• Advertisement

ДАНЪЦИ

Форумът, който касае всеки!

Re: ДАНЪЦИ

Мнениеот danin » 25 Февруари 2009, 18:40:03

Нямам идея дали моята информация ще ти бъде от полза, но все пак ще я споделя.

Единственото нещо, което има значение при плащането на данъци от физическо лице е къде му е постоянното местожителство. Това се определя от съвкупност от много неща, най-важното от които е в коя от двете страни е пребивавал повече от 180 дни в годината. В случай, че е живял и в двете, тогава се гледа в коя страна получава доходите си, къде е семейството му, къде изобщо се е устроил да живее. Все пак дори ти да пътуваш постоянно между България и Германия, ако имаш семейство то едва ли ще обикаля с теб, децата ти сигурно ще ходят на училище само в едната държава. Общо взето това се взема предвид, където са ти доходите и семейството, където си харчиш парите, там плащаш данъци.

Ако откриеш фирма зависи каква ще е. Ако е ООД тогава фирмата ще плаща данъци там където и е стопанската дейност и където е учредена. Но твойте данъци нямат нищо общо с данъците на фирмата. Когато се разпределят дивиденти и ти реално получиш доход, тогава пак ще го обложиш там където си местно лице, т.е. ... виж горе

Принципа е следния, фирмата си е фирма и плаща данъци като фирма, там където има дейност. Ти си физическо лице и само ако декларираш доход от фирмата си тогава ще платиш данък там където си се установил за повече от 180 дни за изминалата календарна година.

Не претендирам, че информацията която подавам е абсолютно точна. Това е което аз знам.
Има специална служба в България, дирекция СИДДО, която се занимава точно с въпроси свързани с избягване на двойното данъчно облагане. Пиши ми на лични ще ти дам телефон, ако смяташ за нужно лично да зададеш въпросите си. Имай предвид, че вече няколко пъти съм задавала подобни и ми е отговорено това, което по-горе описах.
danin
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 4 пъти

Данъчна декларация и приспадане на разходи за интернет/Хенди

Мнениеот stader » 11 Март 2009, 13:42:48

Здравейте!

Имам Gewerbeschein за IT-услуги, но нямам бюро вкъщи или на друго място! При подаване на декларацията ми казаха че мога да абзетцна раходите ми за интернет, телефон и Handy. Сега се чудя колко да пиша? Ако напиша 20%, 40% или 60% примерно, проверяват ли от Финанцамта дали в действителност е било така?

Мерси предварително 3а информацията:-)
Аватар
stader
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Qalander » 11 Март 2009, 14:01:43

По моя опит с финанцамт, а и мисля законово, се признават 20% за фирмени,
ако пишеш повече, има вероятност да изискват доказателство/нахвайз.
Но в твоя бранш предполагам не е трудно да го аргументираш.
Аватар
Qalander
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 12 Март 2009, 00:09:41

Telefon, Handy, Internet usw.:

Die Gebühren für einen ausschließlich beruflich genutzten Anschluss sind in voller Höhe Betriebsausgaben. Eine ausschließlich berufliche Nutzung kann auch für ein Handy unterstellt werden, wenn noch ein zweites Handy (oder eine zweite Karte) für die privaten Gespräche vorhanden ist.
Ausnahme: beruflich und privat genutztes Telefon:

Wer ein Telefon beruflich und privat nutzt, z.B. weil er nur ein Handy besitzt oder vom häuslichen Telefon aus viele berufliche Gespräche führt, muss zunächst einmal "einen überdurchschnittlichen Umfang betrieblich veranlasster Gespräche von diesem Gerät glaubhaft machen". Für Selbstständige sollte das eigentlich kein Problem sein.

Zur Abrechnung gibt es dann zwei Möglichkeiten:

* Entweder man ermittelt den beruflichen Kostenanteil pauschal. Ohne weiteren Nachweis akzeptiert das Finanzamt jedoch nur noch 20% der Gebühren, höchstens aber 20 € im Monat als beruflich bedingt.
* Wer einen höheren Anteil für die berufliche Nutzung geltend machen will, muss dies nachweisen. Dazu genügt es, drei "repräsentative" Monate lang den beruflichen Anteil per Einzelgesprächsnachweis zu ermitteln; der so ermittelte Durchschnittswert kann dann für die Zukunft ohne weitere Einzelnachweise angesetzt werden.

Dieser Berechnungsmodus gilt nicht nur für stationäre Telefone, sondern ausdrücklich auch für Handys und Autotelefone. Von eventuellen Anschaffungs- und Einbaukosten kann ein entsprechender Anteil als Betriebskosten geltend gemacht werden.

Die Ende 2000 eingeführte Regelung, dass Arbeitnehmer auf betrieblichen Handies so viel telefonieren dürfen, wie sie wollen, ohne die eingesparten Gebühren als "geldwerten Vorteil" versteuern zu müssen, ist auf Selbstständige leider nicht übertragbar. Sie müssen für private Gespräche auf einem dienstlichen Telefon einen Privatnutzungsanteil als Betriebseinnahme verbuchen und versteuern. Eine Verletzung des Gleichheitsgrundsatzes sieht der Bundesfinanzhof darin nicht. Eigentlich verlangt das Finanzamt auch, dass Selbstständige die Privatnutzung eines betrieblichen Internet-Anschlusses gesondert erfassen und versteuern. Da das Finanzministerium bis heute aber keine Idee hat, wie man das mit einem vertretbaren Aufwand bewerkstelligen soll, kann man diese Forderung getrost ins Leere laufen lassen.

от тук
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот Sesiliq » 6 Април 2009, 00:25:23

.....
Аватар
Sesiliq
Тукашен
Тукашен

Мнениеот nightrain » 15 Април 2009, 16:56:47

здравейте, някой има ли представа каква то4но е границата за 2008, под която не се пла6тат данъци? по принцип е около 7500Е, но варира всяка год. с +- 100-200Е. Някаква идея колко то4но е мах. сума за 2008? благодаря предварително
Аватар
nightrain
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 1 път
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот stenlly » 16 Април 2009, 14:15:03

Аватар
stenlly
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот wesslav » 19 Октомври 2014, 14:20:59

Здравейте!

Търся немски счетоводител с български език. Моля, ако някой познава такъв да ми пише на мейла:
wesslav@abv.bg
Всъщност може да е българин завършил немско счетоводство.

Предварително благодаря!
wesslav
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 20 Октомври 2014, 09:07:11

wesslav написа:Здравейте!

Търся немски счетоводител с български език. Моля, ако някой познава такъв да ми пише на мейла:
wesslav@abv.bg
Всъщност може да е българин завършил немско счетоводство.

Предварително благодаря!

Погледна ли в Заеднопедия?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот belyov » 9 Март 2015, 15:22:51

Здравейте, не знам дали точното място е тук за да питам.
Работя като сезонен работник в областта на горското стопанство в Германия и ме интересува размерът на месечните удръжки - осигуровки и данъци.
belyov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Rashkov1 » 9 Март 2015, 21:07:40

Към belyov ,инфото което даваш е прекалено малко , отговор просто не може да ти се даде. Като цяло темата бива за въпроса ти , но ти трябва малко повече време и желание да се разровиш из темите и тогава да формулираш смислен въпрос. Ако ти се струва че съм рязък или по точно не ти помагам , или си прав или не си. Най грубо казано около 30% от бруто парите отиват за данъци и осигуровки. Ако е драстично нагоре или драстично надолу има нещо мътно , ако ти дават парите в плик на ръка вече си е почти сигурна врътка. Ако ти ги дават на части и със забавяне по добре да си беше седял в Бг.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот belyov » 9 Март 2015, 21:43:39

Rashkov1 написа:Към belyov ,инфото което даваш е прекалено малко , отговор просто не може да ти се даде. Като цяло темата бива за въпроса ти , но ти трябва малко повече време и желание да се разровиш из темите и тогава да формулираш смислен въпрос. Ако ти се струва че съм рязък или по точно не ти помагам , или си прав или не си. Най грубо казано около 30% от бруто парите отиват за данъци и осигуровки. Ако е драстично нагоре или драстично надолу има нещо мътно , ако ти дават парите в плик на ръка вече си е почти сигурна врътка. Ако ти ги дават на части и със забавяне по добре да си беше седял в Бг.

Не не не мисля, че си рязък всичко е наред. Трябваше да дам по-подробна информация за ситуацията. Положението е следното. Работя пролет и есен за по 1, 5- 2 месеца като горски работник и възнаграждението ми се изчислява според заработката. Напр. брой засадени фиданки, метра направена ограда и др.. Получавам аванс всяка седмица и накрая остатъка от заплатата след удържани данъци и осигуровки ми превеждат по банков път. За всеки месец получавам фиш, но поради факта, че някои месеци не са пълни и получавам всички фишове чак накрая не мога да се ориентирам какъв точно е размера на удръжките. Част от парите ми се водят като командировъчни. При положение, че работя сезонно това дали съм семеен и имам деца и всички те са си в България оказва ли значение за данъците, защото досега не са ми искали информация за семейно положение.
belyov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Rashkov1 » 10 Март 2015, 21:50:07

През българска фирма ли работиш или изцяло немска , защото виждам командировки и аванси ( нещо не твърде присъщо за немска фирма)
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот bknf » 11 Март 2015, 08:57:41

белов, имаш ли подписан договор за работа - ако да, то там какво пише - ти "самостоятелен" ли се водиш (selbstständig), или си на заплата? Ако е второто, трябва да имаш и плащания за Lohnsteuer (данък заплата).
Относно децата - можеш евентуално да вземеш и детски - но трябва сам прочетеш въпроса в съответната тема.
Дали и как.

wawy4ka, стипендията според мен не е доход от самостоятелна дейност, тъй като тия пари не си ги получила от там.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот belyov » 20 Март 2015, 21:58:41

Имам подписан трудов договор и не съм чрез българска фирма а директно към немска. Шефовете ми обясняват за тези командировъчни така. Част от заплатата ми я пишат, като командировъчни, защото те не се облагат с данъци и така по този начин да имам по малко удръжки.
belyov
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки