• Advertisement

Плащане на здравни осигуровки?

Форумът, който касае всеки!

Плащане на здравни осигуровки?

Мнениеот Mr.DoubleD » 3 Май 2013, 05:33:40

Здравейте,
Имам едно запитване, наскоро почнах работа и трябваше да се регистрирам в някоя Krankenkasse. Та регистрирах се аз, но ми казаха, че за месеците, които не съм работил, трябва да платя някакви данъци (по 140-150 евро идват на месец)
Това е защото съм имал адресна регистрация тука от 4-5 месеца, а не съм плащал. Но това какво значение има, след като не съм работил??
Освен това си платих здравните осигуровки в България и сега чакам да ми пратят документ, с който да докажа, че съм се осигурявал в България през тези месеци.
Та въпроса ми е някой минал ли е през това? Има ли шанс въобще да не плащам нищо тука? Или ако ми намалят сумата, която трябва да платя, г/д с колко процента е ?
Благодаря на всички за помощта! :)
Mr.DoubleD
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 3 пъти

Re: Плащане на здравки осигуровки?

Мнениеот miloto.to » 3 Май 2013, 16:19:05

Когато ти доиде документа че си плащал в бг го даи в Krankenkasse и ще плащаш от момента в който не си плащал в бг
т.е. не трябва да плащаш нищо. При мен беше така а аз съм в АОК.

Потребители благодарили на автора miloto.to за мнението:
Mr.DoubleD
Рейтинг: 4%

miloto.to
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 37 пъти
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот Mr.DoubleD » 4 Май 2013, 16:49:53

miloto.to написа:Когато ти доиде документа че си плащал в бг го даи в кранкенкасата и ще плащаш от момента в който не си плащал в бг
т.е. не трябва да плащаш нищо .При мен беше така а аз съм в АОК

Благодаря много за отговора, успокои ме :)
Дано всичко да стане така, както каза.
Весели празници :)))
Mr.DoubleD
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот daisymm » 7 Януари 2014, 15:36:26

Mr.DoubleD написа:
miloto.to написа:Когато ти доиде документа че си плащал в бг го даи в кранкенкасата и ще плащаш от момента в който не си плащал в бг
т.е. не трябва да плащаш нищо .При мен беше така а аз съм в АОК

Благодаря много за отговора, успокои ме :)
Дано всичко да стане така, както каза.
Весели празници :)))

... и стана ли така или се случи нещо друго? Пиши, ако имаш време и желание.

Предварително благодаря от името на всички заинтересовани.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Zoey » 24 Януари 2014, 15:14:36

И моя случай е подобен. В Германия съм от юни 2013, работя като Aushilfe от август (съответно работодателят ми не ме осигурява). Сега от февруари започвам нова работа, която е sozialversicherungspflichtig и искам да се регистрирам към някоя Krankenkasse. От ТК днес изпратиха документите и питаха дали съм осигурена в България (аз съответно казах, че съм въпреки че не съм плащала осигуровките откакто съм тук :( ) Още не са искали документ, който да потвърждава това, но след 2 седмици се прибирам в Бг за малко и имам възможност да намеря такъв. Какво трябва да представлява той? Само преведен ли трябва да е или също легализиран? Мерси
Zoey
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот daisymm » 24 Януари 2014, 15:32:24

Zoey написа:И моя случай е подобен. В Германия съм от юни 2013, работя като Aushilfe от август (съответно работодателят ми не ме осигурява). Сега от февруари започвам нова работа, която е sozialversicherungspflichtig и искам да се регистрирам към някоя Krankenkasse. От ТК днес изпратиха документите и питаха дали съм осигурена в България (аз съответно казах, че съм въпреки че не съм плащала осигуровките откакто съм тук :( ) Още не са искали документ, който да потвърждава това, но след 2 седмици се прибирам в Бг за малко и имам възможност да намеря такъв. Какво трябва да представлява той? Само преведен ли трябва да е или също легализиран? Мерси

Здравей Zoey,

при прибирането си в България първо възстановяваш здравноосигурителните си права, т.е. плащаш за своя сметка пропуснатите вноските (от юни 2013 до февруари 2014) като безработна, самоосигуряващ/а се. Как става това ще ти обяснят най-добре в местния клон на НАП. Там има таблици с размера на съответните вноски + данъка, банковите сметки и т.н.

Попълваш съответните платежни нареждания и пращаш парите. След 1-2 дни отиваш в централното управление на НЗОК и подаваш заявление за формуляр Е 104, който ще предоставиш после на немската здравна каса във вида, в който го получиш - без преводи, легализации и т.н. Повече информация има тук: ФОРМУЛЯР Е 104 - ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ И ПРОМЕНИ В РЕДА ЗА НЕГОВОТО ИЗДАВАНЕ ОТ НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА

Внимание: непременно проверяваш дали във формуляра е отразено, че имаш плащани осигуровки до февруари 2014, защото може да се окаже, че системата все още не е отчела плащането ти. Носи платежните нареждания и мисля, че ще ти признаят плащането, дори и системата да не го е отчела все още.

Ето и официалната информация от сайта на НАП: Как да възстановя здравноосигурителните си права

Успех!
Последна промяна daisymm на 24 Януари 2014, 16:33:40, променена общо 2 пъти
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
Zoeyvelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Zoey » 24 Януари 2014, 15:46:56

Много благодаря за бързия и изчерпателен отговор. Ще споделя какво е станало като се прибера от Бг :) Дано е както казваш, че има голяма разлика от това да се плати по 30ина лева на месец или 150 евро :)

Усмихнат ден!
Zoey
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Мира » 24 Януари 2014, 16:21:45

Да ти спестя нясолко часа лутане - формуляр Е104 се издава от НЗОК ,намираща се на ул.Кричим 1 - срещу Японския хотел. Аз си загубих един ден около Нова година, като обиколих няколко поделения на НАП и Централата на Здравната каса и бях изумена от некомпетентността на хората, които работят там и най-уверено те пращат на погрешно място. В Централата на здравната каса изчаках една обедна почивка и още около половин час да ми дойде реда ,за да разбера ,че въобще не съм за там.....А там ме пратиха от НАП....На този адрес човек отива ,разбира, се след като си е платил всичко, което е необходимо. Успех. ;-)

Потребители благодарили на автора Мира за мнението (общо 3):
neo777Zoeydaisymm
Рейтинг: 13%

Мира
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот daisymm » 24 Януари 2014, 16:36:34

Мира написа:Да ти спестя нясолко часа лутане - формуляр Е104 се издава от НЗОК ,намираща се на ул.Кричим 1 - срещу Японския хотел...

Благодаря за корекцията по отношение на мястото за издаване на Е-104 в България. В мнението си по-горе редактирах информацията в тази връзка ...
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Zoey » 28 Януари 2014, 14:57:19

Благодаря ви много. Спестявате ми часове/ дни лутане по българските институции. А за да ми издадат този формуляр Е 104 трябва ли да представя някакъв документ или е достатъчно да им обясня за какво ми трябва?
Zoey
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ScheissMann » 28 Януари 2014, 17:27:49

Здравей ....Наскоро един мой познат искаше да си изкара същия документ....Цитирам какво са му казали От Агенцията в България .....Трябва да си платиш всички здравни осигуровки досега...И След това може да си подадеш документите за този документ ..Обяснение.. Те много добре знаят за какво служи и за къде е този документ...Успех
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот Zoey » 3 Февруари 2014, 15:46:12

Накарах сестра ми да ми плати здравните осигуровки, за да съм сигурна, че когато отида до НАП за формуляр Е 104, системата ще е отчела плащането на осигуровките.

И тъкмо когато си мислех, че този път всичко ще мине по мед и масло забелязах,че при направа на интернет справка относно здравноосигурителен статус, системата показва, че съм с прекъснати права. На моето запитване защо е така, получих следния отговор..

'Данните в Електронната справка за здравноосигурителен статус се актуализират два пъти седмично съобразно направените вноски, подадените данни или други удостоверителни документи.

За да бъде коректното формиран здравноосигурителният статус трябва да са налице, както преведени дължимите здравноосигурителни вноски, така и да са подадени данни със съответната декларация в зависимост от основанието по Закона за здравното основание /ЗЗО/. Ако съответната декларация не е подадена същата следва да бъде подадена за покриване на периодите без данни за здравно осигуряване предвид направените вноски в компетентната дирекция или офис на НАП на място лично или от упълномощено лице или чрез лицензиран пощенски оператор с обратна разписка.'

Излишно е да споменавам, че за такава декларация за пръв път чувам и не намерих никаква информация относно същата на страницата на НАП в интернет... Явно утре от летището, направо в НАП ще трябва да се отбия. :kuku:
Zoey
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 3 Февруари 2014, 17:56:55

Zoey написа:Накарах сестра ми да ми плати здравните осигуровки, за да съм сигурна, че когато отида до НАП за формуляр Е 104, системата ще е отчела плащането на осигуровките.

И тъкмо когато си мислех, че този път всичко ще мине по мед и масло забелязах,че при направа на интернет справка относно здравноосигурителен статус, системата показва, че съм с прекъснати права. На моето запитване защо е така, получих следния отговор..

'Данните в Електронната справка за здравноосигурителен статус се актуализират два пъти седмично съобразно направените вноски, подадените данни или други удостоверителни документи.

За да бъде коректното формиран здравноосигурителният статус трябва да са налице, както преведени дължимите здравноосигурителни вноски, така и да са подадени данни със съответната декларация в зависимост от основанието по Закона за здравното основание /ЗЗО/. Ако съответната декларация не е подадена същата следва да бъде подадена за покриване на периодите без данни за здравно осигуряване предвид направените вноски в компетентната дирекция или офис на НАП...

Здравей Zoey,

по Закон за здравното осигуряване (ЗЗО) НАП изисква актуална информация за това кой плаща здравните вноски на дадено лице. Това се декларира чрез т.нар. Декларация-образец No.7. Тя е приложение към чл. 40, ал. 5 на ЗЗО. Тази декларация не се подава (най-общо казано) само за учащи и студенти. Малко обща информация има и на сайта на НАП в раздела Здравноосигурителни вноски (погледни най-долната част на страницата).

Ако до май 2013 не си била учаща или студентка, но си била здравно (само)осигурявана, е било необходимо да края на юни 2013 да подадеш въпросната декларация, понеже си прекъснала съществуващия до май 2013 механизъм на твоето здравно осигуряване. В момента си в нарушение - НАП са получили едни пари за здравни вноски за минали периоди, но в системата им не присъстват данни, че лицето със съответното ЕГН ще си внася само вноските за здравно осигуряване от дадена дата нататък, защото не е подадена въпросната декларация.

При пристигането си в България просто посети твоята териториална дирекция на НАП, демонстрирай ведро настроение, добронамереност и коректност и подай Декларация No.7 по чл. 40, ал. 5 на ЗЗО, като непременно се погрижи да има съответствие в размера на вноските, които ще посочиш в декларацията, с тези, които вече си платила на НАП. Дано ти се размине без глоба, иначе санкцията за неподадена декларация е до 1000 лв.

Признавам, ситуацията не е много приятна, но ти желая спокоен полет!
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Zoey » 3 Февруари 2014, 20:26:37

До април 2013 бях студентка в чужбина и точно май месец ходих до НАП, за да предоставя уверение, че съм студент, за да могат да ми платят осигуровките. Естествено тогава никой нищо не ми каза, за тази декларация... да видим утре какво ще стане ;)

Много благодаря за информацията, въпреки че малко ме шокира :) Ще пиша като се върна и се надпвам да имам добри новини!
Zoey
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Zoey » 11 Февруари 2014, 19:13:39

Днес си пристигнахме в Германия и реших да споделя какво се случи с моя казус, в случей че има хора, които са в същото положение като мен.

Ходих до централата на НАП на Дондуков 52, за да подам декларация N 7, изчаках една обедна почивка, за да ми кажат, че не съм за там и трябва да отида в НАП Център, който се намира ул. Шести Септември 10. Това е така, понеже по адресна регистрация се водя в Монтана. Попълних си декларацията, изчаках да ме извикат и се оказа, че 'евентуално' няма да могат да оправят нещата от там, а трябва да се разкарвам до Монтана. Добре, че мъжът, който ме обслужваше се оказа по-човечен и успя да въведе данните в системата. Никой не спомена за някаква глоба, което е добре.

След около 3 дни вече бях здравно осигурена и отидох до НЗОК на ул. Кричим 1. Там трябваше отново да чакам 2 часа да им свърши обедната почивка, тъй като работят с клиенти сутрин от 10 до 12 и след обяд от 14 до 16 часа. След като най-накрая ме приеха, жената там реши да ми попълни заявлението тък като е щяло да бъде по-бързо. Съответно беше написала, че съм осигурена от 2009 до януари 2013?!?!?!!? След което го поправи на 2014. Добре, че навреме го забелязах, иначе никаква работа нямаше да свършим. Изпратиха ме до някаква книжарница да си правя копие на личната карта... Абе българска работа. Формулярат ще стане готов в рамките на един месец и ще се обадят на сестра ми да го вземе. Аз бях останала с впечатлението, че веднага става готов, но явно не е така.

В крайна сметка в момента си оправих здравния статус в Бг, и тук в Германия съм вече здравно осигурена. Интересното е, че ТК даже още не е поискала този формуляр Е 104, но пък смятам, че е добре да го имам.

Поздрави,
Зорница

Потребители благодарили на автора Zoey за мнението (общо 2):
ScheissManndaisymm
Рейтинг: 8%

Zoey
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки