• Advertisement

Редовна работа и частна фирма едновременно

Форумът, който касае всеки!

Редовна работа и частна фирма едновременно

Мнениеот biberona » 15 Март 2006, 11:31:09

Здравейте,
Имам зелена карта от няколко години (но не са още 5) и искам освен редовната си работа да отчитам доходи от допълнителна работа, която върша у дома. За мен е очевидно, че трябва да основа фирма (не знам още каква). Днес питах в Ausländerbehörde-то и ми казаха да напиша едно официално запитване дали ще ми разрешат да си доразвия визата и с опция за Selbständigkeit.

Моля споделете опит ако имате.
Аватар
biberona
Тукашен
Тукашен

Снимки: 0
Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот iv_ski » 15 Март 2006, 14:27:22

В момента Ausländerbehörde-тата са доста благоразположени към зеленокартовците. Така че може да ти разрешат. Ако не ти разрешат трябва да направиш 5 годинки и тогава си свободен гражданин - след като вземеш Niederlassungserlaubnis.

Но трябва да внимаваш с работодателя си и да си прочетеш договора внимателно. Едно време ми пишеше в договора (в старите ми фирми), че за работа в извънработно време трябва да питам работодателя си. Сега вече съм шеф и въобще нямам такива права. Даже да се занимавам с общественополезна работа (партии, клубове, и.т.н.) нямам право в извънработно време. Така че внимавай. Работодателя е по-важен от Ausländerbehörde-то.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот bknf » 15 Март 2006, 14:33:48

Има вероятност да ти разрешат. (ако тая фирма не е про форма и пунта мара). Трябва да си измислиш бизнес план, но тва не е проблема...Важното са клиентите и да ти плащат сметките в горе-долу уговорения срок ;-))
Последна промяна bknf на 15 Март 2006, 17:41:45, променена общо 1 път
bknf
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот biberona » 15 Март 2006, 14:58:34

Чакай малко, коя фирма да е проформа? Става дума за мой собствен бизнес -> никаква проформа не е. С работодателя си ще говоря, но мисля че проблем няма да има (абе божа работа).

Благодаря за отговорите дотук, но нека да доразвия още нещата. Ще напиша на службата за чужденците. Ако не разрешат мога ли да опитам пак. Или ще имам шанса само веднъж. Интересно дали си правят досиета на хората и тяхната комуникация със службата.

Да кажем, че се съгласят и работодателя ми също. Тогава на какъв тип фирма да се спра? Знам че някои хора ще ме пратят веднага да се консултирам. Но все пак ще си докарвам по няколко стотин на година в началото и да ходя отсега на някакъв съветник (дори не знам какъв тип съветник ми трябва) и да ме одруса един годишен доход ... :cry:
Аватар
biberona
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bknf » 15 Март 2006, 17:19:34

Никъв бератер не ти трябва. Питай тука квото те интересува, виж колко народ сме, може и да измислим нещо. Доколко е вярно е друг въпрос ;-))
За какъв работодател говориш щом става въпрос за самостоятелна дейност? Какво искаш да пишеш на ауслендерамта ?
Можеш да се спреш на първо време на гевербешаин (ET), или на гмбх д-во с ограничена отговорност, ако имаш 25 хиляди.
Обаче тогава би ти трябвало и здравна застраховка, не знам сега би трябвало да я имаш като арбайт-немер.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот biberona » 15 Март 2006, 17:24:39

Човече, извинявай ама четеш ли изобщо какво е написано? Сигурен съм че искаш да помогнеш, ама какво гмбх ти хрумна като ти говоря за доходи от порядъка на няколко стотин евро? Виж темата как е формулирана. Смятам да имам частен бизнес като допълнение на сегашната ми работа.
Аватар
biberona
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bknf » 15 Март 2006, 17:26:03

Tи явно искаш да работиш за някой, но все едно като на свободна практика, пишеш му рехнунг и така. До 12 хиляди на година не е необходимо да смяташ ддс-то в сметката.
Освен това има една тема наречена шaин- самостоятелност, има няколко фактора kоито ако ги има се приема че става дума за нея.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bknf » 15 Март 2006, 17:35:09

Беше просто като възможност. Откъде да те знам, че искаш да работиш като частна фирма само за един единствен работодател, и то само за няколко стотин евро... както ще е в твоя случай. Не разбирам какъв е смисъла от тая "частна фирма"...тоест разбирам. Но ония от местото към което ще се обърнеш не пасат трева.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Mr.Bombastic » 16 Март 2006, 14:38:32

Някой още да се включи? Темата е интересна и си струва да се развие.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот polia » 19 Март 2006, 20:45:52

Hi!

Моят съвет е, ако ти разрешат от Аuslaenderbehoerde, да бъдеш selbststaendig, отиваш при Stadtverwaltung по местожителство и си правиш "Gewerbeanmeldung" и задължително ти препоръчвам да си вземеш Steuerberater!!!

Документите, които ти пращат от Finanzamt са доста оплетени и ако дадеш грешни данни, поради незнание, могат да те осъдят, защото ти си вече фирма. Ако като частно лице си правиш Steuererklaerung и се объркаш по някоя точка, те просто ти го връщат и ти показват грешката, ти попълваш отново данните, казваш, че не си знаел и си готов, докато при фирмата могат да те обвинят и да ти кажат, че като не знаеш е трябвало да си вземеш Steuerberater!!!

Примерно трябва да правиш всеки месец Steuereklaerung, независимо от това, дали фирмата ти е активна, дали имаш оборот, печалба или не! И ако пропуснеш да направиш, пращат ти само един път предупреждение и след това става сериозно!

Просто времето е малко, а бюрокрацията е голяма! Steuerberater вземат такси по табели както адвокатите, предимството или недостатъка е в това, че няма Steuerberater, които да се по-скъпи или по-евтини. Аз лично ти препоръчвам, поне се консултирай с един Steuerberater и го питай, кажи така и така са моите намерения, ако ми оправяте вси4ко, колко ще струва и той ще ти каже, пък ти винаи можеш да кажеш не.

Успехи!
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

отговор

Мнениеот serdika » 7 Април 2006, 12:35:06

имам такава малка фирма от 5 години , писчи ми лично съобщение и сте телефонираме.
нещата не са сложни, но ас сам за дискретността и тук няма да пича.
фискално нещата са динамични, а ти ще бадеч на границата м/у фирма и физическо лизе, не може отсега да се сметне точно
събирай отсега всички квитанции!!!
от бензин до носни кърпи разходите се признават 6 месеца преди регистрацията на фирмата
с 800 евро оборот на фирмата можеч да си докарач поне 1500 реално чрез данъчни преферензии
Аватар
serdika
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Re: отговор

Мнениеот polia » 7 Април 2006, 12:50:36

Това е много вярно, че трябва да се събират всички квитанции, обаче аз се питам, ако примерно имаш фирма за монтаж на прозорци, как ще ти признаят квитанцията за 10кг салам от Метро?

serdika написа:... събирай отсега всички квитанции!!!
от бензин до носни кърпи разходите се признават 6 месеца преди регистрацията на фирмата...
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Ayame » 7 Април 2006, 13:37:35

Квитанцията от салама можеш да я представиш за почерпка на колеги при откриването на фирмата :lol: Става и я признават.
Ayame
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот polia » 7 Април 2006, 14:37:17

:lol: :lol: :lol: Права си!

Ayame написа:Квитанцията от салама можеш да я представиш за почерпка на колеги при откриването на фирмата :lol: Става и я признават.
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

за Поля

Мнениеот serdika » 10 Април 2006, 13:35:35

еми работниците ти се подписват под простичкия текст, че ги подпомагач с храна по време на работа и готово,
прилагасч бележката към яресабрехнунг и къде е проблема?

по интересно е да ти признаят за разход новата кола без лизинга, които тъй или инатче се признава ... или нови луксозни матрази, които струват поветче от 500 ЕУР....!?
или пътуване до БГ, там са истинските предизвикателства.
10 кг салам финанзбеамтетата могат и да не ги видят. продукти за краткосрочна употреба (без кондоми или ... лак за коса, но зависи и от бранша...:-) ) минават 99% на първо четене. не забравя, че имасч срок и за обжалване!
Аватар
serdika
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки