• Advertisement

Въпрос относно писмото от GEZ, което ми пристигна

Форумът, който касае всеки!

Въпрос относно писмото от GEZ, което ми пристигна

Мнениеот db8803 » 17 Август 2014, 14:50:51

Здравейте, нов съм във форума и предварително се извинявам ако съм пуснал темата неправилно.
Вчера ми дойде писмо което ме задължава да платя някакъв данък в размер на 108 Евро. Предполагам, че е за радио и телевизия, защото писмото е изпратено от ARD Deutschlandradio. Въпроса ми е тъй като в нас живеем 3ма човека, всички ли трябва да плащаме този данък (54Евро на тримесечие) или това е общо за жилището? Регистриран съм, че живея в Германия от 30.01.2014, но реално живея тук от 1 месец и не съм наясно с нещата и езика още ми е доста чужд. Ако може някой добър гражданин с малко свободно време да ми изясни какво точно трябва да направя в случая, тъй като искат да преведа парите в срок от 2 седмици а аз още нямам банкова сметка тук. Благодаря предварително. Поздрави на всички.
db8803
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Въпрос относно писмо което ми пристигна.

Мнениеот zlateto » 17 Август 2014, 15:42:47

Плаща се на жилище, един от вас трябва да се регистрира, а другите двама да пишат до GEZ, че сте WG и парите се теглят от сметката на регистриралия се, като посочите и номера, който се получава след регистрация.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1198 пъти

Мнениеот bknf » 17 Август 2014, 15:47:19

То е на жилище, за човека който се е регистрирал там - не на бройката хора ,там живеещи.

Щом нямаш още банкова сметка - евентуално открий си такава. Или иди в някоя банка/ шпаркассе, и питай дали можеш да ги платиш тия пари без да имаш там сметка. Би трябвало да може.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот db8803 » 17 Август 2014, 17:01:52

zlateto написа:Плаща се на жилище, един от вас трябва да се регистрира, а другите двама да пишат до GEZ, че сте WG и парите се теглят от сметката на регистриралия се, като посочите и номера, който се получава след регистрация.

Благодаря за бързия отговор. Значи жилището е на името на баща ми, и той живее тук от година и половина. Обаче така и не може да се оправя с езика и един негов приятел се занимава с такива неща. Предполагам, че баща ми има такава регистрация и парите се теглят от неговата сметка, но в случая аз какво трябва да направя. Защото не искам да занимавам хора да ходя да се разправят с мойте неща предпочитам да се науча как да се оправям сам. Къде трябва да го напиша този номер който се получава след регистрацията?
db8803
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 17 Август 2014, 17:20:04

Ако баща ти е регистриран, за да се освободиш от плащане или попълваш онлайн формуляра:

https://www.rundfunkbeitrag.de/anmelden ... befreiung/

или пишете до посочения адрес, обеснявате каква е ситуацията и давате името и номера (Beitragsnummer) на този, който плаща ;-)

Abmelden können sich WG-Bewohner per Formular oder formlosem Schreiben beim Beitragsservice von ARD, ZDF und Deutschlandradio in 50656 Köln. Dabei müssen sie die eigene Beitragsnummer sowie den Namen und gegebenenfalls die Beitragsnummer des entsprechenden Beitragszahlers angeben.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот Stojan » 17 Август 2014, 18:03:28

GEZ e много плъзгава материя. Изисква немски език. Допълвам към отговорите до тук.
Дори и някой вече да плаща, могат да поискат втори път. Те правят често грешки в тяхна полза. Затова има хора, които цял живот са плащали двойно по една или друга причина, но главно поради това, че не са се поинтересували кой какво и кога плаща.
Забравил си да кажеш на чие име е дошло съобщението. Същият човек, титулярът, трябва да им напише писмо, съобщавайки, че той вече плаща от - датата - за жилището, но без да им съобщава банковата си сметка. Те да си я търсят. Иначе, ако е фалшификат като тук това: http://www.rundfunkbeitrag.de/aktuelles ... x_ger.html - дава възможност на фалшификаторите да си поизеглят пари от сметката му. Няма да казвам сега как става за да не давам инструмент в ръцете на злосторници. Но става.
Този срок с двете седмици е истински. Толкова е срокът, разбира се, ако писмото е истинско. Така пишат, но и да не плати или да плати след 5 или 10 седмици примерно - няма да се случи нищо. Няма да му съберат лихви на баща ти. Спокойно.
Цените: плаща се на три месеца, като на месец са 17,98 € (х3=53,94). Сумата няма как да е 54 евро. Ако е 54, има нещо фалшиво. GEZ смятат до стотинка, но не закръглят бакалски.
Ако искаш да отговориш по интернет: https://www.rundfunkbeitrag.de/anmelden ... antworten/
Направи си труда, ако обичаш и дай малко обратна връзка, отговаряйки на тези три въпроса:
1. Mietvertrag-ът на името на баща ти ли е - прости да или не вече вършат работа? 2. На чие име дойде писмото - без да казваш самото име - примерно: на баща ми, без име, само на номера на жилището…. и 3. Сумата 107,88 ли е или както пишеш 108. Ако е 108, скъсваш писмото на дребни парченца и ги хвърляш в кофата за смет.
Спокойно.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Мнениеот db8803 » 17 Август 2014, 18:26:09

Stojan написа:GEZ e много плъзгава материя. Изисква немски език. Допълвам към отговорите до тук.
Дори и някой вече да плаща, могат да поискат втори път. Те правят често грешки в тяхна полза. Затова има хора, които цял живот са плащали двойно по една или друга причина, но главно поради това, че не са се поинтересували кой какво и кога плаща.
Забравил си да кажеш на чие име е дошло съобщението. Същият човек, титулярът, трябва да им напише писмо, съобщавайки, че той вече плаща от - датата - за жилището, но без да им съобщава банковата си сметка. Те да си я търсят. Иначе, ако е фалшификат като тук това: http://www.rundfunkbeitrag.de/aktuelles ... x_ger.html - дава възможност на фалшификаторите да си поизеглят пари от сметката му. Няма да казвам сега как става за да не давам инструмент в ръцете на злосторници. Но става.
Този срок с двете седмици е истински. Толкова е срокът, разбира се, ако писмото е истинско. Така пишат, но и да не плати или да плати след 5 или 10 седмици примерно - няма да се случи нищо. Няма да му съберат лихви на баща ти. Спокойно.
Цените: плаща се на три месеца, като на месец са 17,98 € (х3=53,94). Сумата няма как да е 54 евро. Ако е 54, има нещо фалшиво. GEZ смятат до стотинка, но не закръглят бакалски.
Ако искаш да отговориш по интернет: https://www.rundfunkbeitrag.de/anmelden ... antworten/
Направи си труда, ако обичаш и дай малко обратна връзка, отговаряйки на тези три въпроса:
1. Mietvertrag-ът на името на баща ти ли е - прости да или не вече вършат работа? 2. На чие име дойде писмото - без да казваш самото име - примерно: на баща ми, без име, само на номера на жилището…. и 3. Сумата 107,88 ли е или както пишеш 108. Ако е 108, скъсваш писмото на дребни парченца и ги хвърляш в кофата за смет.
Спокойно.

Ами не, сумата е 107,88 Евро. Писмото дойде на мое име. А аз мога ли от някъде да видя този клиентски номер на баща ми, защото писмата който са идвали на негово име ги няма. Прикачил съм снимка на документа ако ще е от някаква полза. Ето линка: http://dox.abv.bg/files/listtree

В този линк където си ми дал за отговора онлайн, ми иска някакъв 10 цифрен номер (Aktenzeichen), но аз такъв номер не виждам в писмото има един, но той е само с 9 цифри. Къде да го намеря този Aktenzeichen?
Последна промяна db8803 на 17 Август 2014, 18:44:29, променена общо 1 път
db8803
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 17 Август 2014, 18:43:06

От полза е разбира се, само че ми дава несъществуващ файл/папка и не мога да видя нищо. Аз сега не разбирам по каква причина ти пращат на тебе съобщение. Все едно да пратят на дъщерите ми съобщение баща им да си плати GEZ-a. Да не би жилището да е на твое име, кауффертрагът да е на твое име?
-
Клиентският номер на баща ти, ако той има такъв и е плащал, ще ги намериш на Kontoauszüge от банковата сметка, от което е плащано / се плаща. Писмата не се пазят. Нормално.
-
Не забравяй да кажеш кой е титулярът на жилището. Баща ти, ти или трето лице?
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот db8803 » 17 Август 2014, 18:54:43

Stojan написа:От полза е разбира се, само че ми дава несъществуващ файл/папка и не мога да видя нищо. Аз сега не разбирам по каква причина ти пращат на тебе съобщение. Все едно да пратят на дъщерите ми съобщение баща им да си плати GEZ-a. Да не би жилището да е на твое име, кауффертрагът да е на твое име?
-
Клиентският номер на баща ти, ако той има такъв и е плащал, ще ги намериш на Kontoauszüge от банковата сметка, от което е плащано / се плаща. Писмата не се пазят. Нормално.
-
Не забравяй да кажеш кой е титулярът на жилището. Баща ти, ти или трето лице?

Странно, аз го отварям линка. Опитай тук: http://www.mediafire.com/view/97fvqkik2 ... ARD_DE.pdf

Жилището не е на мое име 100%, защото баща ми живее в него от година и половина а аз дойдох преди 1 месец. Но и преди съм идвал и за това съм регистриран на този адрес преди около 6 месеца.
db8803
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 17 Август 2014, 19:24:20

Тук се отвори веднага. Съвсем нормално писмо с попълнен за плащане банков формуляр.
Въпроси:
1. От къде го вземат това твое клиентско конто? Ти знаел ли си досега въобще, че имаш такова?
2. До сега получавал ли си такова съобщение? Плащал ли си ти - ЛИЧНО - нещо?
3. Не разбрах кой е титулярът на жилището. Не е важно кой живее в него, а кой е подписал договора, на чие име е Mietvertrag-ът. Ако жилището не е нито на името на баща ти, нито на твое, а на името на трето лице, решението ще бъде друго. Пак ще плащате, но трябва да сте сигурни, че наемодателят не плаща и той за същото жилище.
4. Толкова ли е трудно да питаш баща си дали плаща Rundfunkbeitrag и къде са му извадките от банковата сметка. Погледни ги от януари 2014 насам и ще се ориентираш. Сега знаеш сумата. Като/ако я намериш - гледаш клиентското конто при GEZ. (те вече не се казват GEZ, но няма значение, разбираемо е, а и по-късо.)
5. Каквото и да е положението, това тебе не те засяга, щом не си страна в Кауффертрага. Говори с баща си, ако той è.
-
Сещам се за нещо - ти да не работиш с Gewerbe? Ако работиш с Gewerbe, не зависиш от баща си и си плащаш твоите вноски, които не зависят от жилището, защото се смята, че имаш компютър/радио в колата, които ползваш за работа. Но това е само предположение, а и там не ми излиза сметката с един цент. А при GEZ грешки в сумите няма. Но да приемем, че работиш с гевербе - тогава им дължиш според сумата - вноски за една година назад. Ако работиш с гевербе, от коя дата ти е гевербето - преди 12 месеца и нещо?
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот db8803 » 17 Август 2014, 19:30:41

Stojan написа:Тук се отвори веднага. Съвсем нормално писмо с попълнен за плащане банков формуляр.
Въпроси:
1. От къде го вземат това твое клиентско конто? Ти знаел ли си досега въобще, че имаш такова?
2. До сега получавал ли си такова съобщение? Плащал ли си ти - ЛИЧНО - нещо?
3. Не разбрах кой е титулярът на жилището. Не е важно кой живее в него, а кой е подписал договора, на чие име е Mietvertrag-ът. Ако жилището не е нито на името на баща ти, нито на твое, а на името на трето лице, решението ще бъде друго. Пак ще плащате, но трябва да сте сигурни, че наемодателят не плаща и той за същото жилище.
4. Толкова ли е трудно да питаш баща си дали плаща Rundfunkbeitrag и къде са му извадките от банковата сметка. Погледни ги от януари 2014 насам и ще се ориентираш. Сега знаеш сумата. Като/ако я намериш - гледаш клиентското конто при GEZ. (те вече не се казват GEZ, но няма значение, разбираемо е, а и по-късо.)
5. Каквото и да е положението, това тебе не те засяга, щом не си страна в Кауффертрага. Говори с баща си, ако той è.
-
Сещам се за нещо - ти да не работиш с Gewerbe? Ако работиш с Gewerbe, не зависиш от баща си и си плащаш твоите вноски, които не зависят от жилището, защото се смята, че имаш компютър/радио в колата, които ползваш за работа. Но това е само предположение, а и там не ми излиза сметката с един цент. А при GEZ грешки в сумите няма. Но да приемем, че работиш с гевербе - тогава им дължиш според сумата - вноски за една година назад. Ако работиш с гевербе, от коя дата ти е гевербето - преди 12 месеца и нещо?

Така, значи първо не знам какво е Gewerbe, но едва ли се отнася до мен тъй като съм в Германия от 1 месец. Сега като говорих с баща ми се оказа, че жилището е на името на шефа му и той плаща всички сметки по него. Баща ми каза, че до сега не е плащал той лично нищо. Така, че не знам от къде на къде пращат това писмо на мен лично.
db8803
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 17 Август 2014, 19:44:11

И по-хубаво, че не знаеш какво е Gewerbe. Изобщо нямаш никакво задължение да плащаш каквото и да е на GEZ.
А как са стигнали до тебе - ами имаш някой съсед, който им е агент/представител. И е прочел името ти на кутията. Или някой обикаля редовно квартала. Те това го правят.
-
Сега. Пишеш им в свободен текст, че живееш при баща си, който не е Mieter, a Untermieter, съответно и ти си такъв. Можеш да напишеш и чие е жилището - имената на шефа, че той е Mieter/ът и че той плаща всичко. И толкова. Нямаш задължения.
ОК?
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот zlateto » 17 Август 2014, 19:51:36

А защо баща ти не звънне на шефа и да пита. Ако плаща да ви даде номера и тогава да пишете до GEZ. Те взимат адреса от Einwohnermeldeämtern и сравняват дали на съответния адрес се плаща или не.

Welche Personen werden angeschrieben?

Lässt sich eine volljährige Person durch den Abgleich keiner bereits beim Beitragsservice angemeldeten Wohnung zuordnen, wird per Brief erfragt, ob eine Anmeldung notwendig ist. Wenn die Person mitteilt, dass bereits für die von ihr bewohnte Wohnung bezahlt wird, werden alle Angaben dieser Person unverzüglich gelöscht. Der Beitragsservice benötigt hierfür lediglich die Beitragsnummer der Person, die den Rundfunkbeitrag für die gemeinsame Wohnung zahlt.

Wann werden die Briefe verschickt?

Die ersten Briefe werden versendet, nachdem die Daten der ersten Tranche mit den Bestandsdaten des Beitragsservice abgeglichen wurden. Die Aussendung erfolgt kontinuierlich – bis die übermittelten Daten mit der vierten Tranche abgeglichen wurden. Es werden diejenigen Personen angeschrieben, die keiner bereits angemeldeten Wohnung zugeordnet werden können, um die Beitragspflicht zu klären.

Wer wird nicht angeschrieben?

Alle Personen, bei denen eine Übereinstimmung zwischen den Datensätzen von Einwohnermeldeämtern und Beitragsservice besteht, werden nicht angeschrieben. Ebenso wenig erhalten diejenigen Post, für die eine Zuordnung zu einer Wohnung, für die bereits Rundfunkbeitrag gezahlt wird, möglich ist. Gegebenenfalls werden die Adressangaben dieser Personen aktualisiert. Die von den Einwohnermeldeämtern übermittelten Angaben dieser Personen werden nach dem Abgleich unverzüglich gelöscht.

http://www.rundfunkbeitrag.de/buergerin ... nabgleich/

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот db8803 » 17 Август 2014, 19:55:20

zlateto написа:А защо баща ти не звънне на шефа и да пита. Ако плаща да ви даде номера и тогава да пишете до GEZ. Те взимат адреса от Einwohnermeldeämtern и сравняват дали на съответния адрес се плаща или не.

Welche Personen werden angeschrieben?

Lässt sich eine volljährige Person durch den Abgleich keiner bereits beim Beitragsservice angemeldeten Wohnung zuordnen, wird per Brief erfragt, ob eine Anmeldung notwendig ist. Wenn die Person mitteilt, dass bereits für die von ihr bewohnte Wohnung bezahlt wird, werden alle Angaben dieser Person unverzüglich gelöscht. Der Beitragsservice benötigt hierfür lediglich die Beitragsnummer der Person, die den Rundfunkbeitrag für die gemeinsame Wohnung zahlt.

Wann werden die Briefe verschickt?

Die ersten Briefe werden versendet, nachdem die Daten der ersten Tranche mit den Bestandsdaten des Beitragsservice abgeglichen wurden. Die Aussendung erfolgt kontinuierlich – bis die übermittelten Daten mit der vierten Tranche abgeglichen wurden. Es werden diejenigen Personen angeschrieben, die keiner bereits angemeldeten Wohnung zugeordnet werden können, um die Beitragspflicht zu klären.

Wer wird nicht angeschrieben?

Alle Personen, bei denen eine Übereinstimmung zwischen den Datensätzen von Einwohnermeldeämtern und Beitragsservice besteht, werden nicht angeschrieben. Ebenso wenig erhalten diejenigen Post, für die eine Zuordnung zu einer Wohnung, für die bereits Rundfunkbeitrag gezahlt wird, möglich ist. Gegebenenfalls werden die Adressangaben dieser Personen aktualisiert. Die von den Einwohnermeldeämtern übermittelten Angaben dieser Personen werden nach dem Abgleich unverzüglich gelöscht.

http://www.rundfunkbeitrag.de/buergerin ... nabgleich/

Да и аз точно това му казах да направи, утре ще говори с него да се разберат.
Благодаря ви за бързите отговори, явно тук е доста трудно докато свикнеш с всички правила и писма и данъци и т.н които пристигат :)
Поздрави и лека вечер!
db8803
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 17 Август 2014, 19:56:55

Ти, специално, ще свикнеш бързо. Не бой се. Успех.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки