• Advertisement

Как ви се струва тази оферта за работа? Моля за съвет!

Форумът, който касае всеки!

Как ви се струва тази оферта за работа? Моля за съвет!

Мнениеот lchan » 30 Декември 2017, 18:25:22

Servus !
По професия съм готвач - това съм практикувал винаги в България. Поради тази причина преди време създадох една страница във Фейсбук "Българските готвачи" - в нея се събрахме над 15 хил.души. След това направих и група, в която преди време попаднах на една обява.

Тя е публикувана от германец, който живее в Пловдив и е нещо като посредник за работа за готвачи в Швейцария, Германия и Австрия. Ето го и текстът на обявата, която е публикувал:

Such Kõche für D.AT.CH. bei freier Verpflegung. kostenlos wohnen freier Transfer für 1500-2500 € im Monat.genaueres bei Kontakt; hwillmann6@aol.com / + 491639354609

Търсим готвач/ка за Германия, Австрия и Швейцария! Осигурени храна, спане и транспорт!Заплащане 1500-2500 евро на месец.
Връзка за контакт и повече информация:
hwillmann6@aol.com

Свързах се с него. Поразпитах го за работата. Пожела да му пратя автобиография на немски език. Но тъй като предстоят празници, в момента си търся стая под наем или пенсион в Мюнхен, тъй като след 15-ти януари мога да започна работа в Дахау, уредена, много-много не се замислях за тази обява. Днес, обаче той пак ми писа. Кореспонденцията ни тече на немски език. Питах го - ще имам ли договор? Отговори, че ще имам, но ще се самоосигурявам. Което означава, че черно на бяло аз и хотела/ресторанта, в който ще отида ще имаме трудови отношения и не могат да ме измамят. Пратих му автобиография и видя къде съм работил, след което каза, че го устройва. Той твърди, че говоря добър немски, достатъчен за изискванията им, макар аз постоянно да подчертавам, че немския ми не е задоволителен - тук съм от няма и половин година и от три месеца посещавам курсове. Но каза, че е достатъчно добър и че с добрите ми познания по английски няма проблем. Обменихме си телефоните. И все пак - не разбирам той какво печели? Може би като посредник, който ще намери персонал му дават някакви пари. В профила си има връзка към следната страница, която явно е негова, но има едва 9 харесвания, а в интернет нищо не излиза за нея:

Фирма H&S Консултинг ООД
https://www.facebook.com/hwillmann6/?hc ... iY&fref=nf

От профилът му също не се разбира много: https://www.facebook.com/holger.willmann

Разбрахме се, когато успее, да ми изпрати повече информация за фирмата, която представлява един вид и с която аз ще имам трудови отношения, ясно подчертахме, че всичко ще е с договор и както е написано: с осигурена стая за живеене. Попита дали имам автомобил и когато отговорих отрицателно попита да ми пратят билет. Аз пък питах - не е ли твърде висока тази заплата за чуждестранен готвач - той каза, че заплатата ми ще бъде 2,000 евро, а той отговори, че ще е толкова и това е. Стори ми се подозрително това, в Мюнхен един бг-готвач трудно стига 1,700 някъде.

Сега чакам да ми прати информация за обект и фирмата, както и за кой град ще бъде. Притеснява ме, че може да ме прецакат, чувал съм за такива измами, но какво печели той да ми праща билет и тн и да се занимава и ако съм с договор, тук е Германия, ще имат проблеми, ако не ми плащат и не спазват договора. Вие какво бихте ме посъветвали? За каква информация да го питам за фирмата-работодател, освен на договор на какво да настоявам още? Аз мисля, ако ми прати задоволителна информация за ресторанта/хотела и фирмата, към която ще работя да я проверя, да се свържа с тях ако мога (ще му искам предварително задължително да проведа разговор с този, който ще ми е шеф там), да ми прати билет и да започна, ако подпишем договор. Без договор не ми се рискува да остана без пари и подслон в град, в който нямам никакви близки. Споделете какво мислите, а щом получа повече информация ще я постна тук.

Благодаря!
Аватар
lchan
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 3 пъти

Re: Как ви се струва тази оферта за работа? Моля за съвет!

Мнениеот lchan » 30 Декември 2017, 18:34:05

В този постинг, тъй като главния стана твърде дълъг, помествам част от последния ни разговор - нещата, които той ми написа от Фейсбук. (Както казах моят немски не е добър, тъй че не ме убивайте!) :)

Аз:
Wenn ich komme, wird es einen Vertrag geben und alles legal mit dem Arbeitgeber

Holger Willmann:
ja,aber sicher .alles legal.

Аз:
Und ist das Gehalt für einen ausländischen Koch nicht zu groß? In München machen Köche kaum mehr als 1400 Euro für Ausländer. Es klingt sehr attraktiv

Holger Willmann:
ja, kein problem.damit du sichher bist koennen auch wir dich einstellen und du gehst als Mietkoch so wie ich selber arbeiten,das sind immer Auftraege von 1 Woche bis 3 Monate und wenn es dir irgendwo gefaellt,kannst du auch fest anfangen
als Mietkoch hast du mindestens2000 Euro, essen und wohnen frei und transfer auch frei.das haengt von den Stunden ab, wieviel man arbeitet,aber du must gewerbe anmelden oder BULSTAT so wie ich und dann Sozialabgaben selber bezahlen
Mit Festanstellungist es unterschiedlich wo man arbeitet.in sueddeutschland bekommt man etwas mehr, aber dafuer ist das wohnen und leben auch teurewr
Аватар
lchan
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот itzo » 30 Декември 2017, 18:48:24

lchan написа:...Питах го - ще имам ли договор? Отговори, че ще имам, но ще се самоосигурявам. Което означава, че черно на бяло аз и хотела/ресторанта, в който ще отида ще имаме трудови отношения и не могат да ме измамят...

Означава най- вероятно, че ще бъдеш Selbstständig и от парите, които ти се обещават ще трябва да плащаш освен осигуровки още и всичко останало, което плаща човек на свободна професия.

П.С. Аха, гледам ти го е написал

....du must gewerbe anmelden oder BULSTAT so wie ich und dann Sozialabgaben selber bezahlen...
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.

Потребители благодарили на автора itzo за мнението:
lchan
Рейтинг: 4%

itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот lchan » 30 Декември 2017, 18:53:27

itzo написа:
lchan написа:...Питах го - ще имам ли договор? Отговори, че ще имам, но ще се самоосигурявам. Което означава, че черно на бяло аз и хотела/ресторанта, в който ще отида ще имаме трудови отношения и не могат да ме измамят...

Означава най- вероятно, че ще бъдеш Selbstständig и от парите, които ти се обещават ще трябва да плащаш освен осигуровки още и всичко останало, което плаща човек на свободна професия.

Благодаря за бързото включване!

Би ли пояснил като за неопитен човек. Например освен здравни осигуровки какви други работи и какво точно е всичко останало, което плаща човек на свободна професия в Германия? Аз и в България много, много не съм ориентиран и не мога да разбера, какво остава за тук. Да не се окаже, че ще взимам 200 евро заплата накрая на месеца :) И как ви се струва обявата? Много ме е страх да не е измама и да ида там и да остана на улицата без пари и подслон...

п.с. Да, написал го е и се извинявам, че директно на "ти" се обърнах към теб. И все пак дори да се самоосигурявам заплатата пак ще ме задоволява, при все че няма да плащам квартира. Освен това доколкото разбирам това не влияе на нашия трудов договор, който ме предпазва от евентуална измама, нали?

едит:
попаднах на тази тема:
viewtopic.php?t=2228

Доколкото разбирам трябва да са изминали 5 години откакто съм дошъл в Германия и да регистрирам фирма (което кой знае какви изисквания ще има). Ако е така - аз не отговарям на условията. Пък и за да регистрираш фирма трябва да минеш през всякакви перепетии и да имаш някакъв капитал и тн. Няма да се справя и с недобрите ми познания по немски...дано греша, че това се изисква, за да бъдеш Selbstständig
Аватар
lchan
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот itzo » 30 Декември 2017, 19:11:40

Няма да имаш трудов договор. Ще трябва да "отвориш фирма"(така му викат повечето нашенци :) ) и отношението ти с работодателя ще бъде като на фирма подизпълнител. Ще трябва да преглътнеш и някои фокуси, които всеки самонает е принуден да прави, за да спази законовата забрана самонаето лице да работи за само един работодател. Честно казано не съм съвсем в час, доколкото зная минималната здравноосигурителна вноска за самонаети лица е близо 400 евро, социалните осигуровки май не са задължителни (не можеш да разчиташ обаче и на социалната система, ако не плащаш). Разходи за щойербератер и някакви фирмени данъци също ще присъстват. Дано се обади някой по- запознат.

П.С.

lchan написа:...Доколкото разбирам трябва да са изминали 5 години откакто съм дошъл в Германия и да регистрирам фирма ...

Това са стари работи, навремето чак след 5 години престой се получаваше unbefristete Arbeitserlaubnis.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот rikiking » 30 Декември 2017, 19:30:16

lchan написа:Питах го - ще имам ли договор? Отговори, че ще имам, но ще се самоосигурявам.

Най - добре вместо да гадаете го питай точно какъв "договор" има предвид - трудов,на пълно работно време ли, миниджоб ли , търговски междуфирмен договор ли,командировка ли, или... ?

Това за което е писал ицо , е възможен вариант.

Друг вариант - търговски договор с твоя българска фирма, която те командирова в Германия от България и се водиш на работа към българската фирма...

Трети вариант - като му гледам уклончивите отговори за самоосигуряването - може да ти предложи да сключите договор, но за миниджоб... тогава не си задължен да плащаш осигуровки, в договора официално се води че ти дава само 450 евро на месец за работа на непълно работно време.Останалата сума - на ръка. Правят го масово, но е меко казано полузаконно /да не кажа изцяло/. Не бих ти го препоръчал като вариант.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението:
lchan

Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот itzo » 30 Декември 2017, 20:03:11

rikiking написа:...Друг вариант - търговски договор с твоя българска фирма, която те командирова в Германия от България и се водиш на работа към българската фирма...

Не, че е невъзможно, но за един работник просто не е оправдано. БТВ, доколкото ме светна един приятел, Selbständig в Германия трябва да предвиди поне около половината от брутния си доход за разходи. И да има предвид (освен ако не е намислил някоя мушенгия) че има-няма доходи, разходите си вървят...

Потребители благодарили на автора itzo за мнението:
lchan

itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот rikiking » 30 Декември 2017, 20:50:21

itzo написа:
Не, че е невъзможно, но за един работник просто не е оправдано.

Да , просто е възможен вариант,макар и не особено изгоден. Но е пак по-евтин, отколкото да се пише Selbständig в неговата ситуация.

Естествено ,че е най-добре швабската фирмичка да го назначи на пълен трудов договор и пей сърце, ама и те вече пообедняха доста, а сиромах човек - жив дявол ... :mrgreen:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението:
lchan

Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот bknf » 30 Декември 2017, 21:24:10

Доколкото разбирам трябва да са изминали 5 години откакто съм дошъл в Германия и да регистрирам фирма (което кой знае какви изисквания ще има).

Не, защо 5 години - това откъде го видя? Трябва да провериш, колко ще е в случая за здравна осигуровка - на месец. Регистрираш Gewerbe - и си вече selbständig. Обаче се и запознай, какви още детайли има. Счетоводно приключване на годината, Финанцамт, някакви застраховки и т.н.

Така като разбирам от написаното, той иска да те предлага на различни места - като готвач. За няколко седмици, или за няколко месеца. Каква ще му е печалбата? Еми например той получи за дадено работно място 5-6 хиляди, на тебе ти даде 2 хиляди. Или нещо такова.

попаднах на тази тема..

Да ама гледай в случая годините/ времето, кога е било отговаряно. От 2006 до 2017 има доста различия.

Питах го - ще имам ли договор? Отговори, че ще имам, но ще се самоосигурявам.

По принцип "далаверата" на такива е, че те искат да спечелят - а разходите да ги натоварят - на тебе. Така че, понеже още не си запознат с немските значения и съдържания - поизчакай малко, докато разбереш за какво става дума.

И първо нека да ти прати договора, че да се види - какво пише в него. Оттам нататък вече може да вземеш решение.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
lchan

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Stojan » 31 Декември 2017, 10:45:49

1. Като selbständig с гевербе няма как да имаш какъвто и да е договор, иначе няма как да си selbständig. (Твоят човек е абсолютно неграмотен тъпунгер, който те мисли, обаче, тебе за още по-голям тъпунгер, затова ти говори за договори и законност)
2. Като selbständig плащаш цялата осигурителна вноска на касата: веднъж като работодател и втори път като нает, макар и самонает.
3. При 2.000 Евро нетен доход ще плащаш вноска около 400 Евро месечно и никой няма да те пита дали ги имаш или нямаш - касата ще си ги тегли на 15-о число всеки месец, дори банковата ти сметка да е на червено. Съответно може да отиде на още по-червено.
4. Като работиш тук и там, ще зависиш от милостта на работодателя в момента. А работодатели има разни. И хонорарите трябва да вървят, защото: вж. тчк. 3. Тоест трябва да изработваш 100 Евро на ден. А бас хващам, че повече от 50 - 60 никой няма да ти даде. Вж. тчк. 5.
5. За да вземаш 2.000 трябва да си на почасова ставка от 11,80. Помисли си дали някой ще ти я даде. А нали и някой трябва да печели от тебе!
6. Мисли още, че най-малко от следващата финансова година трябва да добавяш 19% към почасовата си ставка от 11,80, като най-трудното е да намираш фирма (ресторант/хотел/... ), която да ти ги даде тези 19%. Те винаги ще гледат всичко да е под масата - пито платено, а ти да не получиш и документ даже. Или ще ти ги дадат тия 11,80, но ще ти пишат, че сумата съдържа ДДС 19% и ти няма да можеш да им кажеш нищо.
7. Ако правиш калкулации, трябва да имаш пари настрана за в случая, че сбъркаш някъде. Застраховка професионална ГО трябва да имаш и без това.
8. прочети това: https://www.selbststaendig.de/geschaeftsideen/koch
..
..
..

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 4):
bknflchanestiraEdiMi1
Рейтинг: 17%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот Stojan » 31 Декември 2017, 10:51:24

По-добре виж в Интернет под "Arbeit als Koch in Deutschland" или само "Arbeit als Koch" и ще излязат свободни места в отделните градове. Ще си намериш работа на заплата и няма да зависиш от хора като тоя!
Немският ти не е чак толкова лош. Спокойно. Но за бевербунга и CV-то гледай да ти ги напише някой по-сведущ. Успех.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
lchan

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот itzo » 31 Декември 2017, 11:56:26

Stojan написа:...5. За да вземаш 2.000 трябва да си на почасова ставка от 11,80. ...

А може просто да е на двеста и ...много работни часа месечно, имаше някъде такъв намек в писаното. Не, че променя съществено нещата.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Stojan » 31 Декември 2017, 12:17:27

Тези 200 часа/месец са по подразбиране и ако са само 200, пак иди дойди.
Другата идея е да види по круизните кораби АИДА и пр. Там се търсят също много работници за кухнята и английският е съвсем добре дошъл.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lchan » 31 Декември 2017, 17:22:32

Здравейте!
Благодаря ви искрено за отговорите! По прочетеното и научено от Вас считам, че ще отклоня това предложение. Не е изгодно, а и е твърде рано, както и нямам база да бъда Selbstständig - най-малкото - няма да мога да се оправя чисто бюрократично, да не говорим финансово и прочее.

Имам сигурна работа за януари месец - при моят баща в Дахау. В Мюнхен имам други роднини и най-добре да си стоя на задника. Това, което ме привлече към тази обява е,че има осигурена квартира, а аз в момента нямам квартира! Както се досещате не мога и да наема и търся къде да се настаня - пенсион или мотел. Пенсион бях намерил за около 100 и нещо Евро-месечно, но сега не мога пак да го намеря. В мотелите: първо е много скъпо и излиза около 1,400 евро-месечно, второ не мога да стоя повече от 20 дни. Тоест, в момента най-належащия ми проблем е къде да отседна. Иначе освен уредената работа, когато видя какъв ще ми е графикът ще си намеря и работа в някой супермаркет, там постоянно търсят хора почасово. Аз ще съм до обяд на работа и след това целият ден ми е свободен, но къде да си постеля да легна...

Stojan написа:По-добре виж в Интернет под "Arbeit als Koch in Deutschland" или само "Arbeit als Koch" и ще излязат свободни места в отделните градове. Ще си намериш работа на заплата и няма да зависиш от хора като тоя!
Немският ти не е чак толкова лош. Спокойно. Но за бевербунга и CV-то гледай да ти ги напише някой по-сведущ. Успех.

За съжаление нямам сертификат. Искам да получа такъв ценз, но за него ми трябват 3г. в специализирано училище + практика в ресторант, а преди това диплом за В2 немски. 5 дни в седмицата те връзва това на заплащане около минималното. А на 99% от обявите за готвач, които съм преглеждал го искат.
Аватар
lchan
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот amatama » 31 Декември 2017, 19:40:58

аз много се чудя на тия дете са се залетели да работят в германия,трябва да си или много смел или много глупав за да се решиш на такава постъпка...
amatama
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 48 пъти
Благодарено: 37 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки