• Advertisement

Selbstständig- самонает и т.н.

Форумът, който касае всеки!

Re: Selbstständig- самонает и т.н.

Мнениеот П.И.Д.К. » 3 Януари 2013, 01:16:37

[quote="velingrad"]"разхождания"- та, не са случайно в кавички Schnuffelchen ;-) Един се оправя с 1 телефон, друг отива на крака, което бих и препоръчал. Gesetzlichen Krankenkasse и Private Krankenkasse не се равняват на държавна и частна, но това е друг въпрос. А mainataa ми идеше да попитам, дали е нужно да си католик, за да станеш Папа?

Ми...на мен ми казаха,ч е привате била задължителната законна...от АОК-а- то. Вече съвсем се обърквам и то качествено от всичко.
П.И.Д.К.
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 13 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот ysmivka » 3 Януари 2013, 12:28:36

П.И.Д.К. написа:Ми...на мен ми казаха,ч е привате била задължителната законна...от АОК-а- то. Вече съвсем се обърквам и то качествено от всичко.

http://www.krankenkassen.de/gesetzliche-krankenkassen/
http://www.krankenkassen.de/private-kra ... sicherung/
Private-krankenversicherungen не са задължителни. Самоосигуряващите се лица имат право да се осигуряват приват, което на пръв поглед изглежда по–изгодно (може според случая и да е така, трябва да се прецени). При тях месечните вноски са по–малки сравнени с тези на Gesetzliche-krankenkassen. Пример (измислен) плащаш 150€ месечна вноска а касата поема твои разходи над 1500 или 2000€.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот Makler » 4 Януари 2013, 03:04:53

Здравната осигуровка е задължителна, независимо дали частна или държавна, няма понятие от рода на законна или незаконна ;-) здравна осигуровка. Дали човек ще се застрахова частно или държавно зависи от много различни фактори, един от определящите е дали сте имали до сега сключена здравна застраховка в Германия. Ако да и сте я имали поне за 1 година, възможностите ви за по изгодна осигуровка се увеличават, ако сте я имали поне две..възможностите са неограничени. Много от държавните каси не искат да застраховат самонаети или по скоро опитват се да ги откажат от идеята, поради факта, че голяма част от тях по късно не плащат и касите си имат проблеми с тях. Освен това нормалната цена за самонает в държавната каса е към 335/338€ на месец, като цената е зависима от доходите и максимума за 2013 г. е 700€ на месец!! Затова хората са любезни и препращат към частните здравни институти.
Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 102 пъти

Мнениеот Makler » 4 Януари 2013, 03:08:33

pitcologne написа:Имам следния въпрос,братов4ед ми е 1,5 година тук и работи с гевербе,гебойде райнигунг,но няма здравна застраховка.Изкарва по 1200-1300 на месец. Осигурен е в България. Искам да му направя някаква застраховка, но ми отказват,за6тото е в Schufa. Пла6та си вси4ко но му остава поне година да пла6та. Има ли на4ин да полу4и застраховка? Има с 2 Auftraggeber договор,не е scheinselbständig.

Да има такива застрахователни компании, които не се интересуват от SCHUFA
Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 102 пъти

Мнениеот bknf » 5 Януари 2013, 13:20:34

Виж сега, ако не се лъжа.. при GbR- а става дума просто за един съюз на няколко частни лица. Тоест, всеки един от тях си има данъчни задължения, съответните разходи, и т.н.
Твоите са едни, на Пешо други и т.н. Трябва да можеш после и да ги докажеш. Самата форма е най-прецакваща после, защото си отговорен после с цялото си частно имущество, а не както е при юридическото лице - до определена сума.
И то си отговорен и за това (донякъде), което правят и другите участници в ГбР-а. Това беше за точка 1.
По 3. не разбирам съвсем въпроса. За 2. - не знам ;)

Виж тука кво пише..
http://www.impulse.de/wissen/rechtsform ... 1.html?p=3

..Die Gesellschafter haften im Außenverhältnis unmittelbar, solidarisch und unbeschränkt für alle Gesellschaftsschulden. Werden durch einen vertretungsberechtigten Gesellschafter Verbindlichkeiten im Namen der Gesellschaft eingegangen,
so sind diese Schulden der Gesellschaft..

Тоест, ако Пешо направи нещо - то и ти си отговорен.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот П.И.Д.К. » 5 Януари 2013, 16:08:05

ysmivka написа:
П.И.Д.К. написа:Ми...на мен ми казаха,ч е привате била задължителната законна...от АОК-а- то. Вече съвсем се обърквам и то качествено от всичко.

http://www.krankenkassen.de/gesetzliche-krankenkassen/
http://www.krankenkassen.de/private-kra ... sicherung/
Private-krankenversicherungen не са задължителни. Самоосигуряващите се лица имат право да се осигуряват приват, което на пръв поглед изглежда по–изгодно (може според случая и да е така, трябва да се прецени). При тях месечните вноски са по–малки сравнени с тези на Gesetzliche-krankenkassen. Пример (измислен) плащаш 150€ месечна вноска а касата поема твои разходи над 1500 или 2000€.

Мерси, усмивка.
П.И.Д.К.
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 13 пъти

Мнениеот Пепи » 13 Януари 2013, 16:24:41

Що се отнася за Selbständig и аз имам един въпрос. Закрих фирмата си в края на юли, трябва ли да плащам ДОД /einkommensteuer/ за четвърто тримесечие / октомври, ноември и декември/.

Предварително благодаря.
Пепи
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот BUKSO » 14 Януари 2013, 14:51:12

Пепи написа:Що се отнася за Selbständig и аз имам един въпрос. Закрих фирмата си в края на юли, трябва ли да плащам ДОД /einkommensteuer/ за четвърто тримесечие / октомври, ноември и декември/.

Предварително благодаря.

По принцип Einkommensteuer се плаща върху "Einkommen", тоест имаш ли доходи плащаш, нямаш ли - не плащаш...

П.П. И всичко според законните прагове и т.н. разбира се.
Аватар
BUKSO
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот Пепи » 14 Януари 2013, 19:27:02

Благодаря на BUKSO. Логично да е така но получавам второ писмо от FINANZAM да платя данъка. Утре ще ходя на място
да видя какво ще кажат и ще информирам пространството.

Още веднъж благодаря!
Пепи
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Пепи » 17 Януари 2013, 00:00:35

Какво да ви кажа. Правилото остава няма приходи няма данъци, обаче трябва да си търсиш интересите докрай. В противен случай ще си плащаш като поп. Добре че отидох на място да изясня въпроса. Обаждах се по телефона и след два дни ми изпращат същото писмо да платя сумата. Като отидох на място започнаха да се оправдават, но Вие е трябвало да ни известите и т.н. Така ,че трябва да си търсиш интересите в рамките на закона разбира се.

Поздрави на всички и успех!

Потребители благодарили на автора Пепи за мнението:
ysmivka
Рейтинг: 4%

Пепи
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pratki.de » 4 Февруари 2013, 01:48:19

Здравейте аз съм нов тук и имам един въпрос ... има ли Стеуербератер в района на Дюселдорф..
Благодаря
pratki.de
Нов потребител
Нов потребител

Gewerbe-Anmeldung "Информация "

Мнениеот cvetenceto911 » 7 Юни 2013, 16:06:36

Здравите, много бих искала да споделите съвети при издаване на Gewerbe.
Въпроса който ме интересува лично мен е,
когато се вади Gewerbe,искат документ,че ще работиш с някого,какво представлява този документ

Благодаря предварително! :thumbleft:
cvetenceto911
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот miloto.to » 7 Юни 2013, 22:17:03

На мен не са ми искали ,но това беше преди 1 год. за 5 мин. всичко беше готово.
miloto.to
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 37 пъти
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот ddimkin » 16 Юли 2013, 14:12:20

Здравейте, възможно ли е като ИТ специалист да отворя да речем ЕООД в България и да сключа договор с немски работодател като самонает? Идеята ми е да живея и работя в Германия, а да плащам данъци и осигуровки в България.

Благодаря много!
ddimkin
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти

гевербе в Мюнхен

Мнениеот krasen » 19 Септември 2013, 13:38:51

Днес регистрирах гевербе в Мюнхен за има-няма 5мин.Нищо даже не ми поискаха.Даже и адресната регистрация.Само личната карта и попълнения формуляр.Задраска ми само,че не мога да бъда бояджия защото там в браншовата им камара трябва да се оправям.
krasen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки