• Advertisement

Финансова подкрепа на роднини с цел намаляване на данъците

Форумът, който касае всеки!

Мнениеот An » 21 Май 2007, 11:48:45

Тъкмо открих официалния документ за Unterhaltsbescheinigung (българо-немски), публикуван на страницата на Bundesfinanzministerium-а.

Попълнихте ли ве4е декларациите или в последния момент? :wink:
Gut sein - besser werden!
Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот ppetrov » 21 Май 2007, 16:25:04

An, става и с декларация със свободен текст. Аз досега винаги така съм правил. Допреди тази година ползвах Steuerberater но тази година го съкратих и с ей това програмче за 20 евро: Steuer-Spar-Erklärung 2007 приключих всичко сам и без сътресения.
малко се шашках, ама малко, наистина
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 4 пъти

Re: Финансова подкрепа на роднини с цел намаляване на данъците

Мнениеот Mony60 » 6 Януари 2009, 21:28:09

Това за категориите не ми беше известно, но още докато беше в DM, ставаше на въпрос за ок. 13 хил.марки максимум издръжка на човек, а каква част точно признават не съм на ясно. Но какво ми направи впечатление, че трябвало подкрепата да е на тримесечие, а не веднъж в годината, защото иначе не било никаква издръжка. И при вас ли е така?
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Re:

Мнениеот semi » 17 Февруари 2009, 15:05:21

може ли някой да ми каже от кого тръабва да се попълни това удостоверение
и тръабжа ли да се зажери нъакиде в бг за пръв пит ми е и нищо не можах да разбера молъа жи писете какжо тръабжа да направа благодара ви
semi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Re:

Мнениеот Schnuffelchen » 13 Юли 2009, 21:10:29

темата е май малко стара, но да си разкажа и аз моя опит с финанцамта

ppetrov написа:Можеш, признават помощите на преки роднини. За брат/сестра не може, но за баба/дядо - да.

Това или не е вярно или аз съм минала метър.
По темата "сестра/брат":
От 3 години издържам сестра ми (тя не работи, у4и само) и до сега никога не съм имала проблеми с финанцамта. Сестра ми живее в Германия оба4е (не знам как биха стояли нещата ако беше в БГ). Не съм и попълвала формуляри - само показвам контоаусцуг, 4е съм и превеждала парите. До сега поне не са ми искали нито веднъж неин щоерерклерунг, дали работи какви приходи има и т.н. ... нищо!
По темата "преки роднини":
В годината в която се омъжих (беше лятото), вписах 4е съпруга ми ме е издържал за първата половина на годината (когато още не ми беше мъж). Показахме контоаусцуг 4е наистина ми е превеждал пари (е, те бяха за организацията на сватбата, не за унтерщютцунг, но това финанцамта нямаше от къде да го знае, защото преводите не бяха с то4ен Verwendungszweck) и няколко квитанции 4е ми е давал пари на ръка. Вси4ко му признаха (май бяха към близо 3.000 евро). В тази година оба4е не съм издържала сестра ми (е това стеше да е ве4е голямо нахалство от моя страна :mrgreen: ) и работех малко.
Този трик даже у4уди моя щоербератер, като му показах документите от финанцамта от нея минала година. \:D/

Е... това са позитивните неща ... ина4е колко са ме проверявали, бон4е по бон4е са ми проверявали и 4ак идваха в къщи да проверяват тва дето съм го купила и съм го написала в щоерерклерунга дали наистина съществува (едно по едно ВСИ4КИТЕ неща). #-o

Та моя фацит е: праскайте вси4ко в щоерерклерунга, което мине, мине - което не, здраве да е (ама и в най-кофтито слу4аи се пригответе за "неканени" гости) ;-)
Аватар
Schnuffelchen
Тукашен
Тукашен

Мнениеот cantona7 » 30 Май 2010, 14:49:53

Имам 2 въпроса и 6те се радвам, ако ми помогнете:
1. КАк и по колко пари превеждате/давате бар в БГ?

2. С моята приятелка искаме да се женим през лятото и обмисляме, дали да не подпи6ем и в Германия. 4ухме, 4е връ6тали вси4ки данъци от на4алото на годината - 01.01 до датата на сватбата. Някой имали пове4е инфо дали това е така и какви документи се изискват и в кои служби трябва да се ходи?

Мерси предварително!
cantona7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот deyan » 30 Май 2010, 17:15:34

На първия въпрос:
- Как: трябва ти доказателство, че си бил в бг, щом искаш да ги даваш бар (печат в паспорт, самолетен билет, етс); ако по някого ги пращаш, трябват свидетелства, че той е бил в бг. Също и контоасцуг, че преди пътуването си ги изтеглил от сметката си. Освен това тук искат декларация от получателя, че е получил едикогаси, едиколкоси, от едикогоси - свободен стил, с подпис. Тези неща, разбира се, можеш да си ги изясниш и с местния финанцамт, че от град до град си имат разминавания и капризи.

- по колко - много фактори играят - например колко си имал, от колко е имал нужда получателят (в един от формулярите се описват разходите и приходите на подпомагания и то се вижда дали си дал малко, много или таман).

По втория въпрос: ако това е така, би трябвало да е видно в статистиките от щандесамта - към Силвестър трябва да са най-многото разписвания :).
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Lea » 30 Май 2010, 22:03:51

по втория върпос:
така е. Няма значение дали си се оженил в ДЕ, БГ или на луната. Това, което играе роля, е че ти се променя Steuerklasse -то след сватбата. След сватбата ти трябва да си поискаш нова Lohnsteuerkarte с новата класа. Накрая на годината данъците ти се смятат на основа на по-изгодната класа за теб.
Ако ти си на Steuerklasse 1 примерно и се ожениш Юни месец, но си вземеш новата Lohnsteuerkarte чак Август, то ще Финанзамт-а ще ти върна накрая на годината данъците, които си платил в повече за периода Януари-Август през годината.
Аватар
Lea
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот deyan » 31 Май 2010, 00:47:01

Lea, след "Така е" точка ли имаш или двуеточие :)? Според това, което чета, трябва да е двуеточие, защото е едно "да ти върнат всички данъци от началото на годината", и друго да ти се смени класе-то. Защото при смяна на класе-то плащаш друг данък, но все пак плащаш някакъв, тоест не ти връщат всичките.
deyan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Lea » 31 Май 2010, 20:19:00

деян, прав си - не връщат всички данъци, а тези, които си платил в повече заради старат Стеуеркласе. Примерно ако със Klasse 1 си платил за цялата година 2 000 евро данъци, а със Klasse 3 е трябвало да платиш при същата брутна заплата 1 500, накрая на годината, като си подаде човек данъчната декларация му връщат разликата - 500.
(числата са чисто фиктивни)
Аватар
Lea
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот Rory » 2 Март 2012, 09:22:10

:-k Има ли някой актуална информация по въпроса с финансовата подкрепа на родители в BG?

Силно се надявам да се включи и Makler .
Аватар
Rory
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Bescheinigung EU/EWR

Мнениеот blago65 » 5 Септември 2012, 16:57:31

ПОМOГHETE!!!Днес бях във финансамта/Bensheim-Hessen/ за \"Lohnsteuerbescheinigung\" . Семеен съм с две деца които са навършили 18 години.Съпругата ми за сега живее в българия.Сложиха ме в първа лонгстеуер група за което немци ми обесниха че ме таксуват като ерген!след като запитах служителката защо,тя ми връчи този документ- Bescheinigung EU/EWR.Последно данъчно регистритан съм в бургас,съпругата ми пита в данъчното и и отговориха че се попълва и изпраща по електронен път в централно данъчно управление софия/чакай от умрял писмо/.Ако представя преведени актове за раждане на децата и акт за сключен граждански брак няма ли да свърши същата работа за промяна на " Lohnsteuerklase" .Благодаря ви
blago65
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 2 пъти

Bescheinigung EU /EWR

Мнениеот summertime » 17 Октомври 2013, 17:04:16

Здравейте,
след като направих това, което трябваше - изпратих електронно формуляр, а след това и разпечатах и пратих по пощата за всеки случай, днес открих писмо от финансовата служба в Германия.
Пратени са ми формуляри, които трябва да попълня, а именно Bescheinigung EU/EWR (Удостоверение, издавано за ЕС/ЕИП). Имате ли представа какво "животно" е това и дали ще трябва да декларирам доходите си от Германия и в България. Документите са 2 екземпляра - 1 на немски и 2 на български и като гледам, трябва да се носи в тукашните институции за подпис и печат и т.н
Благодаря много на отзовалите се, защото наистина за първи път се сблъсквам с подобно нещо!
summertime
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот dk020 » 22 Ноември 2013, 11:06:55

Вчера получих писмо от finanzamt че не ми признават парите с които съм подпомагал баба ми като разход. По закон съм имал прово да я подпомагам но съгласно § 1606 BGB трябва моите родители да я подпомагат и чак ако те нямат възможност имам право аз да га правя. Някой от вас имал ли е подобен проблем? Последните 4 години всичко беше наред, давам им всички документи декларация,банкави преводи и тн.
Аватар
dk020
Нов потребител
Нов потребител

Bescheinigung EU/EWR

Мнениеот terziev5 » 25 Ноември 2013, 15:34:51

summertime написа:Здравейте,
след като направих това, което трябваше - изпратих електронно формуляр, а след това и разпечатах и пратих по пощата за всеки случай, днес открих писмо от финансовата служба в Германия.
Пратени са ми формуляри, които трябва да попълня, а именно Bescheinigung EU/EWR (Удостоверение, издавано за ЕС/ЕИП). Имате ли представа какво "животно" е това и дали ще трябва да декларирам доходите си от Германия и в България. Документите са 2 екземпляра - 1 на немски и 2 на български и като гледам, трябва да се носи в тукашните институции за подпис и печат и т.н
Благодаря много на отзовалите се, защото наистина за първи път се сблъсквам с подобно нещо!

И аз имам този проблем.И на мен ми дадоха тези формуляри,но те трябва да се заверят в БГ.Само че от там се започна голямото лутане.Докато разбера къде се заверява ..., но разбрах че тази заверка се извършва в
Дирекция СИДДО в ЦУ на НАП ,дадоха ми и тел.номер на които отговаряла една жена за тези Удостоверения за цяла БГ и ми казаха също да съм доста упорит и търпелив . И така вече цял месец се опитвам да се свържа ,но...Някои може ли да ми каже дали тези Удостоверения могат да се пращат по пощата,дали там само заверяват удостоверението или и го попълват и дали трябва да се изготвят някакви приложения към тях
terziev5
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки