• Advertisement

Връщане на пари от Шпезе

Форумът, който касае всеки!

Връщане на пари от Шпезе

Мнениеот Хайван0707 » 26 Октомври 2020, 19:27:48

Здрасти на всички. Въпроса ми е следния:
От месец август миналата година съм по командировки като съответно си получавах Шпезе. Чак сега фирмата ми разбира за 3 месечното правило което казва че след 3 месец командировачните се облагат с данък. Вчера разбирам че Шпезе ( 28€)работодателя ми намаля на половина (14€) и тази половинка ще се облага данъчно......освен това и ще трябва да връщаме надвзетото от декември миналата година до сега. Има ли някой опит с подобен казус!?
Хайван0707
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Връщане на пари от Шпезе

Мнениеот Stojan » 31 Октомври 2020, 17:22:52

Има неясноти във въпроса ти. Шпезен и командировъчни/дневни пари не са едно и също. Шпезен са разходите за хотел, за път, с кола, с влак, с такси, паркинг, такси за преминаване на мост, тунел, ферибот, банкард и пр.. Тези разходи работодателят ти ги връща до стотинка или ти си ги слагаш накрая на годината на данъчната декларация и си ги сваляш от там. Те не се облагат с данъци.
---
А пък командировъчните/дневните пари са предвидени за възместяване на повишените разходи за храна по време на командировката, защото като не си в командировка също ядеш, но в командировка ядеш навън, където е и по-скъпо.
От осем часа нагоре отсъствие от фирмата дневните са 6,00 Евро. От 14 часа нагоре - 12,00 Евро и за 24 часа - 24,00 Евро. Ако си бил в командировка 3 дена = 3 х 24 Евро.
---
Командировъчните облагат ли се с данъци?
Ето го отговора: Ако дневните пари не надвишават определените от закона суми (тези по-горе), съгласно § 9 алин. 4 а от Закона за облагането на доходите, в рамките на 3 месеца са освободени от данъци. След изтичане на тримесечния срок дневните пари, пак на основание на § 9 алин. 4 изречение 6 от Закона за облагането на доходите, се превръщат в трудово възнаграждение, което подлежи на данъчно облагане.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
Хайван0707
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Мнениеот Хайван0707 » 1 Ноември 2020, 23:56:56

Благодаря за отделеното време и уточнение. В този случай значи става дума за точно тази сума отделена за храна. В случая три месечния период изтича декември. Ние продължихме да вземаме пълната сума от декември до сега и сега шефът ще иска да се връщат надвзетите суми. Има няколко момента които ме тревожат. Фирмата обяви фалит миналия септември след три месеца т.е. Декември получава нов данъчен номер. Това означава че всъщност броенето започва от декември. Има едно изключение от това правило което казва че ако отсъстваш повече от 4 седмици и 1 Ден от едно място било то отпуск kurz arbeit броенето отново се занулява и си взимаш пълни дневни за храна ( от средата на април до края на май бях в отпуск и kurz arbeit) Необлагаеми. И не разбирам защо от 28€ в заплатата ми ще отидат 14€ и те ще се облагат с данък. Ако ще се облага нещо с данък не би ли следвало да е цялата сума т.е. 28€ ?
Хайван0707
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 2 Ноември 2020, 11:20:38

Случаят ми се вижда сложен за разискване във форум без да са видяни документите. Ако сумата, която ти искат да връщаш е 500 и > Евро, си струва да отидеш при адвокат. Ако е по-малка май не си струва.
И аз се зачудих от къде идва тази сума 28 Евро. Да не би да е паушална сума? А защо пък ще ти вземат половината - изобщо не е ясно. Единствено следната логика би била подходяща, макар и малко "насила".
1. Сумата е паушална - включваща храна и пътни.
2. От паушална минава на конкретна за 14 часа - по едно евро на час, а пътните сте си ги отчели вече конкретно с квитанции.
Друго обяснение нямам.
Търси си работа другаде. Ти си явно в Баден-Вюртемберг. Търси си пак там. Сигурно вече си си намерил.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
Хайван0707
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки