• Advertisement

Данъчна декларация

Форумът, който касае всеки!

Мнениеот perekli » 31 Май 2007, 09:43:44

poslednivesti, смятам, че трябва да се обадиш на финацамта в последното ти - сегашно
местоживеене, като им пратиш копие на двата Steuerbescheid-a и им съобщиш, че се опасяваш, че е станало недоразумение

вероятността да те хванат е неприятно голяма, защото стария Steuernummer
ще бъде прехвърлен след около една година на новото ти местоживеене
понеже сумата пари не е голяма, дали сте се опитат да го изтълкуват като данъчна измама сте зависи от служителката/я на място, но при всички положения ситуацията има потенциала да ти създаде главоболия в бъдеще
може да минеш и между капките, но е малко вероятно, затова създадоха тиновете
Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот poslednivesti » 31 Май 2007, 19:07:25

Много благодаря Перекли, така и 6те направя, 4естно казано оба4е хи4 не ми се иска :(
И на света е БЪЛГАРИЯ само една...

заедно против корупцията и ...педофилията
Аватар
poslednivesti
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот tarantulka » 8 Юни 2007, 09:55:16

за съжаление не всички разходи се връщат... от опит знам...
Аватар
tarantulka
Нов потребител
Нов потребител

Данъчна декларация

Мнениеот estira » 22 Юли 2007, 01:14:40

Така. Мечка страх, мен не страх - посъбрах информацията от всички теми и темички, попрегледах я и ето ви я на - сервирана! За миродавност претендирам, но може и да съм допуснала някоя друга грешка от недоглеждане. Ако откриете такава или имате по-актуална информация пишете ми на лични, или в някоя от другите данъчни теми. С цел да не се размива тази остава заключена!

Коя данъчна класа е за мен?

Приспадащи се от данъците разходи - Arbeitnehmer:

Werbungskosten

* продължение на образованието, усъвършенстване, квалификация, курсове, помощни материали (до 4 000 евро год.)
* преводи на дипломи, такси за легализация и за апостил
* кабинет, работна стая, бюро-обзавеждане, декорация (до 2500 евро год.) – най-добре извън жилището, на отделен етаж или с отделен вход. Трябва изрично да се упомене, че се използва само за работа
* компютър и периферия, телефон, факс, интернет
* канцеларски материали на неограничена сума
* вестници, списания, книги, абонаментни издания, които са свързани с професията
* работни дрехи и обувки
* Bewerbung-материали и всичко свързано с намиране на работа - пощенски марки, квитанции за препоръчани писма, книги със съвети
* езиков курс, само ако професията изисква определена терминология или сертификaт за завършен такъв
* пътувания за учене на език – ако са придружени с езиков курс, необходим за работа
* Bewirtungskosten (почерпка) – по случай фирмен празник, може и в неслужебно помещение, но задължително присъстващи само служители на фирмата, нужни са имената на всички
* пътуване към работа, Entfernungspauschale 0,30 цента на км. от 21-вия км. разстояние и само един път на ден - ако е с личен автомобил могат да се представят касовите бонове от бензиностанциите, ако сте ги загубили се пресмятат според "durchschnittlichen Benzinverbrauchs in Verbindung mit dem durchschnittlichen Benzinpreis''. Да се пазят карти за градски транспорт, билети, билетчета от паркавтомати
* служебни пътувания, конгреси, конференции, командировки с пренощуване - Dienstreisepauschale (до 4 500 евро год.) или действителните разходи при касови бележки
Fahrtkosten:
Kraftwagen - 0,30 Cent
Motorrad - 0,13 Cent
Moped - 0,08 Cent
Fahrad - 0,05 Cent
* Wartungskosten für ein Fahrzeug sind "Privatvergnügen" und Reparaturkosten sind nur absetzbar, wenn es sich um die Beseitigung eines Unfallschadens auf dem Arbeitsweg handelt
* разходи за шофьорска книжка се признават само с документ от фирмата, че е нужна за служебни пътувания
* посещение на панаир, чиято тема е свързана с работата ви (z.B. Buchmesse bei Verlagsangestellten, Musikmesse bei Musikern, CEBIT bei Computerfachleuten, Bildungsmesse bei Lehrern)
* преместване, разходи по преместването, ремонт, мебели
* двойно домакинство, ако за да сте по-близо до работата си живеете отделно от семейството си
* телефонни разговори при двойно домакинство, пътувания между двете, самолетни билети ако семейството ви е в България
* такса за данъчен съветник или разходи за програми за попълване на документи

Sonderausgaben

* Baukredit, Bausparvertrag, Altersvorsorge, частни застраховки
* дарения – до 20 % от годишните приходи
* платен църковен данък
* Kinderbetreuungskosten (до 4000 евро на дете до 14 год.) - такса за детска градина, бавачка
* издръжка на преки роднини в БГ (майка, баща, баба, дядо) - ако получават под 2396 евро годишно и ако нямат собственост, надхвърляща 15 500 евро по закон. Размерът на издръжката, която може да се приспадне от данъците, е 1920 евро на човек
1. Удостоверение от пенсионното за получените пенсии на всеки - преведено на немски от официален преводач (с печат)
2. Удостоверение от родителите (Beduerftigkeitbescheinigung), с което те потвърждават, че са получили сумата за издръжка, че са получили толкова и толкова пенсия (колкото е в документът от пенсионното), и че тази пенсия е недостатъчна за издръжката им - свободен текст: "Долуподписаните родители, лични данни, адрес, пенсионери от дата, майка/баща на.., омъжен(а)
Удостоверяваме, че сме получили от сина си ... сумата .. за подпомагаме на издръжката ни. Получената пенсия за година .. е в размер ... (за всеки - тук се прилага и документа от пенсионното) и е недостатъчна за покриване на жизнените ни нужди"
Това се подписва пред нотариус, превежда се и се легализира.
3. Доказателство за предоставената сума:
- При носене на ръка при пътуване до България: извадка от банковата сметка, от която личи, че сумата е изтеглена до две седмици преди пътуването (копие) и копие от паспорта с печатите за влизане в България
- При банков превод: авизото на банката, извършила превода и извадка от банковата сметка. В нареждането на банката трябва да се укаже че превода е за издръжка (Unterstuetzung in Geld fuer Unterhaltungsbeduerftigen). Един от двамата родители трябва да има в БГ сметка на негово име, до която се прави превода. Може и до друга сметка, но трябва да се доказва, че родителите имат достъп до нея.
По закон тези суми трябва да се правят всяко тримесечие, но ги признават и два пъти годишно.
Unterhaltsbescheinigung

* Steuerbonus – 300 евро годишно получават хората, които доброволно полагат 20 часа месечно общественополезен труд при болни, стари хора и инвалиди

Außergewöhnliche Belastungen

* развод
* медицински разходи, пътят до лекаря, лекарства
* почивката като лечение или като посещение на болнен роднина, санатри ум
* хранителни добавки, витамини
* диетични храни ако болестта ги изисква
* очила, контактни лещи – изиква се медицинско свидетелство
* Praxisgebühr – квитанциите от 10 евро на тримесечие, които заплащате при преглед

Софтуер за попълване на данъчна декларация

Steuer-Spar-Erklärung 2007
ElsterFormular 2006/2007
Wiso Sparbuch

Използвани страници

Einkommensteuergesetz
Steuertipps

Да благодарите можете на: valjo, Mottor, ppetrov, I_Vsichki_Goli, perekli, Mr.Bombastic и velingrad!
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението (общо 9):
Angel187stoynevEliiИван_ИлиевuidasvhristovaalmirasLom3600daisymm
Рейтинг: 38%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Re: Данъчна декларация

Мнениеот super » 1 Юли 2009, 16:00:55

Благодаря за подробната информация, estira.
А знаете ли дали Wohngeld-ът важи като годишен приход ?
Аватар
super
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 2 Юли 2009, 19:30:13

Estira, невероятен труд си вложила! Благодарности от мен и останалите. :)
estira написа: Bewerbung-материали и всичко свързано с намиране на работа - пощенски марки, квитанции за препоръчани писма, книги със съвети

Преди няколко месеца четох, че pro Bewerbung дават pauschal 8,50 евро. Вярна ли е тази информация??

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението:
П.И.Д.К.
Рейтинг: 4%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот estira » 3 Юли 2009, 16:55:16

super написа:А знаете ли дали Wohngeld-ът важи като годишен приход ?

Не, освободен е от данъци.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Мнениеот estira » 3 Юли 2009, 16:58:18

Mony60 написа:Преди няколко месеца четох, че pro Bewerbung дават pauschal 8,50 евро. Вярна ли е тази информация??

Понякога дори и до 15 евро (pro Bewerbung) без изискване на квитанции. Рaзбира се, с представени квитанции може и повече, като пресметне човек, че само снимките са окло 20 евро.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Мнениеот roki » 4 Юли 2009, 02:13:31

Здравейте

Имам един въпос.
Ако човек е регистриран към една фирма и шефът му плаща осигоровките на края на годината като се попълва тази данъчна декларация връщат ли се тези осигоровки на работникът?
И ако не какъв тогава е смисълът на тези осигуровки.
Мерси предварително.
Очаквай неочакваното!
:O))
Аватар
roki
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот velingrad » 4 Юли 2009, 10:07:38

roki написа:Здравейте

Имам един въпос.
Ако човек е регистриран към една фирма и шефът му плаща осигоровките на края на годината като се попълва тази данъчна декларация връщат ли се тези осигоровки на работникът?
И ако не какъв тогава е смисълът на тези осигуровки.
Мерси предварително.

Леко съм объркан, от 1-вият въпрос, поради липса на каквито и да е препинателни знаци, но простичко:
- осигуровките са за да се осигуряваш, тоест не осигуряваш само себе си а всички в кюпа.
- де ще му излезе краят, ако ти ги връщат всяка година? На какво ще се базира социалната система, ако всеки "си взема" парите обратно?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот waliu » 12 Септември 2009, 15:31:09

estira написа:Понякога дори и до 15 евро (pro Bewerbung) без изискване на квитанции. Рaзбира се, с представени квитанции може и повече, като пресметне човек, че само снимките са окло 20 евро.

Аз пък съм изпратил над 30 Bewerbung-а за работа през 2008, но всичките по e-mail. Мога ли да получа нещо в този случай?
waliu
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 12 Септември 2009, 19:59:18

Само интернет-таксата ти :)
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Мнениеот Jorko007 » 14 Септември 2009, 14:18:44

estira написа:Само интернет-таксата ти :)

Тук малко ще се възпротивя.
Значи минал съм през същото положение. Имах и аз около 30 кандидатури за работа по мейл и на края на годината отидох на Berater да ми попълни документите. Изкарваш си всичките мейлове дето си ги пращал и по-важно - изкарай си всичките потвърждения от фирмите че са ти получили Bewerbung-a при тях - винаги пращат.
После ги прилагаш към документите си и ти приспадат някаква сума pauschal за всеки Bewerbung - около 5-10 евро, като това се добавя към останалите ти Werbungskosten.

Поздрави

PS: Отделно виж на колко интервюта си ходил и си пресметни километрите дотам и обратно - пресмятат се по 30 цента на километър, като само казваш че си използвал собствената си кола за пътя. Потвърждения за термини за интервюта ще са нужни и тук. Всичко се смята като Werbungskosten.
Аватар
Jorko007
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот aleks » 23 Септември 2009, 13:16:21

На мен пък ми писаха по €20 на подаване(2007) и €10 за 2008 (пак по интернет). 2007 бях написал само фирмите при които си бях подал документите (без никакви разпечатки), за 2008 нищо.

Ако сте ходили на интервюта и фирмите са ви възстановили пътните, НЕ се опитвайте да си ги вземете втори път от finanzamt-a :mrgreen: .
Аватар
aleks
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот sonyach » 29 Октомври 2009, 16:16:15

Аз също имам въпрос, само че за издръжката на роднини. Знае ли някой дали още е актуална информацията /все пак темата е от 2007/?

И да питам правилно ли го разбирам - ако пращам на баба ми по 1920 евро на година, накрая като си направя Steuererklärung-a ще ми ги върнат в пълен размер?

Ако темата е коментирана вече някъде, моля насочете ме към нея!!!
sonyach
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки