• Advertisement

Selbständig, вариант без Meisterbrief

Форумът, който касае всеки!

Selbständig, вариант без Meisterbrief

Мнениеот vivendi » 13 Октомври 2014, 22:53:15

Здравейте на всички сънародници в Германия,
искам да Ви запитам дали някой се е сблъсквал с проблем като моят който ще изложа малко по-долу в този пост.

Става въпрос със следният парадокс. Решил съм да отворя фирма за ремонт на електроника в Германия. Всичко съм проучил относно откриването на фирма и хоп "ново 20"... За да регистрирам подобен вид фирма с дейност като Ремонт на Електроника трябва да имам Meisterbrief или казано на Български - Майсторско свидетелство. Да не си помислят хората четящи този пост че съм някой който представа си няма от това което възнамерява да прави. Малко инфо за мен: От малък съм в среда на инженери и електротехници, средното си образование съм изкарал в Професионална гимназия по електротехника и електроника, Висшето си образование съм завършил в напраление компютърни системи и мрежови технологий (дипломиран Инженер) и знам какво правя...
При Anmeldung на Gewerbe като чуят Elektronik или Reparatur и те одрязват ако нямаш Майсторско свидетелство. Изчел съм всичко възможно написано в Гугъл по темата - не само аз имам такъв проблем - много Германци също. Последната ми надежда да намеря отговор, вариант или опит от някой който се е сблъсквал с подобен проблем като този.

Благодаря предварително на всички взели отношение по темата!
vivendi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Selbständig, вариант без Meisterbrief

Мнениеот tzvete » 13 Октомври 2014, 23:03:33

Nach § 1 Abs.1 Handwerksordnung (HwO) ist der selbstständige Betrieb eines Handwerks als stehendes Gewerbe nur den in der Handwerksrolle eingetragenen natürlichen und juristischen Personen gestattet. Nach § 7 Abs.1 HwO wird in die Handwerksrolle nur eingetragen, wer in dem von ihm zu betreibenden Handwerk oder in einem diesem verwandten Handwerk eine Meisterprüfung bestanden hat

EU-Ausländer dürfen jedoch in Deutschland auch ohne Meisterbrief und Eintragung in die Handwerksrolle selbstständig einen Betrieb führen. Dieses Recht ergibt sich aus Art. 43,49 EG-Vertrag, indem die „Niederlassungsfreiheit für EU-Bürger„ manifestiert ist.

ако си немски гражданин това променя нещата - само тогава трябва да имаш Meisterbrief

Потребители благодарили на автора tzvete за мнението:
vivendi
Рейтинг: 4%

tzvete
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот vivendi » 13 Октомври 2014, 23:24:49

Благодаря tzvete за отговора!

Този закон от коя година е, понеже от 31. Август 2011 има влязла в сила промяна по този закон който гласи (не е цитиран закона. Това е статия по темата):

Bundesverwaltungsgericht in Leipzig am Mittwoch, dem 31. August 2011.

Die Kläger fühlten sich auch benachteiligt, da EU-Ausländer bei einer Gewerbeanmeldung keinen Meisterbrief benötigen, da diese der Dienstleistungsfreiheit unterliegen. Dazu muss der ausländische Gründer eine entsprechende EU- Bescheinigung der zuständigen Stelle seines Heimatlandes vorlegen, dass die Qualifikationen nachweist.
vivendi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tzvete » 14 Октомври 2014, 00:14:27

закона е от 2010 , но е все още в сила - единственото условие е да имаш документ - диплома в твоят случеи от България , за предпочитане е и да имаш документ от България , че си работил някъде по тази специалност - трябва ти подпис и печат от фирма и обяснение колко си добър в тази област .
2011 немците наистина заведоха дело защото се почустваха дескриминирани от чужденците - сметни 4 години учене + задължителни 3 години стаж по специалноста + 20 000 евро за майсторски курс ... а за ремонтни дейности например лепене на плочки , боядисване на стени , слагане на паркет - ти трябват няколко Meisterbrief ... а чужденците идват и си правят фирма , но делото не беше спечелено от немците .
Ако станеш немски гражданин само тогава ти трябва Meisterbrief .

Потребители благодарили на автора tzvete за мнението:
daisymm

tzvete
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот vivendi » 14 Октомври 2014, 10:22:23

Принципно много Българи идват в Германия и си отварят Гевербе (това са мои наблюдения и немога да коментирам дейността и начина по който ги регистрират). Би трябвало да има малка "вратичка"...
Дипломите не са проблем даже ги имам само че на преведени на Английски - сигурно ще се наложи на Немски като знам какви бюрократи са в Амтовете им като нищо да ме върнат. Относно този документ който удостоверява че съм работил по специалността ще е малко проблем. Имате ли представа как се казва и дали е официален документ или в свободна форма и има ли примерни такива (и него на немски трябжа да е...) .
Все пак като Самонает нося цялата отговорност на това което правя и продукта който предлагам на клиентите.
vivendi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tzvete » 14 Октомври 2014, 19:50:06

на немски е Arbeitszeugnis
http://arbeits-abc.de/formulierungen-im ... bedeutung/

"Относно този документ който удостоверява че съм работил по специалността ще е малко проблем."

напротив - винаги можеш да получиш документ от някоя фирма ,че си работил към нея на свободна практика - кой може да докаже че фирма "А" не ти е дала нещо за поправяне ?
tzvete
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 15 Октомври 2014, 20:29:18

Все пак като Самонает нося цялата отговорност на това което правя и продукта който предлагам на клиентите.
Освен това носиш сам всички разходи - например здравната застраховка, която е 355 евро, плюс/минус/ месечно според това къде живееш, пенсионно осигуряване, което за хора на свободна професия не е задължително и май още нещо - като такси за радио/ТВ - веднъж в къщи и веднъж в колата с която се движиш за да си изкарваш хляба. Останаха само наем и пари за живеене, колата не е задължение, но за занаятчия на свободна професия 100% необходима.
На английски най-много да ти погледнат умно документите и да ти ги върнат без коментар. Официалният език в Германия е немски. А и никой няма да те пита за дипломите ти като регистрираш гевербе. (в същност не знам точно за в твоя случай) Гевербе регистрират много хора, които са от България, но едва сричат на български. Хубаво да ги имаш с тебе, разбира се.
Референциите, Arbeitszeugnis-ът е важен ако идваш от немска фирма, но като идваш от чужбина освен, че е хубаво да го имаш, другото е без значение. Всеки може да ти напише едни референции на български и някой да ти ги преведе с печат. Готово.
А и за кого референции! Ти нали ще бъдеш самостоятелен с гевербе!
За гевербе-то няма нито вратички, нито особености. Въобще тия лафове с вратичките вземи да ги забравиш. Тук има други. Gewerbe-то се регистрира в местното кметство от лесно по-лесно. Стига да отидеш в работно време и с личен документ. Струва двайсетина евро. Чувал съм и за 8 евро. Регистрираш гевербе и получаваш документа - Gewerbeschein. Документите отиват паралелно във финансовата служба и получаваш от тях писмо. Ако не се регистрираш във финансовата служба, вече властите мислят, че имаш за цел или дори вече практикуваш "укриване на данъци". Лошо! А и трябва да им кажеш колко очакваш да са ти доходите. В първата година като Kleinunternehmer (дребен предприемач) не трябва да имаш доход повече от 17.000 €. За следващата година оборотът ти не трябва да надвишава 50.000 €. Очакваният оборот също се заявява на финансовата служба, но не е до стотинка и никой няма да ти се разсърди ако кажеш, че очакваш 25.000, пък спечелиш 45.000. Финансовата година завършва на 31.05. До 31.08. обикновено трябва да си си подал данъчната декларация.
Като дребен предприемач имаш едно предимство, което само на пръв поглед е предимство, а именно, че не си задължен да даваш отчет за ДДС на три месеца или на месец (според доходите), защото не събираш такъв данък. И тъй като не го събираш, сметките ти - към клиентите - няма да съдържат ДДС. Това пък означава, че на доста клиенти-фирми ще им се видиш неудобен, защото няма да могат да свалят ДДС-то от собственото си ДДС. Малко сложно, но с течение на времето ще го разбереш.
На въпроса - как се печелят 50.000 € на година (оборот, а не печалба), ще ти кажа - много трудно. На въпроса колко ще ти останат от тия 50.000 оборот - отговорът е много малко. По-малко от половината, защото ще ти трябват кола, инструменти, помещение за работа, ще плащаш наем за жилище, медицинска застраховка …. То верно, че повечето неща се свалят от данъците, но първо трябва да имаш пари да ги купиш. Това е в общи линии.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
nasko1978

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 264 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки