• Advertisement

Кога колко Lohnsteuer се връща?

Форумът, който касае всеки!

Re: Кога колко Lohnsteuer се връща?

Мнениеот s_pukalova » 9 Март 2011, 10:16:43

продължих още малко да търся нужната ми информация и попаднах на това :-k

Das sieht der Bundesfinanzhof erfreulicherweise anders: "Die erneute Begründung einer doppelten Haushaltsführung am früheren Beschäftigungsort setzt nicht voraus, dass der Arbeitnehmer dort eine neue Wohnung nimmt" (BFH, Urteil vom 8.7.2010, Az. VI R 15/09). Voraussetzung für den Neubeginn der Drei-Monats-Frist: Die frühere doppelte Haushaltsführung ist beendet. Das ist in der Regel der Fall, wenn der Haushalt in der Wohnung am Beschäftigungsort nicht mehr geführt wird. Nach der Beendigung kann der Arbeitnehmer erneut eine doppelte Haushaltsführung aus beruflichem Anlass begründen, ggf. auch am früheren Beschäftigungsort und in der Wohnung, in der er bereits früher einen Zweithaushalt hatte. Dann beginnt auch die Drei-Monats-Frist für den Ansatz von Verpflegungspauschbeträgen neu. Dabei spielt es keine Rolle, dass dem Arbeitnehmer die Verpflegungssituation am Beschäftigungsort bekannt ist.

Beispiel Herr Schmidt aus Köln arbeitet seit 2006 in München. Er kauft sich dort eine Eigentumswohnung und macht - vom Finanzamt anerkannt - Mehraufwendungen wegen doppelter Haushaltsführung geltend. Für die Zeit vom 1.10.2009 bis 31.7.2010 wird er mit der Vertretung einer Professur in Stuttgart beauftragt. Seine Eigentumswohnung in München lässt er in dieser Zeit leer stehen. Mit Wiederbeginn der Tätigkeit in München ab 1.8.2010 führt er in der Eigentumswohnung wieder einen Haushalt. Er kann für einen Zeitraum von drei Monaten Pauschbeträge für Verpflegungsmehraufwand bei doppelter Haushaltsführung geltend machen
s_pukalova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот cigdem » 25 Март 2011, 15:17:12

Здравейте!
Искам да питам някои подавал ли данъчна декларация по Splitting verfahren- когато доходите на съпруга и съпругата се облагат заедно.
Вчера получих известие, но нищо не разбирам. Много по- малко пари сте ни върнат, отколкото предполагах.
Само на мъжа ми Einbehaltene Lohnsteuer 2010 е 3500 Евро, моите са 1200 Евро. А излиза, че сте ни върнат само 1300.
Някои сблъсквал ли се е с това?
Благодаря и поздрави,
Cigdem
Alle Kraft, die wir fortgeben, kommt erfahren und verwandelt wieder über uns

Падни седем пъти, изправи се осем“, японска мъдрост
Аватар
cigdem
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот FrauV » 2 Април 2011, 22:21:32

sigdem,да получихме си известието,и ще ни върнат толкова колкото очаквахме.Но не ни признават бележките от праксиса,и в понеделник ще ходя да питам защо.
Но на дъщеря ми в известието има голямо несъответствие и смятам че има някаква грешка.
Ще разследвам и ще споделя инфото.
И тъй като виждам че и при други стават съмнителни изчисления,ше бия камбаната и ще кажа проверявайте си известията!
хайде so здраве и до скоро!
FrauV
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 89 пъти
Благодарено: 55 пъти

Мнениеот FrauV » 4 Април 2011, 23:56:59

Даааа права бях (за кой ли път вече)!и кипя от яд
Несъответствието се оказа голяма грешка,и дъщеря ми без малко да се прости с доста голяма сумичка! [-X
Последваха извинения,съжаления и т.н.,и тъй като доста често ми се налага да слушам подобни словоизлияния,ще следя под лупа всички Амтове с които си имам работа!Сега друг Амт ми създава ядове,но е за друга тема.
FrauV
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот izaki69 » 22 Май 2011, 08:48:36

Здравейте,някой ще сподели ли колко време обработват декларациите и кога евентуално мога да чакам паричките:)
Подадох декларациите на 3май.
izaki69
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот estira » 22 Май 2011, 10:29:39

В Мюнхен стават бързо, за около месец някъде.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот oblak » 25 Май 2011, 16:47:22

Аз миналата година чаках 3 месеца. Тази засега са минали 2 в чакане. Това в Саксония. Някой дали знае - няма ли максимален срок за отговор , по закон или нещо такова.
oblak
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот makeno » 25 Май 2011, 19:55:59

Обикновено става за месец. Миналата година инсталираха нов софтуер и затова се бавиха около 2 месеца и нещо.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот brucelee666 » 7 Юни 2011, 12:34:35

Привет!Отдавна посещавам сайта и форума,доста полезни и практични неща научава човек...благодаря на основателите на сайта и на участниците с мнения! Доста четох и търсих по въпроса,който ни интересува,но бих искал да попитам(в затруднение съм): накратко,моята приятелка работи 2010г. 3 мес.сезонна дейност в Германия- в Макдоналдс,легално,като документация всичко беше ок.,след което се върна в БГ(Ние живеем-засега!- в България). Знаем че се връщат удържани данъци и тя подаде от БГ документи по пощата до съответния Финанцамт в Германия.Преди това изискахме инфо от немска страна какво и как да попълним.След над 1 мес. чакане се получи писмо със доп.формуляри(?!),които трябвало също да попълним за да ни върнат данъците. Става въпрос за следните бумаги: Бешайнигунг ЕУ/ЕВР на немски и български,ходихме до местния ни НАП и…леле-мале! Подавало се молба и се получавало удостоверение за декларирани данни,което пък се изпращало в София(не сме от София) до някаква Служба отн. избягване двойно данъчно облагане ,откъдето не знам си какъв документ щели да ни изкарат и пратят…и чак след това…!?Скоро стават 2 мес. от началото на историята…Някой да даде,моля,акъл-каква е това чудо….известно ли ви е,така ли са работите? Данъците от Австрия(тя е работила 4 мес. и там преди време)бяха върнати за 10 дена –без никакви БГ бумащини и разтакавания…а тук?! Що за българонемска ЕУ-бумащина и чудо,то все на по-зле върви…Това е.Благодаря в аванс,очаквам разяснение.Успех!
Аватар
brucelee666
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот velingrad » 7 Юни 2011, 19:47:24

Може би, в следващаата тема, ще намериш отговор: Документи за врьщане на Lohnsteuer
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот GalAlex » 10 Януари 2012, 11:02:35

Здравейте,
Моля за линк, откъдето да си изтегля документите за т.нар.данъчно обяснение (данъчни декларации). Работих от април 2011 до декември 2011, сега ми предстои да съм Харц 4, но така или иначе трябва да подам данъчна декларация за краткото време в което работих :) Любов и Благодаря предварително на всеки! :flower:
РР. Само да поясня - влязох в линковете които е дал велинград, но не ми стана ясно ТОЧНО кои от всички неща(документи за доунлоуд) ми трябват.... :-k
За да останеш, за да си потребен, за да те има и след теб дори, ти всеки звук и образ покрай тебе открий отново и пресътвори...
Аватар
GalAlex
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот plamenpetrov88 » 10 Януари 2012, 13:45:11

Здравейте, в Германия съм от близо година и половина, но съм работил по принцип на кофти място и работодателя ми е изтеглил някак си моя Lohnsteuer, но през 2007 и 2008 година също съм работил в Германия като сезонен работник и въпроса ми е дали е възможно сега да подам декларация да ми се върнат данъците за въпросните години и дали е възможно и от името на майка ми да подам документи за нейните данъци :)
plamenpetrov88
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 13 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот FrauV » 10 Януари 2012, 16:52:02

GalAlex написа:Здравейте,
Моля за линк, откъдето да си изтегля документите за т.нар.данъчно обяснение (данъчни декларации). Работих от април 2011 до декември 2011, сега ми предстои да съм Харц 4, но така или иначе трябва да подам данъчна декларация за краткото време в което работих :) Любов и Благодаря предварително на всеки! :flower:
РР. Само да поясня - влязох в линковете които е дал велинград, но не ми стана ясно ТОЧНО кои от всички неща(документи за доунлоуд) ми трябват.... :-k

GalAlex,
има едно обяснение-казва се Anleitung zur Einkommensteuererklärung,в него всичко е обяснено,дори си има пример.
Ако не си самонаета?!най-вероятно ще трябва да попълниш Anlage N+Einkommensteuererklärung.
Моля ако бъркам някой да ме поправи!
FrauV
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот FrauV » 10 Януари 2012, 16:58:30

plamenpetrov88 написа:Здравейте, в Германия съм от близо година и половина, но съм работил по принцип на кофти място и работодателя ми е изтеглил някак си моя Lohnsteuer, но през 2007 и 2008 година също съм работил в Германия като сезонен работник и въпроса ми е дали е възможно сега да подам декларация да ми се върнат данъците за въпросните години и дали е възможно и от името на майка ми да подам документи за нейните данъци :)

plamenpetrov88,
и на двата ти въпроса отговора е да!има срок които е 5 години,така че давай :)

Потребители благодарили на автора FrauV за мнението:
plamenpetrov88
Рейтинг: 4%

FrauV
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот GalAlex » 11 Януари 2012, 11:31:56

Сърдечно ти благодаря, FrauV!!!!! Не съм самонаета- бях си работник- както е по учебник! :) А когато си подам сокументите и се окаже, че ще трябва да ми се връща данък - като ми го преведат по банковата сметка- Харц4 няма ли да се заядат и да кажат, че за този месец в който имам преведен върнат данък, ще ми се намали помощта?
За да останеш, за да си потребен, за да те има и след теб дори, ти всеки звук и образ покрай тебе открий отново и пресътвори...
Аватар
GalAlex
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки