:
Относно песимизма - прегледай същата тази тема и ги разпредели пропорционално оптимистични/песимистични. Когато фактите говорят.... 8O

Както виждате човека е запознат достатъчно добре със общите приказки, но му трябва конкретика.
Не си мислете като повечето немци че идва от пещерите в Карпатите. - Човека си има спестявания за инцидентните неща, но му трябва инфо за всекидневните неща за да не е на загуба преместването.

@Ronin
Ще ти е трудно
Ще ти стигат парите (от теб зависи!)
Ще си със семейството
Ще успееш (не се и съмнявай)
Ще се върнеш (ако искаш)

PS. Все си мисля как ли се оправят немците на които заплатата им е 800 Евро. А вие?

И не се афектирайте толкова много от едно изказване, че ще ви се изядат спестените Евра от здравната застраховка.
Аватар
first
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 11 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 14 Януари 2006, 11:08:12

@first: вече пиша не по темата, а като модератор. Запази си тона в рамките на приличното. Подхождаш към масата хора, които са писали по-същия начин, по-който не искаш да възприемаме Ронин. Да уточня само. Всички освен теб сме неориентирани, афектирани, неконструктивни и т.н. Намирам го за неудачно. И обикновено към края на постовете си пускаш по-малко пиперец. След като се бориш за конструктивност за какво ни е необходим той (пипереца)? За да се изпокараме ли? Нека да се придържаме към темата без квалифкации и излишни дразнещи закачки.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот Daddy_cool » 14 Януари 2006, 11:40:13

Ей ама никой не чете... :)

А как ще намери жилище и то само за 6 месеца престой?
Е има такива, ама цените са като на хотел, без Kündigingsfrist.
Ronin смята да остане само 6 месеца.
"Lernen ohne zu denken ist nutzlos.
Denken ohne zu lernen ist gefährlich"
Konfuzius
Аватар
Daddy_cool
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот GVP » 14 Януари 2006, 12:54:01

Ronin написа:Но във всички случаи разходите за храна на семейство със две деца, без значение че едното семейство има например доход 5000 а другото 9000 евро, възлизат на средно 300 евро.

Аз също ще взема отношение за парите за храна. Според мен 300 евро на месец за храна за едно семейство и то с малко дете са малко. НО, аз никъде (сори ако съм пропуснал) не прочетох за кой град става въпрос..и мисля затова всеки казва различни цени, просто тук от град до град има огромна разлика.

С тези 300 евро бихте се справили ако си готвите вкъщи постоянно и пазарувате от по евтините магазини - Лидъл, Пени, Алди и т.н.. Обаче все пак там храните не са много качествени и е хубаво да се хапва и по-добра храна.

Сега конкретика: аз лично за храна давам към 200 евро на месец средно. Гледам да си готвя вкъщи, но естествено хапвам и навън често.
Ако аз бях на твое място (представям си) със семейство с 2 деца и жена си мисля че биха ми трябвали към 450-550 евро за качествена храна на месец, а за некачествена към 350 минимум.

Въпреки всичко, човек ако не рискува няма как да успее, затова според мен ще се справиш. Особено ако гледаш и мислиш позитивно. :)
Аватар
GVP
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Ronin » 14 Януари 2006, 13:40:14

1. Става въпрос за Essen.
2. Става въпрос за назначение и работа в немска фирма с продължителни престои в БЪЛГАРИЯ, 3/4 от годината.
3. Командировките до Германия са платени от фирмата
4. Първите 6 месеца трябва да бъда в Германия
5. Зачудих се дали мога да взема семейството си с мен
6. Първият (втория) месец ще бъда сам.
7. Ще мога ли да живея там 4 (5) месеца със семейството си с ЧИСТ доход (ама наистина съм взел под внимание всички данъци и такси) - 1500 (плюс детските - 1800) евро на месец.
Ей това е темата.
Ronin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Luke » 14 Януари 2006, 14:04:45

ДА

:)
„Die Philosophen haben die Welt nur verschieden interpretiert, es kömmt darauf an, sie zu verändern.“
Karl Marx
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот zuz » 14 Януари 2006, 15:09:50

Ronin, ами щом предварително знаеш, че ще отидете четиримата и имаш отговор за всяко "против", защо направи толкова голям дебат, че и две теми отвори.
Ама няма нищо, все пак полезни неща научихме. А пък и други хора, които са все още в България, четат тази страница.
Аватар
zuz
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки