• Advertisement

Помощ за покриване на разходите за квартира

Форумът, който касае всеки!

Помощ за покриване на разходите за квартира

Мнениеот private9 » 18 Март 2013, 09:40:55

Здравейте. В момента карам неплатен стаж в една немска фирма. Много е трудно,защото наемът е около 450 Евро, а съответно имам разходи за храна и най-елементарните нужди. Ходих до Jobcenter да подам молба за подпомагане за наема, но служителката там, освен, че беше доста нелюбезна, но каза, че поне 3 месеца трябва да съм била в Германия, за да мога да подам документи. На въпроса ми ,какви документи да подготвя, отговори, че като дойда след изтичане на 3 -те месеца, ще ми каже. Другият проблем е, че доскоро нямах дори договор, защото хазяинът немец очевидно не иска да плаща данъци.След молбата ми да направи договор, изнамери някакъв договор от интернет,доста нескопосано зачертан отгоре и т.н.,който подписахме. Там пише, че му плащам по банков път, което не е така, защото всичко е на ръка. Къде мога да прочета какви са изискуемите документи? Моля за повече информация. Надявам се да се получат нещата, защото стажът е неплатен и макар че е доста полезен, ми излиза скъпичко!
private9
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Помощ за покриване на разходите за квартира

Мнениеот dianka508 » 18 Март 2013, 12:06:46

Колко интересно,че започваш да си търсиш правата,но пропускаш,че имаш и задължения.Нямаш право за помощи за наем,служителката добре ти го е обяснила.Да беше си потърсила по-икономично.Неплатен стаж и жилище на тази цена не ми се вижда удачно.
dianka508
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 19 пъти

Мнениеот bknf » 19 Март 2013, 08:31:32

Ами щом не иска да подпишете договор, тогава не му плащай плащай нищо. Що се отнася до другото - как така помощ за наема? За да искаш държавата да ти плаща наема, то трябва да имаш законови основания за това. Ти имаш ли ги?
Иначе целия свят ще иска да иде в Германия някъде си, и да живее безплатно.
Освен това, тая сметка сметка трудно ще излезе - хем безплатно работиш за тая фирма, хем 450 евро наем.

Служителката няма причини да бъде любезна с теб, виж ако ти и даваш нещо.. тогава вече е друго положението.

Също така с тоя безплатен практикум или стаж - в коя област е, необходим ли ти в тая си форма? Ако фирмата има нужда от тебе, и ти и носиш полза, то нормално е да искаш пари за това. Те пари ли нямат, или защо не искат да ти платят нищо? С 0 не може да се живее.. Те са длъжни да ти платят наема, щом се скрънзят за заплата някаква.

А за хазяина с неговото криене на доходи - спокойно можеш да съобщиш анонимно, където трябва..
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот iniuta » 19 Март 2013, 09:05:39

bknf, неплатените стажове за 3-6-9 месеца са доста популярни ...
Фирмата не се "скръндзи" за заплата, просто политиката й е да предлага неплатени стажове. Всеки сам си прави сметката устройва ли го или не.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот bknf » 19 Март 2013, 14:15:53

Да.. напълно те разбирам, че го има товa. Но според мен тия хора, които се хващат на тоя номер.. сами са си виновни.
Все пак, през тия 3- еле пък 9 месеца, тоя човек от въздуха ли ще живее?
Срамота и за тия фирми, които имат такава политика. Никога не съм правил такива неща.
Също и не бих взимал човек да ми работи безплатно.
E, aко следването задължително го изисква.. но цели 3 месеца е много. Те тия времето го нямат за нищо.
2 седмици, добре. Другото е законно използване на безплатна работна сила.
Но нали знаеш - не е луд тоя, който яде баницата, а който му я дава..
Имаше май такава немска книжка една, генерация практикум. Там точно за тия отношения ставаше въпрос.
Дано да не ти се е налагало, да влизаш в такива неща.
bknf
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот londonman » 19 Март 2013, 17:27:29

bknf, темата не е какво смяташ за правилно или не. Ще се изненадаш колко сериозни фирми с добра репутация предлагат такива (и под базис) стажове. Всяко начало е трудно.

Инак в някои немски райони просто няма ниски наеми - това е. Ако обаче човек изглежда перспективен пред службите - нищо не пречи да кандидатства и за помощи - на тая база са организирани и всички курсове за преквалификация. Видят ли че искаш да работиш и имаш шансове - помагат.
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 44 пъти

Мнениеот daisymm » 17 Октомври 2014, 21:27:57

private9 написа: .. Ходих до Jobcenter да подам молба за подпомагане за наема ...

Здравей private9, в Jobcenter се подават документи за определен вид социална помощ, за която обаче личи (от написаното от теб), че нямаш право.

Според мен вариантът е да подадеш документи за Wohngeld, но мястото за това не е Jobcenter. Подпомагането, ако изобщо получиш право на такова, най-вероятно няма да покрива и 30% от разходите ти за наем. Но май не в това е въпросът. Използай търсачката на сайта и ще намериш информация какво и къде трябва да направиш. Има обаче някои минимални изисквания, които трябва да изпълниш, като например да имаш договор за наем и съответно адресна регистрация. Без тях няма смисъл изобщо да опитваш.

Успех!

Последно избутване daisymm от 17 Октомври 2014, 21:27:57
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки