• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Re: Данъчна декларация

Мнениеот estira » 15 Август 2014, 13:08:34

Bloody Mery написа:
5. Ich/Wir haben die angerorderten Steuererklarung bei Ihnen nicht abgegeben, weil
5.2 bzw. Ich/wir verhindert waren, die Steuererklarung einzureichen.
Grunde_______________________________

Изпратете този отговор. В "Gründe" посочете нещо формално - Urlaub, Krank, kein Termin beim Steuerberater bekommen. Но след това не се бавете много с декларацията.

Bloody Mery написа:3. Получихме 1 ден след като сменихме класа [b]Erinnerung an die Abgabe der Steuererklarung- където пише Einkommensteuer 2013 56.60 ES+DV. Това, е че ще му бъдат възстановени 60 е за 2013 ли?

Не, това е параграфът, в който пише, че със смяната на данъчната класа, сте задължени да подадете данъчна декарация.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
Bloody Mery
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот Bloody Mery » 18 Август 2014, 23:41:31

estira написа:Изпратете този отговор. В "Gründe" посочете нещо формално - Urlaub, Krank, kein Termin beim Steuerberater bekommen. Но след това не се бавете много с декларацията....
Не, това е параграфът, в който пише, че със смяната на данъчната класа, сте задължени да подадете данъчна декарация.

Срокът за отговор на писмото е 29.08. Ще се вместим с отговора :cheers: / много ми помогнахте/ =D>
Ама самата декларация по- рано от някой си септември не можем а и в нашия 12 000 -град бератърите се броят на пръсти. Ако ни дадат термин както каза някой от форума след месец-два....дано да не е фатално.
Bloody Mery
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Gabinova » 29 Август 2014, 14:34:34

В една друга тема повдигнахме този въпрос, но нека да го доразнищим тук. Ето я ситуацията: в началото на 2014 посещавам курсове, които съм заплатила сама. В този период съм безработна. После започнах работа. Това означава ли, че когато пускаме данъчната декларация през 2015г , касаеща период 2014-бих могла да приложа и фактурите от курсовете. Въпреки, че към времето, когато съм ходила на курс не съм имала облагаеми доходи. Но до края на 2014 вече да. За капак съм и тъпата 5 класа.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот Mony60 » 29 Август 2014, 15:18:21

Gabinova написа:Това означава ли, че когато пускаме данъчната декларация през 2015г , касаеща период 2014-бих могла да приложа и фактурите от курсовете.

При всички случаи ДА! Получава се данъчно облегчение за семейството, а който е сам и в същата ситуация му се признава със стара дата като започне работа.

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението:
Gabinova

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот kris_kirilov » 22 Януари 2015, 01:12:37

Здравейте!Съвсем нов съм във форума,изчетох темата докрай,но не намерих отговор на моя въпрос,
а той е:
Колко време се бави отговора(одобрението)от Finanzamt,от момента на подаване на данъчната
Декларация?В моят случай,за 2013година подадох през септември 2014,значи преди четири месеца
и от тогава ни вест,ни кост.Предполагам,че това е нормално,но понеже ми е за първи път и допускам,
че някъде може да се е скъсала нишката,въпреки,че знам от хора с повече опит от мен в Германия,че
такива обърквания не се случват ама пуста мнителност...
Ще съм благодарен на всякакви отговори.
kris_kirilov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Stojan » 22 Януари 2015, 09:48:08

Четири месеца е малко множко вече. Но пък може да е заради Коледните празници. Обикновено са три месеците, като напоследък за някои хора трае и месец, даже по-малко от месец. Имах случай миналата година - две седмици. Зависи и в какъв вид си подал декларацията - електронно или на хартия и освен това на какви формуляри. От още няколко неща зависи, най-общо. Освен това не си казал за каква именно декларация става дума.
Би трябвало тия дни да имаш отговор. Нишки не се късат при финанцамта в Германия. Спокойно. Мнителността, особено в отношенията с финанцамта, я забрави. Те проверяват и щом като имаш право да получиш нещо, си получаваш парите със същата коректност, с която ще ти вземат това, което ти пък им дължиш. Без емоции и скрупули.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот kris_kirilov » 22 Януари 2015, 10:19:49

Благодаря за отговора на Stojan.Ще пиша като получа одобрението от Finanzamt.Доскоро и бъдете здрави.

Потребители благодарили на автора kris_kirilov за мнението:
daisymm

kris_kirilov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот kyky » 22 Януари 2015, 12:41:58

Смятам сега да подам декларацията за 2012 електронно през Елстер. Някой знае ли дали ме чакат някакви глоби или подобни наказания за закъснението? Елстер изчисли, че имам да доплащам една малка сума.
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 67 пъти

Мнениеот Stojan » 22 Януари 2015, 12:45:59

Зависи за каква сума става дума и дали имаш да доплащаш или да ти връщат. Явно имаш да доплащаш. Елстер знае.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Stojan » 24 Януари 2015, 11:02:14

Още за подаване по електронен път.
WISO Steuer-Sparbuch 201x (годината) е софтуер, в които се попълват данните по изключително разбираем начин и после декларациите се подават по електронен път. Може, разбира се и по хартиен. В софтуера има всички варианти на данъчна декларация, както и са предвидени всички семейни конфигурации по вида на доходите. Ако някой я ползва, ще потвърди.
За момента и от много години, най-добрият данъчен софтуер. На смешната цена от 30-ина евро.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
estira

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Baguk » 26 Януари 2015, 09:20:50

Stojan написа:WISO Steuer-Sparbuch 201x (годината)Ако някой я ползва, ще потвърди.

Потвърждавам. В момента (до 27.01.2015) актуалната версия 2015 за данъчна година 2014 може да се купи за 19,99 € тук.
Последна промяна Baguk на 26 Януари 2015, 14:10:17, променена общо 2 пъти

Потребители благодарили на автора Baguk за мнението (общо 2):
estiradaisymm
Рейтинг: 8%

Baguk
Нов потребител
Нов потребител

Статии: 1
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот Stojan » 26 Януари 2015, 10:04:10

Ха! На мен ми я пращат от години в абонамент ту за 26,90, ту за 29,90!! Но за колкото и да е - си струва 100%. Сваля се и без това от данъците.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот kyky » 26 Януари 2015, 10:56:19

Може ли накратко с какво е по-добра тази Визо от ЕлстерФормулара? Дава ли акъли как и къде да спестиш нещо, ако преварително не си знаел?
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 67 пъти

Мнениеот Stojan » 26 Януари 2015, 16:42:27

Не трябва да знаеш абсолютно нищо предварително. Дава акъли постоянно. Дали ще е за GWG или някои периферни апарати да се пишат в графата ремонти, вместо в Zugänge Zubehör, или нещо друго - като например да отчетеш USt. от следващата година в предната, ако пращането е било zetnah. Така че дава.
Данъчните предимства са вече вградени в нея. Не е само чистото нанасяне на данни. Някои Aufstellung-и трябва да си подготвиш сам - KfZ Kosten, горива, паркинг, обществен транспорт и таксѝ, Miete, Застраховки - професионална гражданска отговорност и частни застраховки, и пр.
Освен това предупреждава, ако нещо не е наред, не е нанесено както трябва - примерно Geschenke или Bewirtung, което е процентуално и пр. Телефонни разходи - и видовете използване на комуникациите. Като програма се актуализира сравнително често.
Сравнение с Елстер не мога да направя, тъй като Елстер ми е позната само като програма, с която се изпращат формуляри, тоест попълват се вече пресметнати данни. Тоест не ми е позната като Steuerberechnungsprogramm, a единствено като формуляри за нанасяне и изпращане.
При ВИЗО по всяко време можеш да видиш колко дължиш или очакваш да ти върнат - с едно натискане на клавиш. До сега не е имало отклонения в сумите. Разбира се, ако всичко е нанесено точно.
Изпращането с нея е също възможно по интернет. И може би най-важното - позната е на финанцамта и затова не съм имал никога (глупави) въпроси от стана на финанцамтовете. Предвидени са всички видове доходи, абсолютно всички. Същото се отнася и за комбинациите на видове доходи на семейството /angestellt+angestellt, angestellt+selbständig, selbständig+Vermieter, selbständig+Rentner, Waldbesitzer/Waldpächter+... и пр. Пресмята Spekulationsgewinne, трайни отношения с банки в чужбина и пр. Предвидени са и всички разходи, също абсолютно всички. И можеш да започнеш да попълваш от края или от средата, от където искаш.
Последно - ВИЗО, същата програма се използва и от данъчни съветници, които имат клиенти, ползващи същата. Там само се вкарва един код и се отключват други възможности, които на един обикновен данъкоплатец не са потребни.
Само да не прозвучи като реклама, защото нямам изобщо нищо с тази програма. И ако някой сметне, че е реклама - weg damit. Нямам нищо против.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
robbiewwwMishle
Рейтинг: 8%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот potoma » 20 Февруари 2015, 09:57:28

Rashkov1 написа:Данъчния клас може да се промени на 3 за тоя който е в Германия дори и другия да е в България , като за целта трябва да се представи преведено ( не легализирано ) Удостоверение за осигурителен доход издадено от НАП ли от данъчните ли ( както се казват там в България) за лицето което работи или не работи в България. Съответно това удостоверение трябва да включва желания период за който търсите надвнесен данък . Та с него във финансамта и с малко късмет за ден два се задвижва процедурата. А после си е най добре при счетоводител с другите документи за данъци и чакате.

Rashkov1,въпросното удостоверение за осигурителен доход го издават в НОИ,и на бланката пише,че е за определяне размера на пенсията [-( !!! А удостоверение,което НАП издава,е за липса на задължения!!! Понеже днес трябва да свърша тази работа и да го дам за превод,за да го изпратя на съпруга си,някой би ли ми помогнал кой от двата документа трябва да извадя,защото са коренно различни.Кой документ е необходим на Finanzamt за намаляване на класа ? Благодаря и усмихнат ден на всички тук!
potoma
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 4 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки