• Advertisement

Има ли някой познаващ/работещ със SAP ?

Форумът, който касае всеки!

Re: Има ли някой познаващ/работещ със SAP ?

Мнениеот Esme » 3 Октомври 2014, 01:05:39

Здравей, iwian!

В коя сфера имаш повече опит - доставки или продажби?
Какво включва този курс за САП консултант, който мислиш да изкараш? Предполагам знаеш, че за всеки модул (SD например) курсовете са по компоненти, т.е. много, не един. Поне аз досега не съм чувала за възможност да изкараш един единствен и да се сертифицираш глобално като SD.
Минус е, че нямаш опит. Лично според мен опитът е с по-голяма тежест от сертификатите.
Плюс е, че имаш желание и инсталирана система, където да тестваш.
Има доста книги на SAP Press, много полезни, където е обяснен на достъпен език стъпка по стъпка с принт скрийнове целия къстъмайзинг за конкретен модул или процес. Платени са, но парите си струват, а и с малко усилия може да ги намериш из нета за безплатно сваляне.

Мисля обаче, че след като нямаш опит със САП, ще е по-добре да почнеш тестовете като юзър - опитай да изкараш един ММ процес, например от поръчка за доставка, завеждане в склад, осчетоводяне на фактура. След това настройките, които би трябвало да направи един ММ консултант биха ти били по-разбираеми.

Конкректно на твоя въпрос: личното ми предпочитание м/у MM и SD е SD.
Не толкова личното е: първо си поиграй със SAP, потествай и с двете като потребител, прочети няколко книги за двата модула и реши. :)

Потребители благодарили на автора Esme за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Esme
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 73 пъти

Мнениеот iwian » 3 Октомври 2014, 18:08:26

Ами имам 10 години в търговските вериги и от 7 съм в централен склад на търговска верига
https://training.sap.com/shop/course/ts ... 010-us-en/
Конкретно към този курс съм се ориентирал

За в бъдеще към този
https://training.sap.com/shop/course/ts ... 010-us-en/
iwian
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Тихомир » 23 Октомври 2014, 23:07:12

Здравейте,
от 3 години работя с програма САП,но съм само оператор.В управление на материалните запаси (MM) знам транзакции,с които мога да правя различни проверки,от Планиране и управление на производството (PP) правя производствени поръчки за фирмата ,в която работя,от Управление на продажбите и дистрибуцията (SD) издавам поръчки от различни складове,Създавам кодове за продукти, Създавам производствени версии, Създавам технологични карти, Създавам спецификации(рецепти).На кратко ви обяснявам какво точно правя в програмата.Във всеки един от тези модули знам транзакции.
Омръзна ми да бъда оператор и искам да уча нови и нови неща.Това,което искам е да стана Консултант.
Бихте ли ми казали от къде мога да намеря пиратски ръководства за съответните модули.Както и дали мога да ползвам тестова система за да се упражнявам.От Варна съм,ориентирал съм се към коя фирма да се насоча,но и да отида сега едва ли ще ме вземат като знам операторска дейност....
Имейла ми е tihomir.ivanovv@mail.bg
Ще бъда благодарен ако някой ми помогне.
Тихомир
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Esme » 24 Октомври 2014, 01:20:01

Здравей Тихомир,

Има много ръководства и са си легални, не пиратски. :)
Въпросът е в коя сфера искаш да се развиеш.
Цитираш MM, PP и SD. Звучи като да искаш да станеш хирург, педиатър и гинеколог едновременно.
Първо си избери конкретна област - такава, в която си най-добър, имаш най-много опит и ти харесва дотолкова, че да искаш да се развиваш в нея.
След като избереш област мога да потърся материали и да ти ги изпратя. Мисля също така, че имаше безплатно SAP демо, което може да си инсталираш и да се тестваш. Порови се в интернет.

Потребители благодарили на автора Esme за мнението (общо 2):
xamsterdammdaisymm
Рейтинг: 8%

Esme
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Тихомир » 24 Октомври 2014, 16:36:33

Здравей Esme,
главно във фирмата,в която работя създавам кодове за продукти,производствени версии,технологични карти, спецификации(рецепти),класификации и характеристики за съответните кодове.Бих казал,че в това най- много ме бива,но не знам точно в коя сфера се пада.Би ли ми помогнал ако не те затруднявам?

Поздрави
Тихомир
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Esme » 24 Октомври 2014, 19:12:51

MM и PP включват операциите, които си изброил. На теб кое ти е по-интересно като процес - материалното стопанство (създаване на материали, поръчки за доставка, заскладяване, движения между складове и заводи, инвентаризации...) или производствения процес (рецепти, производствени версии, технологични карти, планиране...). И кое ти е по-разбираемо като бизнес процес и логика? Това ще ти помогне по-добре да разбереш самите настройки, които един консултант трябва да направи, за да може съответния процес да работи в SAP.
Порових набързо в нета, има много информация, ето пример за PP:
http://sapbrainsonline.com/pp-tutorial
Esme
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Тихомир » 24 Октомври 2014, 20:01:57

Ами малко съм раздвоен,защото и при двете операции съм горе долу в час.Във фирмата,в която работя,сам измислих как да създавам и настройвам технологични карти според процесите в производството,за които получих информация от началника ми.От рецепти също разбирам и знам как да навързвам различни компоненти към един продукт.От друга страна при ММ ми е интересно да създавам кодове за материали,също така мога да правя справки на материали,които влизат и излизат от складове и заводи и да намирам пропуски,малко по скиптично съм настроен към инвентаризациите,може би защото от 2 години напълно сам се занимавам с оправяне на данни в системата.Според теб кой от тези два модула е по успешен тук в БГ.Може би така ще ми бъде по лесно да избера,защото не знам кое се търси повече.
Тихомир
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Esme » 24 Октомври 2014, 20:30:54

Имай предвид, че темата е за Германия и не знам дали е удачно да си говорим как са нещата в БГ.
Не мисля, че е важно кое се търси повече, а кое ти харесва и с кое ще се справиш. Прочети материали и за двата модула, виж кое ще ти се стори по-разбираемо и интересно.

Тихомир написа:А случайно да знаеш дали има материали,които са преведени на БГ ?

Не съм срещала и се съмнявам да има.

Тихомир написа:И дали можеш да намериш демо версия на САП,защото аз не успях да открия?

Ще потърся и ако намеря ще ти изпратя. Също така ще ти изпратя мои координати, за да не превръщаме темата в чат.
Последна промяна Esme на 24 Октомври 2014, 21:31:26, променена общо 2 пъти
Esme
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Тихомир » 24 Октомври 2014, 20:45:14

И дали можеш да намериш демо версия на САП,защото аз не успях да открия?
Тихомир
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот danvas » 28 Октомври 2014, 18:35:39

Здравей,
Аз също работя със SAP ежедневно и се занимавам с Fertigungssteuеrung
Това е пак част от Логистиката и ако имаш въпроси съм насреща, ще се радвам ако мога да помогна

Потребители благодарили на автора danvas за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
danvas
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот Тихомир » 28 Октомври 2014, 23:05:24

Благодаря,радвам се когато има хора,които искат да помогнат.Рядко се срещат такива,а и мисля,че наистина ще имам нужда от помощ.
Тихомир
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Тихомир » 2 Ноември 2014, 18:47:25

Обръщам се за помощ към консултанти,които се занимават с модул PP.
Използвам on-line версия,но ми е доста трудно,защото не знам от къде да започна.Ще се радвам ако някой ми дава насоки(на това,което трябва да наблягам).
Тихомир
Нов потребител
Нов потребител

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки