• Advertisement

Как намерих работа в Германия, докато бях в България (или как се получиха нещата при мен)

Форумът, който касае всеки!

Re: Как намерих работа в Германия, докато бях в България (или как се получиха нещата при мен)

Мнениеот ydddet » 9 Май 2014, 10:03:29

Здравейте Daysumm,
благодаря, че се включихте. Вече вървя по Вашите стъпки, паралелно с отговорите към посредническите фирми, които ми изпращат обяви всеки ден. Направих си немската поща и работя по база данни на фирми от моя бранш, към които да изпратя директно Initiativbewerbung. Благодаря и на всички останали, които ми помагате да намеря вярната формула за осъществяване на мечтата си и тази на моето семейство. Поздрави от БГ.
ydddet
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 3 пъти

Re: Как намерих работа в Германия, докато бях в България (или как се получиха нещата при мен)

Мнениеот makeno » 9 Май 2014, 10:21:08

Само да вметна да не разчитате много на Initiativbewerbung-ите. Фирмите гледат кандидатите там, само когато няма достатъчно на брой или на квалификация желаещи. Абонирайте се директно за имейли с нови позиции и кандидатствайте директно за обявените места. Не казвам да не кандидатствате инициативно, а просто да знаете, че е малък шансът. Но не се знае от къде ще изкочи зайчето. :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот max » 9 Май 2014, 20:23:18

Моят опит с Initiativbewerbung е негативен. Отвсякъде откази, всички покани бяха от обявени позиции. Трима познати колеги от курса ни по геоинформатика наистина си намериха работа по инициативни кандидатури, но и на тримата работата е кофти. Пълнеж и лошо платен. Какво имам предвид- единият започна като подкрепа на програмистите, т.е. няма специално място за него, само е момче за всичко там при програмистите. Другият започна в една друга фирма пак инициативно го взеха, по цял ден 12 часа работен ден обикаля с един бус с камери и снима улици и сгради подобно на гугъл стрийт вю, а после ги обработва с езика hml. Каза че само работи и спи и няма време за нищо друго и след 2 месеца напусна. Третата колежка започна на друго място не на пълен щат а само на часове и само най-простата работа-дигитализира карти. Това е най-противното занимание за един геоинформатик, да минаваш по всяка линия и обект по картата в някой софтуер и да изчертаваш. Каза че не изкарва дори и по 1000 евро на месец.
Аз съм най-добре в сравнение с тях, най-голяма заплата и най-нормална работа на бюро. Само дето вече ми треснаха 4 проекта паралелно да работя и имат срокове. Но по три от проектите нямам още получени изходните данни, че да почна да ги работя сериозно, така че тази седмица беше общо взето отбиване на номера, скука и симулиране на работа. :mrgreen: Но не по моя вина, просто клентите не са ми пратили още изходното инфо, с което да започна да работя.

Потребители благодарили на автора max за мнението:
ydddet
Рейтинг: 4%

max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот Bad Diddy » 11 Май 2014, 16:04:44

Здравейте, сърдечни благодарности на всички, за отделеното време и положения труд, и най-вече благодарности за желанието да споделят своя опит! Следя форума с интерес, днес вече се и регистрирах. Ние сме семейство с дете на 2 години, твърдо решени да работим и живеем в Германия, за да осигурим по-добро бъдеще на детето. Тежкия товар в момента лежи на плещите на татко. В момента той работи и учи немски. Аз очаквам скоро да направя тест за определяне на нивото, защото имам познания по езика и да започна и аз. Имам няколко конкретни въпроса и ще съм благодарна да ме насочите.
Бащата е със средно специално образование, специалност радоитехника. По специалността не е работил никога, но има около 12 години стаж като техник - хладилна, климатична техника и др. Време за висше образование няма, но има време за сертификати. Той притежава някои, които са му необходими за сегашната му работа - за работа с хладилни агенти, за работа с ел.енергия, дали е удачно според вас да си набави още сертификати, макар и от БГ, за работа, която може да върши реално, но не притежава документ - за работа с газ, за заварки и други? Не сме на ясно дали би било прието добре, ако притежава повече документи, доказващи правоспособност?
Какви са вашите наблюдения - това, че има много професионален опит, но не е по специалността от образованието му дали би било някакъв недостатък?
И на последно място, браншът в който работи е по-тесен и специализиран - оборудване за кухни в ресторанти, столове, заведения за хранене, барове, обществени перални, кафемашини. Голяма част, от машините, с които той работи са немски. Вероятно малка част са познати и на вас - WMF, Miele. Може ли да дадете съвет, в каква форма да представим познаването на тази немска техника? Документи, от фирмите производители няма как да получим, т.като той реално е бил обучен или от немски техник в бг или български колега е бил на обучение и е предал опита на останалите.
Благодаря на всички и успех!
Bad Diddy
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 15 Май 2014, 12:07:43

Bad Diddy написа:... Бащата е със средно специално образование, специалност радоитехника. По специалността не е работил никога, но има около 12 години стаж като техник - хладилна, климатична техника и др. Време за висше образование няма, но има време за сертификати. Той притежава някои, които са му необходими за сегашната му работа - за работа с хладилни агенти, за работа с ел.енергия, дали е удачно според вас да си набави още сертификати, макар и от БГ, за работа, която може да върши реално, но не притежава документ - за работа с газ, за заварки и други? Не сме на ясно дали би било прието добре, ако притежава повече документи, доказващи правоспособност?
Какви са вашите наблюдения - това, че има много професионален опит, но не е по специалността от образованието му дали би било някакъв недостатък?
И на последно място, браншът в който работи е по-тесен и специализиран - оборудване за кухни в ресторанти, столове, заведения за хранене, барове, обществени перални, кафемашини. Голяма част, от машините, с които той работи са немски. Вероятно малка част са познати и на вас - WMF, Miele. Може ли да дадете съвет, в каква форма да представим познаването на тази немска техника? Документи, от фирмите производители няма как да получим, т.като той реално е бил обучен или от немски техник в бг или български колега е бил на обучение и е предал опита на останалите.
Благодаря на всички и успех!

Системата на професионалното образование в Германия и България е доста различна. Това не означава, че компетентността на съпруга ви няма да бъде призната / оценена. Наличието на професионално образование (макар и в малко по-различна област), 12-те години трудов стаж само в една сфера + няколко професионални сертификата са повече от достатъчни за немския работодател, които си разбира от работата.

Нещо повече - част от професионалните си умения (например - използване и периодично обслужване на специализирана техника) съм придобил в процеса на работа под формата на вътрешнофирмени обучения, без да имам сертификати за тях. Така и ги бях записал в своето CV - "Работа с ... - вътрешнофирмено обучение". Голяма част от тези умения бяха проверени от наблюдаващите ме по време на пробната ми работа преди подписване на договора и резултатите бяха докладвани в мое присъствие на заключителния ни разговор. Все пак, наличие на сертификат, който да доказва участие в даден курс/обучение, е по-добрият вариант, особено когато копие от него е приложен към комплекта с документи за кандидатстване.

Според мен тези специализирани обучения може да бъдат извадени в една отделна секция на CV-то: Fachkompetenzen / Professionelle Fähigkeiten / Zertifikate. Добре е те да бъдат споменати и мотивационното писмо.
Внимание: ако те са твърде разнородни е добре за дадена работна позиция да бъдат оставени само тези, които са конкретно свързани с нея. Големият брой специализации/обучения в различни области не е предимство в Германия. Т.е. съдържанията на CV-то и мотивационното писмо трябва да се напасват към конкретната работна позиция.

Всичко, описано от мен в темата до този момент, може и да изглежда доста различно от стандартното, но това е моя опит, а не теорията по въпроса. Желая успех и на вас!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
Bad Diddy
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот daisymm » 16 Май 2014, 09:28:07

max написа:Моят опит с Initiativbewerbung е негативен. Отвсякъде откази, всички покани бяха от обявени позиции. Трима познати колеги от курса ни по геоинформатика наистина си намериха работа по инициативни кандидатури, но и на тримата работата е кофти. Пълнеж и лошо платен. Какво имам предвид- единият започна като подкрепа на програмистите, т.е. няма специално място за него, само е момче за всичко там при програмистите. Другият започна в една друга фирма пак инициативно го взеха, по цял ден 12 часа работен ден обикаля с един бус с камери и снима улици и сгради подобно на гугъл стрийт вю, а после ги обработва с езика hml. Каза че само работи и спи и няма време за нищо друго и след 2 месеца напусна. Третата колежка започна на друго място не на пълен щат а само на часове и само най-простата работа-дигитализира карти. Това е най-противното занимание за един геоинформатик, да минаваш по всяка линия и обект по картата в някой софтуер и да изчертаваш. Каза че не изкарва дори и по 1000 евро на месец.
Аз съм най-добре в сравнение с тях, най-голяма заплата и най-нормална работа на бюро...

max, от споделеното оставам с впечатление, че от твоя гледна точка и опит Initiativbewerbung е равнозначно на кофти работа. Действително, при 3-ма познати с Initiativbewerbung, и тримата занимаващи се с неблагодарна работа - резултата е категорично в твоя полза. Но каква е твоята схема за намиране на работа в Германия, докато човек е още в България - без предишен трудов стаж в Германия, без контакти, без адресна регистрация и т.н., и т.н.? Ако имаш какво да споделиш по темата, просто го направи.

В заключение - една притча за двама геоинформатици. Ще ги нарека Големия и Малкия.

Притча за Големи и Малкия геоинформатик
Обикалял един ден Малкия с един бус с камери и снимал улици и сгради. Работата му споряла, времето било хубаво и както обикновено той решил да направи почивка. Отбил се естествено в кафенето на Теди и седнал отвън на припек. Точно по това време минал по улицата Големия. Видял стария си познат Малкия и се спрял да поприказват.

Поговорили за това-онова и накрая разговора се завъртял около работата им. И двамата били геоинформатици, колеги от университета. Малкия нямал с какво особено да се похвали - с един бус с камери цял ден снимал улици и сгради. Големия се похвалил за своята стремглава кариера, започнала наскоро с мощен старт и се захванал да наставлява малкия как и той да "оправи живота си" - стига се е мотал с този бус. Занимавал го един 1 час с обяснения какво и как да направи, къде и какво още да запише да учи и как най-после ще може да си намери свястна работа, където да седи на едно бюро и да си гледа кефа.

Седял си Малкия, припичал се на пролетното слънце, пиел си кафето и след като възпитано изслушал Големия му казал: Големия, защо ми е всичко това? Аз и сега си седя и си гледам кефа.

Такива ми ти работи, max. Както знаеш, щастието и удовлетвореността от живота не се измерват само с големината на месечните доходи.

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
svhristovaonufriy
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Bad Diddy » 16 Май 2014, 13:36:35

****** Сърдечни благодарности още веднъж! Надявам се скоро да дойде времето, когато ще помоля за съвет относно изготвянето на СV, но нека първо научиМ езика. Както се казва Eile mit Weile!
Bad Diddy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот moni_03 » 22 Юни 2014, 00:48:44

Дойде и моят ред да пиша тук :) Миналата седмица попаднах на обява, имаше и директен телефон за връзка. Звъннах,поговорихме, пуснах си автобиографията и обещаха да ми се обадят....обадиха ми се! Разбрахме се да отида да видя за какво става дума,ако и двете страни останем доволни ще започна там. На 26-ти пътувам,дано ми се получат нещата както трябва.Офертата е дори за постоянна заетост. \:D/
moni_03
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот max » 22 Юни 2014, 20:11:18

****** написа:Такива ми ти работи, max. Както знаеш, щастието и удовлетвореността от живота не се измерват само с големината на месечните доходи.
До скоро ...

Да да, много добре знам и нямах предвид големината на дохода. Както в мнението си написах, тези колеги са нещастни на тези работни места, които са получили вследствие на инициативбевербунги, както те самите споделиха с мен, а единият напусна. Така че не е въпросът в размера, не си ме разбрал добре.
Последна промяна max на 22 Юни 2014, 22:54:04, променена общо 1 път
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот Esme » 22 Юни 2014, 22:18:42

Max, мисля ****** те разбра много добре, както и всички останали.
Радвам се за теб, че си дошъл по друг начин в Германия, но не виждам връзка с темата.
Нищо чудно, че хората не четат - твърде много разводнени теми.
Имаше предложения как да се подобри форума. Предполагам изтриването на мнения като на Max и последвалото мое в тази тема е добро начало. :)
Esme
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 73 пъти

Мнениеот pepi_710107 » 2 Август 2014, 14:26:45

Здравейте и от мен. Прочетох всичко написано от вас по темата ,която много ме интересува. Искам да споделя и аз със вас как стоят нещата при мен и ако можете да ми помогнете.Мъжът ми е в Германия от 2год.и половина вече в Лайпциг.Има гевербе за работа .Няма договор и осигуровки.Квалифициран електротехник и вече се оправя с езика ,разбира ги но по трудно говори,има адресна регистрация и квартира .Търси си работа като такъв но с договор и осигуровки.Пускаме обяви от @abv.bg но нищо за сега .Кажете ми моля как да си направи поща в немски домейн или сървър не знам точно.../не ми се смейте моля/ и ако може да ми кажете сайтове за намиране на работа както нашият jobs.bg където да следим за свободни позиции за електротехници,също някой ако знае бюра по заетост в Лайпциг моля за съдействие.
Благодаря !
pepi_710107
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот brumbar » 8 Септември 2014, 21:24:40

По-добре си пусни отделна тема.

Иначе може да търси работа в този сайт.
1. Ако съдбата ти обърне гръб, просто я изчакай да се наведе!
2. Понякога решителната крачка напред се дължи на здрав шут отзад!
Когато приятелите ти обърнат гръб, разчиташ на съдбата! Който не вярва на съдбата, разчита на себе си!
Аватар
brumbar
Тукашен
Тукашен

Снимки: 0
Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот Krasi72 » 9 Октомври 2014, 15:52:41

Е, на някои може и да им се получават нещата с кандидатстване от БГ, на мен лично не се получиха! Разбира се продължаваме напред! :)
Аватар
Krasi72
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Naraia » 21 Октомври 2014, 21:36:06

Здравейте,аз намерих моята работа в Германия чрез EURES и по-точно чрез ZAV,когато бях все още в България.Преди това бях писала имейли на много болници и отговарях на много обяви,но ....нищо.След като от ZAV намериха работодател,който се заинтересува от мен проведохме скайп-интервю,а след това и имах интервю на живо тук .И така вече една година съм в Германия.Забравих да спомена ,че съм медицинска сестра.
Пожелавам успех на всички и най-вече търпение.

Потребители благодарили на автора Naraia за мнението (общо 2):
Avi_bgdaisymm
Рейтинг: 8%

Naraia
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот Avi_bg » 10 Февруари 2015, 20:37:56

Naraia бих искала да обменим малко информация, тъй като и аз съм в процес на издирване на работа-акушерка съм. Много ще съм Ви благодарна! e-mail Sky05@abv.bg
Към другите потребители: дано и аз скоро пиша в тази тема! :thumbleft:
Avi_bg
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки