• Advertisement

Как се сменя щоер клас?

Форумът, който касае всеки!

Как се сменя щоер клас?

Мнениеот vampiriana » 25 Август 2015, 08:12:24

Здравейте!
Мъжът ми работи от 3 месеца в Германия. Обаче са го писали клас 1 и му дръпват бая ми ти данък :). Не знае още добре езика, за да се разбере с инстанциите. Моля, кажете, къде трябва да иде и как да си смени класата на 3-та?
Дал е в работата си брачното ни свидетелство, ама...
В момента е в България за 1 седмица. Ще трябва ли да си извади някакви документи още, освен това свидетелство за брак?
vampiriana
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Как се сменя щоер клас?

Мнениеот bknf » 25 Август 2015, 09:54:36

Трябва да се обърне към работодателя, където му изчисляват заплатата.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот Stojan » 25 Август 2015, 09:59:41

Steuerklasse 1
gilt für ledige und geschiedene Arbeitnehmer sowie für verheiratete Arbeitnehmer, deren Ehegatte im Ausland wohnt.
Не знам как сте с немския, но тук е описан Вашият случай - съпругът/-ата живее в чужбина
И обърнете внимание, че в Германия винаги е по-добре финанцамтът да има да ви дава, отколкото обратното. И няма никакво съмнение, че ще си получите парите.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 264 пъти

Мнениеот bknf » 25 Август 2015, 10:18:04

Трябва да се иде първо до финанцамта - след това при работодателя.

Предварително или там се попълва и дава ето това - подписва се от двамата.
http://www.mdf.brandenburg.de/media_fas ... rtnern.pdf

Bъзможните класи след което са 4/4 или 3/5
http://www.steuertipps.de/steuererklaer ... senwechsel
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот Rashkov1 » 25 Август 2015, 21:13:38

В общи линии последния отговор се доближава до истината , но поне аз нищо не разбирам , а съм си сменил вече данъчния клас. Та в главата ми изниква въпроса , защо трябва да научавам важните за мен неща от поляци и руснаци , а тук просто да си уплътнявам времето като чета разтегнати локуми. И след краткото лирично отклонение да обясня какво направих аз по съвета на един поляк. Та поръчах на съпругата ми да си вземе от НАП документ честно казано не му помня името, ама е нещо от сорта <удостоверение за облагаеми доходи < . Та то си има от до и е добре да обхваща една година назад до момента, и да го преведе ( без легализации и заверки и т.н). Не си спомням удостоверение за граждански брак (многоезичен вариант ли беше) дали приложих, но да го има е по добре. С тия неща отидох във финансамта и им казах че смятам , че трябва да съм 3 щоерклас. Служителката писа въвежда в компютъра и чао. След около 2 седмици получих писмо че класа ми е сменен на 3 ти. С това писмо отидох при работодателя и от другия месец бях 3 клас. Има още подробности , но тях по късно при интерес , сега нямам време.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот Cobit » 3 Септември 2015, 08:57:21

И аз да се изкажа. Същият казус като на колегата - аз в Германия работя, жената в БГ, и съответно, директно ме набутаха в Steuer class 1. Помощ потърсих директно от работодателя, за да мина на такс клас 3 и те казаха, че не знаят какво да направят и да се обърна към Finanzamt. Така и направих, без да знам и дума немски, отидох на сайта, попълних си въпроса на чист английски език. След няколко дни получих отговор на английски за стъпките, които да предприема, за да си сменя такс класата както и какви документи да им изпратя.

искаха се следните неща:

1. Попълва се следния документ: Anträge zu den elektronischen Lohnsteuerabzugsmerkmalen (на мен ми го изпратиха директно в PDF). Иначе можете да го изтеглите от: http://www.elstam-info.de/formulare/2011ELSTAM611.pdf

2. Приготвяте - брачно свидетелство и оригинал превод
3. Доказателство, че съпругата/съпруг живеят в EU (аз изпратих снимка от Личната карта, където се вижда страната и адреса на местоживеене
4. Актове за раждане на децата или онези свидетелства които вадят от общината на няколко езика (не помня точно как се казват) и това е процедурата. Слагате всичко в плик и го пращате до офиса на Finanzamt за вашия регион.

В моя слуачай, след няколко седмици получих сертификат с новата такс класа -3, и Kinderfreibertragung ... или както там се нарича. Информацията се обменя електронно с работодателя, така че на слващата заплата си получих всичко, включително и надвзетите от предишните месеци пари. Успех на всички.

Потребители благодарили на автора Cobit за мнението (общо 4):
yulskyestiravg_vasilevboyko123
Рейтинг: 17%

Cobit
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот vg_vasilev » 17 Септември 2015, 20:28:24

Cobit написа:И аз да се изкажа. Същият казус като на колегата - аз в Германия работя, жената в БГ, и съответно, директно ме набутаха в Steuer class 1. Помощ потърсих директно от работодателя, за да мина на такс клас 3 и те казаха, че не знаят какво да направят и да се обърна към Finanzamt. Така и направих, без да знам и дума немски, отидох на сайта, попълних си въпроса на чист английски език. След няколко дни получих отговор на английски за стъпките, които да предприема, за да си сменя такс класата както и какви документи да им изпратя.

искаха се следните неща:

1. Попълва се следния документ: Anträge zu den elektronischen Lohnsteuerabzugsmerkmalen (на мен ми го изпратиха директно в PDF). Иначе можете да го изтеглите от: http://www.elstam-info.de/formulare/2011ELSTAM611.pdf

2. Приготвяте - брачно свидетелство и оригинал превод
3. Доказателство, че съпругата/съпруг живеят в EU (аз изпратих снимка от Личната карта, където се вижда страната и адреса на местоживеене
4. Актове за раждане на децата или онези свидетелства които вадят от общината на няколко езика (не помня точно как се казват) и това е процедурата. Слагате всичко в плик и го пращате до офиса на Finanzamt за вашия регион.

В моя слуачай, след няколко седмици получих сертификат с новата такс класа -3, и Kinderfreibertragung ... или както там се нарича. Информацията се обменя електронно с работодателя, така че на слващата заплата си получих всичко, включително и надвзетите от предишните месеци пари. Успех на всички.

Благодаря, записвам се за темата :)
vg_vasilev
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот Angel187 » 4 Октомври 2015, 22:12:46

хаха :) Щоер клас...
И аз работя тук в ДЕ а съпругата ми е в БГ. Като постъпвах тук двата с шефа ми отидохме във Финанцамт-а. Той обясни на девойчето там за 3-ти клас и дадохме документите и тя каза да няма проблем.
Да ама не.Гледам аз документа от финанцамт-а пише щоер клас 1. Гледам извлечението за заплатата Ст.Кл 3.
Отивам при шефа и той казва "да знам счетоводството ми каза"...Отиваме ние пак във Финанцамт-а и им се обяснява че има разминаване в класовете и трябва да съм ст.Кл. 3.
Та там ми връчват следните документи:
-Antrag auf Lohnsteuer-Ermäßigung. В този документ се попълват данни за двамата партньори;
-Antrag auf Behandlung als unbeschränkt einkommensteuer- pflichtiger Arbeitnehmer nach § 1 Abs. 3, § 1a EStG. (Anlage Grenzpendler EU/EWR zum Antrag auf Lohnsteuer-Ermäßigung)
-Молба за третиране като работник, подлежащ на неогр. подоходно облагане..... с две думи горното но на Български.
Дамата там, ми каза да ги пратя тези неща до НАП в БГ-попълнени и подписани от двамата съпрузи. И после обратно тук и така ......
Нещо не ми се връзват нещата обаче т.като има разминаване с по-горните постове, по отношение на необх. документи.
Най логично ми изглежда с "Antrag auf Steuerklassenwechsel bei Ehegatten/Lebenspartnern", а не с тези документи, които ми връчиха на мен.... Като се замисля и двете би следвало да имат еднакъв резултат - намаляване на данъчната тежест.
Някой ако може да избистри положението ще е супер.
Angel187
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 13 пъти
Благодарено: 14 пъти

Мнениеот vg_vasilev » 6 Октомври 2015, 15:17:42

Нещо изгубих сайта с изискванията за даденият данъчен клас. А по принцип щоер клас 6 кога се дава ?
vg_vasilev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 6 Октомври 2015, 16:59:02

vg_vasilev написа:Нещо изгубих сайта с изискванията за даденият данъчен клас. А по принцип щоер клас 6 кога се дава ?

за втора работа.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот vg_vasilev » 6 Октомври 2015, 18:48:21

В случая е за първа ... И не мога да разбера защо
vg_vasilev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот veselka1971 » 6 Февруари 2016, 21:54:42

Здравейте !
Тъй като не съм много добре с немския език ,реших да питам подробно за да не сбъркам .
Имам въпроси относно документ за промяна на Steuerklasse:

Anträge zu den elektronischen
Lohnsteuerabzugsmerkmalen - ELStAM -
(Bitte Erläuterungen auf der Rückseite beachten)

1. Steuernummer
- от къде се взема този номер ,или те служебно го попълват

Във точка Ⓑ Sperrung / Freischaltung der ELStAM[/b]
Правилно ли е да попълня отговор
für alle Arbeitgeber freizuschalten. (nach einer Voll-/Teilsperrung) / позволено за всички работодатели/
или
für folgende(n) Arbeitgeber 1) / за следващи работодатели /
freizuschalten. / отключен/

Във точка Ⓒ Mitteilung der eigenen ELStAM
Ich beantrage, mir
meine aktuellen ELStAM
die ELStAM-Abrufe der Arbeitgeber für die letzten 24 Monate mitzuteilen.
не знам какво да напиша ??

Във тази точка ще напиша Ⓓ Änderung der ELStAM
I. Berücksichtigung einer ungünstigeren Steuerklasse / Reaktivierung der günstigeren Steuerklasse

Ich bitte, anstatt der bisherigen Steuerklasse I
die Steuerklasse III zu berücksichtigen.

Във II. Steuerklasse III in Sonderfällen

мисля да отбележа в квадратчето отговор : Ich bin Staatsangehöriger eines EU/EWR-Mitgliedstaats, habe meinen Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Inland und mein
Ehegatte lebt in einem anderen EU/EWR-Mitgliedstaat. Ich bitte, bei mir die Steuerklasse III zu berücksichtigen.

Във III. Ungünstigere Zahl der Kinderfreibeträge / Reaktivierung der günstigeren Zahl der Kinderfreibeträge

тук има три точки за които не знам дали да попълвам при положение, че още не съм получил детски .
veselka1971
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ruseva0811 » 12 Юни 2016, 10:35:41

Здравейте,четейки коментарите за промяна на щоер клас от1 на 3 /при един работещ в Германия съпруг,а другия е в България/ разбирам ,че е възможна тази промяна.Или греша?Ако някой е запознат с процедурата ще бъда благодарна да ми отговори!
Зададох този въпрос на работодателя си,какви документи са необходими за промяна на щоер класа от 1 на 3?На което отговора беше - не може да се промени.
Благодаря предварително ако някой отговори.
Аватар
ruseva0811
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот vivo_qq » 8 Октомври 2016, 01:38:26

Здравейте!
Нужен Ви е документ за гражданско състояние на работещия в Германия и документ за настоящ адрес за живеещия в България /доказва, че живее в страна, чледка на ЕС/

А аз искам да попитам, дали някой е наясно със ситуацията по отношение на щоеркласа за вдовец. Може ли да промени от 1 на 3 и каква е процедурата, ако е възможно?
vivo_qq
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 8 Октомври 2016, 11:46:23

Ако двамата съпрузи са били към момента на смъртта подложени на данъчно облагане (einkommenssteuerpflichtig) и не са живели продължително разделени, може овдовeлият съпруг да се причисли към данъчна класа 3. Смяната на данъчна класа е възможна веднъж годишно до 30-ти ноември (изключение евентуална женитба). За нея отговаря местната данъчна служба (Finanzamt) и важи от първият месец след смъртта на партньора. Данъчните облекчения продължават до края на следващата година. Чак тогава сe причислявате към 1-ва, ако сте single или към 2-ра данъчна класа, ако имате дете.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1197 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки