• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот zlodei4o » 12 Май 2014, 22:56:37

Здравейте,

трябва ми малко инфо за попълване на годишната данъчна декларация.
Получавам доходи само от работна заплата. Трябва да попълня само главното Anlage и Anlage N? Ако греша, моля за допълнителна информация.
От средата на септември съм безработен и получавам Arbeitslosengelg 1 и 2. До края на годината(2013) съм кандидатствал за работа на доста места. Въпросът е, как точно и какво право имам на приспадане на разходите за кандидатстване, за път до интервютата и няколкото ходения до Агентурата. Моля, някой, ако има практика с точната сума за кандидатстване и пътни разходи да сподели. Може и линк. Порових се доста в интернет и на този етап не намирам нищо.
През същия период(септември - декември) бях на езиков курс платен от Агентурата. Тогава не ми признаха разходите за път. Мога ли сега да опиша тези разходи в декларацията? Като месечна карта за пътуване или отделни пътувания. За жалост не пазя билетите през този период. Какви варианти имам?
През тази година(2013) имам и платена фактура за щета, издадена от обшината на съответния град. Щетата е извършена по време на работа. Възможно ли е да приспадна сумата като Unfallkosten für die Fahrten zwischen der Wohnung und der Arbeitsstätte können als Werbungskosten abgesetzt werden.

Благодаря предварително.
zlodei4o
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот brumbar » 13 Май 2014, 09:24:31

zlodei4o написа:От средата на септември съм безработен и получавам Arbeitslosengelg 1 и 2. До края на годината(2013) съм кандидатствал за работа на доста места. Въпросът е, как точно и какво право имам на приспадане на разходите за кандидатстване, за път до интервютата и няколкото ходения до Агентурата. Моля, някой, ако има практика с точната сума за кандидатстване и пътни разходи да сподели. Може и линк. Порових се доста в интернет и на този етап не намирам нищо.

За всяко кандидатстване трябва да имаш писмено потвържение от посетената фирма (Bestätigung Vorstellungsgespräch), че си ги посетил (дата и час) и не си получил каквито и да е било пари от тях. С този „документ“ можеш да си възстановиш по 8,50€ за всяко Bewerbungsmappe. Ако притежаваш автомобил (дори и с български ДКН) може да си възстановиш и 0,30€/км пътни разходи.
Обикновено „Агентурата“ възстановява тези разходи много бързо след предоставяне на Bestätigung Vorstellungsgespräch от твоя страна.
Още информация: http://www.vlh.de/arbeiten-pendeln/beru ... etzen.html

zlodei4o написа: През същия период(септември - декември) бях на езиков курс платен от Агентурата. Тогава не ми признаха разходите за път. Мога ли сега да опиша тези разходи в декларацията? Като месечна карта за пътуване или отделни пътувания. За жалост не пазя билетите през този период. Какви варианти имам?

Ако притежаваш автомобил може да получиш по 0,30€/км като Fahrtkosten zur Weiterbildung (Anlage N, Seite 2).

Ако не притежаваш МПС, може би няма да можеш да си възстановиш транспортните разходи без да предоставиш билети или карти.
1. Ако съдбата ти обърне гръб, просто я изчакай да се наведе!
2. Понякога решителната крачка напред се дължи на здрав шут отзад!
Когато приятелите ти обърнат гръб, разчиташ на съдбата! Който не вярва на съдбата, разчита на себе си!

Потребители благодарили на автора brumbar за мнението:
zlodei4o
Рейтинг: 4%

Аватар
brumbar
Тукашен
Тукашен

Снимки: 0
Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот teta_72 » 6 Юни 2014, 15:19:15

Мога ли да ползувам данъчно облекчение за дарение на родители - пенсионери в България. И как става това. Благодаря Ви предварително.
teta_72
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 6 Юни 2014, 15:39:03

teta_72 написа:Мога ли да ползувам данъчно облекчение за дарение на родители - пенсионери в България. И как става това. Благодаря Ви предварително.

Здравей teta_72,

добре е, че си тук, защото си попаднала на правилното място. Всичките 8 страници на темата си струва да бъдат прочетени по няколко пъти. В по-старите мнения ще намериш и отговора на твоя въпрос. Просто няма смисъл от повторното описване на нещата.

Мога да ти подскажа кои са и конкретните мнения, но по-полезно за теб ще бъде, ако ги намериш сама. Ще се учудиш колко много друга полезна информация ще получиш междувременно ;-)

Приятно четене ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Bloody Mery » 12 Август 2014, 09:22:41

От 2 дни чета в този форум за Данъците и данъчните декларации, ама не можах да си отговоря на въпросите. Преди да се разцъкате с езици да кажа от месец съм при мъжа ми в малък град до Мюнхен. Мъжът е от 4 г тук- 2 г в някакво скапано Гевербе-/някакви 10 000 е плати миналата година данъци ли-глоба ли- не знам/ измъкна се от там и сега работи за немец на договор официално е от септември. Аз съм в предизвестие за напускане в България. Детето идва другата седмица и ще започне тук училище. Въпросите:
1. Мъжът ми казва, че никога досега не е попълвал данъчна декларация, а това го правел счетоводителят в Гевербето, и респективно сега немеца. 8-[ Според мен ще трябва много неща да оправям. Може ли със задна дата да се подава декларация за връщане на данъци? / извинете, ако въпросите ми звучат смешно, но нали си представяте в какъв хаос е човек на 1 месец ?/ Всъщност той не е подавал до сега, но са му били одържани.
2. Променихме Щойеркласа от 1 на 3 сега юли. И какво следва от това? А със задна дата може ли да се смени, за да се върнат данъци? Например от дата на назначаването му? Женени сме от 10г
3. Получихме 1 ден след като сменихме класа Erinnerung an die Abgabe der Steuererklarung- където пише Einkommensteuer 2013 56.60 ES+DV. И на гърба отговор, който трябва да им изпратим. Това, е че ще му бъдат възстановени 60 е за 2013 ли?

4. Подадохме детски и писахме само последния му работодател.
Осъзнавам колко общо звучат ??, ама стройна информация на български по въпросите не открих.
Bloody Mery
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти

Мнениеот Gabinova » 12 Август 2014, 17:50:29

Bloody Mery, препоръчвам ти да ползваш услугите на Steuerberater. Който да ви оправи документите и да ти спести много нерви. Вие сами, а не сегашния шеф на мъжа ви сте отговорни за подаването на данъчната декл. Не зная на колко км сте близо до Мюнхен, но тук има дори и няколко българи, които вършат тази работа срещу заплащане. Ние лично сме при немска счетоводна кантора. Със сигурност можете да промените данъчната класа от по рано на 3 и да си получите надвнесения данък. До 5 години назад може да се подаде данъчна декларация и да се преизчисли всичко. При вас дори има разходи и за двойно домакинство и още много други. Сега те съветвам да събираш всички касови бележки от закупуването на техника за дома и всичко което купувате от аптека без рецепти. Аки имате застраховки и те се приспадат. Ако нямате направете си.

Потребители благодарили на автора Gabinova за мнението:
Bloody Mery

Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот Rashkov1 » 13 Август 2014, 06:40:44

Данъчния клас може да се промени на 3 за тоя който е в Германия дори и другия да е в България , като за целта трябва да се представи преведено ( не легализирано ) Удостоверение за осигурителен доход издадено от НАП ли от данъчните ли ( както се казват там в България) за лицето което работи или не работи в България. Съответно това удостоверение трябва да включва желания период за който търсите надвнесен данък . Та с него във финансамта и с малко късмет за ден два се задвижва процедурата. А после си е най добре при счетоводител с другите документи за данъци и чакате.

Потребители благодарили на автора Rashkov1 за мнението:
Bloody Mery

Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот Mony60 » 13 Август 2014, 11:33:45

@Bloody Mery, първо добре дошла във форума! Второ: немската данъчна система е повече от сложна! :(
По принцип много от работещите не са длъжни да подават въпросната данъчна декларация, защото доходите им са чрез работодателя вече обложени с данък. Това дали сте einkommensteuerpflichtig може да бъде проверено чрез директно запитване във Finanzamt.
Болшинството хора обаче правят тази Einkommensteuererklärung с цел държавата да им върне част от платените данъци. След това попаднали веднъж в системата мисля, че става задължително, но не съм сигурна.
Bloody Mery написа: Може ли със задна дата да се подава декларация за връщане на данъци?

Може до 4 години назад, т.е. до края на тази година можете да подадете за 2010 година.
Bloody Mery написа:2. Променихме Щойеркласа от 1 на 3 сега юли. И какво следва от това? А със задна дата може ли да се смени, за да се върнат данъци?

Дали може да се смени Lohnsteuerklasse със задна дата не знам, но и това може да попитате във финанцамт. Казвам финанцамт, защото там е безплатно и черпите вода от извора. Иначе ако подавате тази данъчна декларация поне в началото не сте в състояние да се оправите без Steuerberater. Искам само да упомена, че щом съпругът е в Щойеркласа 3 ( което в случая е най-правилното), започвайки работа ти автоматично попадаш в Щойеркласа 5, която е с най-големи удръжки. Но това в момента не актуален проблем.

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението (общо 2):
Burgas83Bloody Mery
Рейтинг: 8%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Bloody Mery » 13 Август 2014, 16:43:07

Gabinova написа:. Вие сами, а не сегашния шеф на мъжа ви сте отговорни за подаването на данъчната декл. Не зная на колко км сте близо до Мюнхен, но тук има дори и няколко българи, които вършат тази работа срещу заплащане. Ние лично сме при немска счетоводна кантора. Със сигурност можете да промените данъчната класа от по рано на 3 и да си получите надвнесения данък. До 5 години назад може да се подаде данъчна декларация и да се преизчисли всичко. При вас дори има разходи и за двойно домакинство и още много други. Сега те съветвам да събираш всички касови бележки от закупуването на техника за дома и всичко което купувате от аптека без рецепти. Аки имате застраховки и те се приспадат. Ако нямате направете си.

Нямам думи да изкажа какво значи помощта Ви, Габинова за мен :thumbleft: =D> Много е хубаво когато ти помагат! Радвам се, че има българи със сърца!
1. На 150 км сме от Мюнхен. За да дойдем- мъжът ще трябва отпуск да си вземе.
Тук в градчето има Steuerberater. Немският ми обаче е все още катастрофа ;-) Опасявам се, че бератърът ще ни казва разни неща или ще иска документи, а ние няма да разберем. Този официалния немски е по-труден от разговорния. Добре иначе ми казахте за техниката. :thumbleft: Имаме нов телевизор, печка и прахосмукачка :)
2.Това за двойното домакинство- сигурно с неговите бележки за превод към мен. Те понякога са били през електронното банкиране- разпечатка просто от движението на сметката дали ще свърши работа?
3. Застраховките- досега и била само неговата - а сега става Familienversicherung ? Сигурно тук няма да може, да се приспадне.
Bloody Mery
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bloody Mery » 13 Август 2014, 16:55:43

Mony60 написа:@Bloody Mery, първо добре дошла във форума! Второ: немската данъчна система е повече от сложна! :(
По принцип много от работещите не са длъжни да подават въпросната данъчна декларация, защото доходите им са чрез работодателя вече обложени с данък. Това дали сте einkommensteuerpflichtig може да бъде проверено чрез директно запитване във Finanzamt.
Болшинството хора обаче правят тази Einkommensteuererklärung с цел държавата да им върне част от платените данъци. След това попаднали веднъж в системата мисля, че става задължително, но не съм сигурна.
Bloody Mery написа: Може ли със задна дата да се подава декларация за връщане на данъци?

Може до 4 години назад, т.е. до края на тази година можете да подадете за 2010 година.
Bloody Mery написа:2. Променихме Щойеркласа от 1 на 3 сега юли. И какво следва от това? А със задна дата може ли да се смени, за да се върнат данъци?

Дали може да се смени Lohnsteuerklasse със задна дата не знам, но и това може да попитате във финанцамт.
Добре заварили! Много отзивчиви хора има тук :thumbleft: Сърдечно благодаряр Мони60 за отговора. Всичко, което ми казвате, е кота вятър, който малко по малко ми помага да прогледна в мъглата :flower:
Кога се подава този Erklarung?
Bloody Mery
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bloody Mery » 13 Август 2014, 17:10:17

Друго питане. :mrgreen: Получихме писмо Erinnerung an die Abgabe der Steuererklarung. Има крайна дата за изпращане 29,08 и отговор отзад, в който не знам коя подточка важи за нас? :-k
При положение, че ще се обърнем към Steuerberater, да го изпращаме ли?
Фатално ли е ако изпратим отговора, а после отидем при Бератъра? Ще си позволя да поставя отговора тук, защото колкото и да се мъчех не можах да разбера за какви 59 евро става въпрос и какво да отговорим?
Antwort

1. Ich haben bereits am.....unter der Steuernummer....beim Finanzamt...die angeforderte Stuererklarung eingereicht.
2. Ich/ Wir haben die angeforderten Steuererklarung bei Ihnen nicht abgegeben, weil ich/wir bei einem anderen Finazamt steuerlich gefuhrt werden.
Finanzamt....Steuernummer.....
3.Die angeforderten Steuererklarungen reiche ich/wir hiermit ein
4. Ich bin steuerlich vertreten durch ................Mein steuerlicher Vertreter hat/wird fur die Abgabe der angeforderten Steuererklarungen Fristverlangerung beantragt/beantragen.
5. Ich/Wir haben die angerorderten Steuererklarung bei Ihnen nicht abgegeben, weil
5.1 Ich/wir zur Abgabe der angeforderten Steuererklarungen nicht verpflichtet bin/sind,
5.2 bzw. Ich/wir verhindert waren, die Steuererklarung einzureichen.
Grunde_______________________________
5.3 Ich/wir im gesamten Kalendarjahr nur einkommensersatzleistungen /z.B Arbeitslosengeld/ erhalten haben. Entschprehende Nachweise sind beigefugt

Bloody Mery
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bloody Mery » 13 Август 2014, 17:21:25

Rashkov1 написа:Данъчния клас може да се промени на 3 за тоя който е в Германия дори и другия да е в България , като за целта трябва да се представи преведено ( не легализирано ) Удостоверение за осигурителен доход издадено от НАП ли от данъчните ли ( както се казват там в България) за лицето което работи или не работи в България. Съответно това удостоверение трябва да включва желания период за който търсите надвнесен данък . Та с него във финансамта и с малко късмет за ден два се задвижва процедурата. А после си е най добре при счетоводител с другите документи за данъци и чакате.

Благодаря сърдечно и на Вас , Рашков. Добре, де този във Finanzamt-a прие това, което му бяхме занесли- Heiratskunde, Geburtskunde, Anmeldun-a и мисля трудовия договор на мъжа ми. Попълнихме бланка за смяна на класа и той смотолеви нещо/извинете, че се повтарям / че за юли е късно/беше края на този юли/ и си пожелахме Хубав ден. :-k
Аз ще видя сега като отиваме да си вземе детето, че нали тръгва тук в 1 клас да си вадя такова удостоверение, че съм работила 5 год назад. И да го занесем и него ли при положение, че не са го искали- може би на бератъра да го дадем?Дано да се преборя и с нашите бюрократи, че нещо не ми се вижда много стандартна бланка. А те като не е нещо готово- не им се занимава!
Последен въпрос- има ли смисъл трудовата книжка да я превеждам?
Bloody Mery
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Gabinova » 13 Август 2014, 18:18:26

Трудовата книжка не ти трябва преведена. Просто си я приключи и я вземи в архива. А за какво ти е тази бележка, че си работила 5 години назад? В твоето писмо за финанцамт не зная кой е верния отговор. С немския няма страшно, още утре звъннете на Steuerberatera, за един час да отидете,че може да е в отпуск.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот Bloody Mery » 14 Август 2014, 09:47:28

Gabinova написа: А за какво ти е тази бележка, че си работила 5 години назад? В твоето писмо за финанцамт не зная кой е верния отговор. С немския няма страшно, още утре звъннете на Steuerberatera, за един час да отидете,че може да е в отпуск.

Заради отговора на Рашков
Rashkov1 написа:Данъчния клас може да се промени на 3 за тоя който е в Германия дори и другия да е в България , като за целта трябва да се представи преведено ( не легализирано ) Удостоверение за осигурителен доход издадено от НАП ли от данъчните ли ( както се казват там в България) за лицето което работи или не работи в България. Съответно това удостоверение трябва да включва желания период за който търсите надвнесен данък . Та с него във финансамта и с малко късмет за ден два се задвижва процедурата. А после си е най добре при счетоводител с другите документи за данъци и чакате.

Ние вече подадохме за промяна на класа, ама служителят не иска нищо такова.
Но може би за разходи за двойно домакинство :-s А тук -така или иначе днес пътуваме за БГ, какво ще ми трябва за връщане на данъци от разходи за двойно домакинство?
velingrad написа:@Bloody Mery
моля ползвайте бутона "Промени", за да избегнете последователни мнения, които при нас не се толерират- моля.

Извинете- не е умишлено [-X , нямам никакви користни цели,но си помислих, че ще стане мно-о-ого дълъг пост, и освен хората, на които съм благодарила, никой друг няма да седне да го чете/отговаря. #-o Сега ако променя единият пост, как да изтрия другия или да пиша до Вас?
Bloody Mery
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Rashkov1 » 15 Август 2014, 12:37:41

За данъчния клас , да вие сте подали вече за данъчния клас и немците ще ви го променят, но от момента на адресната регистрация на съпругата в Германия. Аз вметнах за стар период ако си търсите паричната разлика между данъчния клас, за целта трябва да докажете кой от съпрузите е с по високи доходи за да му се промени данъчния клас към по добър. Това може да стане само с Удостоверението за което писах по горе. За двойното домакинство не трябват никакви документи просто си намерете счетоводител, аз ползвам услугите на VLH Vereinigte Lohnsteuerhilfe . Имат офиси във всеки окръжен град, вземат малко по евтино , имат и плюсове и минуси просто попрочетете в интернет и се осведомете. Личен съвет от мен , повечето неща свързани с данъци могат да се изпипват и със стара дата така че не форсирайте и не прибързвайте защото още не са ви ясни много неща и ще се оплетете. Първо си набавете максимум обем информация и действайте стъпка по стъпка. Няма да загубите и едно евро от полагащите ви се при правилна предварителна подготовка. А за счетоводителя , когато отидох да си уредя термин имаше свободен час чак след 3 месеца. Изчаках си ги чинно и съм доволен, та поуката е да се ориентирате към такъв още сега и да установите контакт , другото с времето.

Потребители благодарили на автора Rashkov1 за мнението:
Bloody Mery

Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки