• Advertisement

Rentenversicherung / Пенсионно осигуряване

Форумът, който касае всеки!

Re: Rentenversicherung / Пенсионно осигуряване

Мнениеот marinkev » 6 Септември 2016, 20:09:00

Благодарй много на Бойко 123 и на Златето,
Вие потвърдихте най–големите ми страхове. Ще трябва да се плаща!!!
Имам нужда от последен съвет –!!!
–ако просто си напрая оглушка и не се регистрирам в немската системата за /здравни и пенсионни осигуряване/
- поработя тук още 8 месеца /толкова ми трябват за да си изплатя жилището в Бг./ и после просто се чупя в Българиа.
- Ще ме остави ли милата Немска държава на мира, или ще ме преследва да си получи парите които не съм и дал? Също така дали ще ми натресат глоби или ще трябва да платя дълвимото просто с задна дата?
Благодаря ви много предварително.
Димитър
marinkev
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Evata » 7 Септември 2016, 14:12:27

Ist es strafbar, sich nicht zu versichern?

Nein, strafbar ist es nicht. Es kann aber trotzdem sehr teuer werden, nämlich dann, wenn man sich irgendwann doch versichern will. Dann muss man nämlich rückwirkend reduzierte Beiträge entrichten, was für viele potentielle Rückkehrer eine hohe Hürde ist. Maßgeblich für die Nachzahlungen ist die Zeit, in der man trotz Versicherungspflicht nicht versichert war. Nach vier Jahren sind die Schulden verjährt, die Frist beginnt nach Abschluss des laufenden Kalenderjahres. Wer sich jetzt anmeldet, muss also für die Zeit ab Oktober 2011 nachzahlen, wenn dazwischen kein Versicherungsschutz bestand.

Zwischen August und Dezember 2014 galt eine Amnestie, in dieser Zeit konnte man ohne Altlasten in die Krankenversicherung starten. Wer die Frist verpasst hat, muss bei einem Einstieg in die GKV für jeden unversicherten Monat rund 43 Euro plus Säumniszuschlag abdrücken, solange bis die Schulden getilgt sind. In der privaten Krankenversicherung lassen sich individuelle Absprachen treffen, seine Schulden muss man aber auch hier abtragen.

http://www.n-tv.de/ratgeber/Was-droht-w ... 64241.html
Evata
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот bknf » 7 Септември 2016, 17:16:44

А то въпроса май е за Rentenversicherung (пенсионно осигуряване).
Което не е едно и също с Кrankenversicherung (здравно осигуряване).
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот zlateto » 8 Септември 2016, 17:13:38

§ 25 I SGB IV Verjährung von Beitragsansprüchen von Sozialversicherungsträgern: Давността на задълженията изтича или след 4, или след 30 години, в случай че умишлено са задържани вноските.

В Германия, когато осигуряващо се лице получи от пенсионната каса писмо с молба да изясни осигурителните си периоди, то то е задължено според  § 149 SGB VI да съдейства.

Versicherte sind verpflichtet, bei der Klärung des Versicherungskontos mitzuwirken, insbesondere den Versicherungsverlauf auf Richtigkeit und Vollständigkeit zu überprüfen, alle für die Kontenklärung erheblichen Tatsachen anzugeben und die notwendigen Urkunden und sonstigen Beweismittel beizubringen.

Ако не реагира, тогава се използват наличните данни. При съмнения за сгрешени периоди може да бъде отказано изплащането на пенсията.

До какво би довело едно „не чух, не видях, не разбрах“, дали ще те преследват в друга държава членка на ЕC и т.н. ... въпроси, на които адвокат в тази област / финансов съветник биха ти отговорили по-точно:

:arrow: Адвокати с български език в Германия

:arrow: Данъчни и финансови съветници с български език в Германия
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот vesmes » 14 Януари 2019, 19:49:36

Здравейте, получих и аз от гореспоменатите писма на пенсионната каса. Вече минаха 4-5 месеца та седнах да го полълвам ](*,) . С повечето неща се справих но не мога да разбера какво да дам за "Здравноосигурителен номер" в БГ (Ausländische Versicherungsnummer). Изискват го а доколкото ми е известно при нас сме регистрирани по ЕГН. Погледнах на сайта на НОИ, за "Справка за статус на социално осигуряване" се изисква ЕГН и ПИК
(Персонален идентификационен код) който се получава на място от НОИ лично или чрез изрично пълномощно.
Ако си дам ЕГН-то едва ли ще им е от полза..или ? :-k

Ако някой скоро е попълвал такова писмо и има нужната информация, ще ми е от голяма полза :cheers:

Благодаря Ви предварително.
vesmes
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки