• Advertisement

Подаване заявление за напускане (на немски)

Форумът, който касае всеки!

Re: Подаване заявление за напускане (на немски)

Мнениеот justanotherone » 23 Август 2015, 11:30:00

С известно закъснение да споделя какво направих аз, може да е полезно на някой друг.
Предизвестието го изпратих като писмо с обратна разписка до HR отдела в централата на фирмата. За дата на уведомяване се счита датата на получаване на писмото. Това е важно в следния случай - ако изпратите писмото в последните дни на месеца, но по някаква причина се забави и бъде получено в първите дни на следващия месец, вие губите цял месец, защото трудовият договор може да бъде прекратен само в края на календарен месец. Такава е клаузата в моя договор и до колкото разбрах, това е стандартно положение за трудовите договори в Германия.
В текста на предизвестието освен декларирането на желанието за напускане е добре да изискате от работодателя да ви изготви професионална характеристика, както и писмено да ви уведоми за получаване на предизвестието и да потвърди желаната от вас дата на прекратяване на договора. В нета има доста образци, които съдържат всичко това.

martin_sz написа:
bknf написа:
Според договора със сегашния ми работодател дължа предизвестие от 3 месеца към края на календарния месец.

в тази връзка нещо подобно да попитам:
има ли вариант по-рано от посочените 3-месеца да се напусне фирмата и да се започне на новото място?
Ако да (някой ако има подобен опит вече), какви са санкциите? (3 заплати назад да св върнат, няма Zeugniss, и/или нещо друго? Дали има практика новата фирма да ти поеме тези 3 заплати които трябва да върнеш?)

До колкото аз знам, единственият начин е да опиташ да се договориш с фирмата да те пусне по-рано. Но ако това би ги затруднило, едва ли ще приемат. Ако не спазиш този срок и спреш да се явяваш на работа, според мен това попада в клаузата за грубо нарушаване на договора или трудовата дисциплина, което едва ли искаш да направиш. Чувал съм за случаи, в които новият работодател се свързва със стария и се договарят, но това е рядкост.

estira написа:
justanotherone написа: Според договора със сегашния ми работодател дължа предизвестие от 3 месеца към края на календарния месец.

Три месеца е множко, от колко години си в тази фирма? Възможно ли е да има степенуване на срока и ти да попадаш в друга графа?

Да, степенуване има и някъде бях попаднал на таблицата, но и според нея съм в графата с 3-те месеца :-))).
Предполагам това е в сила ако не е договорено друго. В моят случай няма значение, а и този срок беше ОК за новия ми работодател, така че не съм проучвал повече.

Потребители благодарили на автора justanotherone за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

justanotherone
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот CkyaBajla » 29 Ноември 2017, 20:40:44

Цифровой шаблон кассовой книги поможет вам перечислить ваш доход, хорошо структурированный
https://ready2order.com/de/kassenbuch-vorlage/
CkyaBajla
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот CkyaBajla » 29 Ноември 2017, 20:43:02

CkyaBajla
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CkyaBajla » 29 Ноември 2017, 20:43:36

[quote="CkyaBajla"]Цифровой шаблон кассовой книги поможет вам перечислить ваш доход, хорошо структурированный
CkyaBajla
Нов потребител
Нов потребител

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки