• Advertisement

Работа в Германия

Форумът, който касае всеки!

Re: Работа в Германия

Мнениеот makeno » 4 Юни 2009, 11:49:26

Да, но за следващата година. В бюрото по труда или влизаш във връзка с работодател и го молиш да ти изпрати документи.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот pop4eto » 8 Юни 2009, 15:18:48

Здравейте !
От 3 месеца сме в Мюнхен с моята приятелка и не зная каде да и потърся някаква работа, като се има в предвид , че тя говори все още не добре езика....иначе я записах в Гьоте институт ,ама нали трябва да се работи.
Ако може някой да ми помогне със съвет.
pop4eto
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 18 Август 2009, 21:45:10

Здравейте,

Искам да започна активно търсене на работа в Германия, но все още не мога да намеря отговори на следните въпроси:

1 ) Има висше техническо образование в областта на електронните технологии и 10 г. стаж по специалността си. Желая да продължа да работя в тази област. По моя оценка на този етап нямам шанс да започна на инженерна позиция въпреки много високата ми квалификация, защото немският ми трябва доста да се развива. По тази причина за начало съм се ориентирал към по-ниски позиции (техник, монтажник и т.н.)
Та въпросът ми е как да подходя при създаването на CV-то, дали да си спестя част от квалификациите и полученото образование или да ги оставя?

Mottor написа:satbradar, това за 53400 е за Niederlassungserlaubnis. След 01.01.2009 няма да имаш проблеми да почнеш с по малко. (не че и сега има проблеми да почнеш с по-малко)

......

Условията са само да имаш висше образование и да работиш по специалността си.

2 ) Искам също да попитам дали действа на практика дискриминационното изискване за високо заплащане на чуждестранните специалисти? На този етап ми се струва, че мога да се огранича с доста по-ниска стартова заплата от споменатите във форума.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот satbradar » 21 Август 2009, 18:05:40

****** написа:Здравейте,

Искам да започна активно търсене на работа в Германия, но все още не мога да намеря отговори на следните въпроси:

1 ) Има висше техническо образование в областта на електронните технологии и 10 г. стаж по специалността си. Желая да продължа да работя в тази област. По моя оценка на този етап нямам шанс да започна на инженерна позиция въпреки много високата ми квалификация, защото немският ми трябва доста да се развива. По тази причина за начало съм се ориентирал към по-ниски позиции (техник, монтажник и т.н.)
Та въпросът ми е как да подходя при създаването на CV-то, дали да си спестя част от квалификациите и полученото образование или да ги оставя?

Mottor написа:satbradar, това за 53400 е за Niederlassungserlaubnis. След 01.01.2009 няма да имаш проблеми да почнеш с по малко. (не че и сега има проблеми да почнеш с по-малко)

......

Условията са само да имаш висше образование и да работиш по специалността си.

2 ) Искам също да попитам дали действа на практика дискриминационното изискване за високо заплащане на чуждестранните специалисти? На този етап ми се струва, че мога да се огранича с доста по-ниска стартова заплата от споменатите във форума.

Писах ти в другата тема - там не е написано нищо за квалификацията ти-тук е с леко подобрение но пак е общо -понятието
електронните технологии е много обширно -пиши точно -ако си писал на СИ пак е в електронните технологии но и да си правил чипове пак е електронните технологии и т.н
точка 1
това дето си го мислиш -не става. Ти какво искаш и евентуално какво работодателя иска е едно но много трудно ,дакажа почти невъзможно да мине през чиновниците.
Когато ти и работодателя идете в службата по труда- чиновника има инструкции -в 99% тои не знае в какво се състои работата ти - грубо казано тои трябва да види 2 неща :
а) работодателя е писал че му трябва -давам просто пример- инженер по химия
б) кандидата има диплома дет в нея пише -инженер по химия

За професии които не изискват диплома за висше -няма никакво улеснение- т.е чака се проверка и т.н и т.н .....с 2 думи ходене по мъките- там и инструкциите дет следва чиновника са други така че номера не става.
А трябва да си сигурен също че 99,9% от немски работодатели няма да излъжат-в смисъл да пише -трябва ми инженер по химия -отиваш ти с диплома по химия и после ония те пуска да работиш като техник....

2)Дали има дискриминация... сам прецени....
Преди кризата излезна закон уж за да улесни немските фирми коите реват че не им достигат хора -деиства и до момента -
фирма може да си наеме които си поиска ,от дето си поиска (извън ЕУ и т.н) само да му плаща около 60 000 евро бруто на година (сумата е наизуст но не беше под 60к )-е оказа се че от 2005 са назначени коколо 200 човека по тоя закон при положение че съюза на немските инженери беше оповестил около 40 000 незаети места за инженери.
Ако случаино не можеш да направиш връзката- позволявам си да се повторя от други мои постове -ами на фирмите им трябват хора ама ако може без пари - защото ако се обяви работно място и се каже даваме 60к -ще намерят с гаранция немци , не хора от ЕУ,не незнам си какви ами достатъчно голям брои немци със немска диплома и стаж по специалноста ще има за тва място дет дават 60к.
Та единственя мотив някои да те наеме е че за длъжност Х -изискваща това и това като квалификация ти като чужденец ще се навиеш на наи малко пари -поне по малко от местен .
Та всяко HR знае -на местен може малко повече ,на иноземец -по малко.
Избии си от главата че тука няма квалифицирани и т.н все локуми дет ги има по пресата- няма кфалифицирани дет да работят за малко пари -та и затва търсят такива отвън -някои дето поне в началото ще сравнява какво му плащат за работа Х в неговата страна и какво му биха плащали в немско за х -естествено числата са винаги в полза на Де.

Съвета ми е - пускаи за места дето са маскимално близо до това дет си работил а и ти е дипломата- в момента факта че си с крив немски ще те шкартира в доста от случаите -все пак е криза -но може пък и да стане нещо а и след време като поотмине кризата може да те извадят от някоя папка.
Не скриваи никави квалиификации и не спестяваи нищо,дори се похвали в повече -то това ти е ти големия коз които имаш.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот sweety_kremmy » 10 Декември 2009, 14:23:05

Здравейте!
От около месец си търся работа в Мюнхен, но се лутам във възможностите...не търся нищо конкретно като работа. Изискването по-скоро ми е в това да е напълно легална и да е за по-дълъг период от време от 6 месеца...сблъсквам се с какви ли не обяви от сорта на болногледачи, които предлагат дългосрочна работа в Германия с договор и осигуровки, които обаче на мен не ми се връзват, защото до колкото разбрах от Арбайнтсамта в Мюнхен, ако започна работа в Германия по такава работа ще трябва 3 месеца да работя и 3 месеца да съм си в България...а никоя от фхирмите, предлагащши подобна работа не го споменават това като факт...да не говорим, че част от тях ми предлагат варианти като това да съм нещо като командирована в Германия за времето, в което работя там, което също не ме устройва...можете ли да ми помогнете и да ми разясните неяснотите, с които се сблъсквам...никога не съм мислила за работа в чужбина и до сега никога не съм и търсила възможните варианти...днес обаче необходимостта е налице, а въпросите от ден на ден стават все повече...вместо да се изясняват един по един...ще съм благодарна на всяки, който може да внесе някаква яснота. Е мейла ми е:
oresharska@gmail.com
Аватар
sweety_kremmy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 10 Декември 2009, 15:19:42

Работя тази работа от 7 месеца с Арбайтсерлаубнис за 1 година. Какъв е проблема?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот cecozzy » 13 Декември 2009, 13:33:55

Здравейте,

И аз като повечето потребители имам въпроси относно работа в Германия и ще съм изключително благодарен ако някой се отзове. Прочетох доста неща в този форум но има и неща които не разбрах. Моля да ме извините ако питам нещо което е питано и преди!

На кратко, бих искал да се преместя при приятелката ми в град Нюрнберг и да започна работа. Имам магистърска степен по Туризъм и говоря Български, Английски и Испански, като разбирам и говоря основен немски и нямам никакви претенции за вида на работа с който да започна.
След като четох материали по темата разбрах че за да започна работа в Реп.Германия ми е необходимо разрешително за работа. Ето и конкретните ми въпроси:
1. За да подам молба за разрешително необходимо ли е първо да имам работна оферта?
2. Ако намеря оферта за работа по специалността ми, необходимо ли ми е разрешително (тъй като на места прочетох че ако имам висше образование и работя в тази сфера няма нужда)?
3. Какво би струвало разрешителното на мен и съответната компания?
4. Колко време отнема издаването му?
5. Какви са критериите за даване или отказ на разрешителното? Възможно ли е ако имам оферта от компания да ми откажат разрешително?
6. Знам че за сферата на услугите в туризма е по-лесно издаването на това разрешително. Можете ли да ми кажете какво по-точно означава че е по-лесно? Възможно ли е да пристигна в Германия и като начало да започна легална нискоквалифицирана работа сравнително лесно (работа от типа МакДоналдс)?
7. В случай че пристигна и намеря оферта в сферата на туризма, мога ли да кандидатствам за „Гастарбайтер” или сезонна работа и по-лесно ли се издава разрешително?
8. Смятате ли че сравнително лесно мога да намеря работа тип макдоналдс и да ми дадат разрешително?

Искам да Ви благодаря предварително за помощта. Ще се радвам и ако ме посъветвате нещо друго което смятате за полезно. Моята цел е да бъда с приятелката си и да започна работа в Нюрнберг, било то и нискоквалифицирана в сферата на туризма или друга сфера, или работа по специалността ми в туристичекия бранш.

Със сърдечни поздрави и най-добри пожелания,
Цветелин Павлов
cecozzy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот cecozzy » 15 Декември 2009, 13:38:44

Здравейте,

сега искам да дам малко информация която намерих и смятам че може да бъде полезна на други.

първо искам да благодаря на derdiemi! Много много благодаря за любезните и точни отговори.

Аз писах на посолствата и на zav които са препоръчани от еурес. Най- невероятното нещо се случи, чак не мога да повярвам. първо от ЦАВ ми отговориха на следващия ден и по всички въпроси точно и изчерпателно и на английски, изратиха ми един куп линкове и материали. след това имах още въпроси и .... днес от ЦАВ ми се обадиха на мобилния телефон в Испания за да ми обяснят това от което имам нужда!!!!! леле, не можах да повярвам, жената говори с мен към 15 минути и то на английски че немския ми не е завиден и отговори на всичко което я питах да не говорим че и ме посъветва неща които не бях питал!!!

Поклон пред ЦАВ!

ето какво разбрах, за нискоквалифициран труд, да трябва да минат 3те месеца регистрация и 35 дни проверка на пазара.
за вишисти които ги наемат като "graduate position" не се чака нищо, издават ти разрешителното веднага, не проверяват пазара и НЕ ТРРЯБВА да си живял 3 месеца там. ако те наемат като skilled worker извинявам се не знам немските еквиваленти, пак не чакаш 3 месеца за регистрация, но чакаш 4 седмици проверка на пазара. освен това ми каза че за заплатата на градует позишън не е 5000 евро, а има определени квоти за различните професии, с други думи не може да те наемат на позиция с такъв статут на заплата МкД, или това е с цел да няма измами а не да праснат някаква непостижима заплата, просто нормалната за позицията ти.

прикачвам един рар с документи, надявам се да е полезен, аз все още не съм ги прочел, които от ЦАВ ми изпратиха!

не знам защо но не ми позволи нито рар нито пдф да кача, първо било 2 мб, после беше 256кб, напкрая и пдф не прие, ако модераторите позволят мога да кача файловете.

Благодаря за помощта и успех на всички!
cecozzy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот cecozzy » 17 Декември 2009, 20:09:19

Жалко ми става от такива сънародници. Благодаря ти за критиката, все пак този форум не е за цинизми а да помага на хората в нужда, нито пък е изпит по българска филология. по-горе преди а-то трябва да има запетайка, но тъй като няма особено много време и работя, но все пак бих искал да помогна на някой мисля че не е от първостепенно значение. И докато хората в Бг не спрат да мислят по този грозен начин, никога няма да прокопсаме и на запад винаги ще се учудват като видят интелигентен българин. все пак за ваша информация, вече имам 3 благодарствени писма, съжалявам че съм ви подразнил!

Моля да ме извините! И поклон пред вашата култура и любезност!
cecozzy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 17 Декември 2009, 21:13:59

Надявам се,че не е нужно пак да повтарям за "вдишването и издишването". Укротете се моля!
popwill - без да имам желание да те поучавам, но и критиката не винаги е на място.

cecozzy - не е нужно да преповтаряш "великото" обобщение за "българите и помоща от тях". Определено е вярно,че не си си направил труда, да се зачетеш по-обстойно из Форумите. Не винаги, Темата която те вълнува е от раз видна. За целта обаче има и търсачка. Повярвай ми, няма Тема (и мнение), която да не съм чел- инфото, което търсиш поне в общи линии е дискутирано.
А това, че някой ти отговори по-остро го има навсякъде и в реалният и във виртуалният свят.

Просто се иска търпение и желание, но те често липсват за жалост.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот cecozzy » 17 Декември 2009, 21:43:56

Добре,

не, че има значение, прочетох всички теми които бяха свързани. не претендирам да не съм разбрал или пропуслан нещо.

извинявам се, повече няма да пускам постове тук, явно аз не разбирам предназначението на този форум. освен това не чакам отговори защото ги имам вече, благодаря на някои отзивчиви сънародници. а и в общи линии е хубаво за начало, но мен ме интересуваше по-конкретна информация. И в крайна сметка не разбирам как може когато някой пуска пост с информация да е навредил толкова на сайта? нямам желание да споря. Приятно писане и успех на търсещите информация. ако някой има желание да пита нещо с радост ще му отговоря. Благодаря на администраторите за помощта/

благодаря ви и лека вечер.
cecozzy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот SmOkEyY » 26 Януари 2010, 16:08:43

добър ден .... имам един въпрос... значи имам приятел в германия... обаче тои не е много запознат със работата там.... и ми каза за макдоналдс че набирали персонал... обаче зада започна там работа трябва да съм регистриран гражданин 3 месеца след това мога да подам молба за работа след това да чакам още 3 месеца и чак тогава започвам работа .... това наистина ли е така ? само за макдоналдс ли е ?? Благодаря предварително
SmOkEyY
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stoianbs » 4 Февруари 2010, 18:57:22

Колко горе-долу е средното заплащане за шофьорите(автобусни,тежкотоварни камиони) в Германия?
Аватар
stoianbs
Тукашен
Тукашен

Мнениеот novia » 5 Февруари 2010, 00:06:11

Братле - аз съм работил и за 6.80 на час- карах 12т. соло камион !И при 232 работни часа - бруто 1670еур , нето 932еур(394eur лонщойер!!!) На четвъртия месец напуснах! и според мен шофьорската работа е по добре с брутна заплата ( часовете ги брои тахографа)!
Аватар
novia
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 212 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот WinniePooh_20 » 19 Февруари 2010, 03:14:28

Здравейте.Имам следния случей:
Намерих си работа , работодателят ми изпрати всички нужни документи ( копие от адресната регистрация, формуляра за Arbeitserlaubnis , описание на работното място , договора , копие от паспорта ми...) Чакаме вече един месец и всичко ,което пратиха от Arbeitsamt-а бе договора.Работодателят ми каза ,че в писмото пише ,че там са направили копие и "най-сърдечни поздрави...".Oт Arbeitsamt-а до сега не са изпратили никого за работното място. Работодателят ми се обади в Arbeitsamt -а и от там казали ,че трябво да се свормира комисия и тя щяла да реши да ли да ми даде Arbeitserlaubnis в период от 2 до 4 седмици .4тирите седмици вече минаха и още нищо...Дали им трябва повече време ,или просто нарочно бавят всичко, защото трябва да започна на 1 март ?
WinniePooh_20
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки