• Advertisement

Нужда от добър съвет

Форумът, който касае всеки!

Re: Нужда от добър съвет

Мнениеот bknf » 16 Януари 2019, 16:27:58

zlateto написа:
bknf написа:Как ще стане това без добър немски и личен контакт - възможно е, по мейл. Каква ще е реакцията - не се знае..

И какво ще пише, чакайте ме след 2-3 години / пазете ми мястото. Реакцията е ясна. Така че бкнф, стига го гъбарка, ние сме ти свикнали, ама той е млад и зелен ... eдва вчера разбра, че няма (oт 12 години) за нас визи...

Пиша това, което съм написал. А ти имаш ли случайно, по-добро решение? Някакъв "собствен, личен опит" - в отговор на така поставените, въпроси? Или опит за описване на "немското общество" ? ;-)

А какво ще напише, как ще процедира - дотогава сигурно ще намери, какво и как.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот zlateto » 16 Януари 2019, 16:33:26

bknf написа:А какво ще напише, как ще процедира - дотогава сигурно ще намери, какво и как.

Тогава защо му казваш отсега да тормози с имейли разни фирми?

bknf написа:Затова по-добре още от сега се насочи към разни фирми, и контактувай с тях.

Почни да се четеш! :mrgreen:

П.П. Дала съм си съвета, но ти както винаги си сляп и глух ...
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот mladikolebaeshtse » 16 Януари 2019, 22:30:27

Съответната професия е "Netzwerk-Ingenieur" и е търсена както тук, така и там. Друг въпрос е, че е трудновата(или поне докато се обучиш), но все пак затова се заплаща добре. Основната ми цел с този пост, беше да разбера какъв е процеса на интеграция, откъм административната част и съвети за приспособяване към средата. Ето поразрових се и видях, че трябва адресна регистрация(когато се пристигне в страната) и е важно. Ето такива неща, които трябва да се предприемат и са важни или задължителни/препоръчителни. Затова и се допитвам в този форум, към хора които преживяват там и са наясно. Най-вече ме интересува, как да ме наемат успешно на работа. Едва ли от България, като кандидатствам ще е толкова лесно. Ако може да ми кажте как да изпълня тази цел или да ме препратите към съответните ресурси, много ще се радвам.
Edit: И пак да се поясня, на работодателя 100% ще му трябва нещо като "свидетелство за съдимост" в България. Това ми кажете най-вече! Какво му трябва на работодателя, за да ме наеме откъм административната част. И като на малоумен го обяснете понеже както се разбра, не ги разбирам нещата! За това ви питам ВАС - дойче българите...
mladikolebaeshtse
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот itzo » 17 Януари 2019, 05:10:57

Oт неправилната страна захождаш към задачата, може би заради което се е трансформирала и темата в обичайната престрелка... между обичайните заподозени :) Немският еквивалент на нашенското свидетелство за съдимост се нарича Führungszeugnis и вероятността да ти го поискат:а) не е голяма и б) няма да ти върши работа4 издадено преди Х години . Последна грижа поради което. Далеч по-важно е друго-документът за професионална квалификация да се ползва с някакъв авторитет, да имаш документ за езикови познания и по възможност референции от предишен работодател.Дали ще кандидатстваш от БГ или на място, въпросът е преди всичко финансов.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот zlateto » 17 Януари 2019, 09:40:52

Ицо е прав. Тук не ти искат свидетелство за съдимост под път и над път. Издаденото от БГ е с валидност 6 месецa.

mladikolebaeshtse написа:И като на малоумен го обяснете понеже както се разбра, не ги разбирам нещата! За това ви питам ВАС - дойче българите...

1. Никой не те е квалифицирал като такъв.
2. Питаш и те насочихме да изчетеш форума от А до Я

Административната част е най-лесното, трябва да има какво да предложиш насреща. Наблягай на езика, информатиката, чети форума и след 2-3 години ще бъдеш по-конкретен в питанията си.

Дотогава е просто разтягане на локуми, вятър и мъгла. А и нещата, които ще ти поискат ги получаваш на място (данъчен номер, здравна застраховка и т.н.). От БГ да си изкараш многоезично извлечение от акт за раждане, да си вземеш от здравната каса Е104, за да те впишат в немската, да си преведеш дипломите ...

Ето поразрових се и видях, че трябва адресна регистрация(когато се пристигне в страната) и е важно.

Бравос, значи можело. Ама не сервирай всеки ден по едно прочетено.

За регистрация ти трябва жилище. Да наемеш жилище ти трябва работа и пари за предплата (3 наема). Може в началото да си на пансион или хотел. Ама това са неща, които на този етап не ти трябват.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот onufriy » 17 Януари 2019, 11:20:12

mladikolebaeshtse написа:Съответната професия е "Netzwerk-Ingenieur" и е търсена както тук, така и там.
Не точно, това не са деветдесетте, когато на всеки му трябваше мрежови администратор. Не е лоша професия, зависи какво точно правиш, но и парите не са толкова, колкото за програмист да речем.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот bknf » 17 Януари 2019, 15:33:20

mladikolebaeshtse написа: да разбера какъв е процеса на интеграция, откъм административната част и съвети за приспособяване към средата. Ето поразрових се и видях, че трябва адресна регистрация (когато се пристигне в страната) и е важно. Ето такива неща, които трябва да се предприемат и са важни или задължителни/препоръчителни. Най-вече ме интересува, как да ме наемат успешно на работа. Едва ли от България, като кандидатствам ще е толкова лесно. Ако може да ми кажте как да изпълня тази цел или да ме препратите към съответните ресурси, много ще се радвам.
Edit: И пак да се поясня, на работодателя 100% ще му трябва нещо като "свидетелство за съдимост" в България..Какво му трябва на работодателя, за да ме наеме откъм административната част?

Преди години, срещнах случайно един българин в една фирма, беше кандидатствал по обява там от България. И немски не знаеше, само английски. Беше научил самостоятелно, някакъв език за програмиране, на Datenbanken (база данни ).
https://de.wikipedia.org/wiki/Datenbank

Те са търсели такъв човек - той е кандидатствал ((през английски) - и го бяха взели. Затова, разгледай обявите - кой какво търси. Bиж какво знаеш и какво, не.

С голяма вероятност- няма да ти искат свидетелство за съдимост, ако работиш в IT браншa. Освен ако нямаш вземане- даване с пари, охрана на обекти и т.н., но там няма как и да имаш.

Регистрираш се за някакво жилище, евентуално - ако вече го имаш, ако си подписал договора за наем. Обаче ако търсиш жилище в голям град, то на огледа за жилището (първо трябва да търсиш по обяви и т.н.) - може да дойдат и 30 желаещи, да го наемат. Събират се желаещите, и се избира 1. Може и стая да вземеш, на първо време. Но без договор за работа - някой едва ли ще ти даде жилище под наем. За стая във WG (Wohngemeinschaft) може и да минеш така, без. Регистрацията, чак толкова важна и не е. Не от нея зависи всичко останало. Но има връзка и с други неща.

В Германия живеят не само немци - а и много турци, араби, африканци, италянци, испанци, гърци, араби и т.н. И те ползват английски, ако нещо не им е ясно. А ако те изберат тебе, то и от фирмата сигурно ще ти помогнат с тия неща.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот mladikolebaeshtse » 17 Януари 2019, 21:19:54

Ееее, вече си дойдохме на думата! Най-накрая добри съвети в последните постове. То, че много ще трябва да ровя се е видяло. Само ми кажете дали да си правя регистрация, в сайтове като dir.bg или може би някъде другаде където пак така има бая Българи (заслужава ли си)?
mladikolebaeshtse
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот itzo » 17 Януари 2019, 21:38:58

Най-добрият съвет е: недей да разчиташ, че всеки, който ти дава акъл дистанционно има достатъчно собствен акъл за раздаване. Или, че го прави по чисто алтруистични подбуди :mrgreen: Информация за търсене на работа на английски дал Господ.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 17 Януари 2019, 23:30:52

itzo написа:Най-добрият съвет е: недей да разчиташ, че всеки, който ти дава акъл дистанционно има достатъчно собствен акъл за раздаване. Или, че го прави по чисто алтруистични подбуди. Информация за търсене на работа на английски дал Господ

Е добре де, само ей- така скромно да попитам. Ти някога работа в Германия търсил ли си? Няма ли какво да разкажеш, от личен опит? За "Иво75" и златето няма да питам, те вече се изказаха.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот mladikolebaeshtse » 18 Януари 2019, 00:46:45

itzo написа:Най-добрият съвет е: недей да разчиташ, че всеки, който ти дава акъл дистанционно има достатъчно собствен акъл за раздаване. Или, че го прави по чисто алтруистични подбуди :mrgreen: Информация за търсене на работа на английски дал Господ.

Все е нещо. Както казал шопа - "А, ич?"
mladikolebaeshtse
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 18 Януари 2019, 09:11:01

bknf написа:За "Иво75" и златето няма да питам, те вече се изказаха.

Дам изказахме се, ясно и точно, auf dem Punkt gebracht, за разлика от теб. :mrgreen: Не завиждай! :laughing6:
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот itzo » 18 Януари 2019, 09:11:56

bknf написа:Е добре де, само ей- така скромно да попитам. Ти някога работа в Германия търсил ли си? Няма ли какво да разкажеш, от личен опит? За "Иво75" и златето няма да питам, те вече се изказаха.

Ами ето, от личен опит ти казвам, че минимум осемдесет процента от "съветите" дадени онлайн от "добронамерени" сънародници ще бъдат плява. Дадени най-добронамерено от хора, които изповядват ...как да го кажа, един вид карго-култ, понеже не разбират как собствено работи системата.Съвсем отделно намирането на работа от ИТ специалист има не особено много общо с намирането на работа от чистачка, да речем :)
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 18 Януари 2019, 10:22:57

itzo написа:
bknf написа:Съвсем отделно намирането на работа от ИТ специалист има не особено много общо с намирането на работа от чистачка, да речем :)

Ба, нема, същото е. Едни ловци на глави се опитват да те продадат за условия сходни с тези на Zeitarbeit-фирмите. С компетентност от типа "Aз търся нещо със Swing", a той ти отговаря, "А, да, имам със Spring"...

И те така, да не съм голословен: Достойни младежо, у София IT много. Гледай, докато учиш, да се опитваш да го прилагаш на практика. Ако се разтърсиш по форума, ще намериш няколко теми как да се пласираш с различни теми от IT в Германия и Швейцария. На Златето не й се ядосвай, права е да ти избухва, за да зададеш въпрос, трябва да знаеш поне част от отговора. И за да не се излагаш по форОмо, некои опорни точки:
1. За работа в ЕС, в частност Германия, не ти трябва нито разрешително за работа, нито разрешително за престой;
2. В общия случай, свидетелство за съдимост, здравни сертификати, свидетелство за семейно положение, преведени и легализирани дипломи не се изискват. Ако някой конкретен работодател има специални изисквания (полиция, гастрономия, министерства и пр.), те ще си го опишат в обявата, респективно ще ти кажат;
3. За тебе най-голямата бариера на този етап, поне както го виждам аз, е да убедиш работодател да те вземе, рсп. да предложиш търсено умение. Всичко останало е преодолимо в дискретни (демек изцяло дефинирани, ако ти куца висшата математика) стъпки.

Ай, сéдай и чéти, па после éла да рапортуваш докъде си я докарáл.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 18 Януари 2019, 11:00:43

ivo75 написа:Светиня ти, преди да са ми дръпнали шалтера, да ти споделя параноичните си подозрения :mrgreen: . Млад и колебаещ се софеАнец с две бригади у щатско? Пълен въпросник, който го попълва от раз всяко дете, наивност може би...? Но желание нулево да се обогати информативно, иска да го назначиш директно без усилия, на мен лично ми идва някакси странно, за вас останалите(извън "момчето") как ви се струва, нормално?

Възможно, майна. Макар че аз какви съм ги виждал точно на бригади у Щатско, че и у Немско, да ти кажа, пък и какви въпроси ми задават тука новопристигнали колеги... Нищо чудно.
Ше фана да óтвора една тема за бригадите, барем да се посмееме малко, че иначе требва да почнем да ревем с тея ентусиасти...
onufriy
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки