• Advertisement

Нужда от добър съвет

Форумът, който касае всеки!

Нужда от добър съвет

Мнениеот mladikolebaeshtse » 15 Януари 2019, 19:27:16

Здравейте! Надявам се всичко върви добре при вас. Нов съм в този форум и видях, че има хора които са наясно и запознати как стоят нещата в страната наречена Германия. Като млад човек, търсещ по-добри възможности и алтернативи, реших да се допитам до хора които имат истински опит с живота в Германия. В момента следвам хуманитарно висше образование и се усетих, че на свободния пазар няма търсене на такива хора, тъй като нямат специално нишово умение което да предложат. Затова, бързо записах курс за компютърни мрежи, тъй като е добър занаят и навсякъде се търси. Ествествено, сравнявайки заплатите от България и Германия и след кратко приблизително смятане установих, че ще изкарвам една идея повече отколкото тук дори и след наем, храна, транспорт и други разноски. Въпросите ми са следните:

1. След кратко проучване установих, че има "Jobseeker visa" и "EU Blue Card" за квалифицирани работници. И за двете има условия да имаш бакалвър в съответната сфера или поне 5 години опит (като могат да се правят изключения за професии за които има "глад"). Предимството на синята карта е че за 2 години могат да ти дадат гражданство ако се задържиш на работа и докажеш, че владееш езика на задоволително ниво. Та питането ми е - заслужава ли си да довърша бакалвърската ми степен с хуманитарен профил дори и когато не е релевантна към занаята който се стремя да развия. Емиграционния процес по-лесен ли е, когато имаш висше и също така, работодателите уважават ли повече човек с висше дори и не по работата която работи, че да му дадат повече преимущества отколкото на човек без такова? За компютърните сертификати не се тревожа, тъй като са световно признати и има утвърден стандарт. Възнамерявам да направя поне 1-2 години трудов стаж в България и чак тогава сериозно да мисля за емигриране.

2. Кои са основните документи и приготовления, които трябва да направя за да ме одобрят. Четох, че процеса може да отнеме месеци. Ако може, някой да сподели опита си и нужните стъпки, би било страхотно! (дори и да не са горепосочените визи, със сигурност има варианти за които не знам)

3. Езика - имам ниво С1 по английски и когато бях в щатите можех да говоря свободно с хората там (освен при тежък акцент или особен фразеологизъм). Немски съм учил по институции, но оскъдно и некачествено. Най-много да съм A2. Знам, че немеца си иска немски, въпреки че повечето могат да говорят и английски. Вие как го научихте? Ако може да ми препоръчате някакви помагала и ресурси. Целта ми за следващите 2-3 години в България е да се сдобия с "PRÜFUNG WIRTSCHAFTSDEUTSCH PWD" понеже сертификата е специализран, за това да общуваш в работната среда. Но за курсовете искат да си поне B2, ниво до което възнамерявам да достигна самосиндикално. Препръчайте ми обективни новини, които мога да чета и някакво шоу/подкаст, където речта не е толкова официална а разговорна, по възможност.

4. И последно, какви са впечатленията ви от живота в Германия? Лесно ли се адаптирахте? Съжалявате или се радвате? Как е стандарта на живот в сравнение с България? Благодаря предварително на всеки който отдели време да сподели!
mladikolebaeshtse
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Нужда от добър съвет

Мнениеот zlateto » 15 Януари 2019, 19:38:21

mladikolebaeshtse написа:1. След кратко проучване установих, че има "Jobseeker visa" и "EU Blue Card" за квалифицирани работници.

Явно е било доста кратко ... Ние сме в ЕС, съответно каквото и да си прочел се oтнася вероятно за Drittstaaten.

По останалите въпроси е писано и брисано. Почваш да четеш една по една темите.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот mladikolebaeshtse » 15 Януари 2019, 20:01:08

zlateto написа:
mladikolebaeshtse написа:1. След кратко проучване установих, че има "Jobseeker visa" и "EU Blue Card" за квалифицирани работници.

Явно е било доста кратко ... Ние сме в ЕС, съответно каквото и да си прочел се oтнася вероятно за Drittstaaten.

По останалите въпроси е писано и брисано. Почваш да четеш една по една темите.

Добре, синята карта е за ЕС, докато работническата виза е за всички и ти дават срок от 6 месеца да си намерия работа. Има и други условия, които не съм ги изреждал понеже са доста. Изпитвам трудност да навигирам в сайта и за това зададох така въпросите ми, а и винаги има още какво да се каже. Ако може някой да ме препрати към видовете визи и процедурата, ще е супер.
mladikolebaeshtse
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 15 Януари 2019, 20:07:03

Явно не е добре, кви визи - кви 5 евра. Ние сме страна членка на Европейския съюз!

Най-добре намери инфо за що е то ЕС ... #-o

За след 2-3 години ... я камилата, я камиларя ...

... горе в зеленото ФОРУМИ :arrow: ГЕРМАНИЯ ...
Последна промяна zlateto на 15 Януари 2019, 20:14:55, променена общо 1 път
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот mladikolebaeshtse » 15 Януари 2019, 20:13:58

zlateto написа:Явно не е добре, кви визи - кви 5 евра. Ние сме страна членка на Европейския съюз!

Най-добре намери инфо за що е то ЕС ... #-o

За след 2-3 години ... я камилата, я камиларя ...

Къде пише подробно и ясно тази информация? Това ми е проблема.
mladikolebaeshtse
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 15 Януари 2019, 20:17:13

:arrow: https://www.auswaertiges-amt.de/de/news ... tig/606470

... смени си на английски (горе вдясно) ... от 2007-ма сме в ЕС, ако не си запознат :mrgreen:
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот mladikolebaeshtse » 15 Януари 2019, 21:31:35

zlateto написа::arrow: https://www.auswaertiges-amt.de/de/news ... tig/606470

... смени си на английски (горе вдясно) ... от 2007-ма сме в ЕС, ако не си запознат :mrgreen:

Благодаря, поне това има някаква стойност и е информативно. То е ясно, че има море от информация но е трудно достъпна и неактуална. Да, мога да се ровя като луд, но все пак се надявах някой минал през всички занимавки да сподели полезни ресурси като горнияъ и мнение. Известно ми е че сме в ЕС, но не са ми известни всички закони, как се придобива гражданство, разрешително за работа и т.н. Ако само с лична карта ставаше, нямаше да пиша тук.
mladikolebaeshtse
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 15 Януари 2019, 21:43:17

mladikolebaeshtse написа:След кратко проучване установих, че има "Jobseeker visa" и "EU Blue Card" за квалифицирани работници. И за двете има условия да имаш бакалвър в съответната сфера или поне 5 години опит (като могат да се правят изключения за професии за които има "глад"). Предимството на синята карта е че за 2 години могат да ти дадат гражданство ако се задържиш на работа и докажеш, че владееш езика на задоволително ниво. Та питането ми е - заслужава ли си да довърша бакалвърската ми степен с хуманитарен профил дори и когато не е релевантна към занаята който се стремя да развия. Емиграционния процес по-лесен ли е, когато имаш висше и също така, работодателите уважават ли повече човек с висше дори и не по работата която работи, че да му дадат повече преимущества отколкото на човек без такова?... И последно, какви са впечатленията ви от живота в Германия? Лесно ли се адаптирахте? Съжалявате или се радвате? Как е стандарта на живот в сравнение с България? Благодаря предварително на всеки който отдели време да сподели!

Здравей) Ти си успял да набуташ наистина много информация (въпроси) на едно място. Не 1-2-3-4, а много повече. ;-)

Но, няма нищо. Впечатленията от живота в Германия? Зависи къде си, какво правиш и т.н. На което, едва ли мога да дам конкретен отговор)

Ако ти е интересно - чети из форума - има разни дискусии.

Това дето си го проучил за визите, не се отнася за българи, а за индийци, китайци и т.н.

Дали е по лесно да убедиш някой, който не познаваш, че знаеш и можеш за нещо? И че си тоя, който някоя фирма търси чрез обява - или и без? Зависи.

Ако си затворен някъде, не разбираш кво става и накъде си се запътил, нямаш възможност (за нещо), е едно на ръка. Поне докато не успееш да промениш някои параметри. Но на някои, и така им харесва.)

Да ти дадат преимущества? По-скоро, може и да те излъжат - а не да ти дадат. Но може и обратно да стане)

Дали човек се радва или съжалява, за взети от него решения - от второто голям смисъл няма. Щото дори и да е направил грешка, то е по-добре, да оправя положението, доколкото може. А не да се тюхка и вайка ;-)

Дали се радвам? Разбира се), но някои не живеят само в Германия)

"Работодателите" - и там има, "нюанси". Ти, ако кандидатстваш някъде по обява, то няма веднага да получиш директна връзка със собственика/шефа на фирмата, и т.н. Но може и да имаш - ако "фирмата" е малка и шефа е 1, + няколко служители. Но иначе, има Personalabteilung. Те събират и обработват всички Bewerbungen.

А ти откъде си - от коя част на България? Къде си живял досега?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот mladikolebaeshtse » 15 Януари 2019, 22:22:29

bknf написа:
mladikolebaeshtse написа:След кратко проучване установих, че има "Jobseeker visa" и "EU Blue Card" за квалифицирани работници. И за двете има условия да имаш бакалвър в съответната сфера или поне 5 години опит (като могат да се правят изключения за професии за които има "глад"). Предимството на синята карта е че за 2 години могат да ти дадат гражданство ако се задържиш на работа и докажеш, че владееш езика на задоволително ниво. Та питането ми е - заслужава ли си да довърша бакалвърската ми степен с хуманитарен профил дори и когато не е релевантна към занаята който се стремя да развия. Емиграционния процес по-лесен ли е, когато имаш висше и също така, работодателите уважават ли повече човек с висше дори и не по работата която работи, че да му дадат повече преимущества отколкото на човек без такова?... И последно, какви са впечатленията ви от живота в Германия? Лесно ли се адаптирахте? Съжалявате или се радвате? Как е стандарта на живот в сравнение с България? Благодаря предварително на всеки който отдели време да сподели!

Здравей) Ти си успял да набуташ наистина много информация (въпроси) на едно място. Не 1-2-3-4, а много повече. ;-)

Но, няма нищо. Впечатленията от живота в Германия? Зависи къде си, какво правиш и т.н. На което, едва ли мога да дам конкретен отговор)

Ако ти е интересно - чети из форума - има разни дискусии.

Това дето си го проучил за визите, не се отнася за българи, а за индийци, китайци и т.н.

Дали е по лесно да убедиш някой, който не познаваш, че знаеш и можеш за нещо? И че си тоя, който някоя фирма търси чрез обява - или и без? Зависи.

Ако си затворен някъде, не разбираш кво става и накъде си се запътил, нямаш възможност (за нещо), е едно на ръка. Поне докато не успееш да промениш някои параметри. Но на някои, и така им харесва.)

Да ти дадат преимущества? По-скоро, може и да те излъжат - а не да ти дадат. Но може и обратно да стане)

Дали човек се радва или съжалява, за взети от него решения - от второто голям смисъл няма. Щото дори и да е направил грешка, то е по-добре, да оправя положението, доколкото може. А не да се тюхка и вайка ;-)

Дали се радвам? Разбира се), но някои не живеят само в Германия)

"Работодателите" - и там има, "нюанси". Ти, ако кандидатстваш някъде по обява, то няма веднага да получиш директна връзка със собственика/шефа на фирмата, и т.н. Но може и да имаш - ако "фирмата" е малка и шефа е 1, + няколко служители. Но иначе, има Personalabteilung. Те събират и обработват всички Bewerbungen.

А ти откъде си - от коя част на България? Къде си живял досега?

Благодаря, за отговора. От София съм и съм ходил на две студентски бригади в САЩ. Видях какво е гърч и при нас, и в чужбина. Затова реших да хвана занаят и да се интегрирам в някоя по-мощна икономика, тъй като е по ползотворно. Има много варианти да, но се насочих към Германия заради културата там. Харесва ми да има Ordnung, нещата сякаш вървят по-гладко и хората проявяват по-голяма отговорност за действията си. Бил съм в западна Германия по нивите за няколко седмици и е разкош... Аз не съм от хората които отиват без да знаят език и без никаква подготовка. Винаги ми се е струвало налудничево и непродуктивно. Искам да си направя сметка, за години напред, да ми е спокойно!
mladikolebaeshtse
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 16 Януари 2019, 06:59:38

реших да хвана занаят и да се интегрирам в някоя по-мощна икономика, тъй като е по ползотворно

Да, така е. Ето например, в момента върви стачка на служителите по летищата. Може да пpочетеш немския текст, и да видиш, какво разбираш. Ползвай и гоогле преводач, може и да помогне.)
https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/ ... 89693.html

Има много варианти да, но се насочих към Германия заради културата там. Харесва ми да има Ordnung, нещата сякаш вървят по-гладко и хората проявяват по-голяма отговорност за действията си. Бил съм в западна Германия по нивите за няколко седмици и е разкош... Аз не съм от хората които отиват без да знаят език и без никаква подготовка. Винаги ми се е струвало налудничево и непродуктивно. Искам да си направя сметка, за години напред, да ми е спокойно!

Немския ред всъщност, се дължи донякъде на установените "правила", законови уредби - и тяхното спазване. Е, не от всички, но от болшинството хора. Има и изключения, но общо взето има известен ред. Ето може да четеш тука, разни въпроси - на разни хора, по немското право.
https://www.juraforum.de/forum/

Що се отнася до "занаята", запиши се някъде "студент". Хем ще научиш езика, хем и ще видиш кое как е. Виж какви специалности има, какво ти е интересно и т.н.

Най-важното е, сам и самостоятелно да намериш начина за теб си, как да научиш и разбереш нещо. На едни им трябват курсове, някой да им стои на главата и да им обяснява, на други не, и т.н. Сега има интернет, много неща можеш да ги намериш, и стоейки си в София.

Аз лично, заминах за Германия, без да знам езика и без каквато и да е била, "подготовка". Да разбира се, имахме още от училище по 2 часа немски на седмица, няколко години. Ходех и на курсове, към една немска организация, вече след казармата. Но езика така или иначе, го научих впоследствие, в Немско.

Е тука в Арбайтсамта, можеш да видиш какви "професии" има и т.н.
https://berufenet.arbeitsagentur.de/ber ... heAZ&let=A

Другия вариант е, да четеш обявите, да видиш кой какво търси - и да кандидатстваш директно. Или и не по обяви. Има и други Jobörsen, но например тука..
https://www.monster.de/

В Германия учебната система е такава, че децата /учениците ги "сортират" още от рано, преди да стигнат 8-ми клас. Ако не си завършил "гимназия" - не можеш да следваш, а отиваш да учиш "занаят" и т.н. За различията сигурно е писано някъде, из форума. Не съм запознат, с много подробности) Както и сигурно нещата се променят (редовно).

От София съм и съм ходил на две студентски бригади в САЩ

И как ти се видя там? Къде / какво успя да видиш там..?)

Благодаря, за отговора

Има горе вдясно, като се намираш в съответната дискусия, възможност за изказване на "благодарност" към съответното мнение на някой си. Вдясно от "цитирай".)
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bknf » 16 Януари 2019, 08:47:33

mladikolebaeshtse написа:заслужава ли си да довърша бакалвърската ми степен с хуманитарен профил дори и когато не е релевантна към занаята който се стремя да развия

Щом си почнал - може и да си заслужава. Но още отсега се заинтересувай, с какво искаш да се занимаваш. Щото ако искаш да работиш като лекар, архитект, пилот на самолет, адвокат - то е необходимо друго. Виж ако искаш да ставаш директор, то там е малко по-иначе.)

Така като гледам, и немския ще научиш по-добре от повечето немскоговорящи, и останалото ще го намериш. Каквото търсиш. Въпроса за немския Орднунг - а дали ти си немец, и дали си като машинка? Като часовник, който работи без да мисли и без да се интересува от нищо друго? Според мен - не си.) Така че след време тоя немски ред може и да ти омръзне.)
mladikolebaeshtse написа:Емиграционния процес по-лесен ли е, когато имаш висше и също така, работодателите уважават ли повече човек с висше дори и не по работата която работи, че да му дадат повече преимущества отколкото на човек без такова?

Процесите на на каквото и да е било, винаги имат определена структура. Разбереш ли я, както и самите процеси, свързани и вървящи към нея, то ще можеш да представиш себе си така, че другата страна да има полза от тебе. От твойте знания, умения, енергия. Или нещо такова)

Които неща, са не винаги ясни и разбираеми, и за не малка част от немските жители. Повечето от тях, са правели нещо цял живот, без да се интересуват от (почти) нищо останало. Пък те се и променят, нещата и условията. Някои често, други по-рядко.

mladikolebaeshtse написа:Как е стандарта на живот в сравнение с България?

Много зависи все пак, какво разбираш под понятието "стандарт".

Колко струват 1 кило картофи или ябълки в България?) Това е примерно, немския "стандарт". Но българските ябълки, са по вкусни) Въпреки че 1 кило на ден, едва ли ще ядеш - и там, и в Немско)

Онова гадното за 3 евро, на първата снимка - даже не бих го и опитал.)

mladikolebaeshtse написа: От София съм и съм ходил на две студентски бригади в САЩ.. Бил съм в западна Германия по нивите за няколко седмици и е разкош...

Така ти се е сторило, щото си бил там за малко време. Едва ли ще е така, за теб лично - ако живееш там и така цял живот.)

Първата разлика с България е - немската столица сега е Берлин (преди е била Бон). Обаче хората, живеещи в столицата - не са с чак толкова по-облагодетелствани, в сравнение с някое немско село. Източна Германия (бившето ГДР), е малко по-различно. Там и хората, са малко по-различни (от "западните" немци).

В "селата" около големите немски градове - "стандарта" на живот е по-висок, отколкото ако живееш в самия град. Но пак според зависи. В градовете място много няма - да строиш къща, ако искаш. Или и цените са по-високи. Но пак зависи - не винаги.)

Младите от селата, после следват някъде, и остават там, където намерят работа. Фирмите, не винаги са в големите градове. Има и в по-малките градчета/ селца.

И да, може да ти се е видяло отстрани "уредено". Но там по тия ниви и окосена трева, не можеш да минеш пеша. Земята е частна, и ти не можеш да я прекосяваш. Само по пътя може.)

Разбира се, едва ли някой ще те види или ще те глоби ;-)
Прикачени файлове
Последна промяна bknf на 16 Януари 2019, 09:30:30, променена общо 1 път
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот zlateto » 16 Януари 2019, 09:23:28

mladikolebaeshtse написа:Известно ми е че сме в ЕС, но не са ми известни всички закони, как се придобива гражданство, разрешително за работа и т.н.

Известно ти е, че сме в ЕС, но не знаеш какво предимство ти дава това. Разрешително за работа не ти е необходимо, виза също. Не си стъпнал на немска земя за гражданство питаш, което се придобива все още след 8 години. Очаквам и за детски надбавки въпроси, щото смяташ някога и деца да имаш. :-&

Не съм съгласна, че актуална информация не се намирала. Ако не ти се търси, си е е изцяло твой проблем ...

:arrow: ФОРУМИ - ГЕРМАНИЯ - НОВОБРАНЕЦ: имаме например цели брошури за новопристигнали на български !!!, в които е описано къде и какво се прави, когато си вече в ДЕ. Няма кой да ти налее цялата инфо! Четеш и след 2-3 години, когато си на път наистина да заминеш, си задай въпросите. Дотогава няма смисъл да разтягаме локуми.
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот bknf » 16 Януари 2019, 12:26:35

ivo75 написа:[С две думи зависи, но не винаги. Само така ще помогнем на младия колебаещ се, с конкретика, ясна мисъл и дълги постове

И никаква конкретика, по написаните първоначално въпроси ? Поне да беше отговорил/а,на поне един от тях. Със свои думи, със своето виждане? Или няма никакъв личен опит, нещо полезно в тоя случай? Hещо, което може да се разкаже, да се спомене? Що така, "Иво75" ?

mladikolebaeshtse написа:В момента следвам хуманитарно висше образование и се усетих, че на свободния пазар няма търсене на такива хора, тъй като нямат специално нишово умение което да предложат. Затова, бързо записах курс за компютърни мрежи, тъй като е добър занаят и навсякъде се търси..

Каква точно специалност, си записал - тоест нещо като "Информатика" ? Виж как е немския еквивалент, и как можеш да продължиш (същото или подобно) - в Немско. И къде.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bknf » 16 Януари 2019, 14:04:37

mladikolebaeshtse написа:.. и се усетих, че на свободния пазар няма търсене на такива хора, тъй като нямат специално нишово умение, което да предложат... Възнамерявам да направя поне 1-2 години трудов стаж в България и чак тогава сериозно да мисля за емигриране...

Варианта, който сам си посочил, също е добър. Завършваш тая специалност в България - през това време ще учиш и немски - почваш работа в там в някоя фирма, и кандидатстваш в някоя немска фирма. Какво ще е положението след 2-3 години, не се знае. Затова по-добре още от сега се насочи към разни фирми, и контактувай с тях.

Как ще стане това без добър немски и личен контакт - възможно е, по мейл. Каква ще е реакцията - не се знае..
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот zlateto » 16 Януари 2019, 15:58:02

bknf написа:Как ще стане това без добър немски и личен контакт - възможно е, по мейл. Каква ще е реакцията - не се знае..

И какво ще пише, чакайте ме след 2-3 години / пазете ми мястото. #-o Реакцията е ясна.

Така че бкнф, стига го гъбарка, ние сме ти свикнали, ама той е млад и зелен ... eдва вчера разбра, че няма (oт 12 години) за нас визи ...
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки