• Advertisement

ПЕНСИЯ*

Форумът, който касае всеки!

Re: ПЕНСИЯ*

Мнениеот karxaries » 27 Август 2012, 08:05:13

:-s некои ако знае не6то за поранно пенсиониране да ми се обади ....
давам хонорар
пе60 на 62г.
015223564590
karxaries
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Makler » 27 Септември 2012, 20:49:39

Според последните планове на министъра по заетоста фон дер Лайен (CDU) се подготвя закон, с който всички самонаети да бъдат задължени да се самоосигуряват за старини.

Проекта предвижда всеки самонает (Gewerbe), да има възможността сам да избира как да се самоосигурява- частно или в държавния пенсионен институт. Така също се предвижда и задължително осигуряване срещу намаляване на работоспособноста ( Erwerbsminderung). Идеята е всеки който може да докаже наличието на частна пенсионна осигуровка,която да подсигурява минимума, т.е. този който има вече такава преди влизане на закона в сила, няма да бъде задължаван да плаща в държавния пенсионен институт. Всички останали който нямат такива частни застраховки ще трябва да плащат месечни вноски на държавния пенсионен институт. Понастоящем намалената месечна вноска за самоосигуряващи се в държавния пенсионен институт за първи три години от дейноста е 257,25€. След това се повишава на 514,30€. Законът се внася за обсъждане през Октомври тази година и се очаква след приемането му да влезе в сила от 2013!!
Идеята на министърката, е че всеки самонает под 30 години трябва да отделя средно по 250€ на месец за самоосигуряване и 100€ за осигуряване на нетрудоспособноста, за да може след 45 год. плащане на месечни вноски
да достигне пенсия над социалната помощ за пенсионери,която в момента е 700€ на месец.Това означава, че за този кръг от хора, не се предвижда облекчението, само да докажат някакъв вид осигуряване при влизане на закона в сила, а да се осигуряват по предписание...
Ето защо препоръчвам на всички, които все още нямат никакви пенсионни застраховки, дълбоко да се замислят и да предприемат нещо. А тези които имат такива да проверят дали отговарят на изискването, получаваната пенсия при пенсиониране, да се изплаща доживотно, да не може да се прехвърля на трети лица, да не може да се изплаща наведнъж, да не може да се взема като залог при заем, договорът да е сертифициран или с две думи казано Rürup Rente.
Поздрави от Берлин

Потребители благодарили на автора Makler за мнението (общо 2):
veiletFrauV
Рейтинг: 8%

Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 102 пъти

Мнениеот Makler » 3 Октомври 2012, 22:07:37

popwill написа:А какво става, ако имаш сключен Rürup и решиш дадена година да не го платиш?

Всяка година се получава от застрахователната компаия Nachweis über bezahlte Beiträge илл Bescheinigung zur Vorlage beim Finanzamt nach §10 Abs.2a Satz 9 Einkommensteuergesetz. В него е написано колко разходи сте направили за пенсионни застраховки. Тези разходии се вписват в данъчната декларация за края на годината. От там може веднага да се разбере дали сте плащали или не. Ако не предполагам, че ще сложат някакви санкции ( както винаги правят)..

neo777velingrad

Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Makler » 4 Октомври 2012, 12:37:59

popwill написа:Защо да слагат санкции като задължително осигуряване за момента няма и не е имало и няма как да са били налагани "санкции"? Rürup е напълно по желание и всяка година може да кажеш спирам. А и до колкото виждам това е само проекто закон, а изборите са на лято...

http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/plaene-von-arbeitsministerin-ursula-von-der-leyen-selbstaendige-muessen-kuenftig-fuer-die-rente-vorsorgen-1.1314255
Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот kremito » 9 Януари 2013, 19:54:36

Здравеите! Някои може ли да ми отговори дали трудовия ми стаж от Испания се признава тук в Германия.Благодаря :)
kremito
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот londonman » 10 Януари 2013, 00:24:53

Да, от всяка страна членка (вкл България).
Но не автоматично - придвижи си документите просто.
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот kremito » 10 Януари 2013, 22:17:21

Благодаря ;-)
kremito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kremito » 10 Януари 2013, 22:25:51

Какво имаш предвид с това да си предвижа документите,аз сьм в Германия от преди 2 месеца и вси4ко ми е като в тамна Индия?!Пак благодаря предварително. ;-)
kremito
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот londonman » 10 Януари 2013, 23:32:53

Имам предвид че няма да стане автоматично, от самосебе си - а трябва да си контактуваш със службите в двете държави съответно. Т.е. както всичко извън България - никой няма да го направи за теб "по подразбиране", трябва да си активната страна!
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот Stojan » 2 Януари 2014, 11:49:47

Темата е малко стара, но във всеки случай трябва да се спомене, че германското пенсионно осигуряване DRV изисква по служебен път, въз основа на българските пенсионни документи - трудови книжки и кавото има сега, пенсията от България. Така че и тук човек е зад гърба на едно сериозно пенсионно осигуряване, което осъществява контакта с българските пенсионни застрахователи и даже му превежда за собствена сметка българските документи. А от българска страна няма мърдане - щом документите са налице. Така че контактуването с българските пенсионни осигурители не е нужно. Нужни са изяснени отношения с тях.
Ако някой е от наборите, които са служили две години и си е загубил бележчицата за прослужени 24 месеца или колкото са били в Б(Н)А - да се обърне своевременно към военния архив във Велико Търново и да си вземе документ за прослужените две години. За да си го има като му дойде времето. А то времето на този документ може да дойде и по-рано - ако мъж реши да се отказва от българско гражданство трябва да докаже, че е служил. Майтап, ама истина. Но това вече е друга тема, за която човек първо трябва да узрее.
---
Пояснение. Горното написах единствено за хората, които искат да са пенсионери в Германия. Тоест да си се пенсионират, пък след месец ако искат - могат да си отидат и в България, и да си получават германската пенсия. Но първо да са сигурни в пенсията си, а не да зависят от милостта на някое Елче или Даниелче от гишето на НОИ или както се казва институтът.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 264 пъти

Мнениеот Makler » 4 Февруари 2014, 21:04:03

kremito написа:Здравеите! Някои може ли да ми отговори дали трудовия ми стаж от Испания се признава тук в Германия.Благодаря :)

Да признава се обаче не като Beitragszeiten или вноски по пенсионно осигуряване (€), а само като Anrechnungszeiten години без плащане на месечни вноски към пенсионния институт, който пък от своя страна се вземат в предвид за пенсионно осигуряване и водят до нейното повишение. За да ви се признаят обаче годините, след като сте започнали работа на трудов договор в Германия и сте работили поне една година ( най-добре е разбира се след 5), трябва да се пусне Antrag auf Kontenklärung към пенсионно-осигурителния институт по местоживеене.

neo777estira

Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Полина Павлова » 24 Юли 2014, 20:33:55

Здравейте,
Много харесвам форума и благодаря на всички за всичко, поднесено като полезни съвети в него.
Дано да може някой да ми помогне с информация за следното:
Сестра ми живее от 36 години в Германия, в Берлин, германски гражданин е, съпругът й и синът й са германци.
Майка ми е на 75 години и след няколко месеца ще се пренесе да живее при сестра ми.
По непроверена информация майка ми ще може да получава в Германия някаква "минимална германска пенсия" (това е цитат на казаното от моя позната) плюс българската й пенсия в евро.
Моля, кажете ми, ако някой знае, дали това е вярно и ако е, какви обстоятелства трябва да са налице, какви документи ще са необходими и т.н.
Ще ви бъда много благодарна и се надявам с моя въпрос да помогнем и на други възрастни родители, които искат да отидат при децата си (за тях те винаги ще са деца :) ) в Германия.
Поздрави!
Полина Павлова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boykos » 24 Юли 2014, 21:34:21

Сестра ти е от 36 год в Германия ...........предполагам че може да ти помогне.....

Потребители благодарили на автора boykos за мнението:
velingrad
Рейтинг: 4%

boykos
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 7 пъти

Мнениеот Полина Павлова » 24 Юли 2014, 22:18:28

Вижте, сестра ми, съпругът й и сина й в момента работят в Азербайджан - до края на годината.
Те също може да разпитат службарите в Германия, но всеки, запознат с "дашността" на информация от страна на разни служители по "етажите" в Германия, особено по въпросите за разни прииждащи "гости" в страната им,знае, че все нещо остава неясно...(така е май навсякъде)
Но тази информация научих буквално преди дни от моя позната и мисля, че, ако нечий родител е преминал през това, ще знае и ще ни каже най-точно. Нали знаете поговорката - не питай умнило, питай патило... :)

Но, ако ви е неприятно, да "разговаряте" с мен, ОК. =P~

Аз, ако науча нещо по въпроса, ще постна инфо, за други хора, които не знаят, пък били те и в Германия...
Поздрави на всички!
Полина Павлова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 25 Юли 2014, 08:44:40

Полина Павлова написа:По непроверена информация майка ми ще може да получава в Германия някаква "минимална германска пенсия" (това е цитат на казаното от моя позната)

За съжаление не е така :(
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки