• Advertisement

Проблем със заплата - не знам какво да правя :( посъветвайте ме

Форумът, който касае всеки!

Проблем със заплата - не знам какво да правя :( посъветвайте ме

Мнениеот knight1 » 7 Октомври 2016, 12:27:59

Здравейте, имам нужда от съвет как да постъпим..
С приятелят ми сме в Германия, намерихме си квартира, а той си намери работа в добър хотел с немски шеф , на договор, работи вече 2 месеца. Обещаха му заплащане 1400 евро. Първата му заплата беше повече от задоволителна ,защото караше и извънредни смени и му платиха допълнително . Но втората (сегашната) се изгавриха брутално и му преведоха по сметката само 200 евро. Когато ги питахме какво се случва, отговориха че са объркали заплатата за ПРЕДНИЯ месец и сега си удържат.. но при изчисленията излиза, че явно да го настанили на заплата под 1000 евро за са си удържат такава голяма сума...както и да е. Неможе да правят каквото си поискат според мен, ние не сме роби да работим по 12 часа за 200 евро..Той се чувства излъган и незнаем как да постъпим. Шефа му каза ,,това да си остане между нас, не казвай на никого,, според мен крие нещо.. В такъв случай имаме ли някакви права ? От 2 месеца сме тук и наистина незнаем какво да правим... Нямаме добър немски , но дойдохме с голямо желание, макар че знаехме че няма да е лесно.. Сигурна съм че имаме някакви права ...
Последна промяна boyko123 на 7 Октомври 2016, 13:13:18, променена общо 1 път
Причина: Заглавие, форум
knight1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Проблем със заплата - не знам какво да правя :( посъветвайте ме

Мнениеот rikiking » 7 Октомври 2016, 13:36:06

knight1 написа:Здравейте, имам нужда от съвет как да постъпим..
Обещаха му заплащане 1400 евро.

Какво значи ``обещаха му``? Договор няма ли ?
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот kyky » 7 Октомври 2016, 13:58:27

Миниджоб (до 450€) наистина може и без договор. Минималната заплата обаче е 8.50 €/час и това важи при всяко положение. Мъжът ти трябва да си записва някак часовете и някой да му се подписва, за да има доказателства.
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 67 пъти

Мнениеот rikiking » 7 Октомври 2016, 17:53:20

Абе аз знам че може , ама може и по тоя начин сега да духа супата. Нали знаеш - от много тарикатлък , та .........

Прав си за часовете, но като са решили да го действат с парите, едва ли ще му дадат доказателства в ръцете кога и колко е работил.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот zlateto » 7 Октомври 2016, 18:06:40

Hat der Arbeitgeber dem Beschäftigten keinen schriftlichen Arbeitsvertrag ausgehändigt, ist er verpflichtet, ihm spätestens einen Monat nach Beginn des Arbeitsverhältnisses einen schriftlichen Nachweis über die wesentlichen Arbeitsbedingungen auszustellen (§ 2 Nachweisgesetz - NachwG). Das gilt für alle Arbeitnehmer, es sei denn, daß sie nur zur vorübergehenden Aushilfe von höchstens einem Monat eingestellt werden.

Der Nachweis muss folgende Angaben enthalten:

:arrow: Name und Anschrift der Vertragsparteien
:arrow: Beginn (und bei befristeten Arbeitsverhältnissen auch die voraussichtliche Dauer) des Arbeitsverhältnisses
:arrow: Arbeitsort
:arrow: Art der Tätigkeit
:arrow: Zusammensetzung, Höhe und Fälligkeit des Arbeitsentgelts (einschließlich Zuschläge, Zulagen, Prämien, Sonderzahlungen sowie andere Bestandteile des Arbeitsentgelts
:arrow: Arbeitszeit
:arrow: Dauer des jährlichen Erholungsurlaubs
:arrow: Kündigungsfristen
:arrow: Hinweis auf geltende Tarifverträge, Betriebs- oder Dienstvereinbarungen

https://www.gesetze-im-internet.de/nachwg/__2.html
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот kyky » 7 Октомври 2016, 19:10:52

zlateto написа:
Hat der Arbeitgeber dem Beschäftigten keinen schriftlichen Arbeitsvertrag ausgehändigt, ist er verpflichtet, ihm spätestens einen Monat nach Beginn des Arbeitsverhältnisses einen schriftlichen Nachweis über die wesentlichen Arbeitsbedingungen auszustellen (§ 2 Nachweisgesetz - NachwG). Das gilt für alle Arbeitnehmer, es sei denn, daß sie nur zur vorübergehenden Aushilfe von höchstens einem Monat eingestellt werden.

Der Nachweis muss folgende Angaben enthalten:

:arrow: Name und Anschrift der Vertragsparteien
:arrow: Beginn (und bei befristeten Arbeitsverhältnissen auch die voraussichtliche Dauer) des Arbeitsverhältnisses
:arrow: Arbeitsort
:arrow: Art der Tätigkeit
:arrow: Zusammensetzung, Höhe und Fälligkeit des Arbeitsentgelts (einschließlich Zuschläge, Zulagen, Prämien, Sonderzahlungen sowie andere Bestandteile des Arbeitsentgelts
:arrow: Arbeitszeit
:arrow: Dauer des jährlichen Erholungsurlaubs
:arrow: Kündigungsfristen
:arrow: Hinweis auf geltende Tarifverträge, Betriebs- oder Dienstvereinbarungen

https://www.gesetze-im-internet.de/nachwg/__2.html

Извинявай, ама това ясно че го пише в интернеда, ама няма много общо с действителността. Когато няма писмен договор, няма и да види тези имагинерни писмени разяснения. При тези взаимоотношения няма отпуска, няма болнични. Забравете за трудовото законодателство!
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 67 пъти

Мнениеот zlateto » 7 Октомври 2016, 19:25:41

При кои взаимоотношения ? И без писмен Arbeitsvertrag:

Arbeitgeber sind gesetzlich verpflichtet, die wesentlichen Bedingungen eines Arbeitsvertrages schriftlich niederzuschreiben, die Niederschrift zu unterzeichnen und dem Arbeitnehmer auszuhändigen. Dieser Verpflichtung haben sie innerhalb eines Monats nach Beginn des Arbeitsverhältnisses nachzukommen.

Die Verpflichtung des Arbeitgebers ergibt sich aus dem Nachweisgesetz.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот knight1 » 7 Октомври 2016, 22:20:16

Благодаря на всички за включването! Решихме проблема, но трябваше да ,,писнем,, [-X .. за съжаление моят извод - е не очаквайте коректно отношение от никого, търсете си правата..
Успех на всички сънародници [-o<

Потребители благодарили на автора knight1 за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

knight1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 7 Октомври 2016, 22:44:59

Ще обясните ли как точно “писнахте“ с липсата на добър немски, щото аз понякога и с перфектен такъв трудно се оправям с работодатели?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот knight1 » 7 Октомври 2016, 23:09:20

Не очаквах такъв въпрос, но ще отговоря - помогнаха ни други българи .Какво точно са казали немога да ви цитирам заради езиковата бариера :) Въпросът е, че се оправиха нередностите. Всичко добро ви желая!
knight1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 8 Октомври 2016, 08:23:00

Нямаме добър немски , но дойдохме с голямо желание, макар че знаехме че няма да е лесно..

Това че някой бил немец, не означава че има някакви особени качества. Само защото е немец. Както и има много немски фирми, които използват незнанието на хората (други фирми, частни лица) - за лично облагодетелстване и повече печалба. В случя - е трябвало да внимавате още от началото, да подпишете с него писмен договор, да разберете какво трябва да пише в него и т.н. (има и в интернет). Това за в бъдеще. А занапред- как да си получите парите, които някой работодател ви дължи? Може да се обърнете към съд (Arbeitsgericht). За вас той е безплатен. Те са в различни райони, по местожителство. После въпроса ще е, как да се докаже нещо там. Затова си имайте едно на ум. Това и за всички останали, които ако някой ден изпаднат в подобна ситуация.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Mony60 » 8 Октомври 2016, 12:14:43

knight1 написа:Не очаквах такъв въпрос, но ще отговоря - помогнаха ни други българи .Какво точно са казали немога да ви цитирам заради езиковата бариера :) Въпросът е, че се оправиха нередностите. Всичко добро ви желая!

Това е типичен случай на изнудване при незнание на езика! Щом са се намесили приятели, владеещи езика и нещата са се оправили, значи е имало нещо незаконно и той най-безсъвестно е използвал незнанието им.
То и при перфектно владеене на езика също има борба с вятърни мелници, но друго си е да можеш да запиташ, да знаеш къде и как да запиташ.
Има и много фирми, които се движат по ръба на закона. Не е много коректно, но важното е да са „в рамките“ на закона и никой съдия и съдилище да не може да ги хване за нищо. Такива фирми си имат собствени и то добри адвокати.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот knight1 » 8 Октомври 2016, 18:16:20

Mony, точно изнудване си беше , гледат да се възползват от теб, пък ,,ако мине,, [-X Просто очаквахме ,че всичко ще е коректно, за да се върши работата и да са доволни и двете страни ,но явно трябваше да сме по подготвени. Добре ,че извадихме късмет и получихме подкрепа моментално ..
knight1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот thekilerone1 » 29 Януари 2017, 19:53:32

Здравейте аз също имам проблем с неплащане на заплати имаме договор с немска фирма с двама собственици от които единят е българин в договорът пише че получавам 9.85€ бруто за 150ч. месечно обаче устната ни уговорка беше 8€ на час чисто . Работим по 200ч. на месец минимум което можем да докажем първият месец всичко беше ОК 1600€ заплата и 450 € командировка защото работим на 500км от седалището на фирмата последва 3месеца не плащане обяснението на немеца (той движи нещата всъщност оказа се голям мошенник) беше че от фирмата възложител не са му превели след няколко срещи при които поискахме заплатите си каза че пари няма и ние напуснахме той обеща да ни плати всичко до 20.01.17г. и да ни вземе билети дойде сряда и той каза че няма да даде пари ни за билети ни за заплати. Обадихме се на българския съдружник оказа се че той е още по голям мошенник с две думи оставиха ни на произвола на съдбата без пари дори за храна. Въпросът ми е можем ли да си потърсим правата и как да стане това някъде четох че ако успеем да внесем иск ще плащат и за вредите произведени от това неплащане колега който ги съди каза да намерим адвокат ще ги осъдим но адвокатите са скъпи как да постъпим
thekilerone1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bknf » 29 Януари 2017, 20:57:41

thekilerone1 написа:3 месеца не плащане - каза че пари няма и ние напуснахме той обеща да ни плати всичко до 20.01.17г. и да ни вземе билети дойде сряда и той каза че няма да даде пари ни за билети, ни за заплати.

Може и без адвокат - а може и да намерите някой, който да ги задейства нещата - а парите да ги вземе от държавата = от тая фирма. Къде и е адреса? По тоя адрес може да се разбере, кой съд да се обърне човек. Адреса на фирмата сигурно го има в договора.

Обаче така като чета, е най-добре по интернет да намерите някой адвокат, с български. Че да получите повече пари. Защото това, че "сте напуснали" - не означава, че договора за работа е приключен - от страна на фирмата. Може да се окаже, че те ви дължат още пари. Доказателствата също са важна част от такъв един процес.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки