• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот ivet2000 » 27 Май 2019, 07:47:22

Здравейте.
Моля за консултация по следния казус: Съпругът ми работи в Германия .а аз работя и живея в България . За 2018 година подаде данъчна декларация като декларира и моите доходи в България . Получи писмо . че дължи данък .Според счетоводителката са обложили с данък моите доходи въпреки че са ми удържани данъци в България . Може ли да ми кажете какво да представя за да обжалвам решението и да се избегне двойно облагане .

Благодаря Ви предварително !
ivet2000
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот onufriy » 27 Май 2019, 08:57:01

ivet2000 написа:Здравейте.
Моля за консултация по следния казус: Съпругът ми работи в Германия .а аз работя и живея в България . За 2018 година подаде данъчна декларация като декларира и моите доходи в България . Получи писмо . че дължи данък .Според счетоводителката са обложили с данък моите доходи въпреки че са ми удържани данъци в България . Може ли да ми кажете какво да представя за да обжалвам решението и да се избегне двойно облагане .

Благодаря Ви предварително !

На писмото от данъчното има име и номер на инспектор. Звъни, обяснява, пита. Иначе в самата данъчна декларация си пише, къде може да се направи възражение, дефакто при въпросния данъчен.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот Stojan » 27 Май 2019, 10:13:33

В случая има няколко неизвестни. Но!
Вероятно не става въобще дума за двойно облагане, а за Art der Veranlagung. Просто мъжът Ви е избрал пофамилния начин (gemeinsame Veranlagung), вероятно предполагайки че така ще намали дължимите данъци. А тъй като Вие сте имали сериозни доходи в България, обложени с 10% - при събирането на доходите на двамата процентите стават повече, защото тукашната финансова система взема пред вид платените в България данъци, но облага по тукашните данъчни ставки, съответно закони. И няма как да не стане повече.
Затова опитайте с Einzelveranlagung – тогава Вие ще отпаднете, а той ще си плати само неговите дължими данъци.
Иначе изобщо не са рядкост случаите, когато и двамата съпрузи са си плащали данъците поотделно цялата година, а като им се съберат доходите за Einkommensteuer-a да трябва да доплащат. Особено ако единият е на свободна професия, а другият на постоянна работа. Точно затова е изборът на начин на облагане (Art der Veranlagung). И пофамилното съвсем не е винаги най-изгодното.
Но както казах – в случая има много неизвестни за страничните читатели.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Мнениеот ysmivka » 27 Май 2019, 11:28:39

ivet2000 написа: За 2018 година подаде данъчна декларация като декларира и моите доходи в България .

Как ви хрумна да декларирате доходи от БГ в ДЕ?
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 100 пъти
Благодарено: 362 пъти

Мнениеот Артемис » 3 Юни 2020, 15:02:00

Здравейте ,
имам нужда от данъчен консултант .Ще се радвам ,ако можете да ми дадете данни на такъв ,който говори български и е в Хамбург или околностите.
Или нанякой ,която може да ми движи нещата и от разстояние :)
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот Артемис » 6 Юни 2020, 17:33:52

Явно никой не може да ми помогне по този въпрос ,защото преди време бях питала и пак не получих отговор.
Ще попитам нещо друго дано някой е наясно.
Получих писмо от Finanzamt ,че дължа данъци за 2018г.
Аз декларация не съм подавала за 2018 и с мъжът ми и двамата сме работили през 2018 на трудов договор и от заплатите знам ,че се удържат всички данъци.
Има някаква граница на общите семейни доходи и дали това влияе ,че сме на 3-5 кое клас?
Възможно ли е да има връзка ,че сме подавали декларация за 2017 (2016-2017) имах Гевербе на мое име.
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот itzo » 6 Юни 2020, 19:28:51

Данък общ доход принципно се плаща върху прогнозна сума и данъчната декларация в края на годината служи именно за корекцията му върху реално получените доходи. Нещо, като изравнителните сметки на парното :) В зависимост от размера им данъкът се коригира обикновено надолу, но може и нагоре. Много хора, които са били регистрирани, като самонаети лица и са подавали данъчни деклараци като такива впоследствие получават писма от финанцамта, в които биват задължавани да подадат декларация под заплаха от глоба, ако са пропуснали някоя година да го направят сами, като цяло към тях има едно специфично леко гестаповско отношение от органите. Щойербератер с български в Хамбург не познавам, но ако искате мога да ви дам контакт на такъв в България, който прави моите декларации.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 248 пъти

Мнениеот Артемис » 6 Юни 2020, 19:56:42

Ако не е проблем ,ще се радвам да имам данните й при нужда.
А това ,че сме щоерклас 3-5 задължавали ни да подаваме декларация?
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот itzo » 7 Юни 2020, 07:47:39

Изпратих данни на лично. Не се бях интересувал досега кой точно е задължен да подава данъчна декларация и проверих, да , при комбинация 3/5 сте задължени. Всъщност адски много народ е задължен, като почнеш от самонаетите, онези които са имали други доходи, повече от един работодател през календарната година, получавали са освободени от данък доходи и т. н. и т.н. стигнеш чак до деклариралите разходи, освободени от данък.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Stojan » 8 Юни 2020, 15:12:35

Явно доходите ви са примерно 60:40 и този, който печели повече е взел щоеркласа 3. Тогава съпругът/-гата с по-ниския доход е отишъл/-ла автоматично в щоеркласа 5.
От въпроса ви не се разбра дали финанцамтът иска да подадете декларация или иска да платите вече определена сума.
Купете си WISO, попълнете си го (с помощта на Гугъл транслейт, ако толкова не знаете немски) и го пратете на финанцамта, защото с данъчен съветник става дей Илия на кирия. Особено ако става дума за доходи под 50.000 на двамата.
Не става ясно и дали гевербето е прекратено и ако да - в коя година. Не става ясно и дали сте си отчели ДДС-то като гевербетрайбенде и пр. и пр.
----
Към колегата: Внимателно с квалификациите. Обръщайте внимание на подобни изрази: "едно специфично леко гестаповско отношение от органите"
Рискувате анцайге.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот itzo » 8 Юни 2020, 17:56:01

Стоя зад думите си. Сакън точно мен, дето всичките форумни фенове на Велика Русия, Велика Америка, Велика България, Великден и т.н. са ме обявили за германска подлога някой да ме обвини в такова нещо :laughing6:
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Артемис » 8 Юни 2020, 21:39:36

Ами да мъжът ми получава по висока заплата от мен и от интернет разбрах ,че е по добре да сме 3/5 клас ,но не знаех че е задължително да подаваме декларация. :(
Миналата година сме получили писмо с което ни подканват да си пуснем декларация ,но уви недоразбрали и сега получихме това писмо ,в което пише че дължим ~700€ ,от които 250€са глоба доколкото разбрах.
Свързах се с дан.консултант препоръчан от Ицо и той ми каза ,че в писмото се казва ,че поради неподадена декларация дан.служба служебно е изчислила данъка за периодите ,които са подавани от работодателите ми към тях.И сега задължително трябва да подам декларация за 2018 ,въпреки служебното изчисление.
Като първо трябва да пратя молба към Finanzamt да ми пуснат отсрочка един месец.
Да изкарам декларация от НАП в бг ,че нямам доходи от там....Това задължително ли се прави?

Доходите ни за 2018 са по малко от 35 000€ заедно.Какво мога да очаквам след като пуснем декларация ,какво ли ще им дължа незнам...
Фирмата е имах за кратко от края на 2016 до към 6/ 2017 -да закрита е.
За този период на фирмата е подавана декларация 16/17 ,предполагам и затова ни търсят и за следващата год....

И какво бихте ме посъветвали ,да се върнем ли на 4/4 щоерклас?
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 9 Юни 2020, 16:51:29

При 35.000 € доход най-много да ви върнат данъци, защото само фрайбетрагът за 2019 за двама е 18.336 Евро. Тоест имате да плащате данъци за 16.664 Евро и всеки месец са ви удържали определена сума. Освен това имате разходи, най-малкото вербекостенапушале, всички застраховки, медицински доплащания и доплащания за медикаменти, ГО за колата или ако имате две - също и за другата, независимо, че не сте на свободна професия, всички месечни вноски на здравната застраховка - на двамата. То не остана за облагане! Да не се забравя и киндерфрайбетрагът при който финанцамтът проверява кое е по-изгодно за вас като го сравнява с детските, които сте получили.
В тази страна никой няма интерес да ви натоварва с неща, които не дължите. И никой не ви натоварва.
Почти съм сигурен, че имате да вземате от финанцамта пари обратно. А като ви пишат писма да подадете декларация, вие слушайте какво ви казват и подавайте. Иначе има Schätzung, а шетцунгът е винаги във ваш ущърб, но за това сте си виновни вие. Всички писма се четат и се реагира, обикновено, в рамките на 14 работни дни. Така че - подайте си декларацията, но гледайте да попълните всичко. Затова ви предлагам WISO - защото там всичко е налице и няма нужда да го търсите.
За щоеркласите не се притеснявайте. Като подадете декларация, те не играят роля. Важно е колко вие доходът и какви са ви разходите.
Както разбирам, вече си имате помощ от данъчен съветник и всичко ще е наред.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Артемис » 9 Юни 2020, 17:38:04

Благодаря за всички подробности.Грешката си е наша и се надявам да е оправим .
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 9 Юни 2020, 20:21:47

Нямате никакъв проблем. Преди десет години, данъчната декларация можеше да се пуска до три години назад. Глоба бяха въвели наскоро, май по 25 евро на забавен месец, но се информирайте, дали не става въпрос за оценката на данъците. Ако толкова не можете да се справите, намерете си един Steuerverein, там ще ви напишат декларациите за по 100-120 евро Дали сте 3/5 или 4/4 има разлика само до подаването на данъчната декларация, след това сумите се изравняват. Както вече беше споменато, при клас 3/5 сте длъжни да подадете данъчна декларация за въпросната година, но дори и да смените сега на 4/4 пак трябва да подавате данъчни декларации, освен ако специално не подадете заявление в данъчното, че не искате да го правите. Пак с уговорката, че ви разказвам по спомени, как беше ситиацията преди десет години, но принципите трябва да са останали същите.

Колкото да данъчните и епитетие, с които Ицо ги нарича: през последните десет години аз си подавам декларацията на един хвърлей камък от един печалноизвестен концлагер, освен това пиша декларациите и на още няколко човека, дето също там ги подават. Засега, да чукна на дърво, срещам много човечно отночение, което не означава, че са ми дали всичко, което съм поискал от тях, но определено може да се говори с тях (данъчните) и да получиш практичен и добронамерен съвет.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки