• Advertisement

Вирее ли български икономист на немска почва?

Форумът, който касае всеки!

Вирее ли български икономист на немска почва?

Мнениеот go6oto6o » 23 Януари 2014, 10:56:53

Здравейте,

след не ползотворна комуникация с Agentur für Arbeit реших да се обърка към хора минали по този път. Преди да задам конкретните си въпроси е редно да опиша на кратко случилото се.
Та, в средата на ноември 2013 отидох и се регистрирах в Agentur für Arbeit, където получих няколко формуляра с условието до определена дата / до седмица/ да ги върна попълнени по пощата с копия на някои мои документи.
След 2 дни получих писмо, с което ме информираха , коя ще е моята Beraterin и деня и часа на Termin-a /беше след 1 месец/. До тук добре – попълних формуляра, приготвих исканите документи и ги изпратих.
Отивайки на уговореният разговор с моята Beraterin /очаквайки, че ще говорим директно какво мога да работя с моето образование/ обаче, се оказа, че тя до сега не е намерила време да ми отвори писмото и загубихме 40мин да се обясняваме и тя да се запознава с моя случай, да се рови в нета за информация и т.н. Накрая се оказа, че взаимно сме си загубили времето, защото съм имал нужда от Fachberatung и единственото полезно нещо, което свърши за мен е да ми даде телефонен номер и адрес на организацията, която се занимава с това в нашия регион. Оказа се, че трябва да се обадя в Caritas, те поемали Fachberatung-а. За моя радост там нещата станаха без Termin и директно по телефона. Човекът отсреща си знаеше „урока“. Буквално за 3 мин ми обясни, че се нуждая от Anerkennung на дипломите ми от университетите и за още 2 мин ме помоли да седна пред компютър,за да ме напътства къде да открия в сайта на ZAB /Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen/ нужните ми формуляри, които трябва да попълня и изпратя по пощата. На края на разговора ме информира, че това отнемало между 4 до 5 месеца. Разбира се написах едно писмо на „ Frau Beraterin“ да и обясня какво съм свършил и какво трябва да направя.

И тук вече идва ред на конкретните ми въпроси:

1. Според вас как ще се отрази на CV-то ми, ако с цел практикуване на езика започна някаква обща работа за тези 4-5 месеца докато излезе Anerkennung-а ? / Не бях учил немски до преди да дойдем в Германия и тук изкарах доста интензивно курсовете от А1 до В2, но след това няма с кого да практикувам и усещам , че това което знам не е като за B2. Последната ми работа във БГ беше като управител на търговски обект – /близо 5,5 години бях на тази позиция, сега съм на 30/
2. „ Frau Beraterin“ ми предложи да си потърся Praktikum по моите специалности – „счетоводство и контрол“ и „корпоративен мениджмънт“, но градът ни е малък и дори в околността /30-40км/ няма предложения за практики в тези области. Съветът й беше едва ли не да взема телефонният указател и да звъня на по-големите фирми, и да питам дали нямат нужда от практикант. Това нормална практика ли е?
3. Според вас след като получа Anerkennung-а какви са ми шансовете за работа по специалностите ми? Разбира се , че съм наясно, че счетоводните системи, както и данъчните закони предопределят това, че аз не мога да бъда пълноценен счетоводител или управител тук. Но при разговора в Agentur für Arbeit, ми казаха , че би могло да помагам в счетоводен отдел на фирма или в офис на Steuerberater. Това според вас реално ли е?

Извинете ме за дългият пост, но ще се радвам ако се отзоват хора, които са били в моята ситуация и са намерили решението и реализацията.

Желая на всички спорен ден!

Потребители благодарили на автора go6oto6o за мнението:
meg_milkova
Рейтинг: 4%

go6oto6o
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 5 пъти

Re: Вирее ли български икономист на немска почва?

Мнениеот paiak » 23 Януари 2014, 13:10:24

Здравейте !! Отнемало 4-5 месеца казвате,а дано,но надали. Имам като вашето образование. Две седмици след изпращането на документите,получих имейл : Ще погледнем вашата молба след от 8 до 10 седмици,а самото решение по молбата ви ще е готово след 4 до 5 месеца. А от Джоб Центъра искат да ме пращат на 2 годишен професионален курс ( това между другото го пиша ).
paiak
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот go6oto6o » 23 Януари 2014, 13:21:36

И аз получих потвърждаващ мейл, че изпратените от мен документи са пристигнали в ZAB. И то още на 2-рия работен ден след като пуснах пакета по пощата. В този мейл, както и при вас пишеше, че са много натоварени, и че до 8-10 седмици ще започнат да работят по моя случай, но цялата работа ще станела до 4-5 месеца. На мен за жалост не ми предложиха от Agentur für Arbeit никакъв курс, с който да си "сверя часовника" с немското счетоводство и закони, изглежда "съветът" им да си търся сам практика замества тази опция.

P.S.paiak, колко време мина при вас, от както изпратихте документите към ZAB? И да разбирам ли, че все още не сте получили нито Anerkennung-а, нито писмо какво се случва с него?
go6oto6o
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 23 Януари 2014, 15:57:57

go6oto6o написа: „ Frau Beraterin“ ми предложи да си потърся Praktikum по моите специалности – „счетоводство и контрол“ и „корпоративен мениджмънт“, но градът ни е малък и дори в околността /30-40км/ няма предложения за практики в тези области. Съветът й беше едва ли не да взема телефонният указател и да звъня на по-големите фирми, и да питам дали нямат нужда от практикант. Това нормална практика ли е?

Да, нормално е. Личната инициатива е изключително важна на запад от Калотина. Какво лошо / нередно виждаш в това да се свържеш ти с потенциални работодатели, по мейл или по телефон, и да предложиш услугите си?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот go6oto6o » 23 Януари 2014, 17:32:34

iniuta написа:
go6oto6o написа: „ Frau Beraterin“ ми предложи да си потърся Praktikum по моите специалности – „счетоводство и контрол“ и „корпоративен мениджмънт“, но градът ни е малък и дори в околността /30-40км/ няма предложения за практики в тези области. Съветът й беше едва ли не да взема телефонният указател и да звъня на по-големите фирми, и да питам дали нямат нужда от практикант. Това нормална практика ли е?

Да, нормално е. Личната инициатива е изключително важна на запад от Калотина. Какво лошо / нередно виждаш в това да се свържеш ти с потенциални работодатели, по мейл или по телефон, и да предложиш услугите си?

Ако трябва да съм напълно откровен - да, видя ми се странно да притеснявам хората по телефона по мой въпрос, без те да са заявили готовност за това./може би, защото до сега не ми се е налагало/ Но днес следобед прегледах няколко сайта и в един от тях в раздела Job & Karriere намерих подраздел Praktika. Там имаше информация, че приемат практиканти по всяко време и посочен телефон и лице за контакт. Така, че на в.2 успях да си отговоря и аз. ;-)
go6oto6o
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот paiak » 23 Януари 2014, 19:17:06

go6oto6o написа:И аз получих потвърждаващ мейл, че изпратените от мен документи са пристигнали в ZAB. И то още на 2-рия работен ден след като пуснах пакета по пощата. В този мейл, както и при вас пишеше, че са много натоварени, и че до 8-10 седмици ще започнат да работят по моя случай, но цялата работа ще станела до 4-5 месеца. На мен за жалост не ми предложиха от Agentur für Arbeit никакъв курс, с който да си "сверя часовника" с немското счетоводство и закони, изглежда "съветът" им да си търся сам практика замества тази опция.

P.S.paiak, колко време мина при вас, от както изпратихте документите към ZAB? И да разбирам ли, че все още не сте получили нито Anerkennung-а, нито писмо какво се случва с него?

Потвърждаващия имейл е с дата 2.12.2013 и все още чакам. Иначе съм регистрирана в Джоп Център ,не в арбаитзампт.От арбайта чаках една година за интеграционен курс ,но нищо не направиха .А от джоп .. веднага започнах.От там ми казаха,подчертаха,че има голяма разлика в дейността им.
paiak
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот bknf » 23 Януари 2014, 19:38:10

Е добре, но как така щом не знаеш никакъв немски, искаш да работиш като счетоводител, в продажбите, в controlling-а и т.н.? Ние не говорим за немски като за в макдоналдс на касата, а за боравене и знаене на определени понятия..
Неща които се изучават с години..
Хората от АА едва ли са в състояние да намерят решение на твоя въпрос. Единствено и само ти би могъл - като разговаряш със съответните хора, от съответните фирми.. Аз лично не знам, дали биха те взели и за практикант..
Тъй като за това има и други всякакви студенти.. Но може и да се лъжа. Трябва да опиташ. Може пък и да успееш да докажеш обратното - че може да вирее..
Но при положение че през последните 5 години не си се занимавал с изучаване на тия въпроси на немски..
не знам)
От всички горе споменати държавни институции. Моята гледна точка е, че те са по-скоро безполезни и излишно губене на време. Но и там, всеки сам си знае..
да притеснявам хората по телефона
Не, ти не ги притесняваш.. Представи си следното, някой има определен проблем, и ти си тоя, който ще му помогне да го реши. Съответно, обаждаш се по темата а не като Bittsteller. Тоест човек дето се моли за нещо си. И тогава вече си говорите за това, как и защо.. Това никаква бератерин от арбайтсамта не би могла да го направи. Поради собствена некомпетентност, или кой знае какви други причини.
да взема телефонният указател и да звъня на по-големите фирми, и да питам дали нямат нужда от практикант
Може и така, но тва е трудоемък подход. Освен това, не се знае хората дали ще имат време за тебе на телефона. Те си имат собствени задачи. Най-много да ти кажат да си пратиш писмена Bewerbung. И при големите това едва ли ще мине..
но градът ни е малък и дори в околността /30-40км/ няма предложения за практики
Първо, не се занимавай с тия обявени практики, и второ - щом е малък, иди там където трябва..

Но пък, от друга страна - ако намериш нещо, може пък и да стане.. Кой знае)
Който търси, все намира. Ако не А, то Б или С. Важното е да се започне..

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
go6oto6o

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Sarthe » 24 Януари 2014, 00:23:23

Този Anerkennung, който правите е абсолютна загуба на време и пари.
И напразни надежди, че нещо ще помогне!

Не всеки Beratung, който ви дават в Германия, е верен! Не се доверявайте напълно, понякога има напълно погрешни Beratung-и. Трябва да знаете езика много добре, сами да правите справки в законите и по разни места, където трябва, за да не ви лашкат с глупости разни службари.

Много пъти е писано и в много теми за признаването на дипломите. За кои професии е необходимо, т.е. неизбежно в Германия и за кои не е. За тези, за които не е, могат да си направят признаване, но това само по себе си не помага.

Reglementierte und nicht reglementierte Berufe
http://www.berufliche-anerkennung.de/in ... nerkennung

Икон.професии (с изкл. на Steuerberater) са нерегламентирани, тоест не се изисква признаване, за да може да ги упражнявате в Германия. Достатъчно е да си намерите работодател, който ще ви наеме за дадената работа.

Виж, това последното обаче, е трудна задача за бълг. икономист, причини много, даже и да има Anerkennug, който всъщност не му трябва.

Ако можете, правете курсове към Arbeitsamt или Jobcenter, това има смисъл и помага. Но това е по осмотрение на бератера, ако иска ще ви прати. Защото тези неща струват пари на държавата, а и фондовете им са пълни само в началто на годината.

Най-важното е да се знае езика отлично - сигурно за хиляден път вече се пише това по темите - защото иначе не става. Все пак търсите Büroarbeit, а не неквалифицирана. Ако не се знае немски на необходимото ниво и да помагате в счетоводен офис няма да ви вземат.

За практикант също е трудно приемането. Практикантите са хора-роби на работодателя за много малко пари за времето, през което се наемат. Няма време за по-пространни обяснения... Нека и някой друг да сподели подробности...

Това, което искате и сте се насочили е доста трудно за постигане, но не невъзможно. Зависи от вашите упоритост и търпение, и още веднъж - от знаенето на езика!

Дерзайте!

Потребители благодарили на автора Sarthe за мнението:
go6oto6o

Sarthe
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот go6oto6o » 24 Януари 2014, 10:03:33

paiak написа: Иначе съм регистрирана в Джоп Център ,не в арбаитзампт.От арбайта чаках една година за интеграционен курс ,но нищо не направиха .А от джоп .. веднага започнах.От там ми казаха,подчертаха,че има голяма разлика в дейността им.

Мой пропуск е, че не доуточних, но го сметнах за маловажно. Първоначално отидох да се регистрирам в АА в нашия град но от там ме пренасочиха към Jobscenter на съседния /малко по-голям /. Така, че цялата описана ситуация е била между мен и Jobscenter - не знаех за разликата между двете институции.

Благодаря на bknf и Sarthe за отговорите. Право да си кажа "поприземихте ме" :-k !

Изглажда, че ако човек не е завършил икономика тук, или не е преминал през някакъв курс /чрез който да се запознае с особеностите на законодателството и счетоводството/ шансовете за реализация клонят към едноцифрен процент./което не мога да определя към момента до каква степен ме разочарова и мотивира ;-)
Относно преместване в по-голямо населено място с повече възможности - към момента е невъзможно./ по ред причини, които нямат касателство с темата и е безпредметно да занимавам аудиторията с тях./
go6oto6o
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 24 Януари 2014, 10:04:47

И виж сега, проблема е че ти не си живял изобщо в Германия. Ти си все едно първокласник, що се отнася до ползването на местния език. Да не говорим за цялата тая информация, която е свързана с тия професионални въпроси.
И друго - не е никак необходимо, да си учил "икономика", за да работиш в дадена област. Самата система в ДЕ е друга. Има така нареченото berufliche Ausbildung, това е когато някой след средното образование отива в някаква фирма - работи там, и така учи. И т.н. Нещо което в БГ го няма изобщо. В Бг също и фирманата структура е (вече) съвсем различна. Всички тия бивши производства, електроника, машиностроене и т.н., там вече отдавна ги няма. Държавата се е оттеглила от икономиката. Съответно и бившите пазари са май загубени. Има нещо, но пазара за работната ръка явно не стига за всички. Така че заминавай, не си и няма да си единствения. Ако кажеш в коя точно област, може и други идеи да ти дам).

Щом си бил управител 5 години - какви са ти били задачите? Какво точно си правил?
А ти като икономист - как оценяваш положението и състоянието на българската икономика?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bknf » 24 Януари 2014, 10:20:36

Първоначално отидох да се регистрирам в АА в нашия град но от там ме пренасочиха към Jobscenter на съседния /малко по-голям. Така, че цялата описана ситуация е била между мен и Jobscenter - не знаех за разликата между двете институции.

Аз честно казано, нямам представа, каква е разликата сега между тия 2 институции. Имал съм преди години вземане- даване с тях), но като консултант при тяхното преобразуване. Тогава понятието беше Аrbeitsamt. Та, и да се регистрираш там - според мен все тая. Най важното е да вникнеш в много непознати за теб неща, да намериш необходимата информация и т.н. Да установиш контакти с разни хора, които търсят служители.
Изглежда, че ако човек не е завършил икономика тук, или не е преминал през някакъв курс, чрез който да се запознае с особеностите на законодателството и счетоводството, шансовете за реализация клонят към едноцифрен процент.

Не не е така. Курсовете.. намирай необходимата литература, и ги научавай нещата. Трябва сам да се мотивираш.. Pазочарованието не ти е никак необходимо ;) От него полза нямаш).
Относно преместване в по-голямо населено място с повече възможности

Не не..това че някъде си живеят повече хора на едно място, това никак не оказва влияние за възможностите за работа - за теб лично. В Германия предприятията не е задължително да са в някое голямо населено място.

А да, прочетох ти новия отговор - ти си вече някъде в ДЕ..
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот go6oto6o » 24 Януари 2014, 10:59:45

Добро утро bknf,

със семейството си съм в Германия от 2 години, но първоначално нямаше места в детските градини и се гледахме със сина ми вкъщи. След това записах в частен Институт по чужди езици А1 и след 8 месеца излязох със сертификат В2 от там. В курса се запознах с образователната система тук и знам за професионалните училища.
Сега по конкретните ти въпроси:
- като управител се занимавах с почти всичко - следене на наличности, поръчка на стока, ревизии, комуникация с по-големите клиенти в моя район, изработване на персонални оферти с отстъпки за фирмените клиенти, сключване на договори и т.н. и т.н. Работата беше в сферата на търговия с офис мебели, офис консумативи и офис техника.
- не се наемам да анализирам българската икономи, защото според мен тя е - непредсказуема! Върху нея оказват влияние, както външни така и вътрешни сили, които преследват собствени цели и интереси. И всичко това изобщо не е насочено в полза на самата бг икономика.
Смятам, че е редно човек да говори само от опит, а не да "бистри политиката" на цялата държава. За да не раздувам поста с примери, които може да не са интересни за всички /а и целият пост не е по темата/, ще спомена само 1 цифра - и тя е 50%. До края на 2008г, че и до есеннта на 2009г., както аз така и служителите в моя магазин получавахме бонуси на база реализиран по-висок от очакваното оборот. Шест месеца преди да напусна тази работа /края на 2011г/ оборотът беше точно 50% по-нисък спрямо 2008г. И тогава собственикът само мен "стимулираше" с ежемесечни глоби в размер на 10-15% от основната заплата ,и вече повече от година нямаше бонуси.
Но да не изместваме повече фокуса на темата. :thumbleft:

P.S. Сетих се за един стар лаф от университета - "Лекарят може да убие 1 човек, но икономистът може да затрие цяла държава." :)
go6oto6o
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот go6oto6o » 24 Януари 2014, 12:12:48

Sarthe написа:Този Anerkennung, който правите е абсолютна загуба на време и пари.

На практика Anerkennung-а може да е безплатен. Когато говорих с консултанта от Caritas, и стигнахме до това, че цената е 100Е на диплома, той ми каза, че тази такса може да се плати от Jobscenter-a. Написах един кратък мейл и след 3 дни получих писмо и формуляр, в което пишеше, че имам право на 500Е за тази цел - в полето 'Art' е записано ' individuelle Hilfe - Anerkennung Hochschulabschluss'. След като получа сметката от ZAB, трябва да попълня този формуляр и Jobscenter-a ще ми преведе парите, за да мога да платя на ZAB.
go6oto6o
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 24 Януари 2014, 12:40:05

Въпроса ми за българската икономика целеше по-скоро възможността (за теб лично), да организираш продажби на българска продукция в ДЕ.
Външните и други сили (интереси) е ясно че ги има. Всички те се състоят от отделни хора, не от нещо извънземно.
Но все пак би трябвало да има български предпрятия, които да се стремят да произвеждат качествена продукция и да я продават?
Според мен всичко написано дотук е по темата. Защото ако се подходи по-точно, и се опитаме да определим понятието - какво е български икономист, то няма как да не минем и през другото понятие - какво е българска икономика.
A също така, и немска.
Тоест, ти си се занимавал с търговия (продажба в магазин). Написа ли си един Lebenslauf? Тоест какъв професионален опит имаш досега, какво си правил и т.н. Също така, напиши си какви са ти силните черти, способности, наклонности.
Понятието Anerkennung ми се вижда малко странно в твоя случай. Но може и аз да греша..
И аз се сещам за един друг лаф, дето "царя дава но пъдаря не".. В случая "царя" е да речем немската държава, на която много и се иска да получава данъчни постъпления..(от тия, които ще се плащат ако някой ти плаща заплата).
А пъдаря, това са фирмите..на които евентуално им трябваш и биха ти плащали заплата. Там по-скоро се интересуват от това, дали ще свършиш работата и как.. А не дали дипломата ти е призната.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Sarthe » 25 Януари 2014, 01:58:39

go6oto6o написа:
Sarthe написа:Този Anerkennung, който правите е абсолютна загуба на време и пари.

На практика Anerkennung-а може да е безплатен. Когато говорих с консултанта от Caritas, и стигнахме до това, че цената е 100Е на диплома, той ми каза, че тази такса може да се плати от Jobscenter-a. Написах един кратък мейл и след 3 дни получих писмо и формуляр, в което пишеше, че имам право на 500Е за тази цел - в полето 'Art' е записано ' individuelle Hilfe - Anerkennung Hochschulabschluss'. След като получа сметката от ZAB, трябва да попълня този формуляр и Jobscenter-a ще ми преведе парите, за да мога да платя на ZAB.

Annerkennung-ът е плáтен, но просто на теб ще ти излезен безплáтен, тъй като ще ти го поеме Jobcenter-ът.
И да, прехвърлянето на средства от единия джоб в другия - тукашните са спецове в тоя спорт! Важното е колелото да се върти.

За да си в Jobcenter, а не просто Agentur für Arbeit, значи получаваш Arbeitslosengeld II, така ли? За да го получаваш, трябва да го е беантрагвал някой, плащал в социалната система, тоест работил в Германия, примерно съпругата или ти самият.

Въобще ли не си работил в Г-я или си работил, но не по икон.си специалност?

За съжаление икон.специалности не са конвертируеми професии. За да ги упражнява човек на друго място се иска допълнително образоване и квалификация.

Това, което мога да допълня към търсенето на работа, в частност im Bürobereich, както си се насочил, e:

че в по-големи градове наистна шансовете са по-големи, както е споменато от други, но преместване към такива не винаги е възможно в личен план (причини много, примерно добра на работа на партньора в настоящото населено място).

че работодателите хич не ги интересува анеркенунга на дипломи от някъде си, а какви немски дипломи и сертификати имаш евентуално, какво реално си работил и с какво ще успееш да допринесеш за тяхната фирма/дейност, с какво си по-добър, за да наемат точно теб, а не някой друг.

и че работа в Г-я се търси по три начина: първо - с Beziehungen, второ - с Beziehungen и трето - пак с Beziehungen :-). За съжаление така е, това с връзките не е български патент. Тъй че, активизирай си контактите, питай, разпитвай, пробвай, пък все нещо може да излезе... :-) Знам, че като си отскоро тук нямаш много такива, но колкото имаш, просто ти пишем да ти се проясни положението, не да те отчаем, а да имаш реални очаквания и съответно правилни действия.
Sarthe
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 4 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки