• Advertisement

ПЕНСИЯ*

Форумът, който касае всеки!

Re: ПЕНСИЯ*

Мнениеот annderson » 21 Февруари 2012, 08:07:48

Изчел съм цялата тема, нямам пет години работени в Германия и имам право да ми върнат парите които съм внасял за пенсия, но не знам какви документи ми трябват за да ми ги преведът.
annderson
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Lea » 21 Февруари 2012, 12:53:46

няма да ти върнат никакви пари, това с връщането беше преди да влезем в EU
Аватар
Lea
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот bahkata » 26 Февруари 2012, 18:49:54

здраейте,
носят се някакви слухове че ако си работил по малко от 60 месеца, нямаш право на пенсия,но имаш право да ти върнат парите.
има известна логика в това... но не намирам информация. някой да потвърди или да отхвърли това твърдение на 100% с линк или стабилни доводи ?

мерси предварително

П.С ако това с връщането е било преди да влезем в ЕС, означава ли това че сега дори без да си плащал рентенферзихерунг за 60 месеца пак имаш право на пенсия ?
Аватар
bahkata
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Makler » 28 Февруари 2012, 23:42:45

Wartezeit

Leistungen aus der Rentenversicherung kann nur beanspruchen, wer ihr vorher bereits eine bestimmte Zeit angehört hat. Die Wartezeit ist somit eine Mindestversicherungszeit. Für die allgemeine Wartezeit von 5 Jahren und die Wartezeiten von 15 Jahren und 20 Jahren werden Beitrags- und Ersatzzeiten sowie Monate aus dem Versorgungsausgleich und aus geringfügiger versicherungsfreier Beschäftigung berücksichtigt. Für die Wartezeit von 35 Jahren zusätzlich noch Anrechnungs-, Berücksichtigungs- und Zurechnungszeiten; somit alle rentenrechtlichen Zeiten.
Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 102 пъти

Мнениеот Makler » 5 Март 2012, 16:26:51

Освен това пари обратно не се връщат от немската застраховка, тъй като сме в ЕУ.Можете само да си прибавните годините към българската пенсия, ако сте плащали тук по малко от 5г. , т.е. времето което сте работили тук в Германия ви се зачита за трудов стаж в България. Ако сте работили тук и сте плащали най-малко 60 месеца или 5 години или ако вземете бонуса за деца ( 3 год. се приписват на дете, все едно сте плащали месечни вноски) тогава, ако изпълвате и другите условия по застраховката ще ви плащат и немска и българска пенсия.
Пари назад се връщат, например ако имате друго гражданство, което не е ЕУ, например македонско, албанско, руско и т.н.
Поздрави

Потребители благодарили на автора Makler за мнението:
Lea
Рейтинг: 4%

Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот onufriy » 5 Март 2012, 18:20:50

Makler написа: Дори и гледането на дете се зачита, например ако бащата си вземе отпоска по бащинство. За жените пък автоматично им се признават 3 години на дете като трудов стаж и като внесени вноски и до 10 год като трудов стаж.
Поздрави

Трите години не се ли поделяха между двамата родители, т.е. ако бащата вземе една година, то за майката остават две... :-k
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот Makler » 5 Март 2012, 23:40:14

В този случай да, въпреки това трябва да се уведоми пенсионния институт, т.е. една година на мъжа 2 на жената. Годините могат да се прехвърлят и изцяло на мъжа, дори и да не е вземал бащинство, но тогава жената трябва да се откаже от това си право пред пенсионния институт..
Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот valka1961 » 21 Август 2012, 09:02:04

здравейте!аз съм в германия от три месеца.работа като готвачка в гръцки ресторант.първо ми казаха1200 евро заплата,после 1000 и накрая се оказаха950,обяснението му беше че ми е направил застрховка АОК която каза че е за лекари за пенсия и че мога да ползвам помощи за безработни като остана без работа.направил ми е 6 месечен договор и каза че ми дава по-малко от обещаното защото била много скъпа застраховката.аз нямам представа колко е тая прословута застраховка,като е седнал да ми обяснява ,че ако ме питат да кажа че работа 6 дни по 5 часа.моля ви ако някой може да ме осветли по въпроса.не знам една дума на немски нямам никой тук и нямам никаква идея.дойдох от гърция където съм 16 години и съм само с гърци тук.мисля че нещо ми ги увърта той.ще ви бъда много благодарна.
valka1961
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот FrauV » 21 Август 2012, 20:13:40

Здравей и на теб, :)

питането ти не е за тази тема,обаче ТЕ(да са живи и здрави)сигурно ще коригират.
Погледни си месечното извлечение на заплатата и ще ти стане ясно колко са ти оттдръжките,които са задължителни-АОК,пенсия,безработица и т.н.
FrauV
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 89 пъти
Благодарено: 55 пъти

Мнениеот velingrad » 21 Август 2012, 20:26:23

FrauV написа:
питането ти не е за тази тема,обаче ТЕ(да са живи и здрави)сигурно ще коригират.

ТЕ не щат да коригират. ;-) щото, каквото и да коригират, все някой се смята за нещастно, неправилно коригиран.
ТЕ мислят, че ТЯ, не получава и месечно извлечение, щото иначе щеше да знае (и без германо-немски), че АОК не е = на пенсия (може би).
ТЕ мислят (ако могат въобще), че госпожата бива лъгана и мамена. Щом небива да казва, че работи повече, ама получава по-малко, то случаят е ясен.
Те нямат друго мнение.
Тя (valka1961), да потърси подходяща Тема за следващите си питания, щото ТЕ не мислят (както и FrauV ), че не е за тук :thumbleft:

p.p.p.p. И "Те" смятат, че ако не сте запознати с езикът- независимо къде- винаги ще бъдете мамени.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот valka1961 » 22 Август 2012, 08:21:02

благодаря ви за бързия отговор,все нещичко може да се научи от тук!
valka1961
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот karxaries » 23 Август 2012, 14:48:42

:flower:
здравеите ако некои може да помогне да пи6е...
на 62г.сам и полу4их от немското пенсионо документи,но искам да си ги изтегля ...имам 2г.стаж около 15 000dm vnoski
pe6o
015223564590
wurzburg
давам хонорар
karxaries
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти

Мнениеот velingrad » 23 Август 2012, 19:16:08

:evil3: Ми що не си се научил, през тези 62 години да четеш?
Makler написа:Освен това пари обратно не се връщат от немската застраховка, тъй като сме в ЕУ.Можете само да си прибавните годините към българската пенсия, ако сте плащали тук по малко от 5г. , т.е. времето което сте работили тук в Германия ви се зачита за трудов стаж в България. Ако сте работили тук и сте плащали най-малко 60 месеца или 5 години или ако вземете бонуса за деца ( 3 год. се приписват на дете, все едно сте плащали месечни вноски) тогава, ако изпълвате и другите условия по застраховката ще ви плащат и немска и българска пенсия.
Пари назад се връщат, например ако имате друго гражданство, което не е ЕУ, например македонско, албанско, руско и т.н.
Поздрави

** И извън запитването ти тук:
- през април 2011 подаряваше, после продаваше земя в Гърция под името "Кети"
- през септември 2011 пътуваше за Гърция, под името "Красен"
- на 09.08.2012 беше "pe6o" на 60 години
- днес си "pe6o" на 62...

Можеш ли да спреш с "разчетворяването"- моля.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
karxaries

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот karxaries » 24 Август 2012, 10:38:04

колежке зна4и имам 3г.стаж мога ли да си ги изтегля...с българско гражданство сам..
не се ядосваи .....
karxaries
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти

Мнениеот CHBG » 24 Август 2012, 13:17:55

karxaries написа:колежке зна4и имам 3г.стаж мога ли да си ги изтегля...с българско гражданство сам..
не се ядосваи .....

Ти на български можеш ли да четеш? Горе вече ти е отговорено.

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението:
karxaries

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

ПредишнаСледваща