• Advertisement

Selbstständig- самонает и т.н.

Форумът, който касае всеки!

Re: Selbstständig- самонает и т.н.

Мнениеот kaltcev.72 » 9 Ноември 2014, 22:29:03

Евентуално могат да ти отпуснат социал ,пари за квартирата и за децата ако имаш .Но е добре да се запишеш в Джоб борсата ,че търсиш работа защото помощите не са безконечни.

Потребители благодарили на автора kaltcev.72 за мнението:
tzlatarov
Рейтинг: 4%

Аватар
kaltcev.72
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 17 пъти
Благодарено: 49 пъти

Мнениеот tzlatarov » 10 Ноември 2014, 14:58:33

Блaгодaря ви момчетa,товa със Aрбaйт aгентур го нaпрaвих пролеттa , но нямa рaзвитие , тaкa че остaвa дa си приключa годинaтa и ще го мисля, a февруaри дaй боже с новa рaботa,поздрaви.
Аватар
tzlatarov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Yuliyan.velev » 24 Януари 2015, 18:50:22

Здравейте, работя като наето лице в Германия от няколко месеца. От там ми плащат всички осигуровки. Въпросът ми е: Мога ли да работя като назначен и като самостоятелен едновременно? Ако мога, то тогава след като се регистрирам като самостоятелен, трябва ли да плащам допълнително осигуровки и разни данъци. (Уточнение: Като самостоятелен искам да правя същото, което правя и като назначен.) Извинявам се, ако въпросът е задаван предварително. Просто не го намерих.
Yuliyan.velev
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 24 Януари 2015, 19:22:56

трябва ли да плащам допълнително осигуровки и разни данъци.
Като самонает здравната става двойно по толкова, тази за безработица отпада, данъците - според доходите. Пенсионната става и тя двойна, а и като самонает изобщо не си струва да се плаща. Тоест няма да имаш пенсия. Това набързо.
Но пък за собствената инициатива вече няма граници, няма заплата, няма ограничения, работиш за себе си. И разбира се за държавата с данъците си.
Тук вероятно ще започнат едни приказки сега за Kleinunternehmer и за горната граница, под която не се плащали данъци. Ти не си дошъл в Германия за да печелиш мизерно и да не плащаш данъци, а за да имаш възможност да се развиваш и да ползваш всички предимства за сваляне от данъците на техника, материали, наеми, автомобили, компютри, телефони, служебни пътувания, хотели и пр. и пр. Така че си прецени възможностите първо.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
parelbg

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот zlateto » 24 Януари 2015, 19:38:35

Може. Едното ще ти е Haupt-, другото Nebenberuf, като начина по който се упражнява die Selbständigkeit (haupt- oder nebenberuflich) определя die Versicherungspflicht. Selbstständige Nebeneinkünfte не повишават вноските на gesetzliche Sozialversicherung. Тоест, ако си в Hauptberuf като Angestellter осигурен, няма нужда да плащаш допълнително Sozialabgaben за това, че имаш доходи от Nebentätigkeit.

Ausnahmen von dieser Regel gelten für rentenversicherungspflichtige Selbstständige, die unter Umständen auch bei nebenberuflicher Ausübung beitragspflichtig in der Rentenversicherung sind. Versicherungspflicht besteht unter anderem für Erzieher und Lehrer (darunter auch Dozenten, Trainer, Sprach-, Fahr- und Nachhilfelehrer), Pflegepersonen, Hebammen und Entbindungspfleger, Seelotsen, Küstenschiffer und Küstenfischer sowie Hausgewerbetreibende (= selbstständige Heimarbeiter).

http://www.akademie.de/wissen/haupt-oder-nebenberuf

:arrow: Две прости правила, които определят die nebenberufliche Tätigkeit:

1. Sie dürfen Ihrem Nebenberuf nicht mehr als 18 Stunden in der Woche nachgehen, ansonsten gilt er nicht mehr als nebenberufliche Tätigkeit.

2. Da die Krankenkassen nicht immer ermessen können, wie viel Zeit für eine nebenberufliche Tätigkeit aufgebracht wird, spielt doch wieder der Verdienst eine Rolle: Die Tätigkeit, bei der Sie mehr verdienen, wird als hauptberufliche und damit als krankenversicherungspflichtige Tätigkeit eingestuft.

Summa summarum: Wenn Sie darüber hinaus eine nebenberufliche selbständige Tätigkeit ausüben, hat dies keinen Einfluss auf Ihre Versicherungspflicht, sofern Sie eine wichtige Voraussetzung erfüllen: Ihr Verdienst aus der nebenberuflichen Selbständigkeit darf nicht höher sein als das, was Sie als Angestellter verdienen.

:arrow: Umsatzsteuer

Umsatzsteuer wird nur dann fällig (bzw. kann auch nur dann auf Rechnungen ausgewiesen bzw. als Vorsteuer abgezogen werden), wenn man mehr als 17.500 Euro Vorjahresumsatz hat bzw. mehr als 50.000 Euro im aktuellen Jahr und man dadurch nicht mehr die Kleinunternehmerregelung in Anspruch nehmen kann.

:arrow: Gewerbesteuer

Gewerbesteuer wird ab 24.500 Euro Gewinn fällig. Das sollte im Nebenjob auch nicht so einfach zu erreichen sein.

:arrow: Einkommensteuer се изчислява на база сумата от nichtselbständiger Arbeit und Nebengewerbe.

http://www.krankenversicherung-vergleic ... ngestellt/
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот IvelinaR » 29 Март 2015, 08:37:14

zlateto написа:Може. Едното ще ти е Haupt-, другото Nebenberuf, като начина по който се упражнява die Selbständigkeit (haupt- oder nebenberuflich) определя die Versicherungspflicht. Selbstständige Nebeneinkünfte не повишават вноските на gesetzliche Sozialversicherung. Тоест, ако си в Hauptberuf като Angestellter осигурен, няма нужда да плащаш допълнително Sozialabgaben за това, че имаш доходи от Nebentätigkeit.

Ausnahmen von dieser Regel gelten für rentenversicherungspflichtige Selbstständige, die unter Umständen auch bei nebenberuflicher Ausübung beitragspflichtig in der Rentenversicherung sind. Versicherungspflicht besteht unter anderem für Erzieher und Lehrer (darunter auch Dozenten, Trainer, Sprach-, Fahr- und Nachhilfelehrer), Pflegepersonen, Hebammen und Entbindungspfleger, Seelotsen, Küstenschiffer und Küstenfischer sowie Hausgewerbetreibende (= selbstständige Heimarbeiter).

http://www.akademie.de/wissen/haupt-oder-nebenberuf

:arrow: Две прости правила, които определят die nebenberufliche Tätigkeit:

1. Sie dürfen Ihrem Nebenberuf nicht mehr als 18 Stunden in der Woche nachgehen, ansonsten gilt er nicht mehr als nebenberufliche Tätigkeit.

2. Da die Krankenkassen nicht immer ermessen können, wie viel Zeit für eine nebenberufliche Tätigkeit aufgebracht wird, spielt doch wieder der Verdienst eine Rolle: Die Tätigkeit, bei der Sie mehr verdienen, wird als hauptberufliche und damit als krankenversicherungspflichtige Tätigkeit eingestuft.

Summa summarum: Wenn Sie darüber hinaus eine nebenberufliche selbständige Tätigkeit ausüben, hat dies keinen Einfluss auf Ihre Versicherungspflicht, sofern Sie eine wichtige Voraussetzung erfüllen: Ihr Verdienst aus der nebenberuflichen Selbständigkeit darf nicht höher sein als das, was Sie als Angestellter verdienen.

:arrow: Umsatzsteuer

Umsatzsteuer wird nur dann fällig (bzw. kann auch nur dann auf Rechnungen ausgewiesen bzw. als Vorsteuer abgezogen werden), wenn man mehr als 17.500 Euro Vorjahresumsatz hat bzw. mehr als 50.000 Euro im aktuellen Jahr und man dadurch nicht mehr die Kleinunternehmerregelung in Anspruch nehmen kann.

:arrow: Gewerbesteuer

Gewerbesteuer wird ab 24.500 Euro Gewinn fällig. Das sollte im Nebenjob auch nicht so einfach zu erreichen sein.

:arrow: Einkommensteuer се изчислява на база сумата от nichtselbständiger Arbeit und Nebengewerbe.

http://www.krankenversicherung-vergleic ... ngestellt/

Здравейте,
прочетох написаното по темата за Selbstaendiger и искам да потвърдя разбраното:
За Einzelgewerbetreibende се подават декларации за следните видове данъци:
- Umzatzsteuer - do 17 500 euro Freibetrag
- Gewerbesteuer - do 24 500 euro Freibetrag
- Einkommensteuer - do 8354 euro Freibetrag (несемейни) и 16944 еuro (семейни)
Как се изчислява Einkommensteuer за този тип selbststaendige, които имат доходи само от Гевербе?
Какви документи се прилагат към данъчната декларация, за да се докаже, че си семеен и имаш дете, за да се използва данъчните облекчения?

Потребители благодарили на автора IvelinaR за мнението:
daisymm

IvelinaR
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Re: Фрилансър (Freelancer)

Мнениеот Supernova » 30 Март 2015, 21:29:56

Сарита написа:Здравейте,
търся съфорумец, с когото да обменим мисли за работа като фрилансър в Германия.
Може и на лични.
Хубав ден :)

Здравей, имаш ли поръчки като фрилансър в Германия? Как си се регистрирала?
Аватар
Supernova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот ivailo barsakov » 18 Май 2015, 19:34:41

Здравейте..
Имам регистрирано Гевербе от 24.03.2015 год. Поради определени причини не успях да си направя здравна застраховка в Германия до този момент. През цялото това време съм се водил в неплатен отпуск в България и имам внасяни здравни осигуровки до 30.04.2015. Имам издаден и документ Е104, който доказва това. В Германия не съм ползвал никакви здравни услуги до този момент имам и издадена ЕЗОК /ако е от значение :) /. Въпросът ми е дали ще ме включат в здравната система от 01.05.2015 год. или ще се наложи да си платя и за предните месеци осигуровка ? Благодаря много предварително :)
ivailo barsakov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот siyanie » 9 Юни 2015, 16:32:28

Здравейте.
Би ли могъл някой да ми сподели?
Зет ми е от 2 месеца в Мюнхен.Регистриран е като едноличен търговец.Как ще плаща всеки месец като такси,данъци и т.н.?
Всяка информация е добре дошла.Благодаря предварително!
siyanie
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 9 Юни 2015, 22:22:54

Регистриран е като едноличен търговец.

Бихте ли казали туй на немски как се вика?
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот ceco_rs » 25 Октомври 2015, 13:03:37

Здравейте, работя в една фирма на часова ставка, такъв ми е договора когато имат работа ме викат. Отделно си регистрирах Gewerbe занимаващо се с друго нещо. Въпросът ми е дали да мина на самоосигуряващ или да продължат да ме осигуряват във фирмата(в момента е така). Имам семейство и съм трета група...А, и другият ми въпрос документите за Gewerbe дойдоха, но там няма данъчен или ID номера, да чакам ли и те да дойдат или да отида във финанцамда да се опитам да ускоря нещата, че вече трябва да пиша фактури. Третото което се сещам е, че си търся счетоводител - не може ли някой от хората пишещи тук да се занимава с това...ще пращам копия от фактурите ииииии.... ВЪРВЕТЕ ДА ГЛАСУВАТЕ!!!! :rr:
ceco_rs
Нов потребител
Нов потребител

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки