• Advertisement

Selbstständig- самонает и т.н.

Форумът, който касае всеки!

Re: Selbstständig- самонает и т.н.

Мнениеот bknf » 29 Септември 2013, 21:39:17

Идеята ми е да живея и работя в Германия, а да плащам данъци и осигуровки в България.

Е как ще стане тая работа? Ако искаш питай в немския финанцамт ;-)
Ако живееш в България, тогава би могло.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот vivendi » 14 Октомври 2013, 12:55:00

Здравейте на всички в този страхотен форум,
от почти една година си тарся работа в Германия по специалността, респективно живея в Германия но не е това темата за която искам да питам тук. Интересува ме защо търсещи работа се регистрират като Selbstständig- самонает, при положение че работят за друга фирма като обикновени работници нея. Като се има в предвид че когато си Selbstständig и имаш отворено Gewerbe от там нататака започват Осигуровки всеки месец които трябва да ги внасяш дори и да нямаш работа, после данъчни декларации, счетоводители и тнт. Каква е разликата давам прост пример: Дали ще работа като куриер за фирма "Х" като Selbstständig или ще работя като куриер за фирма "Х" като не съм Selbstständig и съм кандидатствал по нормалният ред и са ме приели да работя при тях? Напоследък търся отговор на този въпрос и стигам до там, че го правят това за да избегнат разрешителното за работа котое се изисква за прерсонал който работи НЕ по специалността.

Много Ви благодаря за информацията и се надявам най-накрая да намеря информация на този така интересен и до там важен въпрос за мен.
vivendi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот plamen_og » 10 Ноември 2013, 19:45:41

Здравейте,
за първа година съм в Германия и желая да попитам за следната ситуация:
Работих в Любек в ГБР 4 месеца,не ми платиха обещаното и напуснах.Имам Абмелдунг за закриване на Гевербето с което съм участвал в ГБРа.Въпроса ми е за Щоер номера,понеже направих август ново Гевербе в Касел,а щоер номера ми е от Любек.
ТряБва ли да питам и къде дали ще получа нов даначен номер или ще остана със стария.Какво да предприема.Моля ако някой е запознат да ми отговори.
Благодаря предварително!
plamen_og
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 18 Декември 2013, 18:30:56

Отговорът ще ти даде най-близката финансова служба по местоживеене, dein Finanzamt. Върви някой вторник и питай. Дават ти едно номерче и като ти дойде редът влизаш при една служителкка, която те изслушва без да си пили ноктите и без да приказва по телефона. И имаш компетентен отговор.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот Stojan » 18 Декември 2013, 18:37:03

Интересува ме защо търсещи работа се регистрират като Selbstständig- самонает, при положение че работят за друга фирма като обикновени работници нея. Като се има в предвид че когато си Selbstständig и имаш отворено Gewerbe от там нататака започват Осигуровки всеки месец

Ти сам си си отговорил. Самонаетият си плаща сам осигуровките - здравна и пенсионна, данъците.
А като потрябва човек с такава квалификация на някой работодател, същият го наема без да плаща социални отчисления за него, които в Германия са едни от най-скъпите в световен мащаб. Излиза му несравнимо по-евтино да наеме самонает.
Търсещите работа, освен това, (ако не са с висше образование), до 31.12.2013, не могат да си търсят работа на заплата и затова заобикалят (-ха) тази договореност в ЕС и се "самонаемаха". От 01.01.2014 година всеки може да си търси и намери работа. Ограниченията отпадат само след... 12-13 дена.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот krasen » 13 Юли 2014, 17:14:20

Работя в строителството от няколко месеца с гевербе, но сега от една фирма към която ще работя като подизпълнител ми поискаха Handwerkarte ,а аз нямам такава.Ако има някой,който си е правил такава карта или знае как става това дали ще може да сподели това.Ако има значение,става въпрос за Мюнхен.
krasen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти

Мнениеот zlateto » 13 Юли 2014, 17:43:06

Die Handwerkskarte ist eine Bestätigung, dass Sie mit Ihrem Handwerksbetrieb in der Handwerkskammer angemeldet sind. Sie enthält unter anderem Ihre Anschrift, Ihre Betriebsnummer und die eingetragenen Gewerke.

Bei der Eintragung ausschließlich handwerksähnlicher Gewerke erhalten Sie von der Handwerkskammer eine Gewerbekarte.
Eine Handwerkskarte oder Gewerbekarte können Sie jederzeit bei Ihrer zuständigen Handwerkskammer beantragen.

Die Unterscheidung der Gewerke erfolgt in der Anlage zur Handwerksordnung:

Anlage A: Zulassungspflichtiges Handwerk (z.B.: Maurer, Dachdecker, Maler, Zimmerer)
Hier erfolgt ein Eintrag in die Handwerksrolle. Voraussetzung ist im Allgemeinen ein Meisterbrief oder eine sogenannte Altgesellenbewilligung im jeweiligen Handwerk.

Anlage B1: Zulassungsfreies Handwerk (z.B.: Estrichleger, Raumausstatter, Parkettleger)

Anlage B2: Handwerksähnliches Handwerk (z.B.: Bodenleger, Fuger, Rohr- und Kanalreiniger)

Handwerkskammer für München und Oberbayern
Max-Joseph-Str. 4
80333 München
http://www.hwk-muenchen.de/
Tel.: +49 89 5119 0

http://hilfe.my-hammer.de/handwerks-und-gewerbekarte/
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
krasen
Рейтинг: 4%

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Фрилансър (Freelancer)

Мнениеот Сарита » 31 Юли 2014, 12:59:24

Здравейте,
търся съфорумец, с когото да обменим мисли за работа като фрилансър в Германия.
Може и на лични.
Хубав ден :)
Последна промяна boyko123 на 31 Юли 2014, 23:31:59, променена общо 1 път
Причина: Мнението преместено в по-подходящ форум
Сарита
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот cecytu » 4 Септември 2014, 18:48:40

Здравейте! Може ли някой да ми каже дали в Германия може да се работи едновременно с Гвербе и на тр. договор? Или пък както в случая аз имам открито Гевербе, мога ли да се назнача на тр. договор в моята фирма (в Гевербето)? Благодаря предварително!
cecytu
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 4 Септември 2014, 18:53:26

Да, може. А гевербето юридическо лице ли е? (GmbH / UG)
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот cecytu » 5 Септември 2014, 22:56:20

bknf написа:Да, може. А гевербето юридическо лице ли е? (GmbH / UG)

Ами с две думи гевербето е да си самонает, това означава (selbständig). И все пак е фирма, счетоводител ми води приходите и разходите, приключва ми годината. Смятам че е юридическо лице.
cecytu
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот miloto.to » 29 Септември 2014, 15:26:28

Здравейте,моля за помощ
искам да си отворя салон и ме интересува трябва ли ми задължително майсторска степен .
Благодаря
miloto.to
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 37 пъти
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот Stojan » 29 Септември 2014, 15:35:36

Ами с две думи гевербето е да си самонает, това означава (selbständig).
До тук вярно, но по-нататък не. Физическо лице си.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот tzlatarov » 9 Ноември 2014, 16:45:21

Здравейте отново, пиша в темата и моля за малко инфо , мнение , дори съвети .... Накратко да кажа ,че работя в куриерска фирма, като самонает и съм планирал след края на 2014 да приключа с транспорта и да затворя Гевербе-то. Правя си данъчния отчет и вече ме боли главата от данъци и т.н. Януари ще имам малко време за ваканция, работя без почивка от година и половина. Та така, въпроса ми е има ли вариянт след затварянето на Гевербе-то да кандидатствам за финансова помощ от някоя институция ?
Аватар
tzlatarov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти

Мнениеот bknf » 9 Ноември 2014, 20:52:46

Нямаш право, щом си/ бил selbständig (доколкото аз знам)
Трябвало е да работиш като Аrbeitnehmer, не като Gewerbe.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
tzlatarov
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки