• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот ivet2000 » 27 Май 2019, 07:47:22

Здравейте.
Моля за консултация по следния казус: Съпругът ми работи в Германия .а аз работя и живея в България . За 2018 година подаде данъчна декларация като декларира и моите доходи в България . Получи писмо . че дължи данък .Според счетоводителката са обложили с данък моите доходи въпреки че са ми удържани данъци в България . Може ли да ми кажете какво да представя за да обжалвам решението и да се избегне двойно облагане .

Благодаря Ви предварително !
ivet2000
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот onufriy » 27 Май 2019, 08:57:01

ivet2000 написа:Здравейте.
Моля за консултация по следния казус: Съпругът ми работи в Германия .а аз работя и живея в България . За 2018 година подаде данъчна декларация като декларира и моите доходи в България . Получи писмо . че дължи данък .Според счетоводителката са обложили с данък моите доходи въпреки че са ми удържани данъци в България . Може ли да ми кажете какво да представя за да обжалвам решението и да се избегне двойно облагане .

Благодаря Ви предварително !

На писмото от данъчното има име и номер на инспектор. Звъни, обяснява, пита. Иначе в самата данъчна декларация си пише, къде може да се направи възражение, дефакто при въпросния данъчен.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот Stojan » 27 Май 2019, 10:13:33

В случая има няколко неизвестни. Но!
Вероятно не става въобще дума за двойно облагане, а за Art der Veranlagung. Просто мъжът Ви е избрал пофамилния начин (gemeinsame Veranlagung), вероятно предполагайки че така ще намали дължимите данъци. А тъй като Вие сте имали сериозни доходи в България, обложени с 10% - при събирането на доходите на двамата процентите стават повече, защото тукашната финансова система взема пред вид платените в България данъци, но облага по тукашните данъчни ставки, съответно закони. И няма как да не стане повече.
Затова опитайте с Einzelveranlagung – тогава Вие ще отпаднете, а той ще си плати само неговите дължими данъци.
Иначе изобщо не са рядкост случаите, когато и двамата съпрузи са си плащали данъците поотделно цялата година, а като им се съберат доходите за Einkommensteuer-a да трябва да доплащат. Особено ако единият е на свободна професия, а другият на постоянна работа. Точно затова е изборът на начин на облагане (Art der Veranlagung). И пофамилното съвсем не е винаги най-изгодното.
Но както казах – в случая има много неизвестни за страничните читатели.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот ysmivka » 27 Май 2019, 11:28:39

ivet2000 написа: За 2018 година подаде данъчна декларация като декларира и моите доходи в България .

Как ви хрумна да декларирате доходи от БГ в ДЕ?
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Предишна

Назад към Работа, данъци и осигуровки