• Advertisement

Туристическа здравна застраховка и интеграционен курс

Форумът, който касае всеки!

Туристическа здравна застраховка и интеграционен курс

Мнениеот Denitsa Ivanova » 14 Юли 2015, 15:47:49

Здравейте :)
В Германия съм от 3 месеца. Не работя все още, ще започвам интеграционен курс на 30.07. :). Имам ЕЗОК, но знам, че тя се използва основно при спешност. Знам, че студентите могат да ходят на прегледи с тази карта, но аз като не съм студентка, а просто ще посещавам курс предполагам, че няма да мога да я ползвам нормално :). Затова бих желала да си направя немска здравна осигуровка за по-голяма сигурност , тъй като ЕЗОК не покрива доста неща. До колкото разбрах, ако се застраховам към държавна каса ще плащам около 160 евро на месец. В момента не мога да си позволя такава сума.
Четох, че е възможно да сключа туристическа здравна застраховка, тъй като ще уча и не работя. Въпросът ми е : Възможно ли е наистина да сключа такава застраховка за периода през, който ще посещавам курса ? Какво се включва в тази застраховка, какви рискове покрива т.е лекуване, престой в болница, бременност и раждане, лекарства и т.н ? Също така ме интересува и дали е законно да съм с такава застраховка или ще съм в нарушение на закона понеже ще съм в Германия за период по дълъг от 3 месеца :) ? И последно разбрах, че това е частна застраховка, и ми е интересно дали после ще ми е проблем да премина към държавно здравно осигуряване ? :)

Благодаря предварително на отговорилите :)
Denitsa Ivanova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Туристическа здравна застраховка и интеграционен курс

Мнениеот bknf » 14 Юли 2015, 22:17:44

Доколкото съм чувал, не е лесно да минеш от частна към държавна здравна застраховка. Но по-добре попрочети из форума, сигурно са обсъдени разликите. Или се запиши за студентка - по-добре ще е от курсове.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
Denitsa Ivanova
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот Denitsa Ivanova » 15 Юли 2015, 11:13:56

Да, bknf предложението ти е добро, но аз вече имам една магистратура по Счетоводсто и контрол. Нямам вече сили и нерви да започва всичко отначало с ходенето по изпити и всички нерви. Затова искам да мина курса, за да мога да продължа. Но тези осигуровки много ме притесняват, поради тази причина попитах дали е възможно да съм с туристическа и да не съм в нарушение на закона :)
Ще се радвам много, ако има запознати по въпроса :)
Благодаря :)
Denitsa Ivanova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 15 Юли 2015, 14:23:09

Denitsa Ivanova написа: .. искам да мина курса, за да мога да продължа.. тези осигуровки много ме притесняват, поради тази причина попитах дали е възможно да съм с туристическа

А тая туристическа застраховка каква е - дай някакъв линк, да видим подробностите.

Едва ли някой друг ще знае - знаят или при тая застраховка (какво точно покриват), или там където отидеш ти, при някой "проблем". Там или приемат застраховката - или ти казват, "тая застраховка в случая не важи".

Което е само мое лично мнение ;-)

Също, какъв е тоя курс, за колко време и къде?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Denitsa Ivanova » 15 Юли 2015, 14:40:25

Става въпрос за интеграционните курсове, които се изкарват от новодошлите. Аз ще карам такъв към VHS. Казаха ми, че курсът ще продължи около 7-8 месеца :)
Ето това е една такава застраховка, за която питам :) https://www.care-concept.de/krankenvers ... 0025620000
Естествено има и други дружества, които предлагат такъв тип застраховка, но това е първото, на което попаднах и затова давам линк към него :)
Тъй като не съм застраховател и колкото и да чета и да ги разглеждам не мога на преценя само дали е възможно да имам такава застраховка и какво ми включва :)
Естествено утре ще обиколя няколко здравни каси, да видя те какво ще ми кажат, но исках предварително да съм запозната поне малко с нещата, понеже немският ми е на много лошо ниво и не знам дали ще успеем да се разберем много добре :)
Благодаря :)
Denitsa Ivanova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 15 Юли 2015, 16:07:33

Наистина не съм запознат - с тия застраховки. Както и въобще с тоя бранш.

Иначе на линка става ясно, че това са посредници - а застраховката е от ханзе меркур.
http://www.hmrv.de/reiseversicherungen/ ... ste-1-jahr

Така че по-добре разгледай и техния сайт.
Ако толкова не знаеш немски - превеждай си текста онлайн.
От обикаляне няма смисъл - щом като не знаеш немски.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Denitsa Ivanova » 15 Юли 2015, 16:34:28

Благодаря :) Ще го разгледам да :)
Denitsa Ivanova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rusenec » 15 Юли 2015, 21:48:27

Кой ти поема разходите по курса? Арбайтсамта ли?
Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни. Трябва да вземем каквото ни предлага и да сме благодарни, защото и по-лошо би могло да бъде
Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот Denitsa Ivanova » 15 Юли 2015, 21:51:39

Не :) Аз ще си го плащам по 120 евро е на модул :)
Denitsa Ivanova
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Работа, данъци и осигуровки