• Advertisement

Пенсия трудов стаж или образование носи повече точки

Форумът, който касае всеки!

Пенсия трудов стаж или образование носи повече точки

Мнениеот tikitaka223 » 4 Януари 2016, 22:28:45

Здравейте,

имам необикновен въпрос към Вас

Кое носи повече предимства за пенсия - работила съм в България 2 години на трудов договор и успоредно съм следвала 5 години. Кое носи предимства при Kontenklärung, тоест при пенсия в Германия, и кое при пенсия в България?

Има ли някой от вас въобще опит с признаване на следване или стаж от България за пенсия в Германия? Или идея, кой може компетентно да beraten? Засега съм търсила справка в Германия при Deutsche Rentenversicherung Bund, но никой ме можеше да ми обясни детайлите

Благодаря Ви предварително! :)
tikitaka223
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Пенсия трудов стаж или образование носи повече точки

Мнениеот bknf » 4 Януари 2016, 23:00:49

tikitaka223 написа: Кое носи повече предимства за пенсия - работила съм в България 2 години на трудов договор и успоредно съм следвала 5 години. Кое носи предимства при Kontenklärung, тоест при пенсия в Германия, и кое при пенсия в България?

Не ми се вярва, времето от България да се зачита за немска пенсия.
За другото - не знам.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот veilet » 5 Януари 2016, 08:41:45

Напротив, зачита се- на мен немците ми признаха »студентското» време и изработеното. Виж, кое носи повече точки не съм се замисляла...
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот Mony60 » 5 Януари 2016, 12:14:22

В темата за признаване на български стаж в Германия подробно бях описала собствения си опит. Мисля, че бившия администратор Велинград я беше преименувал на „признаване на стаж от друга страна на ЕС в Германия“, но честно казано нямам време сега да я търся и цитирам, но накратко ще отговоря на въпроса, а модераторите ако имат време да присъединят тази тема към вече съществуващата. :)

Стажа от България се признава в Германия под формата на Wartezeit, т.е. признава се за стаж, но германците не плащат за тези години.
Признава се и времето от 17-тата годишнина, през което си учил/следвал също като Wartezeit, но максимум за 8 години ( „вечните студенти“ Pech gehabt ;-) )
Kontoklärung се прави обичайно при 45-годишните или bei Bedarf, но разбира се, че трябва да имаш поне 5 години стаж в Германия, иначе какъв смисъл от Kontoklärung?

Лек ден на всички, ако има нещо питайте пак. :)

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението:
jpjpjvv
Рейтинг: 4%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот tikitaka223 » 5 Януари 2016, 21:36:15

Благодаря Ви за отговорите!
Моят проблем идва от факта, че съм следвала и работила паралелно и сега трябва подробно да обясня колко часа следване и коблко часа работа на седмица. Не знам дали си заслужава цялото издирване на данни от преди над 15 години, и то специално за следването... стаж в Германия над пет години имам, така че Wartezeit за разните видове пенсии е от значение за мен.
А в България стаж от малко над две години носи ли въобще права за пенсия :scratch:
tikitaka223
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 5 Януари 2016, 21:54:19

Щом като за 20 години работа в БАН дават 86 лева пенсия, смятайте за две години какво ще ви дадат. Ако въобще дават нещо за две години.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 264 пъти

Мнениеот Mony60 » 6 Януари 2016, 19:03:51

tikitaka223 написа:А в България стаж от малко над две години носи ли въобще права за пенсия

И аз не знам, но си струва признанието им в Германия заради Wartezeit. Познавам жена, на която ѝ липсват няколко седмици стаж и затова си струва всичко възможно да бъде признато. Иначе съм чувала за човек, който получава българска пенсия от 3 евро/месец. :mrgreen:
Иначе като видя какво ще ми дадат на мене за малко по-вече от 4 год. стаж в България, обещавам да пиша. Но трябва да почакате още няколко години. ;-)

ПС: Не съм работила към БАН. O:)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки