• Advertisement

Страннен проблем с данъчните

Форумът, който касае всеки!

Страннен проблем с данъчните

Мнениеот Svetul4o » 7 Март 2018, 15:12:15

Здравейте.

Не мислех че ще стигна да питам за такова нещо ама ей го на. От началото на 2016 година не работя и не живея в Германия. Договора ми е прекратен и съм отрегистриран от общината където живеех. 2017 година си подадох електронно данъчната декларация за 2016та и си мислех че всичко е приключено. Преди месец ми пристига някакво автоматично генерирано писмо (от хартия) в което ме уведомяват че не съм си подал данъчна декларация за 2017, след тяхно искане за такава което не съм получвал, и поради тази причина ме глобяват 250 евро. Ако не ги платя до еди коя си дата щели да станат повече.

Питанката ми е следната. Нямам нищо общо с тази държава вече или поне така си мислех. Мога ли да предприема нещо за да се изчисти тази глоба? Наклона ми е да ги отсвиря, че и без това нямам намерения скоро да работя там, но също така знам че и с данъчните шега не бива.

Моля дайте акъл :(
Svetul4o
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 20 пъти
Благодарено: 54 пъти

Re: Страннен проблем с данъчните

Мнениеот onufriy » 7 Март 2018, 15:27:23

Начи, ако аз бях на твое място: вдигам телефона, обаждам се на референта от писмото (горния десен ъгъл) и обсъждам цялата история с него. По собствения ми опит, данъчните в Германия са много човечни и обикновено подобен проблем се решава за няколко минути.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот rikiking » 8 Март 2018, 06:46:28

Подкрепям съвета на онуфрито, с отметката да имаш едно на ум, че данъчните все пак не са твои добронамерени приятелчета. Напротив - работата им е точно да пълнят държавната хазна и да събират парите на данъкоплатците :)
Така че - умната.

Въпросът най-вероятно ще се уреди бързо и без проблеми като им се обадиш. Имай предвид също така , че след като си се отписал от Германия, ти вече нямаш законен адрес в страната на който можеш да получаваш кореспонденция от държавните служби и съда, така че това писмо което са ти пратили не е връчено редовно, юридически все едно не си го получил.
Ако започнат да се правят ня интересни,веднага си наеми адвокат /а не щоербератер/,който със сигурност ще оправи нещата, щом си се отписал от държавата и нямаш Wohnsitz в нея, тоест не си данъчно задължен.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот onufriy » 8 Март 2018, 10:06:23

М'Бвана, пак четеш с кривото óко: човечни, не добронамерени. Въпроси от типа на писмото не е дошло, ще закъснея с документите, подал съм декларацията, но не е отчетено в системата се решават бързо, компетентно и без излишни усложнения. Поне на фона на данъчните в България.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Evata » 8 Март 2018, 16:53:44

ако си подал делкарацията за 2016 след 31.05.2017 ти начисляват глоба от 250 Евро.
От 2017 има срок за подаване и тои изтича на 31.05.
За неплатени сметки те вкарват в Schufa и ако ниакои ден пак доидеш в Германия ще те привикат да ги платиш.
Evata
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот onufriy » 8 Март 2018, 17:10:20

Evata написа:ако си подал делкарацията за 2016 след 31.05.2017 ти начисляват глоба от 250 Евро.
От 2017 има срок за подаване и тои изтича на 31.05.
За неплатени сметки те вкарват в Schufa и ако ниакои ден пак доидеш в Германия ще те привикат да ги платиш.

Чак там пеш... Аз закъснявам всяка година, кога се обадя, кога, не и няма никакъв проблем.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот andrian99 » 8 Март 2018, 18:05:12

За работещи на трудов догов годишната данъчна деклатация не е задължителна, а доброволна.
Какви ги дрънкате тук всички.
Може да се подаде четири години назад. А може и да не.
andrian99
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот bknf » 8 Март 2018, 19:21:53

Освен - снимай писмото, замажи личните данни - и го качи тука. Иначе няма как да знаем, за какво става дума и какво са написали в него.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот rikiking » 8 Март 2018, 19:31:21

andrian99 написа:За работещи на трудов догов годишната данъчна деклатация не е задължителна, а доброволна.

Пич, ти питаш, после кой кво дрънкал . Ами кво си искаме това дрънкаме, като не ти изнася оди да си пускаш декларациите и се оривай от форума.

А по въпроса ти - ти написа че в писмото има текст , че " не си пуснал декларация , която е поискана от данъчните "
Последен акъл от моя страна - данъчните в Германия имат право да поискат писмено , всяко данъчнозадължено лице в Бундесгебита да подаде декларация. Независимо на какъв договор е и какво прави.
Теб те спасява това че си се отписал - тоест вече не си данъчнозадължен.Надявам се , че нямаш жена и деца в Германия също, щото тогава пак могат да те гонят. :mrgreen:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот andrian99 » 8 Март 2018, 20:16:56

rikiking написа:
andrian99 написа:За работещи на трудов догов годишната данъчна деклатация не е задължителна, а доброволна.

Пич, ти питаш, после кой кво дрънкал . Ами кво си искаме това дрънкаме, като не ти изнася оди да си пускаш декларациите и се оривай от форума.

А по въпроса ти - ти написа че в писмото има текст , че " не си пуснал декларация , която е поискана от данъчните "
Последен акъл от моя страна - данъчните в Германия имат право да поискат писмено , всяко данъчнозадължено лице в Бундесгебита да подаде декларация. Независимо на какъв договор е и какво прави.
Теб те спасява това че си се отписал - тоест вече не си данъчнозадължен.Надявам се , че нямаш жена и деца в Германия също, щото тогава пак могат да те гонят. :mrgreen:

Ко?!
Ко сам питал?!?
andrian99
Тукашен
Тукашен

Мнениеот itzo » 8 Март 2018, 21:02:18

Ти си мислиш, че е доброволна. По преценка на данъчните могат да ти сложат едно тикче в регистъра и всяка година автоматично да получаваш писъмце с искане за данъчна декларация. А тикчетата ги раздават горе-долу на принципа " на който си връща голям процент от лонщойера по необичайни за средностатистическия немски данъкоплатец причини". Особено, ако го прави повече години.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот andrian99 » 8 Март 2018, 21:16:47

itzo написа:

Ти си мислиш, че е доброволна. По преценка на данъчните могат да ти сложат едно тикче в регистъра и всяка година автоматично да получаваш писъмце с искане за данъчна декларация. А тикчетата ги раздават горе-долу на принципа " на който си връща голям процент от лонщойера по необичайни за средностатистическия немски данъкоплатец причини". Особено, ако го прави повече години.

Значи искат задължително да ми връщат.
Без аз да искам.
Яко.
andrian99
Тукашен
Тукашен

Мнениеот andrian99 » 8 Март 2018, 21:30:06

ivo75 написа:
andrian99 написа:
itzo написа:

Значи искат задължително да ми връщат.
Без аз да искам.
Яко.

Да, яко е, но е вярно. Можеш и да не вярваш, тя вярата си е лично решение. Ако един път влезеш в системата, само трайно отписване те спасява. Аз познавам една немкиня, сингъл, 40+, работи от тинейджър и никога не е подавала данъчна декларация, да не я търсят. Но ако си мислиш, че ще подаваш, когато си искаш, един да, следващия път не, практически няма да стане.

Практически точно това правя.
Вече четири години не съм подавал.
Щото ме мързи.
И никой не ме търси.

P.S. Antragsveranlagung (Wenn keine Pflicht zur Abgabe einer Steuererklärung besteht).
andrian99
Тукашен
Тукашен

Мнениеот itzo » 8 Март 2018, 21:38:57

andrian99 написа:...Значи искат задължително да ми връщат.
Без аз да искам.
Яко.

Не е задължително да ти връщат. Един такъв неверник научи за такава практика по трудния начин, срещу 1100 евро. Щом не те търсят- свиркай си, и мен не са ме търсили 6-7 години вече. Aма имат правото и съм виждал такива писма неведнъж.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот Митака ФУ » 8 Март 2018, 21:39:47

andrian99 написа:
rikiking написа:

Ко?!
Ко сам питал?!?

Адрианчо, дете хубаво! Какво е това чалга поведение...?
Явно не ти харесва тук, при нас- форуми бол, хващай пътя!!! Ще си намериш и твоето духовно ниво нещо... [-X
Аватар
Митака ФУ
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 107 пъти
Благодарено: 46 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки