• Advertisement

2 трудови договора ?

Форумът, който касае всеки!

2 трудови договора ?

Мнениеот plamen.kr » 16 Октомври 2015, 21:53:39

Здравейте, вече е средата на октомври 2015 г. Аз обаче имам един малък казус за решаване. и тъй...
В момента съм на трудов договор и според него трябва да работя 39 часа на седмица.
Аз обаче си намерих друга работа и съответно трябва да напусна старата, обаче същевременно искам да остана на старата но да работя 3 часа на ден. Пример: започвам от 6ч. до 9ч. на старата и от 9:30 на новата. Възможни ли са два трудови договора едновременно и ако не, какъв трябва да е единят ако другия е нормален трудов договор (на 7 часов работен ден) ? И съответно трябва ли да плащам допълнително някакви данъци ? Аз съм щоиерклас 1
Благодаря на всички отзовали се предварително
plamen.kr
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 1 път

Re: 2 трудови договора ?

Мнениеот Qwerty1086 » 16 Октомври 2015, 22:53:27

Небенджоб.

Само ще трябва да се ограничиш да получаваш до 450 евро на месец от там.
Хубавото е, че са необлагаеми.
Qwerty1086
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот bknf » 17 Октомври 2015, 09:19:18

plamen.kr написа: В момента съм на трудов договор и според него трябва да работя 39 часа на седмица. Аз обаче си намерих друга работа и съответно трябва да напусна старата, обаче същевременно искам да остана на старата, но да работя 3 часа на ден. Пример: започвам от 6ч. до 9ч. на старата и от 9:30 на новата.
1) Възможни ли са два трудови договора едновременно
2) и ако не, какъв трябва да е единят ако другия е нормален трудов договор (на 7 часов работен ден)
3) трябва ли да плащам допълнително някакви данъци. Аз съм щоиерклас 1

1) да
2) не разбирам въпроса
3) Ако е по Lohnsteuerkarte - то тогава те ще са 2.
Eдната Steuerklasse 1, другата Steuerklasse 6. Tогава данъка към (6) ще e висок.

Другия вариант е Steuerklasse 1 на едната работа, на 450,- на другата.
B тоя случай работодателя плаща данъка към тия 450, не ти.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
plamen.kr
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот plamen.kr » 17 Октомври 2015, 16:31:47

bknf написа:
plamen.kr написа: В момента съм на трудов договор и според него трябва да работя 39 часа на седмица. Аз обаче си намерих друга работа и съответно трябва да напусна старата, обаче същевременно искам да остана на старата, но да работя 3 часа на ден. Пример: започвам от 6ч. до 9ч. на старата и от 9:30 на новата.
1) Възможни ли са два трудови договора едновременно
2) и ако не, какъв трябва да е единят ако другия е нормален трудов договор (на 7 часов работен ден)
3) трябва ли да плащам допълнително някакви данъци. Аз съм щоиерклас 1

1) да
2) не разбирам въпроса
3) Ако е по Lohnsteuerkarte - то тогава те ще са 2.
Eдната Steuerklasse 1, другата Steuerklasse 6. Tогава данъка към (6) ще e висок.

Другия вариант е Steuerklasse 1 на едната работа, на 450,- на другата.
B тоя случай работодателя плаща данъка към тия 450, не ти.

Благодаря на всички за мненията, всичко идва от това че не говоря добре немски, а искам да си запазя старата работа, като една възможност. Най-вероятно ще стане както казваш в третия вариант. Щоерклас 1 на едната и на 450 на другата
plamen.kr
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 1 път

Мнениеот profesionalista » 18 Март 2018, 14:28:45

Здравейте . И аз имам подобно питане, но малко по различно . Две работи, в две държави в Европейския съюз .Случаят е следния. B едната държава работя на 450 евро , а в другата на пълен работен ден .Живея там където работя на 450 евро .Какво съм задължен да плащам, там където живея и работя на 450 евро ? За другата работa, всичко ми е ясно . Благодаря предварително !
profesionalista
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот zlateto » 18 Март 2018, 17:04:38

profesionalista написа:Здравейте . И аз имам подобно питане, но малко по различно . Две работи, в две държави в Европейския съюз .Случаят е следния. B едната държава работя на 450 евро , а в другата на пълен работен ден .Живея там където работя на 450 евро .Какво съм задължен да плащам, там където живея и работя на 450 евро ? За другата работa, всичко ми е ясно . Благодаря предварително !

За двама различни работодатели?

:arrow: Sie haben einen Arbeitgeber in Ihrem Wohnland und einen weiteren Arbeitgeber in einem anderen Land der EU oder des Europäischen Wirtschaftsraums (EWR). Dann sind Sie in Ihrem Wohnland sozialversichert, solange Sie mindestens 25 % Ihrer Arbeitszeit dort tätig sind und/oder mindestens 25 % Ihres gesamten Arbeitsentgelts beziehen. Arbeiten Sie weniger als 25 % in Ihrem Wohnland? Dann sind Sie im anderen Land versichert.

:arrow: Gilt für die Person das Sozialrecht eines anderen Staates, muss auch der Arbeitgeber in Deutschland die Beschäftigung der ausländischen Sozialversicherung melden. Eine Anmeldung bei der Minijob-Zentrale erfolgt in diesem Fall nicht.

Ето ти пример Холандия - Германия (Selbstständiger (самонает), Arbeitnehmer (назначен)):

За кои две страни става въпрос в твоя случай?
Последна промяна zlateto на 19 Март 2018, 12:47:56, променена общо 1 път
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот bknf » 18 Март 2018, 22:24:48

B едната държава работя на 450 евро , а в другата на пълен работен ден .Живея там където работя на 450 евро.
Какво съм задължен да плащам, там където живея и работя на 450 евро ?

Ако си в ДЕ на 450 - то там не плащаш данък върху тях. Обаче за това, че е в 2 различни държави в ЕС - то там трябва да се види за другата държава. И къде е 450 - къде другия доход.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот profesionalista » 20 Март 2018, 17:54:41

Благодаря ви за активното включване.Става въпрос за двама различни работодатели.Германия 450 евро и Люксембург.
profesionalista
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот zlateto » 20 Март 2018, 18:34:54

:arrow: Bei der Aufnahme eines Minijobs (bis 450 Euro/Monat) darf der Verdienst also keinesfalls mehr als 25 % des luxemburgischen Einkommens ausmachen. Der Minijob unterliegt dann nicht der deutschen, sondern der luxemburgischen Sozialversicherung. Der deutsche Minijobgeber ist also verpflichtet, in Luxemburg Sozialabgaben für den Minijob abzuführen. Zu diesem Zweck muss er sich beim luxemburgischen „Centre Commun de la Sécurité Sociale“ registrieren lassen.

Правилото за 25% го разбра: дейността, която упражняваш в страната, в която живееш т.е. Германия, не трябва да надвишава 25% от работното ти време или дохода, за да си sozialversicherungspflichtig в Люксембург. Minijob-a тогава подлежи на люксембургското социално осигуряване. Немският работодател е длъжен да плаща в Люксембург социални осигуровки. За тази цел трябва да се регистрирa при „Centre Commun de la Sécurité Sociale“.

Ако ти или някой друг съфорумник, живеeте в Германия, но работите в повече от една страна, и имате съмнения или не знаете към коя социална система спадете, отговорната за това институция е: DVKA

Arbeitgeber & Erwerbstätige :arrow: Merkblätter "Arbeiten in…" :arrow: Gewöhnliche Erwerbstätigkeit in mehreren Mitgliedstaaten

Ще намерите списък с формуляри за различните случаи (работа при работодател, живеещ в Германия, в различни държави; самонает в различни страни-членки; назначен в страна А, самонает в страна Б ...). Попълвате, прилагате, ако е необходимо някой друг документ, пращате им ги и те установяват чие законодателство взима превес.

:arrow: Besteuerung von Minijobs

Wer also als Grenzgänger in Deutschland einen Minijob aufnimmt, muss hier Besonderheiten beachten. Im Wesentlichen gilt der Minijob nicht als steuerfrei. Die Grundregel, dass man also 450,00 € steuerfrei nebenbei verdienen kann, gilt also nicht für Grenzgänger. Vielmehr gilt, dass diese Beträge wie normaler Lohn zu versteuern sind. Bei der Aufnahme eines Minijobs in Deutschland sind die Voraussetzungen für eine Pauschalierung der Steuer und der Sozialversicherung durch den inländischen Arbeitgeber nicht gegeben. Der Minijob unterliegt nicht der inländischen, sondern der luxemburgischen Rentenversicherung, weil die Haupttätigkeit in Luxemburg ausgeübt wird. Es liegen somit steuerpflichtige inländische Einkünfte aus der geringfügigen Beschäftigung vor, die wegen zusätzlicher steuerfreier Einkünfte aus Luxemburg zu einer Steuererklärungspflicht in Deutschland führen.

Da die luxemburgischen Einkünfte in der deutschen Steuererklärung unter Progressionsvorbehalt stehen, werden die Einkünfte aus dem Minijob mittels des global auf das Einkommen anzuwendenden Steuersatz effektiv versteuert, was eine relativ gesehen höhere Besteuerung des Einkommens aus dem Minijob zur Folge hat.

За данъчните ти си в графа "Grenzpendler" :arrow: Minijob-a в Германия се облага с данъци. Тя е част от люксембургското пенсионно осигуряване, тъй като основната ти дейност е там. Длъжен си да подаваш за нея в ДЕ данъчна декларация, защото 1) работиш в страната повече от 20 дена годишно и 2) имаш доходи там. Не забравяй да впишеш дохода от Люксембург. Той не се облага повторно в ДЕ.

Както и Minijob-a не би следвало в Люксембург, тъй като работиш извън страната повече от 19 дена годишно = доходът от дейността ти в ДЕ не подлежи на данъчно облагане в Люксембург.

(!) Имай предвид следното: работодателят ти в Люксембург е наясно, че няма право да облага дохода ти от ДЕ. Tой само вписва сумата в годишното ти Lohnsteuerbescheinigung. Не се учудвай, че Finanzamt-a в ДЕ ще обложи по-голяма от написаната сума. Това се дължи на разминавания в данъчното право на двете страни. В Люксембург твоята част от социалното осигуряване не се облага с данъци, докато в Германия тя е част от данъчно обложеното брутно възнаграждение.

:arrow: Ich arbeite in Luxemburg und wohne in Deutschland. Steuererklärung und Sozialversicherung

:arrow: FAQ – Besteuerung von Grenzpendlern nach Luxemburg
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки