• Advertisement

ДАНЪЦИ

Форумът, който касае всеки!

Мнениеот valjo » 16 Декември 2004, 15:13:23

НОВО за 2004:
Размерът на издръжката на роднини в БГ, която може да се приспадне от данъците, е намален на 1920 евро/човек. Сложили са ни в нова група (4) страни, за която важи 1/4 от пълния размер. Заедно с намалението на признаваните разходи за траспорт (30 цента/км), това, поне за мен, е загуба от около 500 евро, да ги ...
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

данъчна ставка при студентите

Мнениеот the_chiller » 28 Януари 2005, 21:45:01

Все още не ми е ясно...студентите по-ниски данъчни ставки ли имат? И прогресивно ли се увеличавата ставките (при нестуденти и студенти) в зависимост от дохода? Питам, защото чувам от различни места различни версии и ми е интересно..

Благодаря предварително!
Аватар
the_chiller
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

данъчна ставка при студентите

Мнениеот darra » 15 Март 2005, 17:19:36

доколкото zнам данъчните ставки не zависят от това дали си студент или не а от семейното положение, раzмера на дохода и от специфичните раzходи, които ти се приzнават zа "раzходи" според данъчните zакони.
Аватар
darra
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mottor » 24 Март 2005, 15:10:40

Zdrawejte,

Az sym w DE ot 18.10 minalata godina kato zelena karta i ne znam kakwo da naprawja s danychnata deklaracija za minalata godina. Plastal sym danyci normalno ( wzeti mi sa ot zaplata ).
1. Danychno zadylven li sym w DE sled kato sym bil tuk samo dwa meseca i polowina ili sym takyw w BG, ili i dwete. Ot druga strana po goljama chast ot dohodite misa w DE, tyj kato sym bil student do ljatoto minalata godina.
2. Tyj kato nisto ne shwanah, si kupih TAXMAN 2005. Obache w nego ne namerih nisto po wyprosa. Samo dopylnitelno me obyrka. Az sym venen s dwe deca.Obache semejstwoto mi ne beshe pri men i az bjah s Steuerklasse I.Napisah w TAXMAN che sym venen, obache programata ne mi dawa da napisha adres na vena mi izwyn Germania. I sywsem se pobyrkah.

Ta bih pomolil, njakoj kojto e bil w podobno polovenie, da mi kave zasluvawa li 150-200 ewro za Steuerberater ili ne. Toest ste moga li da si izplatja Steuerberater-a, ako nesto mi wyrnat :)

Blagodarja predwaritelno
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 24 Март 2005, 16:08:50

Здравей и добре дошъл,
Не мога да ти отговоря конкретно, но мога да ти кажа някои неща, които ще повлияят на решението ти.
1.) Колега съм, така че имам приблизителна представа каква заплата взимаш. При първото ми отчитане пред Finanzamt отидох при такъв съветник и бях доволен. Върнаха ми на 2 бона, така че ако пресметнем колко се полага от тях на твоите 2 месеца и половина, мисля че поне няма да си на загуба.
2.) Ходенето на такъв съветник е добра идея поне веднъж в живота, защото ще можеш очи в очи да си уточниш някои неща. А после си ползвай софтуера на воля.
3.) На мен са ми препоръчвали друг софтуер WISO мисля беше. Скоро ще се посвободя и ще прегледам как работи и вероятно ще си го купя, защото ето че дойде следващата година и е нужно пак да се отчета.

Успех и ще се радваме да ти помогнем. :)
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот Mottor » 27 Март 2005, 17:21:16

Благодаря за отговора.
ще се пробвам.

Още един въпрос, ако не съм много нахален:
Зелените карти имат ли право на Kindergeld и ако имат това после може ли да се използва за отказ за Niederlassungerlaubnis
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 29 Март 2005, 21:32:50

Здрасти и от мен.

Аз също съм зеленокартов и взимам детски вече 4 месеца, така, че отговора на въпроса ти е "да". Просто подаваш документи във фамилиенкасето и гутоу
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

ta po temata....

Мнениеот nikolandotcom » 8 Май 2005, 02:58:03

Доколкото аз съм запознат с методите, не са нужни декларации за доказване на собственост, etc. Единствения важен момент е Nachweis на определен "спонсоринг"! Ако по някакъв начин сте подпомогнали близки и роднини, и имате банковите извлечения на преводите - в рамките на календарната гонина, за която се подава SteuerE трябва да ги приложите към формулярите!
Най-добре е ако от вашата банка ви удостоверят AuslandsÜ. Според EiStG се признават до 5000¬ на година като субсидия.

Po otnoshenie na ELSTER - nice to have, ama NEIN-Danke.

Cheers
DN

P.S. Сигурно сте наясно, ама аз да допълня. WiSo, или какъвто и да е друг Софтуер се брои като разход по текущата LohnstE. Така че - дали разходи за StBerater или Софтуер всичко влиза в графата Ausgaben.
Колкото то GCs. Един съвет - по големи разходи при StBerater се разглеждат критично в съответния FinanzA.
Аватар
nikolandotcom
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот beberu » 23 Май 2005, 14:32:42

the_chiller написа:Бабите и дядовците роднини втора степен ли са и може ли да се получат данъчни облекчения ако биват "спонсорирани"? Като се има в предвид какви са нивата на пенсиите в БГ, 2300 са направо много...

pri men priznaha podpomagane na baba mi. Az ne podpomagam nikoj drug v Bulgaria. Opitaj.
Аватар
beberu
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stenlly » 24 Май 2005, 08:21:18

А дали признават пътуването до БГ? Ако да в коя графа се пише?
Аватар
stenlly
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот irena » 20 Март 2006, 13:16:21

Здравейте, имам нужда от помощ.Трябва ми формуляра за издръжка на родител в Bulgarian. може ли някой да ми го прати или да ми каже от къде да го намеря?
Аватар
irena
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 20 Март 2006, 13:20:38

Виж в Downloads. Там има такъв формуляр.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот irena » 20 Март 2006, 15:20:15

Много благодаря за бързия отговор. Сега започваме битката в общината в БГ.Ако не е много нахално може ли някой да ми каже там освен справката от НОЙ със размера на пенсията и въпросния формулар какви други документи трябва да се представят?
Аватар
irena
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pi4 » 20 Март 2006, 20:05:33

да, контоаусцуг за парите, по-добре на интервали от 4-5-6м. а не на веднъж, и ако не си си ходила в БГ, билети на някой ,к. си е ходил и ги е занесъл, или по банков път, но е солено...
И всичко да е точно с ДАТИТЕ...
Аватар
pi4
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот Ayame » 20 Март 2006, 22:16:07

За още по сигурно освен декларацията, която е от 3 години насам, направи следното:
1. 3 дни преди да заминеш за Бг изтегли всичките пари на куп които ще даряваш, контоасцуга съхрани за пред финансовата служба. Внимавай да не прекалиш със сумата, все пак не можеш да даряваш повече от това което получаваш. Най-добре е дарението да се извърши първите 3 месеца на годината, тогава мошеш да дариш всичките пари за цялата година, иначе ще трябва да делиш сумата, ако направиш дарението по късно.
2. Напиши на компютъра следното "Аз, долоподписаният...подпомагам със сумата от....баба ми....трите имена.."От долу подпис на баба и в дясно заверка на подписа. Гледай датата да съвпадне с датата на престоя ти в Бг. Напиши го и на немски и на бг, защото ако е само на немски смятат че баба ти не знае немски и се е подписала сляпо и трябва да ги убеждаваш в обратното.
3, Не изхвърляй билета ти след като се завърнеш обратно. Приложи го към фин. ти документи. Ако пътуваш с кола направи копие на щемпела при влизане в Бг в паспорта ти.
4. Няма нужда да ходиш в съвета за заверка на подписа на баба. Тук признават такива заверки на подписи и от беамтен. Личният лекар на баба може да свърши тая работа. Подписва се до подписа на баба и слага печата си.
Като приложиш към всичко това и декларацията с имотното състояние и пенсията на баба, финансовата служба не може да откаже.
Ayame
Редовен писач
Редовен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки