• Advertisement

Месечни разходи на работещите в Германия

Форумът, който касае всеки!

Re: Струва ли си да загърбим всичко в БГ за живот в немско?

Мнениеот ivovutov » 5 Август 2014, 14:22:43

Grüßt euch!
Не съм писал в този форум до сега ,но темата Струва ли си да загърбим всичко в БГ за живот в немско? която сте сложили е може би една от най-важните ( да не кажа най-важната) и самия смисъл на всички под-теми тук!
Аз съм инженер по професия и затова ще наблегна малко повече на цифрите като ще посоча вижданията ми за работата в Германия! Разбира се сигурно има доста изключения от това което ще кажа , в общи линии така стоят нещата!
1. Заплатата!!! Трудно,доста трудно повече от 2300-2500 евро/м. ( бруто) ! За новопостъпил българин! Става въпрос за специалист в дадена област! Това прави чисто след данъците малко над 1600 евра! И от тук се тръгва .
2. Wohnung! Ако не броим мизерните дупки и тавански помещения които предимно се предлагат в Германия ,а искаме нормална квартира с малка спалня ,баня ,кухня където да си направиш едни бъркани яйца примерно и една стая с телевизор за всекидневна ( все пак си в Германия, иначе и в БГ можеш да мизерстваш) - 400,500 евра студен наем в по-малките градове!
3. Разходи за ток,вода,отопление ,интернет и др, - около 200 евра!
4. Отиваш на работа !! Бензин + разходи за кола! Без кола не виждам как стават нещата ! Честно! Ако си на 15-20км от офиса имаш 22*40 ето ти 880км. на месец само до работа! Бензина е 1,63 евра! Приблизително 150 евра само за горивото!
5.Храна! Всеки яде ,да! Зависи къде пазаруваш ,но си отдели 350-400 евра за ядене ако не искаш да гладуваш разбира се и да викаш че работиш в Германия!

От тук натам нека всеки да си прецени колко излизания ( все пак сме млади хора) ,разходки , забележителности и каквото там се сетите да направите с останалите пари от заплатата!
Пак казвам има доста изключения от по горе написаното и има хора мислещи по малко по различен начин но това е което видях за трета поредна година в Германия! Стига толкова от мен другото е ваша работа! Преценете,помислете ,сметнете ...както Ви е удобно! Нека всеки си направи извода! Лек и усмихнат ден на всички!

Потребители благодарили на автора ivovutov за мнението (общо 2):
rusenecvelingrad
Рейтинг: 8%

ivovutov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот max » 5 Август 2014, 18:19:02

Ами аз значи съм от изключенията:
-заплатата ми на длъжност инженер е НАД 2500 евро бруто. И при това съм новопостъпил българин, още нямам кръгло 5 месеца на това работно място;
-отделно в договора е описано, че ако направиш определен оборот над определена сума за годината, от сумата, която е събрана над него в първите дни на новата година ти се превеждат още 10% над тази ти основна заплата, която е над 2500 евро; за ориентир за последния месец и половина съм направил проекти на стойност около 15% от сумата, упомената за цяла година, при това още съм в пробен период и нямам този опит и рутина, който имат останалите колеги.
-жилището ми е топъл наем 465 евро, и е просторно и светло с кухня-достатъчно голяма, в която има маса и могат да се хранят спокойно двама човека, достатъчно голяма спалня и още по-голям хол. Вярно няма балкон, което е единственият минус. Строителство е средата на 70-те години, не е стара мрачна дупка. Това е в малък град, но само на 20 км от желания от всички Хамбург и с идеална директна ЖП връзка, като моето жилище е на 1 минута от гарата, и на 15 минути пеша от местоработата ми, така че нямам транспортни разходи, освен ако не ми се приходи в Хамбург за развлечения. Но и така е евтино-9.70 евро за дневна карта за пътуване по всички линии из цял Хамбург включително с влака от градчето ми до Хамбург. Нямам кола, защото не ми трябва, с кола от градчето до Хамбург се стига по-бавно, отколкото с влака. Имам колело, с което мога да ходя ако ми се приходи до съседните Аренсбург и Бад Олдесло, до които има велосипедни алеи и са на разстояние 7-9 км от моя град.
-специално си погледнах разходите за храна, последните 2 месеца пазарувах само с кредитната си карта, така че от разпечатката стана ясно точно колко съм изхарчил. Та от средата на юни до средата на юли за един некалендарен месец без да се лишавам от нищо съм изхарчил за храна точно 171 евро. И да искам няма начин да направя 300-400 евро сметка за храна. Половината от покупките ми са били от дискаунтъри Пени, Нето, а останалата половина от Едека и Реве, които не са дискаунтъри и там храната е на по-висока цена, и въпреки това само 171 евро, ако бях пазарувал само от Пени и Лидъл, сигурно и до 100 евро нямаше да ги докарам. На ресторант в града през този месец не бях ходил, защото сам не ми се ходи, не че не мога да си позволя. След средата на юли ходих няколко пъти в Хамбург и по морето на ресторант.
По разходки ходя през уикендите, до Балтийско море по прекрасните курорти плащам по средно 35 евро на ден за път и едно хранене и пиене в заведение.
Извод: всеки месец ми остават по малко над 1000 евро спестени при този начин на живот. Т.е. спестовната ми сметка набъбва всеки месец с по над 1000 евро. През септември съм на почивка в Барселона и ще си плащам без проблем.

Потребители благодарили на автора max за мнението:
Иван_Илиев
Рейтинг: 4%

max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот ivovutov » 5 Август 2014, 18:50:33

Здравей velingrad!
Много се радвам че така бързо съм предизвикал дискусия и отговор от теб! След като изчетох подробно отговора ти вече съм на 110 % че си заслужава!
И да вмъкна само че това да си зареждам колата в четири часа без осем минути в понеделник , да се къпя с 11,8 литра вода като си поливам с чаша за пиене с цел пестене и да ми работи осветлението в стаята по 1,45 часа на ден ( защото след това вече е скъпо ) са неща които аз не причислявам към нормалните и не са ми от любимите ( предполагам не само на мен) ! Икономията е майка на мизерията! Мисля знаеш!
Относно храната. Да, можеш да изядеш както 400 така и 40 евро ! Всеки си решава дали да яде всеки ден или през ден !
Заплатата ! Хмммм тук няма да коментирам нищо ! Пожелавам на всеки не 40000 както си написал, ами 140 000 ! Щом има хора вярващи на това че ще отидат ...ще ударят една хартийка,квалификация или нещо друго и хоп Ханс дава 40000 евра ... е евала за това, явно аз не мога!
Предполагам си от около 100 -170год. в Германия и си доста по в час с нещата ,така че нека моето мнение остане просто едно от хилядите ...пък който иска нека се позамисли и по смята малко ( нарочно съм написал всичко с цифри)!
Стилът ми на писане изглежда леко закачлив, но нито за секунда не искам да се заяждам с никой! В спора се ражда истината! А това е много важна тема !
MFG!
ivovutov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот setfan » 5 Август 2014, 22:36:20

Много интересен спор се е получил.
Така описания финансов разчет от ivovutov за мен е приемлив. Но е изпуснат момента, че се споменава доходът на 1 член от семейството. Тогава си е трудно няма как. Но ако имаш жена, и тя работи тогава нещата стават малко по-приемливи.
Но вашият спор е само от финансов аспект. Оставям ви. Аз съм изтъкнал други причини в предишни постове които за мен стоят по-напред в класацията по важност. НО като се говори в цифри да си кажа и аз.
В България със стартова заплата на инженер, в най-добрите ми месеци съм спеставал умопомрачителните 200 лева на месец. В Англия на обикновенна работа на минималното заплащане в най-добрите ми месеци съм спестявал смешните 1000 £ на месец. Но колкото и да получавам аз, парите винаги ми стигат, защото животът в България ме е научил много добре да си правя сметката.
И аз съм с инженерно образование, минал съм през 3 висши математики, 2 съпромата и 2 механики...но аналитичните ми познания явно са слаби, защото и до ден днешен не мога да си обясня как в София сметката ми за ток винаги е била с 10 лева повече за Декември, при усливие, че всеки път сливах Коледа и Нова Година и ми се събираха 10 дена отсъствие от квартирата (ходехме си при роднините по провинцията)...И пазаруването на храна в магазините беше винаги смятане - кое да не купиш за да ти стигнат парите...
MAX наистина ми стана жално като ти прочетох поста за учениците. Аз си мислех, че само аз съм "гризнал дървото" на работа в бг. Но и аз имам познати учители и те казват същото. И междоругото случйно чух, че децата в България вече нямало нужда учат География защото всички имали GPS на телефона...
Господ да пази България! (от идиоти)
"When the last tree is cut, the last river poisoned, and the last fish dead, we will discover that we can't eat money..." greenpeace

Потребители благодарили на автора setfan за мнението:
rusenec

Аватар
setfan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Re: Месечни разходи на работещите в Германия

Мнениеот Буквоядец » 1 Септември 2014, 08:02:54

Понеже из темите за Германия човек може да попадне на какви ли не цифри, ето ви и един реален месечен семеен бюджет. По мнението на някои, с подобен месечен приход едно 4-членно семейството е обречено на да мизерства. Ние пък без да сме особено пестеливи успяваме да отделим по някое евро за лустро.

Месечен баланс:
Общо приходи (нето заплати и детски надбавки за 2 деца): 2284 EUR
Общо разходи: 1864 EUR
Остатък за лустро: 420 EUR

Детайлна разбивка на разходите:
наем на жилище (4-стаен, 70 кв.м): 300 EUR
Nebenkosten на жилище: 154 EUR
наем градина: 10 EUR
застраховки (ГО, Teilkasko, Rechtsschutzversicherung, Haftpflichtversicherung, данък МПС): 121 EUR
ток: 56 EUR
интернет: 25 EUR
кабелна телевизия: 5 EUR
мобилни телефони (4 предплатени карти): 20 EUR
извънкласни дейности за 2 деца (спорт, изкуства, хоби): 90 EUR
гориво за автомобила: 200 EUR
поддръжка и ремонти на автомобила: 45 EUR
GEZ: 18 EUR
хранителни стоки (без цигари и твърд алкохол): 280 EUR
нехранителни стоки за бита: 240 EUR
други стоки и услуги: 165 EUR
извънредни разходи: 135 EUR
Последна промяна Буквоядец на 2 Септември 2014, 07:53:00, променена общо 2 пъти

Потребители благодарили на автора Буквоядец за мнението (общо 5):
Иван_Илиевvelingradrusenecdaisymmboyko123
Рейтинг: 21%

Буквоядец
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 70 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот max » 1 Септември 2014, 12:47:50

Къде е тва евтино жилище, толкова голямо и само 454 евро общ наем? 8-[
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daisymm » 1 Септември 2014, 13:17:23

max написа:Къде е тва евтино жилище, толкова голямо и само 454 евро общ наем? 8-[

В Sachsen пълно с такива и то в много добро състояние. Ама това, както е известно, е в бившата ГДР и за доста потребители на форума е terra incognita, но не и за мен. Аз и семейството ми оцеляваме там някак вече 4 години
за ужас на роднините в България и познатите ни, намиращи се в другата Германия. :mrgreen: .
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
Иван_Илиев

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот max » 1 Септември 2014, 16:43:48

Аз не смятам, че ГДР е лош вариант за работа и живот. Живея в един от най-богатите Kreis-ове Stormarn с най-голям процент платежоспособни, имаше карта преди 2 седмици за покупателната способност по градове и Kreis-ове. Но и цените на квартирите там са солени, по-евтино от моето жилище там не съм срещал, а то си е двойно по-малко от посоченото в тази тема, и струва дори малко повече от посоченото тук. :-k
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот olga » 1 Септември 2014, 16:58:45

Само дето е ужасно тъпо да се живее в ГДР-то...
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот onufriy » 1 Септември 2014, 17:09:44

olga написа:Само дето е ужасно тъпо да се живее в ГДР-то...

Защо, какво точно му е тъпото? Ти живяла ли си там? Ако да, би ли споделила, какво не ти хареса?
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот max » 1 Септември 2014, 19:23:10

Изобщо не е тъпо, такива пари се наливат там за инфраструктура, градовете лъщят чисто нови, ти в Шверин ходила ли си изобщо? Самите западногерманци казват "докато нашите градове остават стари без обновяване, в източните провинции се наливат такива пари за реновиране на центровете" и са прави. Не е само Шверин, ами Дрезден?! Такъв център им направиха, докато Бремен тъне в сивота такъв, какъвто е бил през 70-те години. :-& Дори разликата в покупателната способност е малка, почти никаква, в големите градове на Западна Германия тя е по-малка, отколкото в Източна Германия поради високите цени на запад...А наличието на високи блокове в ГДР-то само донася мили асоциации все едно си в България. На мен ми харесва в Източна Германия, бих сменил Баргтехайде с Дрезден или Лайпциг с удоволствие. ;-)

Потребители благодарили на автора max за мнението (общо 2):
daisyrusenec
Рейтинг: 8%

max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bknf » 1 Септември 2014, 22:48:44

Общо приходи (нето заплати и детски надбавки за 2 деца): 2.284 EUR

Детските за 2 деца са 368 евро.
Тоест доход от нето заплата = +1.880.
Тоест бруто (средно) би трябвало да е около 3.000 евро, (данъци -1.220) ?
Ако се живее в голям град и 60 евро/ месец за метрото (карта само за 1 човек).
Също и наема, е нереално да бъде 300 eur, по-скоро двойно или тройно. Да речем, 700 eur.
За колата, Haftpflicht застраховка средно към 100 eur/ месец, но тука има и други фактори.
Както и данък KFZ, ама той не е голям.
Относно карането с български номера, това вече е друг въпрос..

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
rusenec

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот Буквоядец » 2 Септември 2014, 09:14:44

popwill написа:Хм, липсват доста неща.
Данък на колата? Предполагам, че е с БГ регистрация и е малък, но въпреки това?

Предполагаш грешно! Притежавам автомобил, регистриран в Германия. Плащам немски застраховки и данък в Германия (не е ли очевидно от написаното!?). За по-голяма яснота извадих данъка за автомобила от "други стоки и услуги" и го прехвърлих при застраховките. Да правя ли по-детайлна разбивка, за да е ясно точно колко месечно ми излиза всяка една застраховка? А фактурите да сканирам ли?

popwill написа:Също така учебници и дрехи за децата? Дрехи за вас? Излизане поне 1 път в месеца? Излети с децата? Джобни за децата (поне 5 евро?) ?

Едните са включени в "други стоки и услуги", другите в "извънредни разходи". Нали разбираш, че 200 EUR за гориво са около 2.200-2.500 км месечно, които не са ми само пътя до работата и обратно. Излизанията/излетите са почти всяка седмица, ако времето позволява. Това не е обвързано непременно с високо разходи - въпрос на организация е. А когато командировъчните ми са 10-12 EUR, няма как джобните на децата ми да бъдат "поне 5 EUR", дори и да приемеш, че по този начин ги обричам на мизерия.

popwill написа:А 280Евро за 4 човека ми се виждат крайно малко, освен, ако не се купуват само най-евтини (не винаги, но в повечето случаи, т.е. боклуци) хранителни продукти.
Както и да ги смятам под (средно) 100 Евро хранителни на човек не виждам как може да се падне - ние харчим по 150-170 и си готвим почти всеки ден.
Но по 2.30 на човек на ден, хм, хм...

Или разбивката ми е лошо представена, или ти и семейството ти сте твърде разточителни, ако давате 150-170 EUR на човек месечно само за хранителни стоки (без алкохол и цигари).
Освен това, не е едно и също дали домакинството е 2- или 4-членно.

Освен това, направи си труда да погледнеш разходите за храна, посочени от немци по немските
форуми. Ако ние сме някъде малко под средното ниво, дадените от теб числа съответстват на абсолютната горна граница. И за да няма недоразумения и излишни дискусии - говорим само и единствено за 280 EUR за хранителни стоки (без алкохол, цигари, ресторанти и т.н.). Ако ти е трудно да определиш дяла на хранителните стоки, но имаш наистина желание да засечеш разходите през следващия месец ето и един безплатен съвет - при нареждане на продуктите на лентата в супермаркета отдели хранителните от нехранителните и ги плати отделно. Ако искаш ...

Освен това, има 5 важни неща, за които не пестим средства - добра храна (!), образование, здраве, почивка, безопасност на автомобила. А в избора на храна, хранителни добавки и козметика съм особено внимателен. Така че, коментара ти по-горе "купуват само най-евтини (не винаги, но в повечето случаи, т.е. боклуци) хранителни продукти" го приемам като обида, но аз съм прост човек и ти прощавам :occasion5:

popwill написа:Според мен си е баш мизерстване и то само благодарение на много ниския наем, който е почти нереален за 85% от Германия. Да не говорим, че тук стандартите на живот определят поне 100кв за 4-членно семейство. 70кв са в най-добрия случай спалня, детска (за 2 деца) и хол с кухня. Не е лошо,в България така си живеехме и си беше лукс, но е далеч от нормален, немски, стандарт на живеене.
Но щом си живеете и ви харесва...

Жилището ни е 4-стайно. Децата ми си имат отделни стаи (не кутийки!), а ние собствена спалня. Дай препратка към тукашните стандарти на живот, които "определят поне 100кв за 4-членно семейство".

Ето и един линк с обяви за жилища от нелоши източногермански града (лично съм посещавал и двата многократно). Около 80.000-100.000 "мизерници" живеят в подобни жилища само в Кемниц. Ако ти се занимава, погледни за какво става въпрос:
Wohnungen in Chemnitz
Wohnungen in Zwickau

Потребители благодарили на автора Буквоядец за мнението:
onufriy

Буквоядец
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 70 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот bknf » 2 Септември 2014, 09:42:26

Според мен popwill не го е написал като лична нападка, и второ - трябва да се има предвид разликите между бившата източна и западна част. Тоест - да се живее в източната част е явно предимство, що се отнася до наема и т.н.
Ако ce живее в голям "западен" град, за тия пари няма да намериш нищо, както и не за такива м2.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот max » 2 Септември 2014, 13:15:24

Аз мога да падна под 100 евро за храна на месец ако си готвя само картофи, ориз, леща, грах, все здравословни неща, преди го правех, но сега не искам. Купувам си вегетариански шницели по 3 евро опаковката и други скъпи неща и скочих на 170 евро на месец за храна.
max
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки