• Advertisement

Въпрос относно Arbeitslosengeld и кратък престой в чужбина

Форумът, който касае всеки!

Въпрос относно Arbeitslosengeld и кратък престой в чужбина

Мнениеот tommyshelby » 6 Юни 2018, 22:26:22

Здравейте, на всички! Имам доста странен казус, надявам се някой да може да ме посъветва.

Ситуацията е следната. От 01.02.2018 имам право на ALG I в продължение на 1 година. Имах Sperrzeit до 25.04.2018 който вече е изтекъл. На 16.03.2018 се отписах от Бюрото по труда в Германия и се прибрах в България. Където се опитах да завъртя една схема с фиктивно назначаване в бг фирма, да си платя сам осигуровките и да може да получавам борса в България след това. Съответно се регистрирах и като безработен след това и подадох искане за обезщетение за безработица. Обаче не ми се получиха нещата заради някакъв нов закон който ще приемат скоро и са затегнали нещата много. Както и да е, наложи се да анулираме и заличим трудовия договор и все едно не съм работил, спрях си и производсвото за обезщетение за безработица и регистрацията в нашето Бюро по труда.В Петък на 01.06.2018 се върнах в Германия и се регистрирах като безработен, съответно си подадох отново и за ALG I и днес получих писмо, че трябва да им представя U1 от България, защото съм ги бил уведомил, че ще работя в БГ и там съм подал заявление за безработица. Съответно българите са отправили запитване към Германия колко съм работил и съответно дали съм получавал пари от борсата (не съм и до този момент все още). А аз реално излиза, че не съм работил там, защото всичко е заличено и в НОИ и трудовия договор и т.н. Имаше отзад прикрепен 3ти лист в писмото което получих вчера, с няколко различни опции едната от които беше да напиша на ръка обяснение по въпроса за U1. Звънях на hotline-a на Arbeitsagentur-a и там едно мило момиче ми каза просто да напиша на листа, че не съм работил в България и не съм получавал пари от борсата там (което реално е така). Та да стигна до реалния ми въпрос. Някой имал ли е подобна ситуация като мен и как се е справил с нея? Ще свърши ли работа само този лист в който съм писал свободно съчинение, че не съм получавал пари и не съм работил в БГ през тези 2 месеца в които съм бил там? Или ще трябва да си вадя U1 от БГ (в което реално ще има данни до 2014г. защото тогава последно съм работил в БГ) Доста писане му дръпнах, сигурно никой няма да го прочете, но се надявам все някой да има мнение по моя проблем.

Благодаря предварително!

Поздрави.
tommyshelby
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Въпрос относно Arbeitslosengeld и кратък престой в чужбина

Мнениеот bknf » 7 Юни 2018, 07:05:17

tommyshelby написа:..днес получих писмо, че трябва да им представя U1 от България, защото съм ги бил уведомил, че...

А какво е това U1 от България, кой го издава и какво трябва да пише в него?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот tommyshelby » 7 Юни 2018, 08:23:01

bknf написа:
tommyshelby написа:..днес получих писмо, че трябва да им представя U1 от България, защото съм ги бил уведомил, че...

А какво е това U1 от България, кой го издава и какво трябва да пише в него?

PDU 1 или известен още като Е301. Издава се от НОИ предполагам, за осигурителен стаж в страната в която си работил.
tommyshelby
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tommyshelby » 7 Юни 2018, 10:14:34

ivo75 написа:
tommyshelby написа:Здравейте, на всички! Имам доста странен казус, надявам се някой да може да ме посъветва...

Звънях на hotline-a на Arbeitsagentur-a и там едно мило момиче ми каза просто да напиша на листа, че не съм работил в България и не съм получавал пари от борсата там (което реално е така)....

Благодаря предварително!

Поздрави.

Здравей tommyshelby, завъртял си интересна схема. Опит с подобен казус нямам, но според единственото разумно действие, което ти остава е да последваш съвета на милото момиче. Напиши истината и само истината, че не си работил и получавал помощи в БГ и виж дали, или какви документите могат да ти поискат. Според мен ще получиш ALG I, но както е в момента пазара на труда в немско, гледай по-добре да си намериш работа. Никога не е било по-лесно. Успех.

Благодаря за съвета! Аз така и направих още вчера, но реших да разпитам все пак може някой да се е сблъсквал с подобно нещо. Истината е, че не ми се стои повече в Германия, но като не станаха нещата в БГ и реших да дойда да си взема парите които съм плащал 4 години на държавата (а те хич не бяха малко). Защото ако ги зарежа, ще ги дадат на някой сириец с 8 деца каращ Мерцедес.
tommyshelby
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Работа, данъци и осигуровки