• Advertisement

KFZ-STEUER

Форумът, който касае всеки!

KFZ-STEUER

Мнениеот paolami99 » 31 Декември 2014, 16:11:14

Имам нужда от пояснение и тук се надявам на опитните и дьлгогодишни сьфорумници в Германия.
Днес, както обикновенно правя в края на всеки месец, отидох на ''една машинка'' да си извадя иноформация за действията по сметката ми за месеца.
Какво виждам?
KFZ -STEUER für ,,номер на колата'' für die Zeit vom 10.2014 bis zum 10.2015.
Имам кола с немска регистрация от 10.2014, нормално е да плащам даньк.

Но!
Не не е ли редно този даньк да се плаща в края на годината за изтеклата година?

И....
Хубаво. Удьржали са ми 320€, данька е платен. Но, какво става ,ако примерно продам тази кола март, април...? И примерно купя друга или изобщо нямам друга?
:-k
paolami99
Нов потребител
Нов потребител

Снимки: 0
Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 32 пъти

Re: KFZ-STEUER

Мнениеот Stojan » 31 Декември 2014, 16:17:13

Колата е вероятно дизелова. Примерно 2 литра дизел ЕВРО4.
А данъкът се плаща от първия ден на регистрацията на МПС-то за една година напред - и така всяка година точно на тази дата.
Ако продадеш колата, когато и да решиш, ще ти върнат остатъчната сума. Ако купиш друга и ти остават платени дни, само доплащаш за новата до деня на следващата година, броено от деня на допускането до движение. Според финанцамтите. Имал съм случаи да ми върнат по банкова сметка, да ми пратят чек и да ми пратят съобщение да доплатя. И трите. Но с финанцамтите нямаш работа. Те получават съобщенията от Zulassungsstelle и само смятат. Твоята работа се състои в това да си платиш сумата в срока от съобщението.
Годината се дели на 365 и се смятат останалите дни. Всичко е нормално. Спокойно.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
rulapaolami99
Рейтинг: 8%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Мнениеот paolami99 » 31 Декември 2014, 16:39:42

Благодаря ти Stojan, за бьрзия и ясен отговор.
Сигурно няма да се наложи да си искам предплатения даньк, поради простата причина, че аз без кола е немислимо да остана/с нея работя/.
Но можеш ли да кажеш как става искането по врьщане.
Пьк ако знаеш и следното, да ме посьветваш:
Май месец, точно си бях купила една кола в Германия и на пьрвата седмица се случи инцидент на работата с мен, който ме прикова за леглото за три месеца. Принудих се да си продам колата, зада не плащам излишно за нещо , което не ползвам. Тогава получих писмо, че дьлжа даньк 6€ за двете седмици през, които е била моя собственост. До ден днешен не сьм го платила. Не знам кьде да проверя за това, че да го изчистя.
paolami99
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 31 Декември 2014, 18:53:29

Няма нищо за проверяване, просто си плати данъка. Имаш задължение - плащаш. На формуляра-съобщение имаш:
1. сумата, 2. банковите сметки на финансовата каса 3. телефон за връзка, ако все пак нещо не ти е ясно или не си съгласна със сумата 4. номера на стаята във финанцамта, от където ти е изпратено съобщението. Какво има за мислене? Плащаш и не си губиш ценното време с мислене.
Причините за покупката/продажбата на МПС-то тях не ги интересуват, както и никого другиго, освен теб. Така че си спестявай съобщения за здравния статус.
Ако имат да ти връщат, те ти връщат по тяхно задължение и инициатива. Прочети пак първото ми съобщение и ще видиш, че всичко става "автоматично" за данъкоплатеца. Той не подава молби и не моли, както и не се реди на ниски гишета в работно време.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот paolami99 » 1 Януари 2015, 13:46:56

Благодаря ти , Stojan, за това ,че в навечерието на празник, ти намираш време и за нас- сьфорумниците.
Истината е, че не знам кьде е писмото, което ми пратиха и за това питам, кьде да ,, проверя''. При положение, че знам, че дьлжа, кьм кого да се обьрна?
paolami99
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 1 Януари 2015, 16:48:11

http://gemfa.bzst.bund.de/gemfai.exe?rel=nofollow
Тук нанасяш града, в който ти е била регистрирана колата, намираш компетентния за територията финанцамт и се обаждаш по-телефона. Ако ти е близо, отиваш лично в някой вторник. Начини има, стига да искаш. Ей сега ще се появят поне трима с по две идеи.
А документите за плащания за да не ги губиш, си ги сканирай. Ако нямаш скенер, снимай си ги със смартфона.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
paolami99
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот xamsterdamm » 10 Януари 2015, 18:08:34

А най-добре си плащай веднага, така няма да е проблем че си загубила известието по-късно :)
xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 23 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки