• Advertisement

ПЕНСИЯ*

Форумът, който касае всеки!

ПЕНСИЯ*

Мнениеот valjo » 5 Март 2004, 18:02:46

Добре е човек да си осигури немска пенсия и да я ползва после в България, нали!
Всички плащаме около 10 % за пенсия. Още толкова плаща работодателя.
Какво става, ако си тръгне човек преди да е прехвърлил 5-те години?
Право на пенсия (държавната) се получава след навършване на ПОВЕЧЕ от 5 години стаж и съответната възраст. Ако си навършил 5-те години, вече не можеш да си изтеглиш вноските, а чакаш до пенсия, която ще получаваш от Германия. Ако си тръгнеш преди това, има два варианта: в пенсионната служба (питай за нея в общината или отдела "Персонал" на фирмата ти) да заявиш изтеглянето на твоя дял от направените до момента вноски. Но трябва да чакаш 24 месеца от прекратяване на вноските ти. Или да си тръгнеш без да ги изтегляш, като се надяваш пак да дойдеш и да навъртиш необходимия стаж (това може да стане във всяка страна на ЕУ). Не съветвам никого да се отказва от немската пенсия и да си тегли вноските. Колкото и малка да е, колкото и да се влошава положението на пенсионните фондове в Германия, все ще е по-добре от българските пенсии. Това важи и за другите пенсионни застраховки, ако имаш.
Вноските за здравна осигуровка не можеш да ги изтеглиш, а и няма как да ги ползваш в БГ - те са времето, когато си работил тук и си ги внасял.
Не ми ясно още какво става с Пфелегеферзихерунг (нещо не ми захапва латиницата). Може би и тя ще може да се изтегля (твоята част).
Солидарност, Безработица и пр. си остават за държавата.

* Поради това, че Темата е важна, позволено изписването с главни букви. red: vel

Потребители благодарили на автора valjo за мнението:
penka000
Рейтинг: 4%

Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Gybaria » 22 Март 2004, 21:57:12

Еваларката, Вальо!
Едно ГОЛЯМО благодаря за безценната информация!
Аватар
Gybaria
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Пенсията

Мнениеот valjo » 30 Март 2004, 13:32:04

Ето още малко по-систематизирана информация, извлечена главно от сайта на BfA (немското пенсионно - виж "Линкове") и от тел. разговори с тях по повод искането ми за разясняване състоянието на пенсионната ми сметка (може да се направи on-line в същия сайт).
И така:
Всички, които работят в Германия, трябва да плащат задължителната социална (пенсионна) осигуровка. В момента тя 19.5 % от дохода, максимум върху 61 800 евро годишно (западната част) и 52 200 (източната). Половината се плаща от работодателя. При напускане на Германия можете да изтеглите вноските, които вие сте правили, както е описано в предния постинг (може да стане и от БГ, чрез посолството на Германия).
Какво става, ако решите да си запазите вноските, за да получите немска пенсия. Между БГ и DE има пенсионна спогодба (има я също в този сайт), на базата на която, ако сте навършили 5 години прослужено време (общо в БГ и DE) имате право на немска пенсия след навършване на определна възраст. Сега тя за DE е 65 години за пълна пенсия и 63 (плюс 35 общ стаж) - за намалена. При смърт съпругата(-ът) получава 60% (ако е над 45 г. или има деца под 18г.), а децата - по 20% всяко под 18 г., от полагащата се пенсия.

Как се изчислява пенсията:
За всяка година: Получена годишна заплата \ Средна годишна заплата за DE = Годишен коефициент
Сума (Всички Годишни коефициенти от заработените години) * Рентен фактор = Месечна пенсия
Средната работна заплата се определя всяка година. За 2003 е около 29 000 евро.
Рентен фактор се определя всяка година. За 2003 е 26.13 (западна част на DE)
Пример: Нека смятаме, че всички велични по-горе не са се променяли 5 години и сте получавали 5г. заплата 58 000 годишно
За всяка година Годишен коефициент = 58 000 \ 29 000 = 2
Месечна пенсия (2+2+2+2+2) * 26.13 = 261.3 евро

Пенсията, която ще получавате, ще бъде от две части: българска и немска. Така е по досегашната спогодбa, така е и в ЕС (т.е. няма опастност, ако влезем в ЕС, в БГ да ни плащат българска пенсия за немското време). Всяка част зависи от прослуженото време и навършената възраст, според съответната страна. Т.е може да получим българска пенсия на 55 г., а немска на 65 г. (ако сме живи!).
Всички документи се подават в пенсионното в БГ (ако живеете там). Но предварително трябва да са представени и всички данни в пенсионното в DE.
За целта, когато тръгнете да напускате DE, предварително се осведомете за всички подробности и подгответе всички документи. Съдействие ще ви укажат регионалните служби на BfA (има ги в техния сайт - въобще прекрасно направен сайт!).
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Oste nesto preneseno ot dir.bg po temata

Мнениеот Onlooker » 15 Април 2004, 13:35:29

Тема за пенсиите ни
Автор Гюнтep (Нерегистриран)
Публикувано 15.04.04 04:09

Ще може ли да ми изясните нещо.

Работя със зелена карта. Дочух, че щели да приравнят пенсионните осигуровки с минимална БГ пенсия. Вярно ли е?

Тема Re: за пенсиите ни [re: Гюнтep]
Автор eднa (Нерегистриран)
Публикувано 15.04.04 09:04

Доколкото съм информирана от медиите, положението е следното:
След приемането на БГ в ЕС, годините трудов стаж в чужбина ще бъдат признати за набиране на броя точки, съгласно българската пенсионната система. Размерът на пенсията няма да зависи от възнаграждението в чужбина. За това, обаче, съответната страна трябва да има сключена спогодба с БГ.

Тема Re: за пенсиите ни [re: eднa]
Автор Гюнтep (Нерегистриран)
Публикувано 15.04.04 13:02

Означава ли това, че лице А осигурявало се с 10 лева на месец в БГ и лице Б плащало 100 евро на месец в ДЕ накрая ще взимат близки пенсии в БГ?

Тема Re: за пенсиите ни [re: Гюнтep]
Автор eднa (Нерегистриран)
Публикувано 15.04.04 14:11

Лицето, работило в БГ и в чужбина, ще получава 2 пенсии. Българска, изчислена на база осигурителните му вноски в БГ и германска /или др. европейска/, въз основа на осигурителните му вноски в чужбина.
Признаването на годините трудов стаж в държава, членка на ЕС има значение само, за да можеш евентуално да събереш необходимите 100 точки за мъжете /възраст+трудов стаж/, за да имаш право при навършване на пенсионна възраст да си получаваш и българската пенсия.
Вчера в БГ са се споразумели /вж. в. Стандарт/, годините трудов стаж да са с тегловен кофициент 1,1. Мore info - в НОИ на пл. Македония. Аз през лятото ще ходя там.
Аватар
Onlooker
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот kukla » 15 Декември 2004, 14:55:38

A ima li njakoj najasno s dopulnitelnoto pensionno osigurjavane tuk?
Nali ako se skljuchi dogovor do kraja na tazi godina, shte ima danuchni oblekchenija pri izplashtaneto sled 20 godini.
Malko e kusnichko da pitam sedmiza predi prikljuchvaneto na izgodnata sdelka, ama dali naistina e izgodna.
Spodelete!
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот satbradar » 14 Февруари 2005, 22:13:37

Наскоро говорих с колеги -de -по темата пенсия.
системата е като в БГ - сегасните работещи плащат всноски -обаче тия всноски си ползва сегасния бюджет. Демек -тия пари не са
лично твои-не отиват по твойта пенсионна сметка. ние като довивем до пенсия -тогата работещите сте поластът и те вноски и стях сте ни плащат наста пенсия.

Имам достоверна инфо например за Canada-има раднини от 8 години там -каквото си внесчес -това получавасч. -справедливо -нали.
а тука в Де - не ми е ясно сто не са се поучили от горчивия опит.

та нещата въобще не са оптимистични-след 10-20 -30 години -не се знае кое от къде и как. Ще има ли въобще работещи и така нататъка.
Последна промяна satbradar на 2 Януари 2008, 02:25:12, променена общо 1 път
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот velingrad » 18 Октомври 2007, 08:46:15

Не се заблуждавайте от латиницата по-горе- тогава беше свободия :wink:

Подвдигам Темата още веднъж, защото има запитване, кое, как и защо.
Дайте да онсъдим надълго и широко, за да няма неразбрали. Мисля, че имаше и други подобни Теми, но нямам време сега да търся: по-късно.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 18 Октомври 2007, 08:52:16

Аз получих писъмце пред няколко седмици, че ако сега изляза в пенсия, ще получавам около 500 евро на месец. Ако взема, че си направя труда да поработя още 35 години, ще стигна невероятната сума от 1400 евро. Та, защо да се мъча :?:
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Мнениеот kreoff » 30 Ноември 2007, 12:34:30

Здравейте, едва сега видях този форум, но мисля, че ще ми е много полезен. Даи някой има инфо как стоят нещата в моя случай. Работила съм в Германия 3 г. по 20 ч.на седмица докато бях студентка, на трудов договор. Германска гражданка съм, но живея в България и имам тук отработени почти 5г. Може би ще се наложи да получавам обежщетение за безработица, можете ли да ми кажете дали трудовият ми стаж от Германия ще ми се признава в този случай, така че да имам пълни 5 години в българското бюро по труда. [/url][/list]
Аватар
kreoff
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот vanaia » 1 Януари 2008, 15:29:21

много полезна информация, благодаря. И аз се чудих дали да не си изтегля вноските и още не мога да реша(имам по-малко от 2г.)... защото 2050 ми е малко далечна още и не се знае до тогава какво ще стане, ама наистина не се знае.. - това е реалността. Да разбирам, че човек има право само на собствените си вноски, т.е. половината от цялата застраховка.. и ако си натрупал 5г. стаж където и да е,вече няма теглене..... това нещо като кратко обобщение:)
отивам да мисля на чай с маслинки...
Аватар
vanaia
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнение

Мнениеот veilet » 1 Януари 2008, 19:16:41

Темата е много актуална.Чудя се защо всички посочвате необходимите 5 г? В Бг се избират само 3 г. от последните 30 г.Това е ново.Досега въпросните 3 г. се избираха от посочени по избор 10. Работя в държавния сектор и 2007 година се пенсионираха набор 1948 г.- жени. Следователно през 2008 година ще се пенсионират набор 1949 година- жени.Тук включвам и въпросните 6 месеца за допълнително отработване.Да разбирам ли, че в Бг се избират 3 г., а в Де- 5 г.?Моля, ако някой може да ми обясни по- подробно...
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот vanaia » 2 Януари 2008, 20:22:55

veilet не че ги разбирам много, но ми се струва, че говорим за коренно различни неща - говорим за хора работили законно определен период от време в германия. за този период има плащани осигурителни вноски 50/50 - работодател/работник. Та идеята е, че ако имаш примерно 3г. трудов стаж, можеш да предявиш претенции за 50% от осигуровката. Ако обаче имаш над 5г. трудов стаж, ще чакаш докато ти станат годинките за пенсия по немския закон... някъде на 63години.
Разбираш ли брат за какво става въпрос ... дано съм ти помогнал.

Потребители благодарили на автора vanaia за мнението:
penka000
Рейтинг: 4%

Аватар
vanaia
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот veilet » 3 Януари 2008, 08:09:14

vanaia написа:veilet не че ги разбирам много, но ми се струва, че говорим за коренно различни неща - говорим за хора работили законно определен период от време в германия. за този период има плащани осигурителни вноски 50/50 - работодател/работник. Та идеята е, че ако имаш примерно 3г. трудов стаж, можеш да предявиш претенции за 50% от осигуровката. Ако обаче имаш над 5г. трудов стаж, ще чакаш докато ти станат годинките за пенсия по немския закон... някъде на 63години.
Разбираш ли брат за какво става въпрос ... дано съм ти помогнал.

Всъщност съм... сестра, но ти благодаря, че ме светна по въпроса!!! :) Мислех, че за жените пределната възраст в Де е по- малка от 63 години?
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот estira » 4 Януари 2008, 00:06:08

Да, така е! Ние имаме право да се бъхтим до 60. Засега.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Re: ПЕНСИЯ

Мнениеот Sesiliq » 8 Януари 2009, 15:20:53

Да повдигна и аз темичката с въпрос за пенсиите! :-k
Вече 4 месеца не съм осигурявана с пенсионна застраховака,нито в България,нито тук в Германия!
Може ли да се самоосигурявам тук?
Преди 4 месеца ми изтече майчинството в България,ходя на курс по немски език,не работя,как стоят нещата с лица в моят случай?
Да уточня ,че живея в Германия почти 2 години!
Много ще бъда благодарна да помогнете с информация! :)
Аватар
Sesiliq
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки