• Advertisement

ПЕНСИЯ*

Форумът, който касае всеки!

Re: ПЕНСИЯ*

Мнениеот krasen » 7 Февруари 2015, 22:09:48

Малко ми е тъмна Индия,ще трябва да се учи
krasen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот nightwish » 9 Февруари 2015, 13:22:04

Здравейте!
Прочетох темите тук, но в крайна сметка се обърках още и въпросите ми станаха повече.
Ситуацията е следната: Работих на 400 Job от 2002 до 2007 г. и са точно 5 години като приходите ми са били от 159 евро до 316 евро. Работих и на Lohnsteuerkarte 1 по време на ваканции като студент през тези години.
Въпроите ми са:
1. Имам ли право на пенсия и как мога да разбера натрупаните ми вноски тъй като от зимата на 2007г. съм за постоянно в България?
3. Шанс да си изтегля натрупаните вноски има ли изобщо, ако нямам право на пенсия там?
2. От 2007 г. не съм подавала декларация за връщане на данъци. Имам ли право да го направя сега или съм изтървала съвсем сроковете. Сумата е около 300 евро. Не е голяма, но все е нещо.
Благодаря предварително на включилите се!
nightwish
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот Stojan » 9 Февруари 2015, 19:10:48

1. Подай си декларацията и ще разбереш.
2. Суми, които човек вече е платил за пенсия, не би трябвало да се теглят. Не се знае какво ще стане. Това е Германия.
Една позната на баба ми беше работила кратко време в ГДР като балерина в провинциален театър и като стана обединението на Германия, я издириха и ѝ наброиха няколко хиляди DM, както и започна да получава по 100 ДМ всеки месец, а какъв беше курсът вече не си спомням, но на хората в България пенсиите бяха станали по три марки. И въпросната беше богата с тия пари и с пенсийката си от Народната Опера! И чух че си била пуснала и парното! А беше стигнала до там да седи с часове до закусите на Дондуков, където живееше - и да чака някой да се сети да ѝ купи една баничка. Виждал съм я. И съм ѝ купувал тутманик.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
nightwishboyko123
Рейтинг: 8%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот nightwish » 10 Февруари 2015, 09:16:15

Благодаря за споделената информация! Би ли ме насочил за декларацията?
nightwish
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 10 Февруари 2015, 09:30:45

Най-хубаво и най-лесно е с WISO. Само въпроси и отговори. И нанасяне.
http://www.amazon.de/Buhl-Data-Service-WISO-Sparbuch/dp/3866210469
Цената на самата програма се сваля от данъците (облагаемата маса).
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот kyky » 10 Февруари 2015, 10:34:14

При дохода, който имаш попълването на декларацията няма да е никакъв проблем и можеш да се справиш и сама. Не си написала колко си печелила през ваканциите, но предполагам, че си под всякакви минимуми и ще ти върнат всички данъци без да трябва да доказваш разходи и други врътки. Не бих си купувал платен софтуер с надеждата да го приспадна, защото от нула не можеш да приспаднеш нищо. Проблем виждам в това, че безплатният софтуер на данъчната служба, който поема електронните декларации и който ползват всички останали платени програми не поддържа всички години в миналото (https://www.elster.de/elfo_down.php). Евентуално ще трябва да пишеш на данъчната служба да ти пратят стар софтуер или хартиена декларация.
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 67 пъти

Мнениеот pinco » 10 Февруари 2015, 10:48:30

Stojan написа:За 300 евро са най-малко 25 години минималната вноска. Пак ориентировъчно. Ако плащаш повече от минималната - ще са повече. Но не си струва, защото плащаш двойно. Сметката е проста: 84,14 х 12 х 25 = ? Евро - толкова Евра ще си платил за да вземеш пенсийка от под 300 евро. Сега сметни колко години ще трябва да живееш като пенсионер за да си получиш парите. И то сумата от 84,14 трябва да си остане, а тя ще се повишава. Не бързо, но за 20 - 25 години ще стане лесно 100 и повече евро. Друг е въпросът дали въобще ще има евро до тогава.
Акции можеш да купиш във всяка банка, нали си клиент. Защо дадох пример Даймлер - защото тази година дивидент(д)ите ще са 2,25 на акция. Което означава, че ако в деня на изплащане на дивидентите притежаваш 1.000 акции, които си купил ден преди това, ще вземеш 2.250 € и можеш да ги продадеш ден след това. Те в такива случаи малко падат, но бързо се съвземат - след седмица - две са си пак на старата цена. С много малък Makler Courtage (такса за маклера) ще си ги продадеш и ще вземеш най-малко 2.000 евро. Обяви ли се официално размерът на дивидента, няма какво да се случи - парите си ги вземаш. Общото събрание на Даймлер тази година е на 01.04.

...от години търгувам с акции...малко несериозно е да се дават такива съвети. Една акция на Даимлер е около 80 евро,тоест да купиш 1000 ти трябват 80.000, доста рисковано начинание, трябва да имаш свободен капитал, който не се знае кога ще си го възвърнеш, има Abgeltunssteuer и т.н.
Изобщо ако се спекулира с акции,трябва да имаш добра финансова култура и добре изградено portfolio за да можеш да си позволиш да рискуваш суми, които в близко бъдеще няма да ти трябват.
Да се разчита само на акции за в бъдеще е грешно!
Осигурявайте се, изградете си добро portfolio, 3-5 заплати на Festgeld за спешни нужди, останалото във фондове, акции и пр. Осигуряваите се и приват,напр. Riesterrente и Betriebliche Vorsorge
pinco
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот kyky » 10 Февруари 2015, 11:38:29

pinco написа:Осигурявайте се, изградете си добро portfoglio, 3-5 заплати на Festgeld за спешни нужди, останалото във фондове, акции и пр. Осигуряваите се и приват,напр. Riesterrente и Betriebliche Vorsorge

Може би имаш предвид 3-5 заплати на Tagesgeld? Според теб каква доходност може да се очаква от фондове и акции? Аз съм много резервиран към фондове след случките от 2009. Като сигурно вложение виждам недвижимост (неясна дългосрочна доходност, но с възможност да си вдигаш "дивидента" сам като отдаваш под наем с добра стратегия) или Baugenossenschaften (4% и никъде не мърдат). Какво мислите за депозитите в българските банки? Те дават по-висока доходност от 4%, дори с краткосрочна обвързаност, т.е. възможно е да се разпръсне риска между различни банки на краткосрочни депозити.
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 67 пъти

Мнениеот Stojan » 10 Февруари 2015, 13:14:11

Да се разчита само на акции за в бъдеще е грешно!

Ами аз съм казал кое какво. Не са само акции, за които говоря. Трябва да се чете и то не избирателно.
Един има пари - друг няма. По една акция да си купува нямащият, на месец - с вноската за пенсия, пак след време ще има доста акции до 67-ата си година на живота. И портфолио ще има. Стига да иска. Много ясно, че един ще почне да купува, друг ще си ги слага във възглавницата или ще купува пръстени на жена си.
Даймлер сега са 80, но преди година бяха 50, преди 5 години 35. И дълго време бяха 45 - 47 €.
Някой като прочете за акции, изобщо няма и да помисли да купи. Друг - иначе. Възможности много. Това е една от тях.
Купуването и продаването на акции е винаги в неподходящо време. Всеки си казва: можеше да купя преди година или да продам след две седмици. Времето винаги е грешно. Акции, обаче, има само този, който купува. И дългосрочно няма нищо по-добро от акциите. Особено в светлината на губещото Евро. Разбира се в комбинация с всички други неща. Избрах Даймлер, защото е с най-висока стойност от 15 години насам.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот pinco » 10 Февруари 2015, 14:23:48

kyky написа:
pinco написа:Осигурявайте се, изградете си добро portfoglio, 3-5 заплати на Festgeld за спешни нужди, останалото във фондове, акции и пр. Осигуряваите се и приват,напр. Riesterrente и Betriebliche Vorsorge

Може би имаш предвид 3-5 заплати на Tagesgeld? Според теб каква доходност може да се очаква от фондове и акции? Аз съм много резервиран към фондове след случките от 2009. Като сигурно вложение виждам недвижимост (неясна дългосрочна доходност, но с възможност да си вдигаш "дивидента" сам като отдаваш под наем с добра стратегия) или Baugenossenschaften (4% и никъде не мърдат). Какво мислите за депозитите в българските банки? Те дават по-висока доходност от 4%, дори с краткосрочна обвързаност, т.е. възможно е да се разпръсне риска между различни банки на краткосрочни депозити.

да, сори, имах предвид тагесгелд. Относно фондовете зависи какви, каква сума, за колко време и на какви условия, много е относително. Недвижимия имот е добра инвестиция, особено сега, когато банките дават смешни лихви, от даване под наем ( в моя град)се печели 3-4 %. А дългосрочно погледнато и цените се вдигат.
Банките в БГ не познавам и не ме интересуват, знам че дават по-високи лихви, но след историите с КТБ не знам дали си струва. Имам роднини, които си държат парите тук за по-сигурно.
pinco
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот martin_sz » 5 Март 2015, 20:43:43

velingrad написа:
martin_sz написа:...
ако съм работил в Германия на трудов договор 1-2 години да речем (т.е. по-малко от така наречения Wartezeit от 5 години),
но имам и стаж в България, повече от 5 години,
ще получавам ли немска пенсия като се пенсионирам в БГ?

Ако да - сумата на пенсията ще е спрямо вноските които аз и работодателя сме плащали в немската система, нали? или ще бъде намалена поради липсата на тези Wartezeit от 5 години?

Не.

Отново за този Wartezeit.
Става въпрос за същия случай от цитата.
След запитване към Deutsche Rentenversicherung ми отговориха, че времената от БГ също се включват към Wartezeit
(имаше запитване от DE към BG да се потвърдят осигурителните времена)

Прикачам част от 10-те страници отговор.

Die erorderliche Warteziet von 5 Jaren mit Beitrags- und Ersatzzeiten ist erfüllt.

Regelaltersrente ... Die Wartezeit für diese Rente bеträgt 5 Jahre mit Beitragszeiten und Ersatzzeiten. Diese Warteziet ist erfüllt

velingrad, коментар?
Може ли аз нещо да не съм разбрал и/или лелката нещо и тя да е недоразбрала?
martin_sz
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот veilet » 6 Март 2015, 09:26:41

@martin_sz, добре би било да знаете как да "отделяте житото от плявата", в смисъл да задавате ясно формулирани въпроси. Във Вашия случай първо се интересувате за придобиване правото на получаване на немска пенсия в Бг за изработени 1-2 години в Германия и точно в този ред на мисли @vel отговаря: "Не!" С две думи Вие няма да получите немска пенсия и на какво основание след като нямате пълното изработено време в Германия?! Същото това обаче Ви се прибавя към общия трудов стаж, нужен за пенсионна възраст в Бг. Не разбирам защо е необходимо последвалото запитване към Deutsche Rentenversicherung при условие, че "говорите" за пенсиониране в България?! И изведнъж..."времената от БГ също се включват към Wartezeit"? Вие наясно ли сте къде последно желаете да се пенсионирате- в Бг или в Де? :-k

Потребители благодарили на автора veilet за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот alek_v » 12 Август 2015, 12:49:54

"ако съм работил в Германия на трудов договор 1-2 години да речем (т.е. по-малко от така наречения Wartezeit от 5 години),
но имам и стаж в България, повече от 5 години,
ще получавам ли немска пенсия като се пенсионирам в БГ?
Ако да - сумата на пенсията ще е спрямо вноските които аз и работодателя сме плащали в немската система, нали? или ще бъде намалена поради липсата на тези Wartezeit от 5 години? " От консултантска фирма ЕКСО КОНСУЛТИНГ ЕООД ми поясниха, при пенсиониране в България годините които съм работил в Германия се зачитат , но не участват в определяне размера на пенсията. И когато съм навършил 63 години да си поискам в Германия да ми отпуснат пенсия за времето което съм работил в Германия.Тогава те ще зачитат трудовия стаж от България, но ще ми отпуснат пенсия само за тези 18 месеца които съм работил в Германия.За тези 18 месеца тя ще е около 30 евро.
Фирмата е в София ул Раковска № 99 ет 5 офис 15 тел 0897 032 283 . Питах за много неща и получих подробни отговори.Консултацията продължи около 45 мин. и струваше 35 лева.
Аватар
alek_v
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот Mony60 » 12 Август 2015, 17:28:47

alek_v написа:"ако съм работил в Германия на трудов договор 1-2 години да речем (т.е. по-малко от така наречения Wartezeit от 5 години),но имам и стаж в България, повече от 5 години,ще получавам ли немска пенсия като се пенсионирам в БГ?

Не, немска пенсия няма да получаваш при липсата на Wartezeit от 5 години. В България ще ти бъде признато за трудов стаж, а от немска страна ще ти бъдат върнати вноските за въпросните 1-2 години. Погледни най-вече точка 1) и 5) от следния линк: http://www.deutsche-rentenversicherung. ... mular.html
Ако сравнително добре разбираш немски, ясно и на достъпен език е написано. Успех и питай ако имаш допълнителни въпроси. :)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Mony60 » 12 Август 2015, 17:39:20

Съжалявам, но горепосоченият линк нещо „прескача“ намереното от мене :(
Евентуално на "Lebenslagen" klicken и чрез търсачката "Wartezeit" eingeben. :)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки